
Справа № 561/480/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2017 року смт. Зарічне
Зарічненський районний суд Рівненської області
у складі:
головуючого судді Дідика А. В.
з участю секретаря Расевич Г. І.
За участю:
позивача ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області третя особа Ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області про зобовязання субєкта владних повноважень вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та просить суд зобовязати відповідача повести перерахунок з 01 січня 2016 року та виплатити пенсію відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справУкраїни та членів їх сімей № 900від 23 грудня 2015 року, ст. 63 закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови КМУ №988 від 11 листопада 2015 року Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, наказу МВС України № 138 від 17 лютого 2017 року Про затвердження переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справУкраїни (міліції). Які мають право на пенсійне забезпечення обо одержують пенсію на умовах Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, що прирівнюються посадам поліцейських та довідки про розмір грошового забезпечення для прерахунку пенсії від 12 травня 2017 року № 5/83 без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що є пенсіонером з 2010 року, до виходу на пенсію працював у системі органів внутрішніх справ, проходив службу в Зарічненському РВ УМВС України з жовтня 1995 року по квітень 2010 року та був звільнений з посади заступника начальника Зарічненського РВ начальника міліції громадської безпеки на пенсію у званні підполковника міліції із вислугою 23 роки 02 місяці 19 днів. Пенсія пизначена, за вислугою років відповідно до вимог ЗУ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб (далі Закон). Перебуває як пенсіонер на обліку в ОСОБА_2 управлінні ПФУ в Рівненській області.
Позивач вважає, що має гарантоване право на перерахунок пенсії у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, вважає, що у звязку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських згідно Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції та наказом МВС України № 260 від 06 квітня 2016 року Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
У адміністративному позові позивач зазначає, що судом визнана протиправною бездіяльність МВС України щодо неподання інформації до ПФУ про зміни у грошовому утриманні і зобовязано МВС надіслати інформацію про зміни грошового утримання до органів персійного фонду. До звернення із позовом ОСОБА_1 07 червня 2017 року звертався до керувництва ОСОБА_2 управління ПФу в Рівненській області із запитом щодо проведення перерахунку призначеної раніше пенсії з 01 січня 2016 року та на запит отримав відповідь згідно якої ПФУ з урахуванням повідомлення МВС України щодо проведення перерахунку пенсії повідомив свої регіональні управління, зокрема у Рівненській області про необхідність надання списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії. 12 травня 2017 року третьою особою у справі передано до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3. однак перерахунок та виплата пенсій вимагає виділення додаткових коштів з державного буджету.
В судовому засіданні позивач позов підтримав та просив його задовольнити з підстав, викладених у адміністративному позові. Додатково надав суду письмове пояснення додатково просив суд зобовязати відповідача надати суду звіт про виконання судового рішенняу двотижневий строк з дня набрання постановою суду законної сили.
Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у судове засідання не зявився, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідачем на адресу суду надіслано заперечення на адміністративний позов у якому відповідач зокрема зазначив. що попори існуючий порядок перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ Конституційний суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а механізми реалізації цих прав можуть бути змінені державою, зокрема через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того такі механізми можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно ст. 17 Конституції України є найважливішою функцією держави
Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши обставини справи, розглянувши надані докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у сукупності, приходить до наступного.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами адміністративної справи, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджує пенсійне посвідчення серії ААЕ № 368430, видане 31 травня 2010 року.
07 червня 2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із запитом про проведення перерахунку отримуваної пенсії. у зв'язку зі змінами розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 pоку N 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому КМУ у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цьгого Закону.
Таким чином підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (надалі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом N2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" установлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно з абзацом другим п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст.102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIIIстаттю 63 Закону України"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, міста Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Порядком № 45 чітко визначено механізм перерахунку та виплати пенсії, які призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Для його реалізаціївідповідач має отримати від Пенсійного фонду України повідомлення про виникнення підстав для перерахунку пенсій, після чого скласти та подати списки осіб до органу, який уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини 2 статті 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року у справі №20-рп/2011 вказано, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації прав може бути змінений державою через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів суспільства. Вказані заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України. Відтак зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом. Неприпустимим є встановлення правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року у справі №3-рп/2012 вказано, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Великода проти України» від 03 червня 2014 року, суд зазначає, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
З урахуванням наведеного вище, керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 86, 94, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Рівненській області про зобовязання субєкта владних повноважень вчинити дії відмовити.
На постанову може бути подана апеляція до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили після спливу строку на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області.
Суддя А. В. Дідик