
Справа № 227/2989/15-а
Номер провадження 2-а/236/61/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.08.2017 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Саржевської І.В.,
за участю секретаря Білоус Д.А..
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Лиман адміністративнусправу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, третя особа: Головне ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, стягнення суми заборгованості та відшкодування моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області про визнання протиправними дій, щодо невиплати в повному обсязі нарахованої пенсії, стягнення заборгованості за період з липня 2014 року по лютий 2015 року, стягнення моральної шкоди, зобов'язання в подальшому проводити нарахування і виплату пенсії в повному обсязі.
В обґрунтовування позовних вимог позивач посилається на те, що вона є пенсіонером та отримує пенсію за віком, згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Просить визнати протиправними дії ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, щодо невиплати в повному обсязі нарахованого розміру пенсії; стягнення з відповідача на користь позивача нарахованої, але невиплаченої суми пенсії за період з липня 2014 року по лютий 2015 року в розмірі 10950 грн. .29 коп., а також виплатити заборгованість, що буде накопичуватися з дня подання адміністративного позову до суду; стягнути з відповідача на її користь моральну шкоду в розмірі 3000 грн.; та зобов'язати відповідача нараховувати на майбутнє на її користь виплату нарахованої пенсії в повному обсязі.
Ухвалою суду від 03.07.2015 року до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Головне ОСОБА_2 Пенсійного фонду України (а.с.23).
Позивач ОСОБА_1 в судові засідання, призначені на 20.07.2017, 28.08.2017 не з'явилася, направлені за місцем її фактичного проживання (а.с. 30,95) судові повістки повернулися до суду з відміткою "за зазначеною адресою не проживає". Відповідно до вимог законодавства у разі направлення судового виклику за місцем проживання особи, яка бере участь у справі та її відсутності за такою адресою, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їй належним чином. Крім того при зверненні до суду з вказаним позовом ОСОБА_1 наладала заяву про розгляд справи без її участі (а.с.8,86).
Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, якого належним чином повідомлено про час та місце розгляду справи в суд не прибув, клопотань про розгляд справи у його відсутності чи відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Представник третьої особи Головне ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Донецькій області, якого належним чином повідомлено про час та місце розгляду справи до суду не прибув, надав письмове заперечення, в якому просить відмовити у задоволенні позову з наступних підстав. Згідно розпорядження КМУ від 30.10.2014 року №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», дію якого зупинено розпорядженням КМУ від 05.11.2014 року №1079-р та розпорядження КМУ від 07.11.2014 року №1085-р м. Харцизьк відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція та органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Постановами ВР Україні від 17.03.2015 року №252 та від 17.03.2015 року №254 м. Харцизьк визнано тимчасово окупованою територією. ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області є самостійною юридичною особою, яка у зв'язку з проведенням антитерористичної операції тимчасово не функціонує. Порядок та умови отримання пенсії особам, які зареєстровані на тимчасово окупованій території України, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, передбачений Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706, Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», затвердженим постанову КМУ від 01.10.2014 року №509, постановою КМУ «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року №637, відповідно до яких пенсія та заборгованість особам, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції, виплачується після їх звернення з заявою до будь-якого органу Пенсійного фонду України за місцем знаходження особи на території підконтрольній України та надання довідки про взяття на обік внутрішньо переміщеної особи. Виплата пенсій громадянам України, які проживають у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, провадиться на підконтрольній території України. Нараховані суми пенсії, на виплату яких такі особи мали право, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Позивач не надав доказів, щодо вжиття заходів, спрямованих на отримання пенсії на території, підконтрольній України, та звернення до органів Пенсійного фонду України відповідно до порядку отримання соціальних виплат в умовах проведення антитерористичної операції. Тобто, позивач не виконав вимоги Закону №1706.У випадку виконання позивачем вимог Закону № 1706 і звернення до будь-якого органу Пенсійного фонду України на території, підконтрольній українській владі, йому буде гарантовано поновлена пенсія.
Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, доходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, третя особа: Головне ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, стягнення суми заборгованості та відшкодування моральної шкоди підлягають залишенню без задоволення у зв'язку із відсутністю підстав, виходячи з такого.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Згідно довідки внутрішньо переміщеної особи №2304011017 від 11.01.2016 року перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Орджонікідзевському району та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.95).
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є пенсіонером та має вид пенсії «за віком», що підтверджується копією пенсійного посвідчення, тому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
ОСОБА_1 перебувала на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Харцизьк Донецької області, де отримувала пенсію за віком, згідно Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування».
Згідно інформації наданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області позивач значиться на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фондуУкраїни в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (а.с.62-64).
Згідно ч. 1ст. 47 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»ст. 49 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14 квітня 2014 року, який набрав чинності 14.04.2014 року, введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».
ЗгідноЗакону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VIII від 02.09.2014 року
Місто Харцизьк Донецької області міститься у Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року №1275-р.
Згіднорозпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р
Порядок та умови отримання пенсій пенсіонерами, які зареєстровані на тимчасово захопленій території України, на території якої органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, передбаченоЗаконом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706, «Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції»Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 рокуПостановою Кабінету Міністрів України № 637 від 05.11.2014 року «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції»Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595
Так, згідно п. 2ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»
Відповідно доПостанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції»Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509постановою
Відповідно до п. 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок), затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 595
Відповідно до п. 8 Тимчасового порядку особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509
Згідно інформації Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, на виконанняпостанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 «Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганських областей»
Отже з урахуванням вищенаведеного вбачається, що особа, з населеного пункту на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, яка бажає й надалі отримувати пенсію, повинна переміститись на контрольовану українською владою територію для вирішення питання отримання соціальної виплати (пенсії), за місцем фактичного проживання звернутись до управління ПФУ та надати заяву про переведення пенсійної справи (призначення пенсій, виплату допомоги на поховання, виплату недоотриманої пенсії), а такождовідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції відповідно до вищенаведеного Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення АТО чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення, затвердженогопостановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 509
Крім того суд зазначає, що згідно постанови правління Національного банку України від 06 серпня 2014 року№466 банки України призупинили здійснення усіх видів фінансових операцій у населених пунктах, які не контролюються українською владою.
Згідно повідомлення Донецької дирекції Українського державногопідприємства поштовогозвязку«Укрпошта» від 20 травня 2015 року № 05-01/412 з 22 липня 2014 рокупризупинено приймання для пересилання поштових відправлень на адресу населених пунктів Донецької та Луганської областей, які не контролюються українською владою.
Суд наголошує на тому, що право на пенсійне забезпечення, здійснюєтьсяне тільки шляхом нарахування пенсії, а й фактичним отриманням нарахованих сум, що не можливо без відновлення роботи банківської системи на території населених пунктів які не контролюються українською владою.
Поновлення виплати належної позивачу пенсії можливе виключно при дотриманні останньою вимог встановленого на законодавчому рівні порядку, враховуючи проведення на території Донецької та Луганської областей антитерористичної операції.
Позивач ОСОБА_1 перемістилась на контрольовану українською владою територію до м. Запоріжжя, що підтверджується довідкою з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб від 02.03.2017 № 4372/0/2-17/22, наданої Міністерством Соціальної політики України (а.с.30).
Для вирішення питання про отримання пенсії, за місцем фактичного проживання, вона 15.01.2016 року звернулась до ОСОБА_2 ПФУ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, з заявою про запит пенсійної справи та поновлення виплати їй пенсії (а.с.70)..
Розпорядженням ОСОБА_2 ПФУ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя № 16975 від 02.02.2016 року електронна пенсійна справа постановлена на облік, продовжено виплату пенсії в розмірі 1368,78 грн., виплачено пенсію по липень 2017 року включно (а.с.98).
При цьому позивач заявила позовні вимоги про стягнення не виплаченої суми пенсії за період з липня 2014 року по лютий 2015 року в розмірі 10950 грн. 24 коп. (по 1368,78 грн. щомісячно), яка їй виплачена у повному обсязі в лютому 2016 року, що підтверджується довідкою про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії від 04.08.2017 (а.с.98).
Відповідно дост. 2 КАС України, Конституцією
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією УкраїниЗаконом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"
Щодо заявленої позивачем вимоги про зобовязання відповідача виплачувати заборгованість, що буде накопичуватися з дня звернення до суду з позовом, то вони не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки заявлені до суду за відсутності порушених прав позивача, тобто на майбутнє. Крім того, як свідчить довідка Центрально-об'єднаного УПФУ м. Запоріжжя від 04.08.2017 ОСОБА_1 виплачена пенсія по липень 2017 року (а.с.98).
Згідно з постановою Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 18 червня 2013 року по справі № 21-204-а/13 адміністративними судами можуть розглядатися вимоги про відшкодування шкоди лише за наявності таких умов: вимоги мають стосуватися шкоди, завданої лише суб'єктом владних повноважень, такі вимоги мають бути поєднані з вимогою про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Оскільки позовні вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди в розмірі 3000 грн. є похідними від позовних вимог про визнання дій неправомірними, стягнення нарахованої, але не виплаченої пенсії, вони задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини другоїстатті 4 Закону України "Про судовий збір" Оскільки позивачем не було сплачено судовий збір під час звернення до суду, а суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1, на підставіст. 94 КАС України
Керуючись ст.99,100,159,160,162,163 КАС України
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, третя особа: Головне ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними, стягнення суми заборгованості та відшкодування моральної шкоди - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, фактичне місце проживання, як внутрішньо переміщеної особи за адресою: АДРЕСА_2, судовий збір у розмірі 73,08 (сімдесят три грн. 08 коп.) гривень на користь держави на рахунок одержувача: 31215206700564, ЄДРПОУ: 37894853, МФО: 834016, одержувач: Краснолиманський УК/отг у м. Красний Лиман/22030101, Банк одержувача: ГУДКСУ у Донецькій області; код бюджетної класифікації доходів: 22030101 "Судовий збір (Державна судова адміністрація, 050)".
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краснолиманський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя -