
Окрема думка
29.08.17
судді Донецького апеляційного адміністративного суду Блохіна А.А.стосовно рішення по справі № 805/1214/17-а
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби - залишена без задоволення. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 березня 2017 р. у справі № 805/1214/17-а залишена без змін.
22 лютого 2017 року Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" (надалі позивач, ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля") звернулось до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 27.01.2016 року, яким нараховано штраф у розмірі 12 871 152 грн. 79 коп. та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 11.07.2016 року, яким нараховано штраф у розмірі 386 843 грн. 22 коп. (т. 1, а.с. 4-8).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року позовні вимоги розєднано, внаслідок чого, в рамках адміністративної справи № 805/1214/17-а розглядались позовні вимоги визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 11.07.2016 року, яким нараховано штраф у розмірі 386 843 грн. 22 коп.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 березня 2017 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС №0000434100 від 11.07.2016 року про зобовязання сплатити штраф у сумі 386 843, 22 грн за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних.
Стягнуто зі Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь Приватного акціонерного товариства ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля (ЄДРПОУ 00169845) судові витрати в розмірі 5 966 (пять тисяч девятсот шістдесят шість ) грн.10 коп. (а.с. 47-50).
Відповідач із таким судовим рішенням не погодився, звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що позивач, на виконання вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України зобовязаний зареєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше 15 календарних днів, наступних за днем її складання. У звязку з порушенням позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям платникам податку на додану вартість у Єдиному реєстрі податкових накладних, СДПІ у м. Донецьку МГУ ДФС наклало на ПАТ ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля штраф у розмірах, які встановлено приписами п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, у звязку з чим, на думку апелянта, спірне податкове повідомленнярішення №0000434100 від 11.07.2016 року є правомірним, а вимоги позивача, при цьому, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню (а.с. 57-59).
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2017 року, під час відкриття апеляційного провадження, замінено первісного відповідача у справі - Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку МГУ ДФС на його правонаступника - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Під час апеляційного розгляду представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечувала.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач, Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи 00169845, місцезнаходження юридичної особи: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Островського, буд. 8, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т. 1, а.с. 155-159), а також випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т.1, а.с. 160).
Відповідач, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби є суб'єктом владних повноважень, на яке чинним законодавством покладено владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
Відповідно до матеріалів справи, у період з 16.06.2016 року по 17.06.2016 року, посадовою особою СДПІ у м. Донецьку МГУ ДФС, відповідно до п. 200.10 ст. 200 та в порядку ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку правомірності нарахування відємного значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту за квітень 2016 року за податковою декларацією з податку на додану вартість від 18.05.2016 року, реєстраційний номер -НОМЕР_3).
Відповідно до пунктів 86.1 та 86.10 статті 86 ПК України вбачається, що, зокрема, у разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, в якому зазначаються як факти заниження, так і факти завищення податкових зобовязань платника.
За результатами проведення зазначеної перевірки податковим органом складено Акт від 17.06.2016 року № 30928-03-41/00169845, яким встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних, виписаних за період з 01.04.2016 року по 30.04.2016 року на загальну суму ПДВ 1 940 698,47 грн. (т. 1, а.с. 10-30).
11 липня 2016 року, СДПІ у м. Донецьку МГУ ДФС, винесено податкове повідомлення-рішення форми «Н» № НОМЕР_2 згідно з п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, на підставі висновків акту перевірки від 17.06.2016 року № 30928-03-41/00169845 та за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період - квітень 2016 року за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених п.201.10 статті 201. та згідно зі ст. 120-1ПКУ: - за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 20 164 грн.57 коп., яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 2 016 грн. 46 коп.; - за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 1 913 334 грн. 09 коп., яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 382 666 грн. 81 коп.; - за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 7199 грн. 81 коп., яким до позивача застосовано штраф у розмірі 30 % у сумі 2 159 грн. 95 коп.
Загальна сума штрафу за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» (код платежу 30 1460100) складає 386 843 грн. 22 коп. (т. 1, а.с. 59).
До податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_2 додано розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ( т.1, а.с. 60-63).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що СДПІ у м. Донецьку МГУ ДФС неправомірно нараховано позивачу штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки Сертифікатом Торгово-промислової палати України ПАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" засвідчено настання обставин непереборної сили при здійсненні діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обовязкових платежів з 14 квітня 2014 року, що, в свою чергу, свідчить про те, що позивач, з 14.04.2014 року звільнений від відповідальності за неналежне виконання своїх обовязків, у т.ч. щодо сплати штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Колегія суддів погодилась з таким висновком суду першої інстанції.
Не погоджуючись з висновком колегії суддів з наступних підстав.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, визначає Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (далі Закон № 1669-VII), статтею 10 якого встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Разом з тим, Законом № 1669-VII не визначено можливості звільнення платника податків від відповідальності за неподання податкових декларацій з податку на додану вартість через настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення АТО. Однієї наявності у платника податків сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили (форс-мажору) недостатньо для звільнення такого платника податків від відповідальності за порушення податкового законодавства, зокрема, від відповідальності за неподання податкових декларацій, без закріплення у Податковому кодексі України чи іншому спеціальному нормативно-правовому акті самої можливості такого звільнення.
На теперішній час наявність у платника податків сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили надає можливість такому платнику ініціювати процедуру продовження граничних строків подання податкової звітності, яка передбачена Податковим кодексом України.
Так, згідно із п. 49.20 ст.49 Податкового кодексу України граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені цим Кодексом.
У відповідності до п.п. 102.6.4 п. 102.6 ст. 102 Податкового кодексу України граничні строки для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, підлягають продовженню керівником (його заступником або уповноваженою особою) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків мав обмежену свободу пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально.
Порядок застосування пунктів 102.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1044, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.01.2011 за № 84/18822 (далі Порядок № 1044).
Відповідно до п. 2 Порядку № 1044 обставини непереборної сили (форс- обставини) - непереборна за даних умов сила (стихійне лихо, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), яка є обставиною, що звільняє фізичну особу або посадових осіб юридичної особи від відповідальності за невиконання обов'язків, передбачених податковим законодавством.
Згідно з положеннями п.п.5.4 п. 5 Порядку № 1044 відсутність можливостей у платника податків подати у граничний строк податкові декларації, заяви про перегляд рішень органів державної податкової служби, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань може бути пов'язана з обмеженою свободою пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально. У цьому разі документальним підтвердженням є, зокрема, підтвердження Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили на території України.
За наявності обставин, визначених у пунктах 3, 5, 6 цього Порядку щодо посадових осіб юридичної особи та пунктах 4, 5 цього Порядку щодо фізичної особи, платник податків може звернутися до органу державної податкової служби з письмовою заявою про продовження граничних строків (п. 7 Порядку № 1044).
Відповідно до п.п.8.1 п. 8 Порядку № 1044 заява подається платником податків протягом тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення обставин, визначених цим Порядком, у довільній формі із стислим та чітким обґрунтуванням підстав для продовження граничних строків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів. У заяві надається вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ). Заява подається платником податків тільки разом із документальним підтвердженням.
Таким чином, з аналізу наведених норм слідує, що відповідач має право звернутися до контролюючого органу з заявою про продовження граничних строків протягом тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення обставин, визначеним цим Порядком (в даному випадку обставин непереборної сили), проте така заява має бути подана тільки разом із документальним підтвердженням (сертифікатом ТПП).
Заява про продовження граничних строків подання податкових декларації з податку на додану вартість позивачем не подавалася, що визнається сторонами.
Стосовно наданого позивачем сертифіката від 05 вересня 2014 № 2880/05-04, виданого ТПП України, слід зазначити наступне.
Відповідно до п. 6.2 розділу 6 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженому рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 15.07.2014 № 40(3) (далі Регламент, у редакції, чинній на час отримання відповідачем вищезазначеного сертифікату), форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за заявою зацікавленої особи по кожному окремому договору, контракту, угоді тощо, а також по податкових та інших зобов'язаннях/обов'язках, виконання яких настало згідно з законодавчим чи іншим нормативним актом або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.
