
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
31 серпня 2017 рокум. Ужгород№ 807/985/17
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Рейті С.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Закарпатської обласної державної адміністрації в особі Управління культури про визнання протиправним та скасування наказу частково, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Закарпатської ОДА (в особі Управління культури Закарпатської ОДА), яким просить визнати протиправним та скасувати наказ від 18.07.2011 р. № 01-05/106 Управління культури Закарпатської ОДА частково - в частині затвердження у складі Переліку памяток архітектури та містобудування місцевого значення, які беруться під охорону держави згідно з додатком 1, житлового будинку, який розташований за адресою: м. Ужгород, вул. А.Волошина, 47.
У відповідності до ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Поданий адміністративний позов не відповідає вимогам п.3 ст. 106 КАС України, а саме: до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VІ (набрав чинності з 01.11.2011 року, в редакції чинній на момент звернення із зазначеним позовом до суду, далі Закон 3674) визначено правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Так, ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється, в тому числі, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду позову немайнового характеру складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року складає 1600,00 грн.
Позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру, а таким чином для звернення до суду із вищевказаною позовною вимогою, позивачу слід сплатити 640,00 грн. та надати суду докази такої сплати (оригінал квитанції чи платіжного доручення).
Реквізити для сплати судового збору в Закарпатському окружному адміністративному суді (за подання до адміністративного суду адміністративного позову) є наступними: призначення платежу: *;101;____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом___(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа); Отримувач коштів УК у м. Ужгороді, 22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38015610; Банк отримувача ГУ ДКСУ у Закарпатській області; Код банку отримувача (МФО) 812016; Рахунок отримувача: 31210206784002; Код класифікації доходів бюджету 22030101.
Крім того, як визначено ч.5 ст. 106 КАС України, якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є.
Враховуючи те, що подана позовна заява підписана представником позивача - ОСОБА_2, та у ній відсутні контактні дані останнього, зокрема, ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є, така не відповідає вимогам ст. 106 КАС України.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно ч. 2 цієї статті - для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що оскаржений наказ Управління культури Закарпатської обласної державної адміністрації в частині затвердження у складі Переліку пам'яток архітектури та містобудування місцевого значення, які беруться під охорону держави житлового будинку, який розташований за адресою м. Ужгород, вул.. Волошина, 47 винесений 18 липня 2011 року, а з вимогою про визнання його протиправним та скасування в цій частині позивач звернувся до суду 28 серпня 2017 року (згідно штампу Закарпатського окружного адміністративного суду), тобто, з пропуском встановленого ст. 99 КАС України шестимісячного строку звернення до суду із зазначеним позовом до суду.
У відповідності до ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. З наведеної норми процесуального права вбачається, що адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду лише в тому разі, коли суд за заявою особи, яка його подала, не знайде причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Із поданого адміністративного позову вбачається, що позивачем не наведено та не надано відповідних доказів того, коли саме позивач дізнався про наказ Управління культури Закарпатської обласної державної адміністрації та не наведено підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними. У звязку з тим, що строк звернення до суду пропущений, відсутнє обґрунтування поважності такого пропуску - суд залишає без руху позовну заяву для надання можливості обґрунтувати позовні вимоги шляхом зазначення поважності причин пропуску строку звернення до суду.
При цьому слід зазначити, що дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними. У випадку пропуску строку звернення до суду підставами для розгляду справи є лише наявність поважних причин, тобто, обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Відповідно до положень ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються, зокрема, у разі необхідності заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
За таких обставин, згідно ч.1 ст.108 КАС України, позовну заяву слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків (шляхом надання доказів сплати судового збору для звернення із зазначеним позовом до суду у розмірі 640,00 грн., подання позовної заяви із зазначенням контактних даних представника позивача (у кількості двох примірників, 1 - для суду та 1 - для відповідача) та подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із позовом, з обґрунтуванням поважності причин пропуску строку звернення до суду).
Керуючись ст.ст. 106, 108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Закарпатської обласної державної адміністрації в особі Управління культури про визнання протиправним та скасування наказу частково залишити без руху.
2. Надати позивачеві строк до для усунення вищезазначених недоліків позовної заяви п'ять днів з дня отримання ухвали суду.
3. Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку і строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення, а якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, - протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя ОСОБА_3