Єдиний державний реєстр судових рішень Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2009 р. справа № 2а-12541/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Ушенка С. В.
при секретаріКутафіній К.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу запозовом виконуючого обов”язки Ясинуватського міжрайонного прокурора Донецької області в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв”язку України (структурний підрозділ територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області) до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій до Державного бюджету у суммі 1700 грн.,
за участю
прокурора Ноздрьова С.В. (посвідчення № 2915)
представника позивача Петриченка М.М. (довіреність № 41/1-8-3120 від 28.10.08р.)
відповідача ОСОБА_1, -
ВСТАНОВИВ:
Виконуючий обов”язки Ясинуватського міжрайонного прокурора Донецької області в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв”язку України (структурний підрозділ територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області) звернувся з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій до Державного бюджету у суммі 1700 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що 05.06.2008р. при перевірці транспортного засобу, що належить ОСОБА_1, працівниками Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області виявлені порушення автомобільного законодавства під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом, а саме відсутність у водія транспортного засобу ліцензійної картки, за що абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України „Про автомобільний транспорт” передбачена відповідальність. За результатами перевірки складено відповідний акт від 05.06.2008р.. За результатами розгляду акту начальником Територіального управління 15.07.2008р. винесено постанову № 020060 про застосування до ОСОБА_1 фінансових санкцій у розмірі 1700 грн.. Інспекцією на адресу ОСОБА_1 для виконання направлялася вказана постанова, але до теперішнього часу відповідачем в добровільному порядку сума застосованих фінансових санкцій до Державного бюджету не сплачена, що порушує інтереси держави. Просить стягнути з відповідача на користь держави фінансові санкції у сумі 1700 грн..
В судовому засіданні прокурор Ноздрьов С.В. підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним в позові, просить суд задовольнити позов.
В судовому засіданні представник позивача Петриченко М.М. підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним в позові, просить суд задовольнити позов.
Відповідач ОСОБА_1 проти позову заперечував, надав пояснення про те, що вважає дії працівників Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області при проведенні перевірки і винесені постанови про застосування до нього фінансових санкцій незаконними, оскільки він фактично не заробляє грошей і не має ніякої іншої матеріальної винагороди від вантажних перевезень. Вантаж перевозив водій безоплатно на належному йому транспортному засобі, виконуючи умови договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3. За таких умов вважає, що йому не потрібна ліцензія, а водію не потрібна ліцензійна картка для вантажних перевезень. Просить суд в задоволені позову відмовити.
Вислухавши доводи і пояснення прокурора, представників сторін, дослідивши матеріали справи і наявні в ній докази, суд встановив наступне.
Відповідач зареєстрований як фізична особа-підприємець 13.02.2003р. Виконавчим комітетом Ясинуватської міської ради і йому видане Свідоцтво про державну реєстрацію суб”єкта підприємницької діяльності фізичної особи.
01.01.2006р. ОСОБА_1 видано Свідоцтво про сплату єдиного податку серії НОМЕР_2 на здійснення роздрібної торгівлі товарами промислової групи по Україні. Дія даного Свідоцтва продовжена на 2008 і 2009 роки.
Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 у власності ОСОБА_1 зареєстрований транспортний засіб марки ГАЗ моделі 330202 414 ЗНГ вантажний бортовий малотонажний, 2007 року випуску, державний номер НОМЕР_1.
26.05.2008р. ОСОБА_1 видана довіреність на певну кількість осіб, в тому числі і на ОСОБА_4, з правом керування вищевказаним автомобілем.
04.05.2008р. між ПП ОСОБА_1 (продавець) та ФОП ОСОБА_3 (покупець) укладено договір поставки № 04/05/08, згідно якого поставка товару на склад покупця здійснюється продавцем в м. Краматорськ Донецької області. Загальна сума договору складає 55000 грн. і оплата здійснюється по факту поставки.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб”єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб”єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3)обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4)безсторонньо (неупереджено);
5)добросовісно;
6)розсудливо;
7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунктами 2-4, 14, 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567, визначено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, мм. Києві та Севастополі. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок. Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях вантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагових комплексах, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, у пунктах пропуску через державний кордон за погодженням з начальником органу охорони державного кордону. Під час проведення рейдової перевірки перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом та інше.
