Постанова № 68457078, 23.08.2017, Баранівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
23.08.2017
Номер справи
273/797/17
Номер документу
68457078
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 273/797/17

Провадження № 2-а/273/26/17

ПОСТАНОВА

іменем України

23 серпня 2017 року суддя Баранівського районного суду Житомирської області Новицький Є. А. , розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірної відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок та виплату отриманої пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 12885.83 коп., індексації доходів громадян в сумі 244 грн. 73 коп., на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% від заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за останні 24 місяці роботи, у тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 12885 грн. 83 коп., індексації доходів громадян в сумі 244 грн. 73 коп., на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.08.2017 року. Перерахунок провести відповідно до ЗУ «Про державну службу», який діяв на день призначення пенсії.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначила, що вона перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності згідно ЗУ «Про державну службу» з 23.04.2014 року.

24.07.2014 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 12885 грн. 83 коп. та індексації доходів громадян в сумі 244 грн. 73 коп.

Листом від 25.07.2014 року №3826/02 Відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних виплат.

З даним висновком позивач не згодний, а тому звернулася до суду із даним позовом.

Від відповідача до суду заперечень не надходило.

Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, суд вбачає, що є наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1 (а.с. 10).

Відповіддю Управління пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області від 25.07.2014 року №3826/02 на заяву позивача відмовлено щодо перерахунку розміру пенсії з урахуванням виплат вказаних у заяві (14,15).

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу".

Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 року №19-11 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852 передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшувалась на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» №108/95 ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція зі спірного питання викладена в постанові від 20 лютого 2012 року Верховним Судом України у справі № 21-430а11 та від 03.06.2014 року.

На підставі ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" пенсія підлягає індексації.

При цьому суд вважає, що індексацію пенсії позивачці слід провести без зміни базового місяця для проведення індексації, оскільки перерахунок пенсії, в даному випадку, є відновленням її порушеного права на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, і не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та встановлення нового базового місяця. Перерахований розмір пенсії буде таким, що підлягав виплаті при призначенні та перерахунку пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі, тому базовий місяць для проведення індексації її пенсії має бути залишений без змін, оскільки п. 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003 року передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. По призначених пенсіях обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій здійснюється, починаючи з місяця призначення.

Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4/-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною плати.

З огляду на викладене, сума індексації заробітної плати, премії, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а відтак позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

В силу ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», ч. 1 ст. 94 КАС України суд стягує на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 640 грн. судового збору.

Керуючись ст. ст. 6, 17-19, 94, 99, 100, 104, 183-2, 256, 267 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 12885.83 коп., індексації доходів громадян в сумі 244 грн. 73 коп., на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі.

Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% від заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за останні 24 місяці роботи, у тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 12885 грн. 83 коп., індексації доходів громадян в сумі 244 грн. 73 коп., на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.08.2017 року. Перерахунок провести відповідно до ЗУ «Про державну службу», який діяв на день призначення пенсії.

Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області сплати на користь держави судовий збір у розмірі 640 грн.

Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виконати постанову негайно у межах суми стягнення за один місяць

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Баранівський районний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Є.А. Новицький