Постанова № 68469033, 23.08.2017, Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
23.08.2017
Номер справи
394/494/17
Номер документу
68469033
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

26100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26

23.08.2017 2-а/394/10/17

394/494/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 серпня 2017 року Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

в складі головуючого судді: Запорожець О.М.

при секретарі: Довгій С.В.

розглянувши в смт Новоархангельськ адміністративну справу за позовом керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури до Підвисоцької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Керівник Новоукраїнської місцевої прокуратури звернувся до суду з адміністративним позовом до Підвисоцької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії посилаючись на те, що під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику населеного пункту, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, та можуть призвести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків. Згідно інформації Підвисоцької сільської ради за № 61 від 11.04.2017 року, встановлено наступне: дитячий майданчик балансовою вартістю 100000 грн. знаходиться на балансі сільської ради, що підтверджується актом від 13 листопада 2012 року, який склали депутати сільської ради ; обстеження та перевірка технічного стану спортивного майданчика проводилась у 2016 році акт перевірки від 18.08.2016 року. Даний спортивний майданчик встановлено на території будинку культури с. Підвисоке від Благодійного фонду «Відродження покоління». Крім того, згідно інформації отриманої від Підвисоцької сільської ради № 83 від 29.05.2016 року встановлено, що роботи по паспортизації та технічної інвентаризації об'єкту благоустрою дитячих майданчиків не проводились. Однак, відповідно до вищезазначеної інформації сільської ради паспорти та інвентаризаційні документи частин об'єктів благоустрою, а саме дитячого майданчику, відсутні, план інвентаризації та паспортизації вказаного об'єкту благоустрою органом місцевого самоврядування не затверджувався.

Бездіяльність відповідача з питань затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації, а також забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику населеного пункту ставить під загрозу закріплені ст.ст. З, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я, грубо порушує вимоги Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Просив суд визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика та забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації вищевказаного об'єкта благоустрою населеного пункту. Зобов'язати відповідача вчинити дії щодо розроблення та затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика та провести технічну інвентаризацію та паспортизацію вищевказаного об'єкта благоустрою населеного пункту. Стягнути з відповідача понесені прокуратурою витрати на сплату судового збору.

Прокурор позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.

Представник Підвисоцької сільської ради Новоархангельського району кіровоградської області в судове засідання не з'явився, але разом з тим надіслав до суду заяву в якій просив справу слухати у його відсутності. Позов визнає в повному обсязі та просить його задовольнити.

Дослідивши матеріали адміністративного позову, суд вважає, що він обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Ч. 1 ст. 2 КАС України вказує на те, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Положеннями ч. 1 ст. 6 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Дана норма кореспондується в ч. 1 ст. 8 КАС України відповідно до суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

П. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України визначає предметну підсудність справ, зокрема місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Виходячи з положень зазначеної статті дана адміністративна справа підсудна Новоархангельському районному Кіровоградської області, як місцевому адміністративному суду.

З наявних у адміністративній справі документах вбачається, що відповідачем не проведено технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику населеного пункту, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, та можуть призвести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків.

З інформації відповідача за № 61 від 11.04.2017 року, слідує, що дитячий майданчик балансовою вартістю 100000 грн знаходиться на балансі сільської ради, що підтверджується актом від 13 листопада 2012 року, який склали депутати сільської ради ; обстеження та перевірка технічного стану спортивного майданчика проводилась у 2016 році акт перевірки від 18.08.2016 року. Даний спортивний майданчик встановлено на території будинку культури с. Підвисоке Новоархангельського району Кіровоградської області від Благодійного фонду «Відродження покоління».

Крім того, згідно інформації відповідача № 83 від 29.05.2016 року встановлено, що роботи по паспортизації та технічної інвентаризації об'єкту благоустрою дитячих майданчиків не проводились.

Відповідно до вищезазначеної інформації відповідача паспорти та інвентаризаційні документи частин об'єктів благоустрою, а саме дитячого майданчику, відсутні, план інвентаризації та паспортизації вказаного об'єкту благоустрою органом місцевого самоврядування не затверджувався.

Ст. 19 Конституції України, як норма прямої дії вказує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

В п. а) підпункту 7) ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вказано, що організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення у разі необхідності органів та служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

Пунктом 5 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» закріплено обов'язок підприємств, установ та організацій проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).

