Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2009 р. справа № 2а-14868/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі
при секретарі Гумуржи Т.В.
за участю
представника позивача Деяк Г.В.
представників відповідача Посметної М.М., Ляускіної Ю.В.
В С Т А Н О В И В:
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем проведена невиїзна камеральна перевірка виробничої одиниці «Харцизьктепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» з питання дотримання термінів сплати податку на прибуток за 11 місяців та 2008 рік та на підставі даних результатів перевірки, відповідно до п.п. 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» прийняті податкові повідомлення - рішення № 0003411510/0 від 10.06.2009 року та № 0003411510/1 від 30.06.2009 року про стягнення штрафної санкції на суму 5 897,40 грн.
Позивач вважає податкові повідомлення - рішення № 0003411510/0 від 10.06.2009 року та № 0003411510/1 від 30.06.2009 року протиправними, оскільки платник податку, який має філії, може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій, а також: до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та зменшений на суму податку, сплаченого до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій. Відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету територіальної громади за місцезнаходженням філії несе платник податку, у складі якого знаходиться така філія. Позивач є консолідованим платником податку на прибуток, про що своєчасно повідомив відповідача, тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправно винесені у відношенні виробничої одиниці «Харцизьктепломережа», яка є структурним підрозділом ОКП «Донецьктеплокомуненерго» без права юридичної особи та не може нести відповідальність за внесення сум податку на прибуток до бюджету. В судовому засіданні представник позивача уточнила вимоги та просила визнати недійсними податкові повідомлення-рішення № 0003411510/0 від 10.06.09 року, № 0003411510/1 від 30.06.2009 року, надала пояснення аналогічні викладеним в позові.
Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали, просили відмовити в задоволені позову.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» зареєстроване як юридична особа 23.02.2001 року виконавчим комітетом Донецької міської ради, внесене до ЄДРПОУ за № 03337119, діє на підставі Статуту, перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька з 20.09.1993 року.
Виробнича одиниця Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Харцизськтепломережа» внесене до ЄДРПОУ за № 05540882 без права юридичної особи, діє на підставі Положення, що затверджене генеральним директором Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго».
Відповідач Державна податкова інспекція у м. Харцизьку є суб’єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України “Про державну податкову службу в Україні”.
Серед прав, наданих податковим органом, передбачено здійснення планових та позапланових виїзних та камеральних перевірок.
Державною податковою інспекцією у м. Харцизьку проведена невиїзна камеральна перевірка виробничої одиниці Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Харцизськтепломережа» з питань дотримання термінів сплати узгоджених сум податкових зобов’язань з податку на прибуток, за результатами якої складений акт № 1290/15-1-05540822 від 01.06.2009 року.
Перевіркою встановлено порушення, зокрема п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме несвоєчасна сплата податку на прибуток.
Податковим повідомленням рішенням № 0003411510/0 від 10.06.2009 року на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Виробничу одиницю Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Харцизськтепломережа» зобов’язано сплатити штраф в сумі 5897,40 грн.
Податковим повідомленням рішенням № 0003411510/1 від 30.06.2009 року на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Виробничу одиницю Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Харцизськтепломережа» зобов’язано сплатити штраф в сумі 5897,40 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, Наказом від 16.04.2007 року №114 Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» встановило на 2008 рік консолідовану сплату податку на прибуток та Наказом від 17.06.2008 року №185 Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» встановило на 2009 рік консолідовану сплату податку на прибуток.
Крім того, повідомленнями платника податків щодо сплати консолідованого податку на прибуток від 16.04.2007 року та від 19.06.2008 року відповідач повідомлений про рішення позивача щодо сплати консолідованого податку по Виробничій одиниці Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Харцизськтепломережа».
Позивач вказує, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті до його відокремленого підрозділу без права юридичної особи, який не є платником податку.
Суд погоджується із думкою позивача з огляду на наступне.
Положенням п.п. 2.1.3 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що Філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку (далі філії), що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади.
Платник податку, який має такі філії, може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій, а також до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього Закону та зменшений на суму податку, сплаченого до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій.
Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеного цим підпунктом, здійснюється платником податку самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються податкові органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій (відокремлених підрозділів). Зміна порядку сплати податку протягом звітного року не дозволяється. При цьому філії (відокремлені підрозділи) подають податковому органу за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку, форма якого встановлюється центральним органом державної податкової служби України, виходячи з положень цього підпункту.
Як зазначалось вище, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» прийняло рішення щодо сплати консолідованого податку у визначений законом термін та повідомило податковий орган у встановленому порядку.
Згідно до абзаца 5 вищевказаного підпункту Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету територіальної громади за місцезнаходженням філії несе платник податку, у складі якого знаходиться така філія.
Оскільки платником консолідованого податку на прибуток є саме Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», то і відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату такого консолідованого податку несе саме Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго».
Штраф до Виробничої одиниці Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Харцизськтепломережа» застосований на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», за нормами якого у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Підпунктом 17.1.7. п.17.1 Закону № 2181 встановлений обов’язок платника податків сплатити штраф, зокрема у розмірі двадцяти відсотків від узгодженої суми податкового зобов'язання, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, тобто самим Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Пунктом 1.1 ст. 1 наведеного закону платники податків, серед інших, визначені як юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, на яких згідно з законами покладено обов’язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Аналіз зазначених норм посвідчує, що платником податку в розумінні зазначеного Закону є особа, яка відповідає одночасно двом ознакам, а саме наявність певного статусу та наявність обов’язку утримувати та /або сплачувати податки.
Відособлений підрозділ не відповідає вищезазначеним ознакам, оскільки на нього не покладений обов’язок утримувати та /або сплачувати податок на прибуток.
У спірних відносинах відособлений підрозділ не є платником податку на прибуток, оскільки на нього не покладений обов’язок сплачувати зазначений податок. Відсутність статусу платника податків у відособленого підрозділу унеможливлює застосування штрафу за несплату або несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків.
Враховуючи вищевикладене у сукупності, суд вважає неправомірним застосування штрафних санкцій оскаржуваними податковим повідомленням-рішенням до виробничої одиниці Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Харцизськтепломережа», таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення № 0003411510/0 від 10.06.2009 року, № 0003411510/1 від 30.06.2009 року підлягають визнанню недійсними.
Відповідно до ст.94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень – задовольнити повністю.
Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області № 0003411510/0 від 10.06.2009 року.
Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області № 0003411510/1 від 30.06.2009 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» судовий збір у сумі 3 (три) грн. 40 коп.
У судовому засіданні 09 листопада 2009 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Постанова виготовлена в повному обсязі 14 листопада 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кошкош О.О.