Ухвала суду № 68535532, 29.08.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2017
Номер справи
805/1459/17-а
Номер документу
68535532
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Христофоров А.Б.

Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2017 року справа №805/1459/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді Ястребової Л.В.,

суддів Васильєвої І.А., Компанієць І.Д.,

секретар Терзі Д.А.,

за участі представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 р. у справі № 805/1459/17-а за позовом Публічного акціонерного товариства "Слов'янський завод "Тореласт" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання нечинними та скасування рішення та вимоги про сплату боргу ,-

ВСТАНОВИВ:

28 березня 2017 року Публічне акціонерне товариство "Слов'янський завод "Тореласт" (надалі - позивач, ПАТ «Словянський завод «Толераст») звернулось до суду з адміністративним позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (надалі - відповідач, податковий орган), у урахуванням уточнених позовних вимог про скасування та визнання нечинним рішення відповідача № 0012931303 від 23.09.2016 року та скасування та визнання нечинною вимогу про сплату боргу від 10 лютого 2017 року № Ю-211-17, яка видана на підставі рішення відповідача № 0012931303 від 23.09.2016 року (а.с. 4-6,79).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано Рішення №0012931303 від 23.09.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату( неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 106 912, 24 грн, у т.ч. штрафні санкції у сумі 77 687,41 грн, пеня у сумі 29 224,83 грн, в частині нарахування штрафних санкцій на суму 54 956,70 грн та пені на суму 25 503,50 грн.

Визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-211-17 від 10.02.2017 року у сумі 105 361,43 грн. в частині боргу (недоїмки) у сумі 78 909,39 грн. (а.с. 89-92).

Відповідач, вважаючи вищезазначену постанову незаконною, необґрунтованою та такою, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначив, що відповідно до звітів позивача про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та згідно з даними особового рахунку платника встановлено, що нараховане зобов'язання з єдиного внеску позивачем сплачено з порушенням строків, у зв'язку з чим, Слов*янською ОДПІ прийнято рішення № 0012931303 від 23.09.2016 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 77687,41 грн., за період з 21.02.2014 року по 29.09.2014 року за несвоєчасну сплату єдиного внеску та нараховано пеню в сумі 29224,83 грн. У зв'язку з тим, що позивач, станом на 31.01.2017 року не сплатив заборгованість з ЄСВ, Головним управлінням ДФС у Донецькій області сформовано вимогу № Ю-211-17 від 10.02.2017 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального веску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі105 361,43 грн. Крім того апелянт зазначив, що Сертифікатом Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили від 14.10.2014 року № 3765/05-4-55, остання засвідчила позивачу настання обставин непереборної сили з 06.05.2014 року відповідно до п.п. 100.4-100.05 Податкового кодексу України, які встановлюють розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань та податкового боргу та не звільняє, на думку апелянта, позивача від своєчасної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.95-96).

Під час апеляційного розгляду представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги, представник позивача до суду не прибув.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Слов'янський завод "Тореласт" зареєстровано Виконавчим комітетом Слов'янської міської ради Донецької області 25 травня 1994 року у якості юридичної особи, ідентифікаційний код юридичної особи - 00300363, місцезнаходження юридичної особи: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Під'їзна, буд. 3, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 729555 (а.с. 17), Довідкою АБ № 457594 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 16), а також випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 18).

Відповідач, Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, на яке чинним законодавством покладено владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин, у т.ч. щодо питань адміністрування єдиного внеску.

Відповідно до матеріалів справи, 22 вересня 2016 року, заступником начальника Слов'янської ОДПІ - Бірюковим О.А., на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 до ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прийнято рішення № 0012931303 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.02.2014 року по 29.09.2014 року, а саме, штраф у розмірі 77687,41 грн. (10 % своєчасно не сплачених сум єдиного внеску до 01.01.2015 року) та нараховано пеню у розмірі 29224,83 грн. (0,1% від суми недоїмки), разом - 106912,24 грн. (а.с. 7).

До рішення № 0012931303 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) єдиного внеску додано розрахунок штрафних санкцій (а.с. 8-11).

Позивач із таким рішенням Слов'янської ОДПІ не погодився, внаслідок чого, листом від 31.10.2016 року за вих.. №587 подав до останнього заперечення, в якому зазначив, що спірне рішення є необґрунтованим, безпідставним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства (а.с. 65-67).

В матеріалах справи відсутні відомості щодо наданні відповіді Слов'янською ОДПІ на вказане заперечення ПАТ «Словянський завод «Толераст».

10.02.2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області сформовано вимогу № Ю-211-17, відповідно до якої, станом на 31.01.2017 року заборгованість ПАТ «Словянський завод «Толераст» зі сплати єдиного внеску становить 105 361,43 грн. (а.с. 12).

Позивач, вважаючи рішення відповідача № 0012931303 від 23.09.2016 року та прийняту на його підставі вимогу про сплату боргу від 10 лютого 2017 року № Ю-211-17 неправомірними, звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

У відповідності до п. 1. ч. 1. ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI (надалі - Закон № 2464-VI) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені ст. 9 Закону № 2464-VІ, зокрема, ч. 8 цієї статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Абзацем 1 ч. 2 ст. 25 Закону № 2464-VІ визначено, що її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (п.2, ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VІ).

Одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону № 2464-VІ).

Відповідно до п. 13 ст. 25 Закону № 2464-VІ, нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідно платежу до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

За змістом вказаних норм вбачається, що платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, а у разі прострочення платежу контролюючим органом нараховується пеня в розрахунку 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення такого платежу.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на наступне.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ (надалі - Закон № 1669-VІІ).

Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України 1669 внесено зміни до Закону України від 8 липня 2010 року № 2464 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (який згідно з Законом України від 02.03.2015 р. № 219-VІІІ перейменований в пункт 9-4) такого змісту:

" 9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються".

З огляду на дію зазначеної норми позивач звільняється від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 2464-VІ за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року.

Крім того, колегія суддів зазначає, що статтею 10 Закону № 1669 визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Сертифікатом (висновком) Торгово-промислової палати України № 1283 про настання обставин непереборної сили Публічного акціонерного товариства "Слов'янський завод "Тореласт" від 14 жовтня 2014 року, який зареєстровано за вих. № 3765/05-4/55 засвідчено настання обставин непереборної сили Публічного акціонерного товариства "Слов'янський завод "Тореласт" з 06 травня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. У сертифікаті також зазначено, що на момент його видачі Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (а.с. 13).

Таким чином, враховуючи, що позивач є платником єдиного внеску, який визначений статтею 4 Закону № 2464-VІ, перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, яка на даний час триває та те, що позивач здійснює господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції, ним до контролюючого органу подано заяву про звільнення від обов'язків, встановлених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, а також надання ПАТ "Слов'янський завод "Тореласт" сертифікату Торгово-промислової палати, яким засвідчено настання обставин непереборної сили, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в частині визнання протиправним та скасування рішення Слов'янської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області №0012931303 від 22.09.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.02.2014 року по 29.09.2014 року в частині нарахування штрафних санкцій на суму 54 956,70 грн. та пені на суму 25 503,50 грн.

Із матеріалів справи вбачається, що вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ю-211.17 у сумі 105361,43 грн. прийнята не підставі неправомірного рішення, тому підлягає частковому скасуванню в частині боргу (недоїмки) в сумі 78909,39 грн.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Повний текст ухвали складений 30 серпня 2017 року.

Керуючись ст. 198,ст.ст. 200, 205, 207, 211,212,254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну саргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року у справі № 805/1459/17-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддя: Л.В. Ястребова

Судді І.А. Васильєва

І.Д. Компанієць