Постанова № 68471981, 21.08.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2017
Номер справи
805/1315/17-а
Номер документу
68471981
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 серпня 2017 р. Справа №805/1315/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Галатіної О.О. суддів Христофорова А.Б., Кошкош О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор" до Державної фіскальної служби України, Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області, третьої особи Управління Державної казначейської служби України у Куйбишевському районі м. Донецька, Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр сертифікації ключів" "Україна", Товариства з обмеженою відповідальністю "Лімітет-Люкс" які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії, суд -

В С Т А Н О В И В:

10 березня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор" звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної фіскальної служби України, Маріуполькьої об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області третьої особи Управління Державної казначейської служби України у Куйбишевському районі м. Донецька, Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр сертифікації ключів" "Україна", Товариства з обмеженою відповідальністю "Лімітет-Люкс" які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії.

З урахуванням останньої заяви від 27.06.2017р. про зміну позовних вимог позивач просить:

- визнати незаконними та протиправними дії ДФС України та Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області щодо реєстрації податкових накладних ТОВ «Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор» та зобов'язати ДФС України та Маріупольську ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області виключити з Єдиного реєстру податкових накладних зареєстровані податкові накладні ТОВ «Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор» зареєстровані 11.11.2016 на суму ПДВ 1 079 066,57 грн., а саме: № 1 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 2 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 3 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 4 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 5 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 6 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 7 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 8 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 9 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 10 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 11 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 12 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 13 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 14 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 15 від 02.11.16 на суму ПДВ 29 074,97 грн.;

- визнати незаконними та протиправними дії ДФС України Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області щодо врахування загальної суми податку за виданими ТОВ «Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор» податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних: зареєстрованих 11.11.2016 на суму ПДВ 1079066,57 грн., що призвело зменшення на 1 079 066,57 грн. суми податку, на яку позивач мав право зареєструвати податкові накладні, а саме: № 1 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 2 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 3 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 4 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 5 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 6 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 7 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 8 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 9 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 10 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 11 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 12 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн. № 13 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 14 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 15 від 02.11.16 на суму ПДВ 29 074,97 грн.

- визнати недійсними зареєстровані від імені ТОВ «Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор» з дати їх незаконної реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні: № 1 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 2 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 3 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 4 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 5 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № б від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 7 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 8 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 9 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 10 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 11 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 12 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 13 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 14 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 15 від 02.11.16 на суму ПДВ 29 074,97 грн.

Представник позивача у судове засідання не з'явився. Через відділ діловодства та архівної роботи 18.08.2017 надав клопотання про розгляд справи без його участі на позовних вимогах наполягав.

