Постанова № 68487023, 27.08.2017, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
27.08.2017
Номер справи
359/5937/17
Номер документу
68487023
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №359/4220/17

Провадження №2-а/359//2017

Бориспільський міськрайонний суду Київської області

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2017 року м. Бориспіль

Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Вознюка С.М.,

при секретарі - Пугач Д.О.,

за участю позивача ОСОБА_1 та представника відповідача Полозенка А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

1 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, який обґрунтовує тим, що після звільнення з військової служби він з 01.01.2007 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у розмірі 68 % грошового забезпечення. У відповідності до постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 року з 01.07.2012 року відбулося підвищення пенсій військовослужбовців, проте позивачу при перерахунку пенсії, відповідач не врахував зміну розміру грошового забезпечення, а саме розмір премії 90%. На звернення позивача до ГУ ПФУ у Київській області про перерахунок пенсії належним чином, йому було відмовлено. Позивач вважає, що вказана відмова Головного УПФ України у Київській області порушує його права гарантовані нормами пенсійного законодавства. У зв'язку з цим, ОСОБА_1 просить визнати неправомірними дії ГУПФУ у Київській області щодо невиплати з 01 липня 2012 року ОСОБА_1 пенсії у розмірі грошового забезпечення з урахуванням премії в розмірі 90% згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355; зобов'язати ГУПФУ у Київській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року з урахуванням премії в розмірі 90%; зобов'язати ГУПФУ у Київській області виплатити заборгованість пенсії та здійснити належну ОСОБА_1 виплату пенсії у майбутньому, з урахуванням премії в розмірі 90%, а також стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФУ у Київській області на користь позивача судовий збір у розмірі 640 грн.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача Полозенко А.В. заперечував проти задоволення адміністративного позову. В обґрунтування своїх заперечень вказав на те, що виключне право визначити види та розміри грошового забезпечення військовослужбовців надається Кабінету Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355 передбачено здійснити підвищення до пенсій обчислених відповідно до ст. 13,21 і 36 Закону з 1 липня 2012 року у розмірі 11 % розміру пенсій, з 1 вересня 2012 року до 23 % та з 1 січня 2013 року до 35 % розміру пенсій. Постанова № 355 не передбачає введення нових чи зміну розміру існуючих видів грошового забезпечення, з яких обчислюються пенсії особам, які мають право на пенсійне забезпечення за Законом. Крім того, вимога позивача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.07.2012 року, суперечить ст. 99 КАС України, де закріплено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, а позивач звернувся до суду 01.08.2017 року. Тому, ГУПФУ у Київській області не вбачає законних підстав для задоволення позову.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах адміністративної справи, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 01 січня 2007 року ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у розмірі 68 % грошового забезпечення (а.с. 12).

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року з 01.07.2012 року відбулося підвищення пенсій військовослужбовців.

Позивач звернувся до Київського обласного військового комісаріату для визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На що отримав, відповідь від 03 травня 2017 року за № 2/5/1781, в якій зазначено, що розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року складає 3052,50 гривень, в тому числі : 930,00 гривень - посадовий оклад, 125,00 гривень - оклад за військовим званням, 422,00 гривень - надбавка за вислугу років 40%, 738,50 грн. - надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, 837,00 грн. - премія 90% (а.с. 10).

12 травня 2017 року позивач звернувся до ГУПФ України у Київській області з заявою, якою просив здійснити перерахунок пенсії у відповідності до наданої довідки із Київського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2017 року (а.с.11).

Листом №2016/03 від 02 червня 2017 року ГУПФ України у Київській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку пенсії, вказавши, що розмір пенсії його складає 3387,70 грн., де : 1569,78 грн. - основний розмір пенсії, 1312,00 грн. - надбавка на двох непрацездатних членів сім"ї, в розмірі 50 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на кожну дитину, 505,92 грн. - підвищення за постановою КМУ від 23.04.2012 року № 355 (а.с.9).

У відповідності до ч. 3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 9 Закону України « Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355 передбачено здійснити підвищення до пенсій обчислених відповідно до ст. 13,21 і 36 Закону з 1 липня 2012 року у розмірі 11 % розміру пенсій, з 1 вересня 2012 року до 23 % та з 1 січня 2013 року до 35 % розміру пенсій.

При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301), та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2007 р., № 86, ст. 3148; 2010 р., № 9, ст. 454), за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Згідно висновків Верховного Суду України наведених в постанові у справі № 21-278а16 від 10 травня 2016 року За правилами пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому накази відповідних державних органів про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

За правилами ч.1 та ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч цьому, відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї відмови у задоволенні заяви позивача, у зв'язку з цим суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Саме тому суд прийшов до висновку про те, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням премії в розмірі 90% згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Враховуючи вищевикладене, вимогу позивача щодо зобов'язання ГУПФУ у Київській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року з урахуванням премії в розмірі 90%, слід залишити без розгляду.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Київським обласним військовим комісаріатом від 03.05.2017 року № 2/5/1781, з урахуванням 90% премії та про необхідність зобов'язати ГУПФ України Київської області здійснити перерахунок пенсії позивачу виходячи з розрахунку 90% розміру премії для обчислення пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Київським обласним військовим комісаріатом від 03.05.2017 року № 2/5/1781, починаючи з 01.02.2017 року.

Крім цього, на підставі ч.1 ст.94 КАС України з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного УПФ України у Київській області на користь ОСОБА_1 слід стягнути понесені ним витрати на оплату судового збору у розмірі 640 гривень.

На підставі викладеного та керуючись ст.43, ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ч.1 ст.94, ч.1 та ч.2 ст.71, ч.1 ст.158, ч.1-ч.3 ст.160, ст.161, ч.3 ст.162, ст.163, ч.1 ст.244-2 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Київським обласним військовим комісаріатом від 03.05.2017 року № 2/5/1781, з урахуванням 90% премії, - протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи НОМЕР_1), перерахунок раніше призначеної пенсії, виходячи з розрахунку 90% розміру премії для обчислення пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Київським обласним військовим комісаріатом від 03.05.2017 року № 2/5/1781, починаючи з 01.02.2017 року, та здійснити виплату її різниці з отриманим розміром пенсії.

Позовні вимоги ОСОБА_1, заявлені до 31.01.2017 року, - залишити без розгляду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1, - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи НОМЕР_1) - 640 грн. 00 коп. сплаченого ним судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду особами, які не були присутні при оголошенні постанови, а особи, які були присутні при оголошенні постанови протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання на апеляційне оскарження в разі якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги, постанова суду набирає законної сили після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови суду виготовлено 27.08.2017 року

Суддя Бориспільського міськрайонного суду

Київської області С.М.Вознюк