Заява на засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) подається за підписом керівника підприємства, організації або, за його дорученням, довіреною особою. В заяві вказуються наявність за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом встановлених зобов'язань, передбачений ними термін, обсяги і умови їх виконання, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), початок їх виникнення і термін дії, які, на думку зацікавленої сторони, унеможливили виконання цих зобов'язань. Окремо, у випадку наявності, в заяві вказуються договором (контрактом) або нормативним актом передбачені обставини, що звільняють сторони від відповідальності, перераховані події, які сторони погодилися вважати (або нормативний акт встановлює) форс-мажорними, орган країни, що засвідчує/підтверджує факт настання обставин форс-мажору; термін повідомлення сторони про їх настання, які саме зобов'язання за договором (контрактом) не можуть бути виконані внаслідок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), з посиланням та наданням доказів таких обставин (пункт 6.3 розділу 6 Регламенту).
За результатами розгляду документів ТПП України/регіональна ТПП видає сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (пункт 6.11 розділу 6 Регламенту).
Згідно з пунктом 6.12 розділу 6 Регламенту сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) видається заявнику на бланку Торгово-промислової палати України/регіональної торгово-промислової палати. У сертифікаті про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо податкових обов'язків / обов'язкових платежів вказується інформація про заявника, місце державної реєстрації, ідентифікаційний код, державна податкова інспекція, в якій платник податків зареєстрований, зобов'язання, обставини, докази, на які посилається зацікавлена особа, що унеможливлюють виконання податкових обов'язків / здійснення обов'язкових платежів у встановлений термін, та інші відомості, зокрема, про неможливість здійснення господарської діяльності тощо.
Отже, з огляду на вищевикладене, можна дійти висновку, що сертифікат (висновок) ТПП обовязково повинен містити конкретний період часу, протягом якого мали місце надзвичайні, невідворотні та непередбачувані обставини (події), що обєктивно вплинули на виконання конкретним платником податків у вказаному періоді певного податкового обовязку.
Оскільки дія кожного окремого сертифіката (висновка) ТПП, наданого у кожному конкретному випадку, обмежується датою надання такого сертифікату, чинність такого документа може поширюватися на правовідносини, що виникли з дати настання форс-мажорних обставин (з дати початку АТО - 14.04.2014) у конкретному випадку і до дати надання такого сертифіката (висновку).
Сертифікатом від 05 вересня 2014 № 2880/05-04 встановлено засвідчення Торгово промисловою палатою України настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 статті 100 Податкового кодексу України з 14 квітня 2014 року для, "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків, обовязкових платежів. На момент видачі сертифікату ТПП України форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.
Слід зазначити, що позивач не звільнений від відповідальності за неналежне виконання зобовязань, зокрема щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пункти 100.4 і 100.5 Податкового кодексу України, які зазначені у сертифікаті від 05 вересня 2014 № 2880/05-04, містять перелік підстав для розстрочення та відстрочення грошових зобовязань або податкового боргу платника податків, тоді як підстави та порядок продовження граничних строків подання податкової звітності визначено пунктами 102.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України.
Таким чином, наданий позивачем сертифікат не містить у собі всіх відомостей, визначених п. 6.12 розділу 6 Регламенту (виконання яких саме податкових зобовязань настало або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність форс-мажорних обставин), не засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо обов`язку позивача подати податкові декларації з податку на додану вартість за спірний період у визначені законом граничні строки , тому наявність у "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" сертифікату ТПП від 05 вересня 2014 № 2880/05-04 не звільнила позивача від обовязку подання податкових декларацій з податку на додану вартість у визначені статтею 49 Податкового кодексу України строки та не свідчить про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про те, що судом першої інстанції правомірно було скасовано оскаржуване рішення, який взяв до уваги посилання позивача на те, що єдиною та необхідною умовою для звільнення від відповідальності є наявний у позивача сертифікат ТПП від 05 вересня 2014 № 2880/05-04
СуддяА.А. Блохін