Постанова № 68472203, 23.08.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2017
Номер справи
815/772/17
Номер документу
68472203
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/772/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бутенка А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Віста Спейс» до Іллічівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0033111200 від 26.12.2016 року, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулось Приватне підприємство «Віста Спейс» до Іллічівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0033111200 від 26.12.2016 року.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, зазначених в адміністративному позові із зазначенням того, що висновки акту перевірки, на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення є необґрунтованими, податкове повідомлення-рішення № 0033111200 від 26.12.2016 року підлягає скасуванню, як таке, що не відповідає чинному законодавству, оскільки винесено незаконно (а.с. 3-7).

Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог з підстав, зазначених у письмових запереченнях на позов (а.с. 69-71). .

Також, під час судового засідання замінено відповідача з Іллічівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області на Чорноморську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС в Одеській області, у зв'язку з реорганізацією.

Крім того, на підставі положень ч. 4 ст. 122 КАС України, суд за згодою сторін ухвалив рішення щодо розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в справі письмовими доказами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.

Відповідач є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового законодавства, нарахування, стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому справи за позовами щодо правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17, ст. 50 КАС України віднесені до юрисдикції адміністративних судів та повинні розглядатись за правилами адміністративного судочинства.

Судом встановлено, що на підставі п. 200.10 ст. 200 ПК України, в порядку ст. 76 ПК України проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість - податкової декларації з ПДВ за червень 2016 року.

За результатами проведеної камеральної перевірки складено акт від 26.12.2016 року № 400677/15-03-12-02/36635510 (а.с. 8-9).

На підставі зазначеного акту перевірки, відповідно до п. 54.3 ст. 54 ПК України, Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0033111200 від 26.12.2016 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 89884,70 грн.

Не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням № 0033111200 від 26.12.2016 року, Приватне підприємство «Віста Спейс» оскаржило його у судовому порядку.

Оцінюючи оскаржене рішення суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України та доходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перевіркою встановлено, що ПП «Віста Спейс» в порушення п. 201.10. ст. 201 ПК України несвоєчасно зареєстрована накладна № 16 від 01.06.2016 року у Єдиному реєстрі податкових накладних на ТОВ «ГРІНТУР-ЕКС», код ЄДРПОУ 2580435, на загальну суму 266200,09 грн., в т.ч. ПДВ 44366,68 грн. та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних 11.07.2016 року, та несвоєчасно зареєстрована накладна №17 від 02.06.2016 року у Єдиному реєстрі податкових накладних на ТОВ «ГРІНТУР-ЕКС», код ЄДРПОУ 2580435, на загальну суму 2430340,88 грн., в т.ч. ПДВ 405056,81 грн. та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних 11.07.2016 року.

Суд погоджується з Відповідачем, що Позивачем було порушено терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів, в результаті чого та на підставі п.1201.1 ст. 1201 ПК України до ПП «Віста Спейс» застосовується штрафна санкція у розмірі 20% від суми податку на додану вартість, яка зазначена в такій податковій накладній.

П.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з п. 201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.7 ст.201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно з п. 201.10. ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

В свою чергу, п. 187.1 ст. 187 ПК України, визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 116.1 ст. 116 ПК України, у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення-рішення.

Згідно з п.п. 62.1.3. п.62.1 ст. 62 ПК України, передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п. 76.1 ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Отже, контролюючим органом дотримано вимоги законодавства, щодо проведення камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість ПП «Віста Спейс».

Відповідно до ст. 120і п.1201 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Таким чином за порушення строків реєстрації податкової накладної № 16 від 01.06.2016 року на загальну суму 266200,09 грн., з яких податок на додану вартість 44366,68 грн., та податкової накладної № 17 від 02.06.2016 року на загальну суму 2430340,88 грн., з яких податок на додану вартість 405056,81 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 89884,70 грн.

08 червня 2016 року на адресу Відповідача було направлено скаргу №11, в якій зазначалось про неправомірні дії Чорноморської ОДПІ та просили усунути причини відключення ПП «Віста Спейс» від системи подання податкових документів в електронному вигляді. Однак, в листі Чорноморської ОДПІ від 29.06.2016 року №8417/10/15-03-08 «Щодо надання відповіді», зазначено, що Договір реєстраційний №9243089751 від 30.11.2015 є чиним.

Позивач в своєму позові зазначає, що вказані податкові накладні не було направлено до Єдиного реєстру податкових накладних з поважних причин, оскільки підприємство було відключено від системи подання документів в електронному вигляді з 07.06.2016 року та надає докази неприйняття інших податкових накладних.

Суд критично відноситься до таких тверджень, оскільки судом встановлено та не заперечується Позивачем, що ПП «Віста Спейс», податкову накладну № 16 від 01.06.2016 року на загальну суму 266200,09 грн., з яких податок на додану вартість 44366,68 грн., та податкову накладну № 17 від 02.06.2016 року на загальну суму 2430340,88 грн., з яких податок на додану вартість 405056,81 грн. до Єдиного реєстру податкових накладних для реєстрації не направляло, докази отримання будь якої квитанції про відмову у прийнятті Позивачем не надані.

Статтею 11 КАС України передбачена змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин по справі, тобто, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості. В порушення даних норм ПП «Віста Спейс» в своєму позові не зазначає жодного доказу та нормативного обґрунтування щодо порушення Чорноморською ОДПІ норм чинного законодавства та прав позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 та ч. 1 ст. 70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що Чорноморською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Одеській області доведено обґрунтованість оскаржуваних рішень, тому суд дійшов висновку щодо необґрунтованості позову приватного підприємства «ВІСТА СПЕЙС» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0033111200 від 26.12.2016 року, тому у задоволенні позову слід відмовити.

Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Керуючись ст.ст. 94,158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «Віста Спейс» до Чорноморської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0033111200 від 26.12.2016 року - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Бутенко А.В.