Відповідно до ч. 1 статті Закону, до об'єктів благоустрою населених пунктів відносяться: парки, сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, шляхи, площі, майдани, набережні, прибудинкові території, пляжі, кладовища, рекреаційні, оздоровчі, навчальні, спортивні, історико-культурні об'єкти, об'єкти промисловості, комунально-складські та інших об'єкти у межах населеного пункту.

Згідно ст. 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», елементами (частинами) об'єктів благоустрою є: 1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів; 2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; 3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; 4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; 5) технічні засоби регулювання дорожнього руху; 6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території; 7) комплекси та об'єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади; 8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації визначений інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 550 від 29.10.2012 року.

Пунктами 1.2, 1.3, 1.4., 1.5, 3.1, 3.2 зазначеної інструкції визначено порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти). Паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих па підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою. Технічна інвентаризація паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, її (балансоутримувачем) або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та планами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація доводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою. На основі проведеної не інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), затверджується власником (балансоутримувачем) нього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.

Ч. 2 ст. 6 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.

З огляду на викладене, суд зауважує, що відповідач після прийняття об'єкту благоустрою (його частини) на баланс, повинен був провести позапланову технічну інвентаризацію прийнятого об'єкту.

Проте, Підвисоцькою сільською радою, як органом місцевого самоврядування, в порушення вищевказаних норм законодавства, не вжито заходів щодо затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації чого майданчику, а також проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика населеного пункту, прийнятого на баланс сільської ради, оскільки на даний об'єкт благоустрою станом на 29.05.2017 року відсутній паспорт та документи технічної інвентаризації (інвентаризаційна справа).

Бездіяльність відповідача з питань затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації, а також забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику населеного пункту ставить під загрозу закріплені ст. ст. 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я, грубо порушує вимоги Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Ч. 2 ст. 31 Конвенції про права дитини, прийнятою Резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989, яка набула чинності 02.09.1990 року, ратифікована Постановою Верховної Ради України 789XІІ (78912) від 27.09.1991 року передбачено, що держави-учасниці зважають і заохочують право дитини па всебічну участь у культурному і юному житії та сприяють наданню їй відповідних і рівних можливостей культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку.

У цьому випадку бездіяльність відповідача з питань затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, а також забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, ведення необхідної документації щодо обстеження та перевірки технічного стану конструктивних елементів дитячого майданчика, розташованого в межах території населеного пункту, їх огляд, ремонт, демонтаж, призводить до безконтрольності за технічним станом елементів дитячого майданчика та може завдати тяжких наслідків здоров'ю дітей населеного пункту, що в свою чергу порушує інтереси держави в частині утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

З огляду на викладене можливо зробити висновок, що бездіяльність відповідача є невиправданою та такою, що в подальшому може призвести до невідворотних наслідків, з приводу використання дитячого майданчику без дотримання відповідних технічним норм та виконання вищеперелічених нормативних та під нормативних актів.

Приймаючи наведене та керуючись ст. ст. 3, 19, 27 Конституції України, Конвенцією про права дитини, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. Законом України « Про благоустрій населених пунктів», Законом України «Про охорону дитинства»,, інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 550 від 29.10.2012 року ст. ст. 2, 6, 8, 18 , 158-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури до Підвисоцької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати незаконною бездіяльність Підвисоцької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області щодо затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика та забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації вищевказаного об'єкта благоустрою населеного пункту.

Зобов'язати Підвисоцьку сільську раду Новоархангельського району Кіровоградської області вчинити дії щодо розроблення та затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика та провести технічну інвентаризацію та паспортизацію вищевказаного об'єкта благоустрою населеного пункту.

Стягнути з Підвисоцької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області понесені прокуратурою витрати на сплату судового збору у розмірі 3200 /три тисячі двісті/ грн. на р/р 35215073004600 в банку Державна Казначейська служба України, м. Київ МФО 820172, код класифікації видатків бюджету - 2800, отримувач прокуратура Кіровоградської області, код ЄДРІІОУ 02910025.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з часу отримання її копії, через Новоархангельський районний суд Кіровоградської області, до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області.

Головуючий: