Постанова № 68494546, 14.08.2017, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
14.08.2017
Номер справи
335/7926/17
Номер документу
68494546
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1Справа № 335/7926/17 2-а/335/366/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2017 року Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Соболєвої І.П., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним рішення про відмову у перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

05.07.2017 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправним рішення про відмову в перерахунку призначеної пенсії з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також відповідно до постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

В обґрунтування позову зазначає, що являється пенсіонером МВС України та отримує пенсію на підставі ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Розмір його пенсії обчислений, виходячи з грошового забезпечення, встановленого відповідно до постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року. 02.07.2002 року звільнявся з посади заступника начальника відділу - начальника міліції ГБ Комунарського РВ ЗМУ головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області за віком (у відставку) в спеціальному званні підполковник та вислуги 28 років.

У 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про здійснення відповідного перерахунку пенсії з у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідно постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року. На звернення Позивача відповідачем була надана відповідь про те, що ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Запорізькій області в порушення що Постановою КМУ №45 від 13.02.2008 року не надала довідку про розмір грошового забезпечення Позивача.

11.05.2017 року позивач звернувся до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області для отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та отримав її 15.05.2017 року.

07.06.2017 року Позивач повторно звернувся з заявою про перерахунок пенсії (реєстраційний номер заяви 468/Х-9) та довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до ГУ ПФУ у Запорізькій області.

Листом від 21.06.2017 року № 468/Х-9 Відповідач повідомив, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Ухвалою суду від 06.07.2017 відкрито скорочене провадження у справі.

12.07.2017 року від головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшли заперечення на адміністративний позов за змістом яких представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість.

У період з 14.07.2017 року по 11.08.2017 року включно суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Соболєва І.П. перебувала у щорічній відпустці.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публiчно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При вирішенні цієї справи суд, у відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України, керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, (пенсіонер МВС України), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та з 02.07.2002 року отримує пенсію за вислугу років, обчислену за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у розмірі 79 % грошового забезпечення, що підтверджується висновком про призначення пенсії за вислугу років від 15.07.2002 року.

Як вбачається з вищевказаного висновку, пенсія за віком обчислена ОСОБА_1. з 02.07.2002 року, виходячи з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, надбавка додаткових видів грошового утримання.

Позивач, вважаючи, що ГУ ПФУ в Запорізькій області допускає протиправні дії, відмовляючись реагувати на його звернення, у яких він надав відповідачу всю необхідну інформацію щодо нових розмірів грошового забезпечення поліцейських за його посадою, необхідних для здійснення перерахунку отримуваної ним пенсії. Тому просив позов задовольнити.

05.07.2017 року позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Позивачу призначена пенсія згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як колишньому працівнику органів внутрішніх справ. Вказаний Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

На час розгляду справи стаття 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" має таку редакцію: Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 23, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Судом встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто, відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії та зобов'язують органи, на які покладено проведення перерахунку здійснити його.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" і статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Судом встановлено, що 29.03.2017 за вх. № 337/01.2-05 надійшов лист Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року вих. № 9493/02-23 з посиланням на вимоги постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України з урахуванням постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

07.06.2017 року позивач подав до пенсійного фонду заяву про перерахунок пенсії, надавши одночасно інформацію, отриману від ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Запорізькій області у якій зазначено рівень грошового забезпечення поліцейського за посадою та званням, які мав позивач до виходу на пенсію.

За результатами розгляду заяви пенсіонера та доданих до неї документів пенсійний орган мав ухвалити рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Якщо для цього відповідач вважав за необхідне вчинити інші дії як то отримати довідку від МВС, він мав вчинити такі дії.

Листом від 21.06.2017 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії зазначивши, що на виконання п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, Головне УПФУ в Запорізькій області за вих. № 3050/03 направило до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області списки осіб для визначення нового розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року та надання довідок щодо осіб, зазначених у списку. Також пенсійний фонд зазначив, що відповідні довідки від ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області надходять до теперішнього часу. Крім того, пенсійний фонд зауважив, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Отже, судом встановлено, що Головне управління ПФУ в Запорізькій області на підставі поданої позивачем заяви не прийняло рішення щодо перерахунку пенсії, а листом від 21.06.2017 року №468/Х-9 відмовилось вчиняти будь-які дії щодо перерахунку.

