Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 27 жовтня 2009 р. справа № 2а-13928/09/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді при секретарі Шмітько А.В. за участю: представників позивача: Корнєєва Г.С.,
представника відповідача: Соколова В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Горлівського відділення № 2864 до начальника державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області – старший державний інспектор з енергетичного нагляду Клепач Сергій Григорович про скасування постанови № Д-305 від 10.08.2009р., -
в с т а н о в и в:
Відкрите акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі філії Горлівського відділення № 2864 звернулося до суду з адміністративним позовом до Начальника державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області – старший державний інспектор з енергетичного нагляду Клепач Сергій Григорович про скасування постанови № Д-305 від 10.08.2009р.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що у період з 17.03.2009р. по 18.03.2009р. Горлівським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області проведена перевірка щодо виконання позивачем припису ДГ 132 № 343 від 28.08.2008р., за результатом якої складено акт та надано припис № 02/19-0127 у відповідності до якого позивач мав обладнати електроустановки другим джерелом живлення та АВР до 18.09.2009р, який був отриманий Банком 19.03.2009р.
Повідомленням від 15.06.2009р. № 159-25/278 позивача було запрошено на засідання комісії з винесення постанов про накладення штрафів за правопорушення в електроенергетиці.
Актом перевірки № 02/19-0127 від 18.03.2009р. встановлено порушення, а саме: не виконання Банком припису від 28.08.08р. ДГ 132 № 343 та надано термін для усунення порушень до 08.09.2009р.
На підставі цього акту була винесена спірна постанова від 10.08.2009р. № Д-305 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 10200 грн.
Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, оскільки адміністративне стягнення на Банк накладено 10.08.2009р., тобто через п’ять місяців після виявлених порушень що суперечить вимогам ст. 38 Кодексу про адміністративні правопорушення України, яка наголошує: «адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні – два місяці з дня його виявлення». Крім цього позивач просив звернути увагу на те, що постанова була прийнята 10.08.2009р., а на адресу Банку надійшла тільки 18.08.2009р.
Просив скасувати постанову начальника державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області – старший державний інспектор з енергетичного нагляду Клепач Сергій Григорович від 10.08.2009р. № Д -305.
Під час судового розгляду справи, представником позивача були надані доповнення до позовної заяви, якими зазначив, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду не було дотримано часів обмежень в проведені перевірки, чим порушено п. 10.3 Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб’єктами електроенергетики, суб’єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004р. № 817. Крім цього, позивач посилався на те, що 21.11.2008р. позивачем було направлено лист на адресу Горлівського відділення держенергонагляду, яким повідомив про неможливість виконання припису, у зв’язку з необхідністю внесення витрат на оплату роботи по підключенню у бюджет на наступний рік. Також пояснив, що тривалий час Банку не надавалися роз’яснення щодо категорії надійності електропостачання, до якої мають бути віднесені банківські установи.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, мотивуючи свою позицію аналогічно викладеній в позовній заяві та доповненнях до позовної заяви, просив їх задовольнити. Надав заяву, якою просив, вважати помилково зазначене найменування відповідача «Держенергонагляд», за правильне вважати НЕК «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, вважав його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, надав суду заперечення відповідно до яких просив залишити без змін спірну постанову з огляду на правомірність своїх дій, оскільки постанова про накладення штрафних санкції на підприємство винесена на підставі Постанови КМУ від 21.07.1999р. № 1312 із змінами, внесеними згідно Постанови КМУ № 970 від 05.11.2008р.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» є юридичною особою зареєстрованою Печерською районною у місті Києві державної адміністрації 31.12.1991р. за № 1070120 0000 016740 та включено до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій за № 00032129.
За результатами перевірки ВАТ «Державний ощадний банк України» в особі філії Горлівського відділення № 2864, проведеної у період з 17.03.2009р. по 18.03.2009р., Горлівським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області, складено акт № 02/19-0127 від 18.03.2009р. та надано припис № 02/19-0127 від 18.03.2009р.
Актом перевірки № 02/19-0127 від 18.03.2009р. встановлено не виконання вимог припису від 28.08.08р. ДГ 132 № у частині: привести надійність електропостачання Горлівського міського відділення № 2864 ВАТ «Державного ощадного банку України» відповідність з вимогами категорійності струмоприймачів: обладнати електроустановки другим джерелом живлення та АВР.
Відповідно до припису № 02/19-0127 від 18.03.2009р., адресованому керівнику позивача, останній був зобов’язаний привести надійність електропостачання Горлівського міського відділення № 2864 ВАТ «Державного ощадного банку України» у відповідність з вимогами категорійності струмоприймачів: обладнати електроустановки другим джерелом живлення та АВР.
На підставі акту перевірки № 02/19-0127 від 18.03.2009р, постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області № Д 305 від 10.08.2009р. про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, було застосовано до позивача штраф у розмірі 10200 грн. за невиконання припису Держенергонагляду ДГ 132 № 343 від 28.08.2008р.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997р. № 575/97-ВР, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Відповідно до частини п’ятої зазначеної статті, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.
Статтею 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності», встановлено, невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
Статтею 6 цього Закону, підставами для здійснення позапланових заходів є: перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю);
Відповідно до п.8 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності», припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Пунктом 1 наведеної статті, орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.
У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що спірна постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № Д-305 від 10.08.2009р. була винесена згідно до постанови Кабінету міністрів України від 21.07.1999р. № 1312 із змінами.
Суд погоджується з позицією відповідача з огляду на наступне.
Так, у відповідності до частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» із змінами і доповненнями, внесенимипостановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 року N 970 від 21 липня 1999р. № 1312, це положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Частиною 2 зазначеної Постанови, встановлено, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Згідно до частини 7 Постанови КМУ від 21.07.1999р. № 1312, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.
Частиною 8 цієї постанови передбачено, рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Частиною 10 Постанови КМУ від 21.07.1999р. № 1312, встановлено, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
Разом з тим, статтею 26 Закону України «Про електроенергетику», встановлено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність своїх дій щодо обґрунтування прийняття спірної постанови.
З огляду на вищенаведене суд дійшов висновку, що відповідачем діяв обґрунтовано на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, а позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Горлівського відділення № 2864 задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Горлівського відділення № 2864 до начальника державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області – старший державний інспектор з енергетичного нагляду Клепач Сергій Григорович про скасування постанови № Д-305 від 10.08.2009р. відмовити повністю.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена 27 жовтня 2009 року.
Повний текст постанови буде виготовлений 02 листопада 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кірієнко В.А.