
Справа № 282/843/17
Провадження № 2-а/282/28/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2017 року смт.Любар
Суддя Любарського районного суду Житомирської області Гуцал П.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
01 серпня 2017 року позивач звернувся до суду з даною позовною заявою у якій зазначає, що в період з 01.11.1983 року по 05.08.1985 року він проходив військову службу на території Республіки Афганістан та приймав участь у бойових діях, під час яких, у 1984 році отримав поранення, контузію, що підтверджується відповідним рішенням Центральної військово-лікарської комісії.
15 березня 2016 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією йому встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби. 06.06.2017 року йому встановлено статус інваліда війни ІІ групи.
19 червня 2017 року він подав заяву до міністерства оборони України через Житомирський обласний військовий комісаріат для виплати йому одноразової грошової допомоги згідно ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» як інваліду ІІІ групи.
26 червня 2017 року Житомирський обласний військовий комісаріат повернув йому документи на доопрацювання чим фактично відмовив йому в оформленні його документів, наданні висновку щодо можливості призначення йому одноразової грошової допомоги.
Позивач вважає, що діями відповідача порушено його право, а тому враховуючи вищевикладене, просить суд:
Визнати протиправною відмову Житомирського обласного військового комісаріату у оформленні документів та надання висновку до Міністерства оборони України у 15-денний строк з дня реєстрації усіх документів, щодо можливості виплати йому одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням інвалідності 3 групи з 03.03.2016 року внаслідок поранення, контузії, захворювань пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебування в країнах де велись бойові дії; Зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат прийняти та оформити його документи зазначені в заяві про виплату одноразової грошової допомоги до Житомирського обласного військового комісаріату від 19.06.2017 року та надати Міністерству оборони України відповідний висновок; Зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат подати звіт про виконання постанови суду у 15-денний строк з дня набрання рішенням суду законної сили.
02 серпня 2017 року по справі було відкрито скорочене провадження. Цього ж дня на адресу Житомирського обласного військового комісаріату була надіслана копія ухвали про відкриття скороченого провадження із зазначенням строків подання заперечень на позовну заяву та додатково була надіслана копія позовної заяви з доданими документами. Дані документи були отримані відповідачем 07 серпня 2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 1310100912867 (наявного у матеріалах справи).
Станом на 28 серпня 2017 року відповідачем не було надано суду письмових заперечень проти позову, саме тому справа розглядається у строки, передбачені п. 3 ч. 5 ст. 183-2 КАС України.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного.
Згідно ч. 2 ст. 18 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Як вбачається із архівної довідки Міністерства Оборони Російської Федерації № 4/93688 від 28 липня 2015 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 проходив службу у військовій частині польова пошта 38021 з 01 листопада 1983 року по 05 серпня 1985 року. З 30 квітня 1980 року по 09 лютого 1989 року військова частина приймала участь у бойових діях на території Республіки Афганістан.
Як вбачається з довідки Любарського районного військового комісаріату № 55 від 31 серпня 2016 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з 01 листопада 1983 року по 05 серпня 1985 року брав участь у бойових діях на території республіки Афганістан.
З витягу з протоколу засідання Центральної військової лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 625 від 16.02.2016 року вбачається, що вогнепальні осколкові поранення голови (контузія 1984 р.) тулуба, правої верхньої кінцівки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, наслідком яких стали рубці в лобній ділянці, в ділянці кута нижньої щелепи, в ділянці ІІ п'ясно-фалангового суглоба правої кисті, на передньо-боковій поверхні живота - поранення, контузія, захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААА № 514117 від 15 березня 2016 року ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності з 03.03.2016 року, причина: поранення, контузія, захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебування в країнах, де велись бойові дії.
Згідно посвідчення серія Є № 053833 виданого 06 червня 2017 року Любарським УПСЗН Житомирської області ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи як ветеран війни - інвалід війни.
19 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому інвалідності ІІІ групи внаслідок поранення, контузії, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах не велись бойові дії.
Листом № 7540 від 20 червня 2017 року військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату ОСОБА_1 було повернуто документи на доопрацювання.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктом 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Постанова № 975), яка набрала чинності 24.01.2014.
Крім того, дані правовідносини врегульовано наказом Міноборони № 530 від 14.08.2014 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової службі, та членів їх сімей».
Відповідно п. 4.7 Наказу № 530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги, згідно з п. 4.8 Наказу № 530 подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
З викладеного вбачається, що рішення про призначення або відмову у призначенні допомоги належить до виключної компетанції розпорядника бюджетних коштів, яким є Міністерство оборони України.
Згідно п.п. 1.6 Порядку № 975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідно до п. 11 Порядку № 975, військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Відповідно до п. 21.21 глави 21 розділу ІІ Положення «Про військово-лікарську експертизу у збройних силах України», затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402 (далі - Положення № 402), за наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепа, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл) у колишніх військовослужбовців - учасників бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, в інші періоди ведення бойових дій, у тому числі при проходженні військової служби в країнах, де велися бойові дії, а також у колишніх військовополонених у разі відсутності даних про їх медичний огляд ВЛК з цього приводу в період військової служби ці особи, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил і ступеня придатності до військової служби у даний час, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень за направленням військового комісара підлягають огляду судово-медичним експертом (за необхідності після обстеження у лікувально-профілактичному закладі). Результати медичного обстеження судово-медичним експертом заносяться в акт судово-медичного дослідження (висновок експерта) за наслідками поранення та разом з довідкою про проходження військової служби і перебування у частинах діючої армії, з посиланням на Перелік країн, посвідченням учасника бойових дій, військово-обліковими і медичними документами направляються до штатних ВЛК для встановлення причинного зв'язку поранення (каліцтва).
Також, відповідно до пункту 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення № 402, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:
в) Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення.
г) Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 N 63 Про організаційні заходи щодо застосування Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (із змінами), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.
Судом встановлено, що при обстеженні спеціалістом у галузі судово-медичної експертизи від 16.02.2016 року № 625у ОСОБА_1, було виявлено: рубці в лобній ділянці, в ділянці кута нижньої щелепи, в ділянці ІІ п'ясно-фалангового суглоба правої кисті, на передньо-боковій поверхні живота - поранення, контузія, захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Суд зазначає, що згідно п.4.8. Наказу № 530 відповідач зобов'язаний був подати висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. У разі, якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
Оскільки, рішення щодо виплати грошової допомоги приймає виключно розпорядник бюджетних коштів, яким є Міністерство оборони України, то саме до його компетенції відноситься надання оцінки документам на предмет можливості здійснення виплати. Відповідач зобов'язаний надати лише висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги та надіслати пакет документів до розпорядника коштів для прийняття відповідного рішення.
Отже, враховуючи вищевикладене приходжу до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправною відмову Житомирського обласного військового комісаріату у оформленні документів та надання висновку до Міністерства оборони України у 15-денний строк з дня реєстрації усіх документів, щодо можливості виплати йому одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням інвалідності 3 групи з 03.03.2016 року внаслідок поранення, контузії, захворювань пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебування в країнах де велись бойові дії та
Разом з тим, вважаю, що позов в частині вимог щодо надання Житомирським обласним військовим комісаріатом висновку Міністерству оборони України, щодо призначення йому одноразової грошової допомоги не підлягає задоволенню виходячи з того, що дане питання не відноситься до компетенції суду.
Також, у позовній заяві міститься вимога позивача зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат в 15-денний строк надати звіт про виконання рішення суду в цій справі.
За своєю правовою природою, ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України регулює різні моменти відносин та визначення судового контролю. З одного боку, - встановлення такого судового контролю за виконання постанови, які узгоджуються з вимогами ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України та стосується регулювання відносин встановлення судового контролю під час винесення постанови суду, та контролювання його виконання, з іншого - встановлення факту порушення внаслідок його не виконання.
Перший судовий контроль встановлюється та визначається при ухваленні постанови, а інший (визнання протиправним рішення, дії або бездіяльність) вирішується після прийняття такого судового рішення.
Однак, встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, ухваленого не на користь суб'єкта владних повноважень є правом суду, а не його обов'язком, згідно із п. 4 ч. 1 ст. 207 КАС України.
За таких підстав, вважаю вимогу позивача про зобов'язання відповідача надати звіт про виконання рішення суду необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 17, 158-163, 183-2, 186, 207, 267 КАС України,-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Житомирського обласного військового комісаріату у оформленні документів та надання висновку до Міністерства оборони України у 15-денний строк з дня реєстрації усіх документів, щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням інвалідності 3 групи з 03.03.2016 року внаслідок поранення, контузії, захворювань пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебування в країнах де велись бойові дії, відповідно до заяви ОСОБА_1, до Житомирського обласного військового комісаріату від 19.06.2017 року та доданих до заяви документів згідно п. 11 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, оформлену листом від 26.06.2017 року № ВС 3464.
Зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат прийняти та оформити документи ОСОБА_1 зазначені в заяві про виплату одноразової грошової допомоги до Житомирського обласного військового комісаріату від 19.06.2017 року та розглянути питання про надання Міністерству оборони України висновку щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням інвалідності 3 групи з 03.03.2016 року внаслідок поранення, контузії, захворювань пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебування в країнах де велись бойові дії, у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до апеляційного адміністративного суду Житомирської області через Любарський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після спливу строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Гуцал П. І.