Така позиція відповідача на думку суду є хибною.

Окремі питання призначення та перерахунку пенсії у зв'язку з реформуванням правоохоронних органів законодавець визначив у Законі України № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", який набув чинності 23.12.2015 року, тобто уже після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, яка діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

Згідно п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 слідує, що інформацію про зміни у грошовому утриманні до органів Пенсійного фонду України з метою здійснення перерахунку пенсії позивачу було зобов'язане подати Міністерство внутрішніх справ України. Однак його бездіяльність, щодо виконання встановленого обов'язку, не звільняє органи Пенсійного Фонду України від виконання своїх обов'язків. Постанова КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" є нормативним актом, встановлює розмір, а не види грошового забезпечення поліцейських, а з огляду на Закон № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" має стосуватись і колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на припис наведеної норми процесуального права при розгляді судом спору щодо правомірності дій (вчинення бездіяльності) суб'єкта владних повноважень, якими ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії, то ГУПФУ в Запорізькій області має доводити правомірність (вчинення розрахунку) нарахування пенсійних виплат.

В свою чергу, відповідачем не надано суду жодного доказу (у відповідності до вимог ст. 70, 79 КАС України), який підтвердив би той факт, що ним виконані вимоги Пенсійного фонду України шляхом направлення листа до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області.

Стосовно посилань відповідача у письмових запереченнях на той факт, що у довідці від 29.05.2017 року по пенсійній справі №86/13445 вказано прізвище "Хиврич", що не відповідає матеріалам справи, у зв'язку з чим відмовлено у перерахунку пенсії. Суд не приймає зазначене твердження оскільки: мова якою зазначено П.І.Б. позивача - російська; такий аргумент відмови у перерахунку з'явився у пенсійного фонду лише у письмових запереченнях; в матеріалах справи міститься довідка УМВС України в Запорізькій області від 15.07.2002 року видана в межах пенсійної справи № 86/13445 із зазначенням "Хиврич" (російською мовою), що не позбавило пенсійний фонд призначити позивачу пенсію. Доказів протилежного, пенсійний фонд до матеріалів справи не надав.

Крім того, посилання відповідача у позові на проведення перерахунку пенсії лише після отримання з Державного бюджету України додаткових коштів не відповідач вимогам чинного законодавства.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи інших людей.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Зокрема, Європейський Суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через принцип юридичної визначеності, згідно якого остаточне рішення суду у справі не може піддаватися сумніву, навіть у разі зміни законодавства (п. 51, 52 рішення у справі «Рябих проти Росії» від 24 липня 2003 pоку). Крім цього, відповідно до роз'яснення Верховного Суду України № 1-5/400 від 14 липня 2006 року, наданого на підставі листа Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини у справі «Качко проти України», реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов'язань, судами не повинні прийматися до уваги.

Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Крім того, відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 87 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на правову допомогу.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Квитанцією від 05.07.2017 року № 11D03116D9 підтверджується сплата позивачем судового збору в розмірі 1 280,00 грн. за подання позову, який містить дві позовні вимоги немайнового характеру. Отже, відповідна сума підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 94, 158, 162, 163, 167, 183-2, 185-186, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним рішення про відмову у перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення про відмову в перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року, оформлене листом від 21.06.2017 року № 468/Х-9 заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1, пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за пенсійною справою № 86/13445 від 15.05.2017 року і визначити основний розмір пенсії - 79% від грошового забезпечення, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 року.

Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 280,00 (одна тисяча двісті вісімдесят гривень) грн., присудити на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2 р.н.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, юридична адреса: 69057, Запорізька область, місто Запоріжжя, проспект Соборний, будинок 158-Б).

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі, протягом 10 днів з дня отримання постанови, апеляційної скарги.

Суддя: І.П. Соболєва