
Справа № 496/1010/17
Провадження № 2-а/496/68/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2017 року Суддя Біляївського районного суду Одеської області Драніков С.М . розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов Фізичної особи підприємець ОСОБА_1 до Головного державного ревізора-інспектора відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 про визнання протиправними дії посадової особи Роздільнянської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом в якому просить суд визнати протиправними дії головного державного ревізора-інспектора відділу контрольні перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2, щодо складання відносно ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1, протоколу про адміністративне правопорушення № 8/13-01 від 17.01.2017 року, протоколу про адміністративне правопорушення № 9/13-01 від 17.01.2017 року, протоколу про адміністративне правопорушення № 10/13-01 від 17.01.2017 року. Свої вимоги обґрунтовує тим, що посадовими особами Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, з 19 грудня по 30 грудня 2016 року і з 03 січня по 10 січня 2017 року, проводилося документальна планова виїзна перевірка дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 30.04.2013 року по 31.12.2015 рік. 17 січня 2017 року, за результатами проведення документальної планової виїзної перевірки, Ф0П ОСОБА_1, з 19.12.2016 року по 30.12.2016 рік і з 03.01.2017 року по 10.01.2017 рік, вказаними посадовими особами Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, складений Акт від 17.01.2017 року № 12/15-24-13-02/НОМЕР_1 «Про результати документальної планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства субєкта господарської діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, за період з 30.04.2013 року по 31.12.2015 рік». 17 січня 2017 року, за результатами проведення документальної планової виїзної перевірки ОСОБА_1, на підставі акта перевірки від 17.01.2017 року № 12/15-24-13-02/НОМЕР_1, головний державний ревізор-інспектор відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 склала відносно ОСОБА_1 протоколи про адміністративне правопорушення: протокол про адміністративне правопорушення № 8/13-01 від 17.01.2017р, за не проведення через РРО суми отриманого доходу, згідно Акту перевірки від 17.01.2017р №12/15-24-13- 02/НОМЕР_1, чим порушено п. 1 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 155-1 КУпАП; протокол про адміністративне правопорушення № 9/13-01 від 17.01.2017р. за заниження валового доходу та відповідно заниження оподаткованого доходу за 2013-2015 р.р., згідно Акту перевірки від 17.01.2017р № 12/15-24-13-02/НОМЕР_1, чим порушено п. 177.1. ст. 177, п. 178.2., 178.3. ст. 178. п. 167.1. ст. 167 Податкового кодексу України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 163-1 КУпАП; протокол про адміністративне правопорушення № 10/13-01 від 17.01.2017р. за порушення порядку утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб і надання відомостей про виплачені доходи за 2013-2015 р.р.. згідно Акту перевірки від 17.01.2017р № 12/15-24- 13-02/НОМЕР_1, чим порушено пп. 168.1.1, пп. 168.1.4., п. 168.1 ст. 168, п. 176.2. ст. 176 Податкового кодексу України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 163-4 КУпАП. Позивачка вважає, що дії головного державного ревізор-інспектора відділу контрольно перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 з складення протоколів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3, є - проти поправними, оскільки з 01 січня 2017 року, державні податкові інспекції - позбавлені контрольно- перевірочних функцій і здійснюють виключно - сервісне обслуговування платників податків, реєстрацію та ведення обліку платників полапав та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням: формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків. Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи та виконують інші функції сервісного обслуговування платників додатків визначені законом. Таким чином, відповідач, посадова особа Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, не маючи відповідних повноважень, встановлених законом, здійснила вказані протиправні дії, з порушенням вищевказаних норм Податкового кодексу України.
Позивач та його представник у судове засідання не з'явилися, але надали заяву про розгляд справи без участі, просили задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
У відповідності до ч. 6 ст. 128 КАС України справа підлягає розгляду в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість позовних вимог суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що посадовими особами Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, з 19 грудня по 30 грудня 2016 року і з 03 січня по 10 січня 2017 року, проводилося документальна планова виїзна перевірка дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 30.04.2013 року по 31.12.2015 рік. 17 січня 2017 року, за результатами проведення документальної планової виїзної перевірки, Ф0П ОСОБА_1, з 19.12.2016 року по 30.12.2016 рік і з 03.01.2017 року по 10.01.2017 рік, вказаними посадовими особами Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, складений Акт від 17.01.2017 року № 12/15-24-13-02/НОМЕР_1 «Про результати документальної планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства субєкта господарської діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, за період з 30.04.2013 року по 31.12.2015 рік». 17 січня 2017 року, за результатами проведення документальної планової виїзної перевірки ОСОБА_1, на підставі акта перевірки від 17.01.2017 року № 12/15-24-13-02/НОМЕР_1, головний державний ревізор-інспектор відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 склала відносно ОСОБА_1 протоколи про адміністративне правопорушення: протокол про адміністративне правопорушення № 8/13-01 від 17.01.2017р, за не проведення через РРО суми отриманого доходу, згідно Акту перевірки від 17.01.2017р №12/15-24-13- 02/НОМЕР_1, чим порушено п. 1 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 155-1 КУпАП; протокол про адміністративне правопорушення № 9/13-01 від 17.01.2017р. за заниження валового доходу та відповідно заниження оподаткованого доходу за 2013-2015 р.р., згідно Акту перевірки від 17.01.2017р № 12/15-24-13-02/НОМЕР_1, чим порушено п. 177.1. ст. 177, п. 178.2., 178.3. ст. 178. п. 167.1. ст. 167 Податкового кодексу України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 163-1 КУпАП; протокол про адміністративне правопорушення № 10/13-01 від 17.01.2017р. за порушення порядку утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб і надання відомостей про виплачені доходи за 2013-2015 р.р.. згідно Акту перевірки від 17.01.2017р № 12/15-24- 13-02/НОМЕР_1, чим порушено пп. 168.1.1, пп. 168.1.4., п. 168.1 ст. 168, п. 176.2. ст. 176 Податкового кодексу України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
01 січня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 року №1797-VIII, яким до Податкового кодексу України внесено зміни, зокрема щодо контрольно-перевірочної роботи.
