
Справа № 826/5948/17
Провадження № 2-а/369/237/17
ПОСТАНОВА
іменем України
08.08.2017 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі
головуючої судді Дубас Т.В.,
при секретарі Ярмак О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_2 соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити дії , -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав, мотивуючи позовні вимоги тим, що з березня 2016р. він постійно мешкає в однокімнатній квартирі АДРЕСА_1, с. Крюківщина, Києво-Святошинського району, Київської області, що належить йому на праві власності згідно свідоцтва від 03.02.2016р., зареєстрованого в реєстрі за №105, за якою нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
15.03.2017р. позивач звернувся до голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області ОСОБА_3 із заявою про складення акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства за адресою фактичного проживання, для призначення субсидії (вх.№К137737.1065.2).
Крюківщикською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області 26.03.2017р. було складено акт про встановлення факту проживання позивача та матеріально-побутових умов домогосподарства. Який було надіслано на адресу виконавчим комітетом Крюківщинської сільської ради разом з листом №315 від 27.03.2017р.
За місцем реєстрації в м. Києві, проспект Науки, 26, гурт. №5, к.19, субсидію на оплату житлово-комунальних послуг не отримує, що підтверджується довідкою від 27.02.2017р. №223 ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації.
Маючи право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу за адресою свого проживання і нараховується позивачу плата за житлово-комунальні послуги - 29.03.2017р. звернувся до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області з листом (вх. №К137737.1292.2) та доданими до нього документами (заявою про призначення житлової субсидії, декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 29.03.2017р., актом обстеження матеріально-побутових умов мого місця проживання 26.03.2017р., довідкою управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації №223 від 27.02.2017р.) для призначення субсидії відповідно до законодавства.
За результатами розгляду вищевказаної заяви щодо призначення житлової субсидії позивач отримав лист від 11.04.2017р. №3125 за підписом начальника управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області ОСОБА_4, яким йому відмовлено з призначенні житлової субсидії в зв'язку з тим, що він не зареєстрований за вказаною адресою.
Тому позивач просив визнати дії службових осіб Києво-Святошинської районної державної адміністрація Київської області щодо неприйняття рішення про призначення йому субсидії на оплату житлово-комунальних послуг і управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови йому в призначенні житлової субсидії, незважаючи на його фактичне проживання за вказаною адресою та нарахування йому плати за житлово-комунальні послуги - неправомірними. Зобовязати Києво-Святошинську районну державну адміністрацію Київської області ухвалити рішення про призначення йомусубсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Зобовязати управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області призначити йому субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили позов задоволити.
Представник ОСОБА_2 соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області проти вимог позову заперечував та просив в позові відмовити.
Києво-Святошинська районна державна адміністрація Київської області направила до суду заперечення в яких просила в позові відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін по справі, перевіривши матеріали справи та зібрані в ній письмові докази, приходить до висновку що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 є власником однокімнатної квартири № 36, яка знаходиться за адерсою: Київська область, Києво-Святошинський район, село Крюківщина, вул. Дружби, буд. 4/1, на підставі свідоцтва виданого приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_5
Крюківщикською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області 26.03.2017р. було складено акт про встановлення факту проживання позивача за адресою АДРЕСА_2 та матеріально-побутових умов домогосподарства.
29.03.2017р. позивач звернувся до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області з заявою та доданими до нього документами (декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 29.03.2017р., актом обстеження матеріально-побутових умов мого місця проживання 26.03.2017р., довідкою управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації №223 від 27.02.2017р.) для призначення субсидії відповідно до законодавства.
Листом від 11.04.2017 р. ОСОБА_2 соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області повідомило позивача що йому відмовлено з призначенні житлової субсидії в зв'язку з тим, що він не зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Згідно п. 2 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848(в редакціїпостанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 №1050(зі змінами)) право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частиніоплатинимикористування житлом; утримання житла; управління багатоквартирнимбудинком,комунальнихпослуг,придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (п. 3 Положення №848).
Згідно п. 5 зазначеного Положення, підставами про відмову у призначені субсидії є, зокрема: субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
У той же час, слід зазначити, що приписи п. 5 Положення №848, які визначають обставини, за наявності яких субсидія не призначається, дійсно не містить у собі такої обставини як відсутність реєстрації заявника за відповідною адресою.
З наведеного, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_2 соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області протиправно було відмовлено в призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії, оскільки відповідним Положенням, чітко визначено підстави для відмови у призначені субсидії, і відсутність реєстрації заявника за відповідною адресою не є підставою для відмови.
Тому, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги що стосуються визнання дії ОСОБА_2 соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області протиправною, щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії.
У вимогах щодо визнання дій службових осіб Києво-Святошинської районної державної адміністрація Київської області щодо неприйняття рішення про призначення позивачу субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, суд відмовляє, оскільки з боку даного відповідача відсутнє порушення прав позивачів, оскільки призначення субсидій безпосередньо покладене на структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної держадміністрації.
Права ОСОБА_2 соціального захисту населення та районної державної адміністрації, передбачені законом, є дискреційними та не можуть тлумачитись як безумовні обов'язки, а суд не вправі зобов'язувати посадових осіб відповідачів до вчинення дій щодо призначення позивачу субсидій, які згідно із Законом можуть здійснюватися тільки відповідною особою ОСОБА_2 соціального захисту населення. Таким чином, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову в частині зобовязання відповідачів вчинити дії слід відмовити.
Згідно з ч. 1ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст. 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необхігдність задоовлення позовних вимог частково.
Керуючись ст.ст.69-71,158-163,167Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_2 соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії протиправними.
В решті вимог позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом 10 днів з моменту оголошення.
Суддя: Дубас Т.В.