
Головуючий у 1 інстанції - Цимбал Ю.Ю.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2017 року справа №408/2187/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Гайдара А.В., суддів Василенко Л.А., Ханової Р.Ф.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області на постанову Біловодського районного суду Луганської області від 07 липня 2017 року у справі № 408/2187/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі: УСЗН Станично-Луганської РДА Луганської області, управління, відповідач), в якому просила:
визнати дії УСЗН Станично-Луганської РДА Луганської області щодо припинення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам протиправними;
зобов'язати УСЗН Станично-Луганської РДА Луганської області здійснити виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 16.02.2017 року;
судовий збір стягнути з УСЗН Станично-Луганської РДА Луганської області.(арк.справи 2)
В подальшому до суду першої інстанції надана заява в якій представник позивача просив суд скасувати рішення комісії від 23.02.2017 року щодо припинення виплати щомісячної адресної допомоги. (арк.справи 29)
Постановою Біловодського районного суду Луганської області від 07 липня 2017 року зазначений позов задоволений, а саме:
визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо припинення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, які мешкають за адресою: АДРЕСА_1.;
скасовано рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам від 23 лютого 2017 року № 34 про призупинення призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_2 та ОСОБА_3;
зобов'язано Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області здійснити виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, які мешкають за адресою: АДРЕСА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 16 лютого 2017 року;
стягнуто з Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок. (арк.справи 31-33)
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову за необґрунтованістю. (арк.справи 37,38)
Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2, що підтверджується копією паспорту серії ЕН №962036, виданого Артемівським РВУМВС у м. Луганську 31 грудня 2013 року. (арк.справи 3)
Місто Луганськ, відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р від 07 листопада 2014 року (зі змінами та доповненнями), є тимчасово окупованою територією, не підконтрольною українській владі.
11 грудня 2015 року ОСОБА_2 звернулася до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області та отримала довідку особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», що сторонами не оспорюється та підтверджується копією листа Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Луганській області 16 березня 2016 року, актовий запис № 12, у ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 народилась донька ОСОБА_3. (арк.справи 4)
З врахуванням змін в законодавстві України, позивачем була отримана нова Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, встановленого зразка. Станом на час розгляду справи позивач разом з донькою взята на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою № 905004324 від 13 червня 2016 року. Місце фактичної реєстрації зазначене: АДРЕСА_1.(арк.справи 5)
На підставі заяви позивача, Управлінням соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щомісячна адресна допомога особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг призначена на період з 09 березня 2016 року по 10 червня 2016 року у сумі 1 326 грн. 00 коп. щомісячно (884 грн. 00 коп. на дитину ОСОБА_3 та 442 грн. 00 коп. на позивача ОСОБА_2.) та з 16 серпня 2016 року по 15 лютого 2017 року у сумі 1 326 грн. 00 коп. щомісячно (884 грн. 00 коп. на дитину ОСОБА_3 та 442 грн. 00 коп. на позивача ОСОБА_2.).
16 лютого 2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на наступний період, однак, позивачу без роз'яснення причин призупинено призначення адресної допомоги. (арк.справи 8)
На звернення ОСОБА_2 листом Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області №1328 від 04 травня 2017 року повідомило позивача що згідно роз'яснень Міністерства соціальної політики України від 01 грудня 2016 року щодо умов надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг, у випадках, коли внутрішньо переміщені особи, які переміщуються в межах Донецької та Луганської областей, на момент звернення за призначенням грошової допомоги мають у власності житлові приміщення, розташовані на території, де проводиться антитерористична операція, але на цій території органи державної влади вже здійснюють свої повноваження, грошова допомога не призначається. У зв'язку з чим, ОСОБА_2 не призначено грошову допомогу . (арк.справи 10)
На звернення ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Луганської області листом № 812478-31 від 21 квітня 2017 року повідомлено що житловий будинок, в якому тимчасово вона мешкає разом з дитиною, належить її свекру, та посилаючись на п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам (Постанова КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505), у зв'язку з наявністю у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та район проведення антитерористичної операції, відмовлено у виплаті. (арк.справи 9)
Як вбачається з копії технічного паспорту на будинок ОСОБА_4 є власником будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1. (арк.справи 7)
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Луганській області 26 березня 2016 року, актовий запис № 20, ОСОБА_2 та ОСОБА_5 26 березня 2016 року зареєстрували шлюб. (арк.справи 6)
Вказані обставини відповідачем у справі не оспорювались та не є спірними.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505.
Відповідно до п. 2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 5 порядку передбачено, що для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). У заяві зазначається , зокрема, наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно з п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Відповідно до п. 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Місто с. Макарове Станично-Луганського району Луганської області відноситься до населеного пункту, де здійснювалася антитерористична операція, відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р.
Тобто, квартира, в якій зареєстрована позивач та житловий будинок, який належить свекру позивача, та в якому фактично проживає позивач з дитиною, перебувають в населених пунктах, на території яких здійснюється антитерористична операція.
На даний час АТО триває, рішення про її припинення не прийнято. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №1275-р від 02 грудня 2015 року, с. Макарове включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція. Таким чином, оскільки на теперішній час с. Макарове Станично-Луганського району Луганської області згідно затвердженого переліку є територією, де проводилася антитерористична операція, належне свекру позивача на праві власності житло, в якому фактично проживає позивач з донькою за адресою: АДРЕСА_1 - знаходиться в районі проведення антитерористичної операції.
Колегія суддів вважає неприйнятними доводи апеляційної скарги щодо посилання на лист Міністерства соціальної політики України № 1641/5/75-16 від 03 серпня 2016 року, оскільки листи не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер.
На підставі встановлених обставин справи та наведених нормативно-правових норм, які регулюють спірні відносини, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про задоволення позову у повному обсязі, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.195, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст.212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області на постанову Біловодського районного суду Луганської області від 07 липня 2017 року у справі № 408/2187/17 - залишити без задоволення.
Постанову Біловодського районного суду Луганської області від 07 липня 2017 року у справі № 408/2187/17 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий А.В.Гайдар
Судді Л.А. Василенко
Р.Ф.Ханова