
Справа № 712/7705/17
Провадження № 2а/712/599/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого-судді Мельник І.О.
з участю секретаря Хоменко А.В.
адвоката Будько Н.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Соснівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Черкаській області, Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради, третя особа комунальне підприємство «Соснівська служба утримання будинків» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулася до суду з адміністративним позовом до Соснівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Черкаській області, Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради, третя особа комунальне підприємство «Соснівська служба утримання будинків» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.В обґрунтування позовних вимог вказували, що вони є громадянами України, жителями м. Черкаси, які відповідно до вимог закону проживали та були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 з 16.05.2008 р. Наймачем вказаної квартири (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) являлась ОСОБА_2, членами її сім'ї були брат ОСОБА_7, син - ОСОБА_4, дочка ОСОБА_3, що підтверджується довідкою виданої 07.10.2016 року №6937 КП Соснівська СУБ Черкаської міської ради. Позивачі працюють за трудовим договором в Іспанії. В березні 2017 року позивач ОСОБА_2 приїхала в Україну і їй стало відомо, що вона та її діти зняти з реєстрації за місцем проживання. Позивач ОСОБА_2 28.03.2017 після звернення до Соснівського районного відділу УДМС України в Черкаській області отримала відповідь, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 зняті з реєстраційного обліку за адресою АДРЕСА_1 11.08.2015 року. Начальник Соснівського районного відділу УДМС України в Черкаській області листом за № 1115 від 28.03.2017 року повідомив, що у загальній підшивці заяв про зняття з реєстрації заяви позивачів про зняття з реєстрації за нашим місцем проживання та реєстрації відсутні. Вони особисто ніяких заяв про зняття нас з реєстрації за місцем проживання не подавали, рішення суду відносно втрати нами права на проживання у вказаній квартирі не приймались. З метою усунути порушення, що відбулись в наслідок незаконних та неправомірних дій відповідачів, які в порушення діючих законодавчих актів, безпідставно зняли позивачів з реєстраційного обліку та позбавили нас права на проживання за нашим постійним місцем проживання в кв. АДРЕСА_1, ми звернулись з відповідними скаргами до Соснівського районного відділу УДМС України в Черкаській області, Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради, Черкаського Центру надання адміністративних послуг, але позитивної відповіді за нашими скаргами не отримали, тому вимушені звертатись до суду за захистом своїх прав. Просять визнати дії Соснівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Черкаській області в частині зняття позивачів з реєстраційного обліку та зобов'язати Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради сформувати інформацію про скасування зняття з реєстрації місця проживання.
Представник позивачів - адвокат Будько Н.Г. в судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити, оскільки дії відповідача - Соснівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Черкаській області стосовно зняття з реєстраційного обліку є такими, що не відповідають законодавству, безпідставні та такі, що порушують законні права та інтереси позивачі. У той же час відновити порушено право на реєстрацію позивачів може лише Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради, оскільки відбулися зміни в законодавстві і дані функції передані саме Департаменту.
Представник відповідача Соснівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Черкаській області заперечував проти задоволення позову, оскільки прийнято рішення про скасування зняття з реєстрації місця проживання від 11.07.2017 № 2826 та надав заперечення, в яких зазначено, дій їх працівника ОСОБА_8 були протиправними і станом на 11.08.2015 зняття з реєстрації місця проживання осіб проведено з порушенням вимог законодавства.
Представник відповідача Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради в судове засідання не з"явився, скерував заяву про розгляд справи за його відсутності, покладався на розсуд суду.
Представник третьої особи - КП «Соснівська служба утримання будинків» в судове засідання не з"явився, причини неявки суду не повідомив.
Суд, вислухавши представника позивачів, представників відповідача, вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив наступне.
Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. Статтею 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дії чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових та службових осіб.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 є громадянами України та жителями м. Черкаси, які проживали та були зареєстровані за адресою АДРЕСА_1. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 16.05.2008, син ОСОБА_4 з 06.09.2011, що підтверджено паспортами громадян України з відповідною відміткою в графі місце проживання.
Наймачем вказаної квартири (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) являлася ОСОБА_2, членами її сім'ї були брат ОСОБА_7, син - ОСОБА_4, дочка ОСОБА_3, що підтверджується довідкою виданої 07.10.2016 року №6937 КП Соснівська СУБ Черкаської міської ради.
