ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2017 року о/об 11 год. 11 хв.
Справа № 808/1898/17
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області до Комунального унітарного підприємства «Наш Дім» Дніпрорудненської міської ради про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
26 червня 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі – суд) надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - позивач) до Комунального унітарного підприємства «Наш Дім» Дніпрорудненської міської ради (далі – відповідач), в якому позивач просить суд стягнути кошти у розмірі суми податкового боргу у сумі 776 104,76 грн. у тому числі:
- по податку на додану вартість у сумі 608901,12 грн.,
- по надходженням відходів у спеціально відведених для цього місцях у сумі 161013, 13 грн.,
- по частині чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань у сумі 6190,51 грн. з рахунків платника податків Комунального унітарного підприємства «Наш Дім» у банках.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що відповідач має податковий борг перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 608901,12 грн. (з яких на підставі статті 129 Податкового кексу України, відповідачу нараховано пеню в розмірі 19804,99 грн.), податковий борг по находженню від розміщення відходів у спеціально відведених місцях у розмірі 161013,13 грн. (з яких на підставі статті 129 Податкового кексу України, відповідачу нараховано пеню в розмірі 2889,56 грн.) та податковий борг по частині чистого прибутку комунальних підприємств у розмірі 6190,51. Борг виник внаслідок самостійного визначення відповідачем у декларації сум зобов’язань, внаслідок визначення податкових зобов’язань контролюючим органом, та нарахування пені.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, 19 липня 2017 року від нього до суду надійшло клопотання, в якому просить суд розглянути адміністративну справу за відсутності представника податкового органу. На позовних вимогах наполягає.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, 19 липня 2017 року через канцелярію суду подав клопотання відповідно до якого просить суд судове засідання провести за відсутності представника відповідача в порядку письмового провадження та проти позову не заперечує.
Згідно з частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Комунальне унітарне підприємство «Наш Дім» Дніпрорудненської міської ради (код ЄДРПОУ 33000065) зареєстроване, як юридична особа 29 червня 2004 року, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1001178044 від 15 травня 2017 року.
Станом на час розгляду адміністративної справи у суді за відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 60890,12 грн. (з яких на підставі статті 129 Податкового кексу України, відповідачу нараховано пеню в розмірі 19804,99 грн.), податковий борг по находженню від розміщення відходів у спеціально відведених місцях у розмірі 161013,13 грн. (з яких на підставі статті 129 Податкового кексу України, відповідачу нараховано пеню в розмірі 2889,56 грн.) та податковий борг по частині чистого прибутку комунальних підприємств у розмірі 6190,51 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість у сумі 608901,12 грн. виник на підставі наступного.
Відповідачем самостійно визначено суми грошових зобов’язань в податкових деклараціях, які подано до податкового органу:
- №92266691733 від 18 січня 2017 року, якою самостійно визначено суму податку за 12 місяць 2016 року, що підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет до 30 січня 2017 року в сумі 190 404,00 грн. (однак відповідачем частково сплачено суму зобов’язання в розмірі 35514,32 грн., отже залишок не сплаченого зобов’язання складає в розмірі 154 889,68 грн.);
- №9024360651 від 20 лютого 2017 року, якою самостійно визначено суму податку за 01 місяць 2017 року, що підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет до 02 березня 2017 року в сумі 140 845,00 грн.;
- №9045058072 від 20 березня 2017 року, якою самостійно визначено суму податку за 02 місяць 2017 року, що підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет до 30 березня 2017 року в сумі 136 359,00 грн.;
- №9070198348 від 20 квітня 2017 року, якою самостійно визначено суму податку за 03 місяць 2017 року, що підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет до 30 квітня 2017 року в сумі 151 829,00 грн.;
Судом встановлено, що позивачем стосовно відповідача проводились перевірки, та на підставі висновків акту перевірки №000010/08-03-12/33000065 від 15 березня 2017 року винесено податкове повідомлення – рішення №01000311200 від 03 квітня 2017 року, яким до відповідача застосовано суму штрафу з податку на додану вартість у розмірі 5 173,45 грн.
Крім того, на підставі статті 129 Податкового кодексу України, у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов’язань відповідачу нараховано пеню в сумі 19 804,99 грн.
Податковий борг по надходженню відходів у спеціальному відведених для цього містах сумі 161013,13 грн. виник на підставі наступного.
