
Справа № 750/7536/17
Провадження № 2-а/750/1059/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 серпня 2017 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі судді Литвиненко І.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
08.08.2017 року позивач звернулася до суду з позовом в якому просила:
- визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо неврахування при здійсненні перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Деснянського районного суд м. Чернігова від 30.06.2016 року у справі № 750/5213/16-а сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, які були раніше враховані при здійсненні перерахунку пенсії згідно постанов Деснянського районного суду м. Чернігова від 16.07.2015 року та від 02.10.2015 року у справі № 750/6248/15-а;
- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 01.05.2016 року перерахунок пенсії позивача при якому на виконання постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 30.06.2016 року у справі № 750/5213/16-а включити до заробітку для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, які були раніше враховані при здійсненні перерахунку пенсії позивача згідно постанов Деснянського районного суду м. Чернігова від 16 липня 2015 року та від 02 жовтня 2015 року у справі № 750/6248/15-а.
Ухвалою судді від 09.08.2017 року відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк, з дня одержання копії ухвали, подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Відповідачем надіслані заперечення по справі, в яких відповідач позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову за відсутністю правових підстав.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та з 13.11.2006 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 90 % суми заробітної плати.
29.06.2017 року позивач звернулась із заявою до Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в якій порушувала питання про включення до обрахованого їй розміру пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, які були раніше враховані при здійсненні перерахунку пенсії позивача згідно постанов Деснянського районного суду м. Чернігова від 16 липня 2015 року та від 02 жовтня 2015 року у справі № 750/6248/15-а.
Своїм листом від 28.07.2017 року № 1031/02/Є-7 відповідач повідомив позивача про те, що розмір її пенсії обраховано вірно, при його обчисленні враховано всі складові заробітку, а тому підстави у задоволенні заяви відсутні.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 02.10.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові з приводу відмови ОСОБА_1 у проведення перерахунку раніше призначеної пенсії у відповідності до ст. 37 Закону України "Про державну службу" та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженої постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1, провести ОСОБА_1 з 31.12.2014 року по 12 травня 2015 року перерахунок та виплату призначеної пенсії у відповідності до ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 30.06.2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, Новозаводської районної у м. Чернігові ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, визнано неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з приводу відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 90% місячного заробітку, починаючи з 01.05.2016 року, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 та зобов'язано Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 90% місячного заробітку, починаючи з 01.05.2016 року, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 та довідки від 27.04.2016 року № Є-249/265, виданої Новозаводською районною у місті Чернігові радою та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.
Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснювалося у порядку визначеному законодавством України про державну службу.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок ( окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Суд бере до уваги правові позиції Верховного Суду України, викладеної в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року ( справи № 21-430а11, №21-125а13,№ 21-97а13 відповідно), які відповідно до статті 244-2 КАС України є обов'язковими для застосування в судовій практиці, де Верховним Судом України було зазначено про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-X «Про пенсійне забезпечення».
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що грошова винагорода входить до системи оплати праці державного службовця.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За приписами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Матеріальна допомога, суми індексації заробітної плати та грошова винагорода включаються до фонду оплати праці, оскільки з них нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, відповідач повинен врахувати при визначенні розміру позивачу пенсії суми всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.
Суд вважає, що обчислення пенсії має розраховуватись з 01.07.2017 року, так як позивач звернулася за цим перерахунком до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України 29.06.2017 року.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 158 -163, 183-2 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо неврахування при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Деснянського районного суд м. Чернігова від 30.06.2016 року у справі № 750/5213/16-а сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань визначених у постанові Деснянського районного суду м. Чернігова від 02.10.2015 року у справі № 750/6248/15-а.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 01.07.2017 року перерахунок пенсії позивача при якому на виконання постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 30.06.2016 року у справі № 750/5213/16-а включити до заробітку для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань визначених у постанові Деснянського районного суду м. Чернігова від 02.10.2015 року у справі № 750/6248/15-а та виплатити недоотримані суми пенсії з урахуванням проведених раніше виплат.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів у порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя І.В. Литвиненко