Заочним рішенням Соснівського райсуду від 27.10.2016 у цивільній справі задоволений позов ОСОБА_7 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 , третя особа КП «Соснівська служба утримання будинків» про зміну договору житлового найму. Рішенням суду договір найму жилого приміщення кв. АДРЕСА_1 змінений, особовий рахунок відкритий на наймача ОСОБА_7 замість ОСОБА_2.
Як вбачається, з листа Соснівського районного відділу УДМС України в Черкаській області, останній не може пояснити та вказати підстави зняття з реєстрації місця проживання позивачів. Зазначає лише, що відповідні заяви від позивачів до нього не надходили та у загальній підшивці відсутні, тому відповідно до вимог Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а саме згідно зі ст. 7 Закону, п.п.26, 27 «Правил реєстрації місця проживання», затвердженого постановою КМУ від 02 березня 2016 р. № 207 відсутність заяви особи, а також інших документів, які свідчать про припинення підстав реєстрації місця проживання за вказаною адресою є порушенням вимог законодавства, яке є підставою для скасування реєстраційної дії - зняття з реєстрації місця проживання особи.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Досліджені судом докази в їх сукупності свідчать про те, що подані відповідачем - Соснівським районним відділом Головного управління Державної міграційної служби в Черкаській області заперечення на позов не відповідають встановленим судом обставинам, а додані документи - рішення № 2826 від 11.07.2017 про скасування зняття з реєстрації місця проживання позивачів фактично підтверджують протиправність дій щодо зняття останніх з обліку місця проживання.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ЗакономУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг», який набрав чинності з 04.04.2016, повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб покладено на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до п.7.1 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №1077 від 22.11.2012, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання /перебування особи скасовується в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства.
Згідно з п.7.2 Порядку у разі виявлення такого порушення керівник територіального підрозділу ДМС проводить перевірку підстав реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, за її результатами складає висновок та приймає рішення про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи.
Ст.2 ч.1 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ст. 7 Закону, п.п.26, 27 «Правил реєстрації місця проживання», затвердженого Постановою КМУ від 02 березня 2016 р. № 207, зняття з реєстрації з місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньої або оголошення її померлою, свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави; інших документів, які свідчать про припинення підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування і соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням. Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. Разом із заявою особа подає документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання.»
Відповідачі до п.28. «Правил реєстрації місця проживання» зобов'язані відновити порушення прав, а саме реєстрація місця проживання/перебування особи або зняття з реєстрації місця проживання скасовуються в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства та керівник органу реєстрації приймає рішення про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи. Особу запрошують на прийом до органу реєстрації для внесення відповідних відомостей до документа, до якого вносяться відомості про місце проживання/перебування.
Згідно з п. 29 «Правил реєстрації місця проживання» у разі виявлення ДМС або її територіальними органами порушень законодавства органом реєстрації під час здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи такому органу надсилається повідомлення щодо необхідності проведення відповідної перевірки. У разі підтвердження зазначених порушень реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи підлягає скасуванню.
З урахуванням вищевикладеного, підставою для зняття з місця проживання, що регламентовано законодавством, є підписана власноруч заява та документи які свідчать про припинення реєстрації за вказаним місцем проживання, оскільки позивачі до відповідного органу, із заявою про зняття з реєстрації місця проживання в 2015 та до часу подання позову не звертались, в паспортах позивачів відсутня відмітка про зняття з реєстрації та рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, щодо позивачів не приймалось, суд вважає, що у відповідача - Соснівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Черкаській області були відсутні правові підстави для зняття позивачів з реєстраційного обліку, і такі дії є протиправними, оскільки зняття з реєстрації місця проживання позивачів проведено з порушенням вимог законодавства. На даний час відновити порушене право позивачів можливо лише шляхом зобов"язання Зобов'язати Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради сформувати інформацію про скасування зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_3ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1, та передати до реєстру територіальної громади, оскільки вирішення вказаного питання належить до компетенції саме цієї установи.
Керуючись ст. ст.2, 4, 7, 10, 11, 69-71, 86, 158-164 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Соснівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Черкаській області, Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради, третя особа комунальне підприємство «Соснівська служба утримання будинків» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати дії Соснівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Черкаській області щодо зняття 11.08.2015 з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 протиправними.
Зобов'язати Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради сформувати інформацію про скасування зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_3ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1, та передати до реєстру територіальної громади.
Постанова може бути оскражена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Головуючий І.О.Мельник