Відповідачем самостійно визначено суми грошових зобов’язань в податкових деклараціях, які подано до податкового органу:
- №9267382188 від 20 січня 2017 року, якою самостійно визначено суму податку за 4 квартал 2016 року, що підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет до 17 лютого 2017 року в сумі 70370,10 грн.;
- №9061005890 від 11 квітня 2017 року, якою самостійно визначено суму податку за 1 квартал 2017 року, що підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет до 11 квітня 2017 року в сумі 72859,50 грн.
Судом встановлено, що позивачем стосовно відповідача проводились перевірки, та на підставі висновків акту перевірки №1/12/33000065 від 11 січня 2017 року винесено податкове повідомлення – рішення №0000011200 від 11 січня 2017 року, яким до відповідача застосовано суму штрафу з податку по надходженню від розміщення відходів у спеціальному відведених для цього містах у розмірі 14893,97 грн.
Крім того, на підставі статті 129 Податкового кодексу України, у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов’язань відповідачу нараховано пеню в сумі 2889,56 грн.
Податковий борг по частині чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань у сумі 6190,51 грн. складається з пені нарахованої на підставі статті 129 Податкового кодексу України у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов’язань в сумі 161 013,13 грн., яка нарахована в КОР платника податків за період з 19 серпня 2016 року по 14 травня 2017 року.
Із матеріалів справи судом встановлено, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно з положеннями статті 59 Податкового кодексу України податковим органом 02 грудня 2011 року сформована податкова вимога №76 на суму 54402,07 грн., яка направлена на адресу відповідача засобами поштового зв’язку та отримана уповноваженою особою 02 грудня 2011 року.
Надаючи оцінку вимогам позивача, суд виходить з наступного.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов’язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
За правилами підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається, зокрема:
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України, нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Пунктом 129.4 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
У зазначені строки нараховані податкові зобов’язання не сплачено, тому згідно підпунктом 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України, це є податковим боргом; податковий борг - сума узгодженого грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання.
Відповідно до приписів пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Відповідно до підпункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами підпункту 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання.
Підпунктом 59.4 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов’язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 60.1 статті 60 Податкового кодексу України визначені обставини за наявності яких податкова вимога вважається відкликаною.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до підпунктів 95.1 - 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Податковий орган на підтвердження податкового боргу відповідача з податку на додану вартість у розмірі 608901,12 грн., податкового боргу по находженню від розміщення відходів у спеціально відведених місцях у розмірі 161013,13 грн. та податкового боргу по частині чистого прибутку комунальних підприємств у розмірі 6190,51 грн. надав: податкові декларації, податкові повідомлення-рішення, податкову вимогу, інтегровану картку, довідку про заборгованість.
На момент розгляду справи в суді, вказана сума податкових зобов’язань відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право зокрема звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Зважаючи на несплату у добровільному порядку відповідачем узгодженої податкової заборгованості податковий орган звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача зазначеного податкового боргу.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позов Головного управління ДФС у Запорізькій області є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 11, 71, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Запорізькій області - задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків платника податків Комунального унітарного підприємства «Наш Дім» (код ЄДРПОУ 33000065) у всіх банках, обслуговуючих такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків в розмірі податкового боргу у сумі 776104 (сімсот сімдесят шість тисяч сто чотири) гривні 76 копійок на наступні рахунки у тому числі:
- по податку на додану вартість у сумі 608901 (шістсот вісім тисяч дев’ятсот одна) гривня 12 копійок на р/р 3115029700044, отримувач: УК у Василів. р-ні/Василів. р-н/14010100, ЄДРПОУ 38025519, Банк - ГУ ДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015;
- по надходженням відходів у спеціально відведених для цього місцях у сумі 161013 (сто шістдесят одна тисяча тринадцять) гривень 13 копійок на р/р 33111364700046, отримувач: УК у Василів. р-ні/Дніпрорудне/19010300, ЄДРПОУ 38025519, Банк – ГУ ДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015;
- по частині чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань у сумі 6190 (шість тисяч сто дев’яносто) гривень 51 копійка р/р 33215862700046, отримувач: УК у Василів. р-ні/Дніпрорудне/21010302, ЄДРПОУ 38025519, Банк – ГУ ДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015;
Постанова набирає законної сили відповідно до частини 1 статті 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами встановленими статтями 185-186 КАС України.
Суддя Д.В. Татаринов