Постанова № 68549126, 30.08.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2017
Номер справи
805/2410/17-а
Номер документу
68549126
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 серпня 2017 р. Справа №805/2410/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 12 год. 55 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., за участі секретаря судового засідання (помічника судді) Пидоненка Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «БЕТА-АГРО-ІНВЕСТ»

до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області

про скасування податкового повідомлення-рішення від 14 червня 2017 року № НОМЕР_1

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1, за дов. від 28.08.2017 року,

представника відповідача: ОСОБА_2, за дов. від 13.04.2017 року

Товариство з обмеженою відповідальністю «БЕТА-АГРО-ІНВЕСТ» звернулося до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 14 червня 2017 року № НОМЕР_1.

Заявлені вимоги позивач обґрунтував безпідставністю висновків фіскального органу, викладених в акті камеральної перевірки № 146/05-99-40-02-13-04/30844997 від 23 травня 2017 року, яким встановлено порушення пунктів 231.6 та 231.7 статті 231 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних.

На підставі акту камеральної перевірки від 23 травня 2017 року податковим повідомленням-рішенням від 14 червня 2016 року № НОМЕР_1 до позивача застосовано штраф в розмірі 4338,43 гривень.

Сутність порушень, визначених при проведенні камеральної перевірки полягає у тому, що реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше пятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Позивачем, на думку контролюючого органу було порушено цей строк. Позивач вважає, що своєчасно самостійно виправив технічну помилку в даті акцизної накладної та склав розрахунок коригування, яким скоригував обєми раніш поданої акцизної накладної від 28 лютого 2017 року та виписав вірну нову акцизну накладну від 31 березня 2017 року. Дана реалізація була відображена в декларації акцизного податку за березень 2017 року.

Порушення платником податку встановленого терміну реєстрації в ЄРАН акцизних накладних та/або розрахунків коригування до них передбачає фінансову відповідальність у вигляді накладенні штрафу у розмірах, встановлених статтею 120-2 Податкового кодексу України.

Позивач вважає висновки акту камеральної перевірки від 23 травня 2017 року неправомірними, а винесене на його підставі податкове повідомлення-рішення від 14 червня 2017 року № НОМЕР_1 про застосування штрафу у розмірі 4338,43 гривень просить скасувати.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснила, що підставою для прийняття оскаржуваного позивачем податкового повідомлення-рішення стали висновки, що викладені в акті камеральної перевірки позивача від 23 травня 2017 року.

Актом камеральної перевірки позивача встановлено, що позивачем порушено строки реєстрації акцизної накладної в ЄРАН, чим порушено п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України, за що до нього правомірно застосовано штраф у розмірах, встановлених ст. 120-2 Податкового кодексу України.

Зазначає, що пунктом 231.7 ст. 231 Податкового кодексу України передбачено, що якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Розрахунок коригування, складений платником податку до акцизних накладних з реалізації пального не платникам акцизного податку, або розрахунок коригування, складений за іншими операціями, ніж реалізація пального отримувачам пального, підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних таким платником податку.

Вважає, що законодавцем не передбачено можливість відкликання виписаної акцизної накладної. Єдиним механізмом виправлення показників помилково виписаної акцизної накладної є коригування таких показників шляхом виписки розрахунку коригування. При цьому, первинна акцизна накладна залишається виписаною, і на неї розповсюджуються вимоги п. 231.7 ст. 231 Податкового кодексу України щодо своєчасності реєстрації в ЄРАН.

Посилаючись на відповідність вимогам чинного законодавства викладених в акті камеральної перевірки висновків, що стали підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення, представник відповідача зауважувала на необгрунтованості заявлених позивачем вимог та просила суд відмовити в їх задоволенні в повному обсязі.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «БЕТА-АГРО-ІНВЕСТ» є юридичною особою з кодом 30844997, що доведено випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 39-40).

Позивач перебуває на податковому обліку у Покровській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, про що зазначено у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач є платником акцизного податку з 19 грудня 2001 року, про що вказано в акті камеральної перевірки від 23 травня 2017 року.