Представником відповідача, Маріупольською ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області, надано заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив, що позивачем до податкового органу надано договір про визнання електронних документів, із наданням сертифікату електронного цифрового підпису керівника та печатки підприємства, та відповідно до вимог законодавства працівниками перевіряються тільки відповідність реквізитів платника податку. Маріупольська ОДПІ не має повноважень щодо ведення ЄРПН, оскільки це належить до повноважень центрального органу. Формування та подання податкових документів здійснює платник податків, так, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку складає податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов реєстрації, при надходженні до ДФС здійснюється розшифрування та перевірка електронного цифрового підпису та у разі відповідності податкова накладна приймається. Відмова у прийняті податкових накладних передбачена п.9 Порядку №1246. Оскільки підстав для неприйняття податкових накладних встановлено не було, отже спірні податкові накладні були прийняті. Згідно ст..200-1 ПК України встановлено формулу та порядок обчислення суми податку на додану вартість, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні. Перевіряти зміст податкової накладної не належить до обов'язків органів ДФС. Крім того, діючим законодавством не передбачено можливості вилучення ЄДРН внесених та зареєстрованих податкових накладних ані платником, ані контролюючим органом. Враховуючи зазначене вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Представник відповідача, Державної фіскальної служби України, надав заперечення на адміністративний позов, відповідно до якого зазначив, що реєстр відомостей щодо податкових накладних ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. За наслідком виникнення податкових зобов'язань, складання податкових накладних в електронній формі у платника податку виникає зобов'язання зареєструвати їх в ЄРПН з накладанням на них електронного цифрового підпису, податковим органом проводиться розшифрування електронного підпису та у разі відсутності підстав відмови у прийнятті, передбачених п.9 Порядку № 1246, податковим органом приймаються податкові накладні. Перевіряти зміст податкової накладної не належить до обов'язків органів ДФС. На момент отримання ДФС України виписаних від імені позивача податкових накладних сертифікат електронного цифрового підпису посадової особи позивача, яким були підписані такі накладні, мав статус чинного, були заповнені всі реквізити податкових накладних, а відтак ДФС України не мала передбачених законодавством підстав відмовити в реєстрації надісланих податкових накладних. Враховуючи зазначене, вважає, що дії ДФС України були правомірними, отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Центр сертифікації ключів "Україна", Товариство з обмеженою відповідальністю "Лімітед-люкс", Управління Державної казначейської служби України у Куйбишевському районі м. Донецька, у судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. З заявами та клопотаннями про відкладання розгляду справи до суду не звертались.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки, всі особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, не прибули у судове засідання і у суду відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор» зареєстровано в якості юридичної особи 08.11.2006р., що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідачі, Державна фіскальна служба України, Маріупольська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Донецькій області, є суб`єктами владних повноважень, які в даних правовідносинах реалізують надані їм Податковим кодексом України повноваження, та у відповідності до вимог ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України, здатні особисто здійснювати свої права та обов'язки.

Підприємством ТОВ «Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор» в особі керівника ОСОБА_1 складено договір про визнання електронних документів.

11.11.2016р. від імені ТОВ «Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор» зареєстровані податкові накладні на загальну суму на додану вартість у сумі 1 079 066,57 грн., а саме: № 1 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 2 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 3 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 4 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 5 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 6 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 7 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 8 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 9 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 10 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 11 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 12 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 13 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 14 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 15 від 02.11.16 на суму ПДВ 29 074,97 грн. копії квитанцій з податкового блоку про реєстрацію податкових накладних/ розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

ТОВ "Центр сертифікації ключів "Україна" на запит позивача надало документи, які 10.11.2016р. стали підставою для отримання позивачем посилених сертифікатів відкритих ключів ЕЦП, а саме: Витяг з ЄДР; заявка на формування посиленого сертифіката підписання ЕЦП (ключ печатки); заявка на формування посиленого сертифіката підписання ЕЦП (підпис директора) від; паспорт та картка фізичної особи- платника податків ОСОБА_1 про надання послуг з обробки даних, видачі та обслуговування посилених сертифікатів відкритих ключів ЕЦП, які також наявні в матеріалах справи.

16.03.2017р. позивач звернувся до Національної поліції України у Донецькій області з повідомленням про вчинення невідомими особами шахрайських дій, які полягали у підробці документів, а саме посилених сертифікатів ЕЦП, з наданням документів на підтвердження невідповідності особи, що видала себе за директора Товариство з обмеженою відповідальністю "Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор", діючому директорові, а саме: паспорт та картка особи платника податків.

Від імені ТОВ " Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор "в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) були зареєстровані податкові накладні, а саме: № 1 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 2 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 3 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 4 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 5 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 6 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 7 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 8 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 9 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 10 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 11 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 12 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 13 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 14 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 15 від 02.11.16 на суму ПДВ 29 074,97 грн.

Так, за допомогою електронних цифрових підписів на ім'я ТОВ " Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор ", протягом 11 листопада 2016 року до ЄРПН внесено податкові накладні на загальну суму ПДВ 1079066,57грн.

Стосовно спірних правовідносин колегія суддів зазначає наступне.

Приписами ст. 200-1 ПК України встановлено основи електронного адміністрування податку на додану вартість.

Так, згідно п.200-1.1 ст.200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:

суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;

суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;

суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;

суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;

інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За приписами абз.1, 3 п.200-1.2 ст.200-1 ПК України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.

