Ухвала суду № 68535688, 29.08.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2017
Номер справи
805/1876/17-а
Номер документу
68535688
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кочанова П.В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2017 року справа №805/1876/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі

головуючого судді Гайдара А.В.

суддів Василенко Л.А.,

ОСОБА_2,

при секретареві судового засідання Святодух О.Б.,

за участю представників позивача ОСОБА_3, ОСОБА_4 (за довіреністю)

представника відповідача ОСОБА_5 (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2017 р. у справі № 805/1876/17-а за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» до Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги про сплату єдиного внеску № Ю-8161-17 від 09.02.2017 року, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2017 року у справі № 805/1876/17-а позовні вимоги Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» до Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги про сплату єдиного внеску № Ю-8161-17 від 09.02.2017 року, задоволено повністю. В наслідок чого скасовано вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області № Ю-8161-17 від 09.02.2017 року про сплату недоїмки з єдиного соціального внеску в розмірі 1 398 280,95 грн. Стягнуто на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Жовтневе (код ЄДРПОУ 30845071, 85651, Донецька область, с. Єлизаветівка, вул. Центральна, 39а, р/р 26006010191869 МФО300023 ПАТ Укрсоцбанк) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (39406028, 85612, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114) суму судових витрат у розмірі 20974,23 грн. (т.2 арк.справи 242-245)

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. (т. 2 арк.справи 248,249)

В судовому засіданні представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги, просила її задовольнити, скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні представники позивача заперечували проти доводів апеляційної скарги, просили залишити її без задоволення та постанову суду першої інстанції без змін.

За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Жовтневе зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 30845071, місцезнаходження: 85651, м. Донецька область, Марїнський район, село Єлизаветівка, вулиця Центральна, 39 корпус А, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016р. № 1657/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016р. за № 839/28969 (т.1 арк.справи 16-20).

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Жовтневе перебуває на обліку в органі доходів і зборів, як платник єдиного соціального внеску, розташованому на території населеного пункту (село Єлизаветівка), визначеного переліком зазначеним у ст. 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції.

Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, знаходиться за адресою: 85612, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016р. № 1657/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016р. за № 839/28969.

У своїй позовній заяві, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Жовтневе зазначає, що 23 лютого 2017 року підприємством поштою отримано від Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-8161-17 від 09.02.2017 року на загальну суму 1 398280,95 грн. станом на 31 січня 2017 року, де 1 165 815,08 грн. вказано як недоїмка з єдиного соціального внеску, 85353, 12 грн.- штраф, 147112,75 грн. пеня. Не погодившись з зазначеною вимогою, позивач звернувся зі скаргою від 28 лютого 2017 року за №27 до Головного управління ДФС у Донецькій області на вимогу про сплату боргу з єдиного внеску №Ю-8161-17 від 09.02.2017 року на суму 1 398 280,95 грн. За результатом розгляду скарги Головним управлінням Державної фіскальної служби, позивачем було отримання рішення від 31.03.2017 року № 6674/6/99-99-11-02-02-25 щодо залишення скарги позивача - без задоволення. Не погодившись з рішенням відповідача, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Жовтневе звернулось до Донецького окружного адміністративного суду (арк.справи 13).

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що у відповідності до Указу Президента від 14.04.2014 року № 495/2014 Про рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України, було запроваджено проведення антитерористичної операції збройними силами України, яка триває до сьогодні.

Отже, колегією суддів встановлено, що позивач перебуває безпосередньо в зоні проведення антитерористичної операції, запеклих бойових дій і чисельних обстрілів. У відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України №1275-р від 02.12.2015 року село Єлизаветівка Марїнського району включено до переліку населених пунктів на території яких здійснюється антитерористична операція.

Сертифікатом № 6110 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 05 квітня 2016 року № 449/05.0-4 Торгово-промислова палата України відповідно до п. п. 100.4 і 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України, на підставі наданих документів засвідчила Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю Жовтневе настання обставин непереборної сили з 01 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються сплавлення та сплати податків та обовязкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України обставини непереборної сили тривали та дату закінчення їх терміну встановити було неможливо (т.1 арк.справи 8).

До суду першої інстанції надана заява Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Жовтневе від 17.02.2017 р. № 21, яка адресована відповідачу, щодо звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску, у тому числі нарахування, утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності (т.1 арк.справи 10).