Фахівцями Головного управління ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «БЕТА-АГРО-ІНВЕСТ» стосовно даних, задекларованих у декларації акцизного податку, про що складено акт від 23 травня 2017 року № 146/05-99-40-02-13-04/30844997 (а.с. 6-9).

Згідно висновків акту перевірки встановлено порушення позивачем пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної реєстрації акцизної накладної за 28 лютого 2017 року у Єдиному реєстрі акцизних накладних. Граничний термін реєстрації вказаної акцизної накладної в ЄРАН 15 березня 2017 року, фактично ж вказана накладна була зареєстрована 14 квітня 2017 року, що в свою чергу передбачає відповідальність, встановлену пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України.

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем буле прийняте спірне податкове повідомлення-рiшення від 14 червня 2017 року № НОМЕР_1, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 4038,43 грн. за затримку реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних (а.с. 38).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Пунктом 58 розділу І Закону України від 24.12.2015 № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі - Закон № 909-VIII) Податковий кодекс України доповнено статтею 231 (Акцизна накладна) та статтею 232 (Електронне адміністрування реалізації пального).

Згідно з пунктом 1 розділу II Закону № 909-VIII вищевказані доповнення до Податкового кодексу України набрали чинності з 01.03.2016 року.

У відповідності до пункту 231.1. статті 231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Пунктом 231.5. статті 231 Податкового кодексу України, передбачено, що при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (пункт 231.6. статті 231 ПК України).

Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних визначено Порядком ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 року № 114 (далі - Порядок №114).

У відповідності до пункту 2 Порядку № 114 для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством. Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

Згідно з пунктами 6,7,8 Порядку № 114 для реєстрації в Реєстрі платник акцизного податку здійснює шифрування акцизних накладних/розрахунків коригування, на які накладено електронний цифровий підпис, та надсилає їх до ДФС за допомогою засобів телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» та «;Про електронні документи та електронний документообіг». Електронний примірник акцизної накладної/розрахунку коригування зберігається у платника акцизного податку. Акцизні накладні/розрахунки коригування, які надійшли до ДФС, розшифровуються, перевіряються електронні цифрові підписи, визначається відповідність електронного документа встановленому формату (стандарту) та за відсутності причин для їх неприйняття вносяться відомості, що містяться в акцизних накладних/розрахунках коригування, до Реєстру. З метою підтвердження прийняття для реєстрації в Реєстрі акцизної накладної/розрахунку коригування платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронному вигляді, в якій зазначаються реквізити такого документа, відповідність електронного документа вставленому формату (стандарту), результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника акцизного податку, який реалізує пальне, дата і час прийняття, реєстраційний номер. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня за допомогою засобів телекомунікаційних систем платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування. Електронний примірник квитанції зберігається у ДФС.

Пунктом 9 Порядку № 114 визначено перелік причин неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі, зокрема, порушення вимог щодо наявності обсягу пального, обчисленого відповідно до пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України (після завершення перехідного періоду).

Судом встановлено, що 28 лютого 2017 року ТОВ «БЕТА-АГРО-ІНВЕСТ» було складено акцизну накладну № 11 стосовно продажу важких дистилятів (газойлів) в обсязі 8504,73 кг або 10185,31 літрів (а.с. 20). За результатами вище вказаних дій, позивач отримав квитанцію №№ 1, 2 щодо прийняття накладної 14 квітня 2017 року о 14:57:17 (а.с. 21).

При цьому, податкова накладна № 41, як стверджує позивач на це ж пальне виписана іншою датою 31 березня 2017 року (а.с.17). Слід зазначити, що обсяги продажу пального в акцизній та податковій накладних теж різні.

Видаткова накладна № 238 від 31 березня 2017 року, як і податкова накладна також містить обсяг пального 10041 л (а.с. 15).

Як зазначає позивач, при виписуванні акцизної накладної № 11 від 28 лютого 2017 року він припустився технічної помилки, а реалізація пального відбувалася 31 березня 2017 року., що підтверджується податковою накладною № 41 від 31 березня 2017 року, на підставі якої була виписана акцизна накладна № 11 з помилковою датою, яка зареєстрована в ЄРПН 14 квітня 2017 року.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 року №218 затверджено форми заяв про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального.