У пункті 200-1.3 статті 200-1 ПК України наведена формула, за якою обчислюється сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У відповідності до п.200-1.4 ст. 200-1 ПК України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти:

а) з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу;

б) з власного поточного рахунку платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку;

в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.

За положеннями абз.1, 3 п.200-1.5 ст.200-1 з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.

На запит платника податку йому шляхом надсилання електронного повідомлення надається інформація про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку.

Кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, та погашення податкового боргу з податку на додану вартість (п.200-1.7 ст.200-1 ПК України).

З огляду на вищенаведене колегія суддів зазначає, що будь-які дії в системі електронного адміністрування податку на додану вартість призводять до формування податкових зобов'язань, чи то виникнення права на формування податкового кредиту та в подальшому бюджетне відшкодування, що, в свою чергу, веде до руху коштів на електронному рахунку платника податків та зміні його майнового стану. Викладене спростовує висновки суду першої інстанції щодо відсутності порушення права позивача, оскільки визнаний сторонами факт реєстрації податкових накладних від імені Товариства та подальше формування в системі податкового зобов'язання ТОВ "Димитрівський гранітний кар'єр - Астор", що повинно призвести до списання коштів з рахунку позивача, беззаперечно свідчить про факт порушення права суб'єкта господарювання на вільне розпорядження власними коштами, що можна вважати посяганням на свободу підприємницької діяльності, оскільки фактично позивача примушують виконувати зобов'язання за господарськими угодами, які підприємством не укладались, і це є підтверджений факт.

Щодо дослідження фактів протиправності дій або бездіяльності податкової служби, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до пп. 14.1.60. п. 14.6 ст. 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно пункту 1 Положення про Державну фіскальну службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 № 236, Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок), відповідно до якого внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру (п. 2).

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" та "Про електронні документи та електронний документообіг". Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (п. 6).

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація (п. 7).

Пунктом 8 Порядку зазначено, що для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Приписами пункту 9 Порядку причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є:

1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної;

2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

З наведених норм податкового законодавства та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних колегія суддів приходить до висновку, що прийняття та реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється виключно Державною фіскальною службою України.

При цьому, під час реєстрації податкових накладних, згідно до п.7 Порядку №1246, на контролюючий орган покладено такі обов'язкові дії, як розшифрування податкових накладних, перевірка електронного цифрового підпису та визначення відповідності електронного документа встановленому формату електронного документу звітності суб'єктів господарювання, що належним чином здійснено відповідачем під час реєстрації податкових накладних, поданих від імені ТОВ "Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор"

Жодного доказу неналежного виконання покладених на ДФС України обов'язків щодо реєстрації податкових накладних сторонами не надано. За таких обставин вважати протиправними дії податкового органу щодо реєстрації податкових накладних ТОВ " Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор" та подальшого врахування загальної суми податку за виданими ТОВ " Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор" податковими накладними підстави відсутні.

Колегія суддів також враховує відсутність передбачених законом можливості та механізму вилучення незаконних або помилково направлених засобами електронного зв'язку податкових накладних, які вже зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, внаслідок чого доходить висновку про відсутність протиправної бездіяльності з боку відповідачів щодо не задоволення даної вимоги Товариства.

За таких обставин, колегія суддів вважає встановленим та доведеним факт порушення прав позивача внаслідок реєстрації податкових накладних, поданих від імені ТОВ " Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор". Одночасно судом встановлено відсутність будь-яких порушень чинного законодавства з боку контролюючих органів під час здійснення адміністрування податку на додану вартість, як під час спірної процедури реєстрації податкових накладних так і щодо подальшого врахування суми податку на додану вартість за поданими накладними; відсутні також ознаки протиправної бездіяльності щодо невилучення помилково зареєстрованих податкових накладних з Єдиного реєстру податкових накладних.

Проте, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що згідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин. В свою чергу, спосіб відновлення порушеного права, як зазначено Верховним Судом України в рішенні від 16.09.2015 року у справі №21-1465а15, має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Конституційне право на судовий захист належить до невідчужуваних та непорушних. Частина перша ст. 55 Конституції України містить загальну норму, яка означає право кожного звернутися до суду, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод. Зазначена норма зобов'язує суди приймати заяви про розгляд навіть у випадку відсутності в законі спеціального положення про судовий захист.