Статтю 19-1 Податкового кодексу України, в редакції Закону України № 1797-VIII, викладено, в наступній редакції: контролюючі органи виконують, зокрема такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Пунктом 8 розділу I Закону України № 1797-VIII, Податковий кодекс України доповнено статтею 19-3, яка визначає функції державних податкових інспекцій. Так, згідно вказаної статті, державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, обєктів оподаткування та обєктів, повязаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Тобто, функцію контрольно-перевірочної роботи за приписами пп. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України в редакції від 01 січня 2017 року закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів.
Отже, з 01.01.2017 року організацію та проведення документальних і фактичних перевірок може бути здійснено (в т.ч. видано наказ про проведення, оформлено направлення (посвідчення), складено акт (довідку) та податкові повідомлення-рішення, вимоги (рішення) зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за їх результатами) лише контролюючими органами обласного та центрального рівнів.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача повноважень на продовження терміну проведення документальної планової виїзної перевірки на період з 03.01.2017 року по 10.01.2017 року, проведення у цей період контрольно-перевірочної роботи та складання акту перевірки від 17 січня 2017 року №12/15-24-13-02/НОМЕР_1, у звязку з набранням чинності Закону України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким виключені повноваження державних податкових інспекцій щодо контрольно-перевірочної роботи.
Крім того, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04.04.2017 року по справі №815/1014/17, задоволений адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Роздільнянської обєднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.12.2016 року № 534, визнання протиправними дій.
Визнаний протиправним та скасований наказ Роздільнянської обєднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області від 28 грудня 2016 року № 534 «Про продовження строку проведення документальної планової виїзної перевірки самозайнятої особи ОСОБА_1
Визнані протиправними дії Роздільнянської обєднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області щодо проведення документальної планової виїзної перевірки Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 30.04.2013 року по 31.12.2015 рік, у період з 03.01.2017 року по 10.01.2017 рік та складання акту перевірки від 17.01.2017 року №12/15-24-13-02/НОМЕР_1.
Таким чином, даним судовим рішенням, який набув чинності, встановлені наступні факти:
- визнаний протиправним та скасований наказ Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 28.12. 2016 року № 534 «Про продовження строку проведення документальної планової виїзної перевірки самозайнятої особи ОСОБА_1, яким був продовжений строк проведення перевірки на період з 03.01.2017 року по 10.01,2017 рік;
- визнані протиправними дії Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області щодо проведення документальної планової виїзної перевірки Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, у період з 03.01.2017 року по 10.01.2017 рік;
- визнані протиправними дії Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області щодо складання акту перевірки від 17.01.2017 №12/15-24-13-02/НОМЕР_1.
Таким чином, головний державний ревізор-інспектор відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 склала відносно ОСОБА_1 протоколи про адміністративне порушення: № 8/13- 01 від 17.01.2017р,№ 9/13-01 від 17.01.2017р, № 10/13-01 від 17.01.2017р. на підставі: протиправно складеного Акту перевірки від 17.01.2017 №12/15-24-13-02/НОМЕР_1; за результатами протиправно проведеної перевірки ФО-П ОСОБА_1, у період з 03.01.2017 року по 10.01.2017 рік.
Також, ОСОБА_1 оскаржила в апеляційному порядку постанову судді Біляївського районного суду від 07.02.2017 року, якою вона була притягнута до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 155-1, ч. 1 ст. 163-1 та ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративне правопорушення і на неї було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 85 грн.
07 липня 2017 року, Апеляційний суд Одеської області розглянув апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 і виніс постанову, якою апеляційну скаргу задовольнив, скасував постанову Біляївського районного суду від 07.02.2017 року, провадження по справі - закрив.
Апеляційний суд дійшов до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 155-1. ч. 1 ст. 163-1 та ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином надані докази підтверджують обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1, щодо визнання противоправними дії головного державного ревізора-інспектора відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2, щодо складання відносно ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1, протоколу про адміністративне правопорушення № 8/13-01 від 17.01.2017р, протоколу про адміністративне правопорушення № 9/13-01 від 17.01.2017р, протоколу про адміністративне правопорушеннях» 10/13-01 від 17.01.2017 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 69, 71, 72, 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного державного ревізора-інспектора відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 про визнання протиправними дії посадової особи Роздільнянської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області - задовольнити.
Визнати протиправними дії головного державного ревізора-інспектора відділу контрольні перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2, щодо складання відносно ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1, протоколу про адміністративне правопорушення № 8/13-01 від 17.01.2017 року, протоколу про адміністративне правопорушення № 9/13-01 від 17.01.2017 року, протоколу про адміністративне правопорушення № 10/13-01 від 17.01.2017 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Біляївського районного суду
Одеської області ОСОБА_4