Ухвала суду № 68472743, 22.08.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2017
Номер справи
804/4081/17
Номер документу
68472743
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

22 серпня 2017 рокусправа № 804/4081/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Мельника В.В. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 липня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № РВ-1200500902017 від 23 червня 2017 року;

- зобов'язати Відділ у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області внести відомості до Державного земельного кадастру щодо реєстрації земельної ділянки площею 49,8 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Новоолександрівська сільська рада, з присвоєнням кадастрового номера;

- зобов'язати Відділ у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області у місячний строк з дня набрання постановою суду законної сили, подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про її виконання.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому безпідставно відмовлено у державній реєстрації земельної ділянки площею 49,8 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Новоолександрівська сільська рада, з присвоєнням кадастрового номера.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 липня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № РВ-1200500902017 від 23 червня 2017 року. Зобов'язано Відділ у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області внести відомості до Державного земельного кадастру щодо реєстрації земельної ділянки площею 49,8 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Новоолександрівська сільська рада, з присвоєнням кадастрового номера. В решті позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду ОСОБА_1,як особа яка не брала участі у справі, але суд вирішив питання про його прав свободи, інтереси, подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити. Вказує на те, що суд не взяв до уваги того факту, що позивач претендує на весь масив земельної ділянки, на які було надано дозвіл та розроблені проекти землеустрою для учасників АТО, в тому числі і на його земельну ділянку площею 2, га і яка належить до особливо цінних земель, в зв'язку з чим державна експертиза землевпорядної документації якої в силу ст.. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» є обов'язковою. Таким чином ОСОБА_2 правомірно було відмовлено в державній реєстрації земельної ділянки через те, що він подав неповний пакет документів, а саме без висновку державної експертизи землевпорядної документації.

В письмових запереченнях на апеляційну скаргу позивач просить відмовити у її задоволенні та залишити без змін постанову суду першої інстанції.

В судовому засідання апеляційної інстанції представники ОСОБА_1 та Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області підтримали вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, представник позивача просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін постанову суду першої інстанції, представник відповідача не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції наказом Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області № 4-436/15-14-СГ від 16 вересня 2014 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» ОСОБА_2 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Волоської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, орієнтований розмір якої становить 49,8000 га, із цільовим призначенням (01.02) - для ведення фермерського господарства.

На виконання зазначеного Наказу, Приватним підприємством «Земельний ресурс» було підготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства громадянину ОСОБА_2 на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, підготовленого на підставі договору № 12/04-2 від 12 квітня 2017 року.

Так, ОСОБА_2 09 червня 2017 року звернувся до Державного кадастрового реєстратора Відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки площею 49,8 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Новоолександрівська сільська рада, прийнятої Державним реєстратором ОСОБА_3 за реєстраційним номером заяви ЗВ-1205809682017.

Рішенням від 23 червня 2017 року за № РВ-1200500902017 Державним кадастровим реєстратором Відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області ОСОБА_4 відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, з підстав невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: XSD Схема наявні зауваження щодо валідності електронного документу. Згідно наявних картограмм агровиробничих групп грунтів наявних у відділі у Дніпровському районі, частина земельної ділянки складає чорноземні звичайні середньогумусні і малогумусні середньосуглинкові (группа 60 д) провінції степова Правобережна і відносіться до особливо цінних групп грунтів, які підлягають обов'язково державній землевпорядній експертизі.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний земельний кадастр» від 07.07.2011 року № 3613-VI (далі - Закон № 3613-VI), Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Згідно зі статтею 5 Закону № 3613-VI, порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.

За змістом частини 1, 2 статті 15 Закону № 3613-VI, до Державного земельного кадастру включаються, зокрема, такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку, тощо.

Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частини 1, 2 та 5 статті 16 Закону № 3613-VI, земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер, який є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади, органів місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок.

Частиною 3 статті 24 Закону № 3613-VI передбачено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).

Відповідно до частин 4-6 статті 24 Закону № 3613-VI, для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Відповідно до пункту 110 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів № 1051 від 17.10.2012 року (далі - Порядок №1051), для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються: 1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22; 2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації); 3) електронний документ.

Пунктом 111 Порядку № 1051 визначено, що державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: 1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; 2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.

За результатами перевірки, Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій, здійснює державну реєстрацію земельної ділянки:

- за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці;

- відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки);

- робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку;

- надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування;

- приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі:

- невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту;

- розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини;

- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

- подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

Колегією суддів зазначається, що цей перелік є вичерпний і розширеному тлумаченню не підлягає.

Відповідно до пункту 67 Порядку № 1051, внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» та цього Порядку.

Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України «Про Державний земельний кадастр».