09 лютого 2017 року відповідачем складено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-8161-17 з єдиного внеску на загальну суму 1 398 280,95 грн., де 1 165 815,08 грн. вказано як недоїмка з єдиного соціального внеску, 85353, 12 грн. - штраф, 147112,75 грн. пеня. Вимога складена станом на 31.01.2017р (т.1 арк.справи 7).

Згідно з п. 1 та п. 12 ч. 2 ст. 6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Актом від 11.05.2017 року № 31-07 за результатом звірення розрахунків платника за період з 01.04.2014 року по 24.04.2014 року, додаток № 2 до Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, засвідчено, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Жовтневе мало позитивне сальдо розрахунків у сумі 9 658,65 грн. ОСОБА_1 складений та підписаний обома сторонами (т. 1 арк.справи 47).

Колегія суддів зазначає, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Жовтневе є платником єдиного внеску згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За приписами абзаців першого та другого ч. 8 ст. 9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.

Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 вказаного Закону визначено, що недоїмка це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Законом України №1669-VII від 02.09.2014р. Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, який набрав чинності 15.10.2014р., у Законі України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування розділ VIII Прикінцеві та перехідні положення доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:

9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

Статтею другою Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції передбачено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобовязань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Банки та інші фінансові установи, а також кредитори зобовязані скасувати зазначеним у цій статті особам пеню та/або штрафи, нараховані на основну суму заборгованості із зобовязань за кредитними договорами і договорами позики у період проведення антитерористичної операції.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено с. Єлизаветівку Донецької області.

Дію вказаного Розпорядження зупинено Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014 р.

Вказані розпорядження втратили чинність згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України. Також цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція с. Єлизаветівка Донецької області.

Таким чином, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Жовтневе є платником єдиного внеску, визначений статтею 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Пунктом 28 розділу І Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, який набрав чинності з 01.01.2016р., виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, але положення пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції були реалізовані шляхом внесення відповідних змін до Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а змін безпосередньо до Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9 -4 розділу VIII цього Закону не було внесено.

Тобто, положення п.п. 8 п. 4 ст. 11 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції після набрання ними чинності стали невідємною складовою Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а сам п.п. 8 п. 4 ст. 11 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції вичерпав свою функцію. Аналогічний підхід застосовано Конституційним Судом України в ухвалі від 05.02.2008 р. справа №2-1/2008.

З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ позивач звільняється від виконання зобов'язань платника єдиного внеску, встановлених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, у тому числі передбачених підпунктом першим частини другої цієї статті, а саме, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.

Аналогічного висновку дійшов Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 18.10.2016р. №К/800/27504/16, від 17.01.2017р. №К/800/34798/16, від 11.01.2017р. №К/800/396/17.

Крім того, у листі Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Верховної ОСОБА_2 України № 04-34/17-20 (192377) від 05.08.2016р., повідомляється про чинну редакцію Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням п. 9-4 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення.

Як вбачається з матеріалів справи, спірна вимога сформована 09 лютого 2017 року відповідно до статті 25 Закону № 2464-VІ, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу другого частини першої цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Саме за положеннями частини четвертої цієї статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Відсутність (відстрочення в силу закону) обов'язку сплати внесків у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу спірної вимоги на момент її складання, а саме, станом на 09 лютого 2017 року.

Таким чином, спірна Вимога про сплату недоїмки та застосування наслідків такої не сплати є протиправною на момент її формування.

Разом з цим, колегія суддів зазначає, що Закон № 1669 та пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VІ не скасовує обов'язків платника податків (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів дійшов висновку, що пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VІ є діючим на теперішній час, зміни безпосередньо до Закону № 2464-VІ щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п. 9-4 розділу VIII цього Закону внесено не було, чим спростовує доводи апеляційної скарги щодо втрати чинності цього пункту.

Отже, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги про скасування вимоги Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) № Ю-8161-17 від 09.02.2017 року підлягають задоволенню.

Таким чином, колегія суддів вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195,196, п.1 ч.1 ст. 199, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2017 р. у справі № 805/1876/17-а залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2017 р. у справі № 805/1876/17-а - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 29 серпня 2017 року. Повний текст ухвали складений та підписаний колегією суддів протягом пяти днів.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя:А.В. Гайдар

Судді: Л.А.Василенко

ОСОБА_2