Відповідно до завдання на перевірку № 017850 від 03.06.2008р., підписаного тимчасово виконуючим обов”язки начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області, державним інспекторам Зайцеву М.С. та Вогману С.А. видане вказане завдання для проведення 05.06.2008р. рейдової перевірки дотримання вимог Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567, по вул. Мірошніченка в м. Костянтинівці Донецької області.
Згідно п.п. 16, 19, 21, 36 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567, рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи відповідно до завдання на перевірку. Строк проведення рейдової перевірки не перевищує трьох днів. Посадові особи мають право проводити перевірку транспортного засобу, у тому числі з його зупиненням, згідно із завданням на перевірку; знайомитися з документами, на підставі яких суб'єкти господарювання провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, та отримувати їх копії.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 48 Закону України „Про автомобільний транспорт” документами для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Вимогою п. 21 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567, передбачено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
05.06.2008р. вищевказаними посадовими особами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області, відповідно до завдання на перевірку від 03.06.2008р. № 017850 проведено перевірку транспортного засобу марки ГАЗ моделі 330202 414 ЗНГ, державний номер НОМЕР_1, під керуванням водія ОСОБА_4. В ході перевірки встановлена відсутність у водія ліцензійної картки, за що ст. 60 Закону України „Про автомобільний транспорт” передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За результатами перевірки складено відповідний акт від 05.06.2008р., який за своєю формою відповідає додатку № 3 до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N1567.
Відповідно до вимог п. 40 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567, уповноважена особа суб'єкта господарювання, водій мають право ознайомитися з актом, підписати або відмовитися від його підписання, а також надати свої пояснення та зауваження щодо змісту акта.
Вказані вимоги законодавства посадовими особами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області дотримані, акт було надано для ознайомлення водію ОСОБА_4, яким власноруч в ньому записано відповідне пояснення.
Пунктами 25-27, 29, 37 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567, встановлено, що керівник органу державного контролю та його заступник має право виносити обов'язкові для виконання суб'єктами господарювання приписи і постанови. Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій. Копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.
Відповідно до вимог діючого законодавства Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області 17.06.2008р. на адресу ОСОБА_5 направлено рекомендованого листа про дату розгляду справи про порушення автомобільного законодавства. Вказаного листа відповідачем отримано особисто 21.06.2008р..
У зв”язку з неявкою відповідача на розгляд справи, вона розглянута без його участі. За результатами розгляду 15.07.2008р. тимчасово виконуючим обов”язки Начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції в Донецькій області винесено постанову про застосування фінансових санкцій № 020060, якою за порушення законодаства про автомобільний транспорт до ОСОБА_1 застосовано фінансову санкцію в сумі 1700 грн., передбачену абзацом 3 ч. 1 ст. 60 Закону України „Про автомобільний транспорт”, яку для виконання відповідачу направлено рекомендованим листом 18.07.2008р., тобто в передбачений законом триденний термін. Вказану постанову ОСОБА_1 отримав особисто 29.07.2008р..
Відповідно до вимог ст. 71 Кодексу адміністративного судовчинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач в судовому засіданні не довів суду, що він діяв в межах діючого законодавства. В судовому засіданні судом встановлено, что відповідач здійснював вантажні перевезення на договірних умовах без отримання на це відповідної ліцензії та ліцензійної картки. Доказів сплати суми застосованих фінансових санкцій в розмірі 1700 грн. відповідач суду не надав.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивач при проведенні перевірки і винесенні постанови про застосування фінансових санкцій до відповідача № 020060 від 15.07.2008р., діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, добросовісно, розсудливо, своєчасно, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги виконуючого обов”язки Ясинуватського міжрайонного прокурора Донецької області в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв”язку України (структурний підрозділ територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області) до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій до Державного бюджету у суммі 1700 грн. обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 9, 11, 14, 17, 18, 71, 86, 91, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов виконуючого обов”язки Ясинуватського міжрайонного прокурора Донецької області в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв”язку України (структурний підрозділ територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області) до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій до Державного бюджету у суммі 1700 грн. задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (ГУДКУ Донецької області, р/р 31112106700002, МФО 834016, ОКПО 23977045, код платежу 21081100) фінансові санкції в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн..
Повний текст постанови складено і підписано 30.10.2009р..
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ушенко С. В.