Виходячи з аналізу вищезазначених правових норм, що регулюють спірні правовідносини судом вірно зазначено, що підстава для відмови у державній реєстрації земельної ділянки, що вказана у оскарженому рішенні, не визначена законодавцем, як така, що має наслідки щодо відмови у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру.

Пунктом 74 Порядку № 1051 передбачено, що державний кадастровий реєстратор протягом строку, встановленого пунктом 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність: 1) даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів); 2) вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1; 3) даним документації із землеустрою та оцінки земель. Зазначена норма визначає порядок дій державного кадастрового реєстратора щодо перевірки електронного документа та не може слугувати підставою для відмови у внесенні відомостей щодо земельної ділянки до Державного земельного кадастру.

Разом з тим, за змістом пункту 77 Порядку № 1051, у разі невідповідності електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку, державний кадастровий реєстратор: 1) складає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру протокол проведення перевірки електронного документа за формою згідно з додатком 16; 2) повертає заявникові документацію із землеустрою та оцінки земель без позначки, зазначеної у пункті 75 цього Порядку, разом з електронним документом, протоколом його перевірки та іншими документами для виправлення зазначених у протоколі проведення перевірки електронного документа помилок та подання документів разом з цим протоколом для проведення повторної перевірки.

Отже, невідповідність електронного документа вимогам частин 2 та 3 пункту 74 Порядку № 1051 може бути підставою для повернення заявникові документації із землеустрою для виправлення відповідних помилок, проте, не може бути підставою для прийняття Рішення про відмову щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру, як про це вірно зазначив суд першої інстанції.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області від 16 вересня 2014 року № 4-436/15-14-сг, Головним управлінням Держгеокадастру у Одеській області було надано Висновок «Про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» від 07 червня 2017 року №3369/82-17 (далі - Висновок) (а.с. 35).

Пунктом 6 Висновку зазначено «категорія земель: землі сільськогосподарського призначення; склад угідь: рілля; форма власності: державна; цільове призначення запроектованої земельної ділянки, код згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель на момент складення проекту землеустрою: 16.00 землі запасу; запропоноване проектом землеустрою 01.03 для ведення фермерського господарства; належність земельної ділянки до особливо цінних земель: згідно наданої інформації земельна ділянка відноситься до земель ґрунти 65д, 66д, відповідно до Наказу Держкомзему № 245 від 06.10.2003 р., які не є особливо цінними; наявність обмежень на земельній ділянці: 01.05 -1,6761 га, 01.02 - 0,2051 га, 07.01, 07.02 - 0,0040 га».

За змістом пункту 7 вищевказаного Висновку, зазначено, що необхідності проведення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації - немає.

Пунктом 10 Висновку встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства, за рахунок сільськогосподарських земель державної власності, землі запасу, що розташовані на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області за межами населених пунктів відповідає вимогам чинного законодавства та прийнятий відповідно до нього нормативно-правовим актам.

Також, відповідно до Висновку «Про ґрунтовий покрив земельної ділянки (49,8000 га), яка розташована на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, що передбачена до відведення гр. ОСОБА_2» Дніпропетровської філії Державного управління «Держгрунтохорона» «Інституту охорони ґрунтів» № 88 від 06 квітня 2017 року, за даними Технічного звіту з коригування матеріалів крупномасштабного обстеження ґрунтів Дніпропетровської області та проведених досліджень, ґрунтовий покрив земельної ділянки площею 49,8000 га складають: чорноземи звичайні слабозмиті середньосуглинкові (шифр агрогрупи 65д ) - 48,7000 га та чорноземи звичайні середньозмиті середньосуглинкові (шифр агрогрупи 66д ) - 1,1000 га.(а.с. 38).

Вказаним Висновком також встановлено, що згідно з переліком особливо цінних груп ґрунтів, затвердженим наказом Держкомзему України від 06.10.2003 р. № 245 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.10.2003 р. за № 979/8300, вищезазначені агровиробничі групи ґрунтів провінції Степова Правобережна - не відносяться до переліку особливо цінних груп ґрунтів.

В зв'язку з чим твердження апелянта про необхідність проведення позивачем обов'язкової державної експертизи, як це передбачено ст.. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», є безпідставними.

Вказані обставини справи спростовують доводи апеляційної скарги з приводу того, що позивачем для реєстрації поданий неповний пакет документів, а саме позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що спірне Рішення № РВ-1200500902017 від 23 червня 2017 року суперечить вимогам ч.3 ст. 2 КАС України, а тому підлягає скасуванню, в зв'язку з чим суд першої інстанції прийняв обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог.

Наведені відповідачем в апеляційній скарзі доводи про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які привели до неправильного вирішення спору по суті не знайшли свого підтвердження, а тому рішення суду першої підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, колегія суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 липня 2017 року - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі ухвала складена 23 серпня 2017 року.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: В.В. Мельник

Суддя: С.В. Сафронова