Постанова № 68549304, 18.08.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2017
Номер справи
810/1613/17
Номер документу
68549304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 серпня 2017 року № 810/1613/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання - Сіренко Ю.П., за участю представника позивача, представника відповідача розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІТАПОЛІС" до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ "ВІТАПОЛІС" з позовом до Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області з вимогами:

- рішення (лист) Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 21.09.2016 вих. №4411/10/10-13-11-02-10 визнати незаконним і скасувати;

- зобов'язати Києво-Святошинську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області прийняти подані ТОВ "ВІТАПОЛІС" копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за податковий період календарний місяць серпень 2016 року, з включенням відомостей з них до облікових даних щодо цього товариства у інформаційних базах даних ДФС України.

Обґрунтовуючи позовні вимоги в частині визначення незаконним та скасування рішення (лист) Києво- Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 21.09.2016 за №4411/10/10- 13-11-02-10, позивач зазначає про те, що обов'язок платника податків подавати до податкового органу копії записів виданих та отриманих податкових накладних передбачений положеннями Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 №958, що прийнятий на виконання положень Податкового кодексу.

У зв'язку з цим, позивач вважає, що ТОВ «Вітаполіс» зобов'язано на виконання вимог вказаного Порядку подавати податковому органу копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за відповідний податковий період, навіть у тому випадку, якщо в Податковому кодексу України така норма не передбачена.

У судових засіданнях представник позивача підтвердив обставини викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що права та обов'язки як податкових органів так і платників податків встановлюється виключно на рівні Податкового кодексу України.

Вказує, що Податковий кодекс України не містить положень, які б надавали можливість в межах інших нормативно-правових актів встановлювати додаткові права та обов'язки для платників податків, які не передбачені в Кодексі.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Вітаполіс" є юридичною особою, перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київської області. З 02 червня 2006 року зареєстрований платником податку на додану вартість.

Так, 14.09.2016 позивачем було подано до ДПІ лист, до якого було додано копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за звітний період серпень 2016 в електронній формі на машинозчитувальному носієві.

21 вересня 2016 року листом Києво-Святошинська ОДПІ ГУ ДФС у Київської області повідомила позивача про те, що: «Києво-Святошинська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на лист №1233/16 від 14.09.2016 ТОВ «ВІТАПОЛІС» (код ЄДРПОУ 34439389) повідомляє наступне.

Законом України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» з 1 січня 2015 року скасована норма Податкового кодексу України, згідно з якою платники податку зобов'язані були подавати до органу ДФС копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді (пункт 201.15 ст.201 розділу V ПКУ).

Тобто, реєстр виданих та отриманих податкових накладних (за формою «J1201508») до контролюючого органу, починаючи із звітності за січень 2015 року, не подається.

Враховуючи вищевикладене, реєстр виданих та отриманих податкових накладних ТОВ «ВІТАПОЛІС» за звітний період серпень 2016 року, отриманий Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на Флеш носії з листом ТОВ «ВІТАПОЛІС» (вх. ОДПІ №4183/10 від 14.09.2016 року), подавати не потрібно».

Не погоджуючись з вказаними діями та рішенням суб'єкта владних повноважень, та вважаючи їх незаконними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 статті 19 Конституції України органи влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1.1 ст.1 Податкового кодексу України визначено, що Податковий кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справлення податків і зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно пункту 21.1 статті 21 ПК посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу на виконання, завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій; коректно та уважно ставитися до платників податків, її представників та інших учасників відносин, що виникають під час реалізації норм цього Кодексу та інших законів, не принижувати їх честі та гідності.

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 31.07.2014 №1621-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України» (зі змінами і доповненнями внесеними Законами України від 07.10.2014 №1690- VII та від 28.12.2014 №71-VIII, №77-VIII). Даним Законом введено систему електронного адміністрування податку на додану вартість та внесено зміни до Кодексу, зокрема, у частині подання звітності з податку на додану вартість та реєстрації податкових накладних.

Змінами, внесеними до Податкового кодексу України Законом України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи», впроваджено систему електронного адміністрування ПДВ, яка забезпечує автоматичний облік в розрізі платників суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних/розрахунках корегування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 201.1 ст.201 Податкового кодексу), та одночасно скасовано норму Податкового кодексу щодо подання до податкового органу копій реєстрів виданих та отриманих податкових накладних (пункт 201.15 ст.201 Податкового кодексу).

В той же час, відповідно до пункту 201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги в частині визначення незаконним та скасування рішення (лист) Києво- Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 21.09.2016 за №4411/10/10- 13-11-02-10, зазначає про те, що обов'язок платника податків подавати до податкового органу копії записів виданих та отриманих податкових накладних передбачений положеннями Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 №958, що прийнятий на виконання положень Податкового кодексу.

У зв'язку з цим, позивач вважає, що ТОВ «Вітаполіс» зобов'язано на виконання вимог вказаного Порядку подавати податковому органу копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за відповідний податковий період, навіть у тому випадку, якщо в Податковому кодексу України така норма не передбачена.

Щодо таких тверджень зазначаємо, що відповідно до п.2 Розділу І Порядку встановлено, що реєстр ведеться особами, зареєстрованими як платники податку на додану вартість.

Згідно з п.3 Розділу І Порядку №958 реєстр ведеться в електронному вигляді у затвердженому форматі та за власним бажанням платника у паперовому вигляді.

Платники податку щомісяця в строки, передбачені для подання податкової звітності (календарний місяць) у тому числі ті платники податку, для яких встановлено звітний податковий період - квартал, подають контролюючому органу копії записів у Реєстрах за такий період в електронному вигляді. Копії записів у Реєстрах подаються за допомогою телекомунікаційних мереж загального користування з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису (за умови отримання їх у визначеному законодавством України порядку) у затвердженому форматі.

Отже, Порядком №958 дійсно передбачено обов'язок платників податків подавати до податкового органу копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових видаткових накладних.

Суд вважає, що при суперечності правових норм потрібно спиратися на вищий за силою закон, так як він автоматично відміняє нижчий за силою закон.

Також, відповідно до п.5.2 ст.5 ПК України, в якому передбачено, що у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Отже, наведене свідчить про те, що права та обов'язки як податкових органів так і платників податків встановлюється виключно на рівні Податкового кодексу України.

Податковий кодекс України не містить положень, які б надавали можливість в межах інших нормативно-правових актів встановлювати додаткові права та обов'язки для платників податків, які не передбачені в Кодексі.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення (лист) Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 21.09.2016 вих. №4411/10/10-13-11-02-10 є обґрунтованим та таким, що не підлягає скасуванню, а отже у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Києво-Святошинську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області прийняти подані ТОВ "ВІТАПОЛІС" копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за податковий період календарний місяць серпень 2016 року, з включенням відомостей з них до облікових даних щодо цього товариства у інформаційних базах даних ДФС України, суд звертає увагу, що вказана вимога є похідною від вимоги позивача про визнання незаконним та скасування рішення (листа) Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 21.09.2016 вих. №4411/10/10-13-11-02-10.

Відтак, відмова у задоволенні первинних позовних вимог є підставою для відмови у задоволенні й похідних від них вимог.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому у задоволені позову слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71,72,94,158-163,167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 22 серпня 2017 р.