Розділом ІІІ Наказу Міністерства фінансів України від 25.02.2016 року № 218 встановлено правила коригування акцизної накладної. Відповідно до пункту 9 Розділу ІІІ вказаного наказу, на розрахунку коригування вказуються номер та дата акцизної накладної, показники якої коригуються.

Не допускається виправлення даних щодо дати складання акцизної накладної, показники якої коригуються, та її порядкового номера.

Відповідно до пунктів 10-11 Розділу ІІІ цього наказу у разі якщо при реєстрації акцизної накладної платником податку помилково вказано неправильні реквізити отримувача пального (код за ЄДРПОУ юридичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта для фізичної особи), платником податку, що реалізує пальне, складається розрахунок коригування акцизної накладної на зменшення всього обсягу пального, що був зазначений в такій акцизній накладній, який реєструється в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем у порядку, визначеному пунктом 6 цього розділу. Після цього платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних нову акцизну накладну з правильними реквізитами отримувача пального. При цьому дата складання нової акцизної накладної повинна відповідати даті складання помилкової накладної, що була зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а порядковий номер повинен відповідати поточній нумерації.

У разі якщо в акцизній накладній платником податку помилково вказано неправильний код товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД, платником податку, що реалізує пальне, складається розрахунок коригування акцизної накладної на зменшення всього обсягу пального, що був зазначений в такій акцизній накладній, який реєструється в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем у порядку, визначеному пунктом 6 цього розділу. Після цього платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних нову акцизну накладну з правильним кодом товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД. При цьому дата складання нової акцизної накладної повинна відповідати даті складання помилкової накладної, що була зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а порядковий номер повинен відповідати поточній нумерації.

В той же день, як стверджує позивач, було виявлено помилку в даті акцизної накладної та складено розрахунок коригування показників до акцизної накладної № 12 від 14 квітня 2017 року, який скоригував обєми акцизної накладної № 11 від 28 лютого 2017 року (а.с. 22), який було прийнято згідно квитанції №№ 1, 2 14 квітня 2017 року о 15:08:10 (а.с. 23). При цьому дата акцизної накладної № 11 у розрахунку коригування вказана як 28 лютого 2017 року, оскільки Розділ ІІІ наказу Міністерства фінансів України від 25.02.2016 року №218 не передбачає виправлення дати акцизної накладної.

31 березня 2017 року позивачем складено нову акцизну накладну № 13 від 31 березня 2017 року (а.с. 24), направлену 14 квітня 2017 року о 15:08:08, про що свідчать квитанції №№ 1,2 (а.с. 25).

Вказана реалізація була відображена в декларації акцизного податку за березень 2017 року (а.с. 26-33). Декларація акцизного податку за березень 2017 року згідно квитанції №№ 1, 2 було прийнято 19 квітня 2017 року о 17:44:34 (а.с.35).

Відповідно до розрахунку суми акцизного податку з реалізації пального за березень 2017 року позивачем реалізовано 10.1883 тис.л пального з кодом НОМЕР_2 (а.с.36). Даний розрахунок прийнято 19 квітня 2017 року о 17:44:36 згідно квитанції №№ 1,2 (а.с.37).

Таким чином, реєстрація акцизної накладної від 28 лютого 2017 року № 11 відбувалася не у строки передбачені пунктом 231.6. статті 231 Податкового кодексу України (не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання). При цьому, як зазначено вище, Розділом ІІІ наказу Міністерства фінансів України від 25.02.2016 року №218 взагалі не передбачено виправлення саме дати акцизної накладної.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про скасування податкового повідомлення-рішення від 14 червня 2017 року № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій у розмірі 4038,43 гривень, винесеного Головним управлінням ДФС у Донецькій області.

З огляду на викладене, на підставі положень Податкового кодексу України, ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У позовних вимогах товариства з обмеженою відповідальністю «БЕТА-АГРО-ІНВЕСТ» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 14 червня 2017 року № 0001524002- відмовити.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті.

Повний текст постанови виготовлено 30 серпня 2017 року.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Голубова Л.Б.