Здійснюючи передбачене ст. 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Вирішуючи спір, суд зобов'язаний надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Так, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України).

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України).

Одним зі способів захисту порушеного права особи є відновлення становища, що існувало до порушення права. Як самостійний спосіб захисту застосовується у тих випадках, коли порушене суб'єктивне право, внаслідок правопорушення, не зупиняє свого існування і може бути реально поновлене шляхом усунення наслідків правопорушення.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

При вирішенні адміністративної справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково (ч. 1 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно до ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову зокрема про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Так, колегія суддів доходить висновку, що хоча порушення права позивача відбулось не внаслідок протиправних дії суб'єкта владних повноважень, а лише за наявності прогалин в чинному законодавстві, порушене право підлягає відновленню та захисту, оскільки відсутність належного механізму правового регулювання окремих питань електронного адміністрування податку на додану вартість не може покладати на добросовісного платника податків тягар несприятливих наслідків, що стались внаслідок настання обставин, які не врегульовані чинним законодавством.

Стосовно доводів відповідачів про відсутність законодавчо встановленої можливості вилучити з єдиного державного реєстру податкових накладних сумнівні накладні зареєстровані від імені Товариства, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Враховуючи заперечення, надані представником ДФС України, колегія суддів доходить висновку, що навіть за умови відсутності належного механізму правового регулювання, є наявною технічна можливість відновити порушене право позивача та усунути спірні накладні з системи електронного адміністрування ПДВ.

За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідне частково задовольнити вимоги заявленого адміністративного позову, з урахуванням ч.2 ст.11 КАС України, в частині визнання недійсними та зобов'язання Державної фіскальної служби України виключити з Єдиного реєстру податкових накладних зареєстровані податкові накладні 11.11.2016 року на суму ПДВ 1079066,57грн. а саме: № 1 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 2 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 3 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 4 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 5 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 6 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 7 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 8 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 9 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 10 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 11 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 12 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 13 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 14 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 15 від 02.11.16 на суму ПДВ 29 074,97 грн.

Щодо правомірності дій Маріупольської ОДПІ, колегія суддів зазначає, що Маріупольська ОДПІ не має повноважень щодо ведення ЄРПН, оскільки це належить до повноважень центрального органу, тому в частині позовних вимог, заявлених до відповідача - Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби в Донецькій області - слід відмовити.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

З урахуванням вимог ст.94 КАС України та часткового задоволення позовних вимог колега суддів вважає необхідним стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор" (ЄДРПОУ 34209628) судові витрати у сумі 3200 (три тисячі двісті) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор" до Державної фіскальної служби України, Маріуполькьої об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області третьої особи Управління Державної казначейської служби України у Куйбишевському районі м. Донецька, Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр сертифікації ключів" "Україна", Товариства з обмеженою відповідальністю "Лімітет-Люкс" які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати недійсними та зобов'язати Державну фіскальну службу України виключити з Єдиного реєстру податкових накладних зареєстровані податкові накладні ТОВ «Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор» зареєстровані 11.11.2016 на суму ПДВ 1 079 066,57 грн., а саме:

№ 1 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 2 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 3 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 4 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 5 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 6 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 7 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 8 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 9 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 10 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 11 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 12 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 13 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 14 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 15 від 02.11.16 на суму ПДВ 29 074,97 грн.;

Визнати недійсними зареєстровані від імені Товариства з обмеженою відповідальністю «Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор» з дати їх незаконної реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні:

№ 1 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 2 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 3 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 4 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; '№ 5 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № б від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 7 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 8 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 9 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 10 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 11 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 12 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 13 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 14 від 02.11.16 на суму ПДВ 74 999,40 грн.; № 15 від 02.11.16 на суму ПДВ 29 074,97 грн.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор" (ЄДРПОУ 34209628) судові витрати у сумі 3200 (три тисячі двісті) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Галатіна О.О.

Судді Христофоров А.Б.

Кошкош О.О.