Ухвала суду № 68452658, 18.08.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2017
Номер справи
810/2836/17
Номер документу
68452658
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

18 серпня 2017 року № 810/2836/17

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Гагарінського районного управління юстиції у місті Севастополі, Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, приватного нотаріуса Ірпінського міського нотаріального округу Київської області Макарчука Григорія Івановича про зняття арешту з майна, скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Відділу державної виконавчої служби Гагарінського районного управління юстиції у місті Севастополі, Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, приватного нотаріуса Ірпінського міського нотаріального округу Київської області Макарчука Григорія Івановича, в якому просить суд:

1) зняти арешт з майна (скасувати арешт майна) шляхом:

- скасування рішення Відділу державної виконавчої служби Гагарінського районного управління юстиції у місті Севастополі, викладеного у формі постанови серія та номер АВ631318, виданої 25.09.2010, прийнятого на його підставі рішення про реєстрацію арешту всього нерухомого майна ОСОБА_1 у Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна реєстратором: Кримська філія державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України (м. Севастополь) у формі запису (реєстраційний номер обтяження: 10381021, 19.10.2010): номер запису про обтяження 21681935 (спеціальний розділ) дата та час реєстрації 19.10.2010; номер запису про обтяження 21682612 дата та час реєстрації 19.10.2010; номер запису про обтяження 2684076 дата та час реєстрації 19.10.2010;

- скасування рішення Відділу державної виконавчої служби Гагарінського районного управління юстиції у місті Севастополі, викладеного у формі постанови серія та номер АВ631318, виданої 21.09.2010, прийнятого на його підставі рішення про реєстрацію арешту всього нерухомого майна ОСОБА_1 у Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна реєстратором: Кримська філія державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України (м. Севастополь) у формі запису (реєстраційний номер обтяження: 10602260, 13.12.2010): номер запису про обтяження 21682114 (спеціальний розділ) дата та час реєстрації 13.12.2010; номер запису про обтяження 21682739 дата та час реєстрації 13.12.2010; номер запису про обтяження 2684207 дата та час реєстрації 13.12.2010, прийнятих на підставі зазначених вище рішень приватним нотаріусом Ірпінського міського нотаріального округу Київської області Макарчуком Григорієм Івановичом рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у формі записів (індексний номер: 36428365 від 02.08.2017, індексний номер: 36430653 від 02.08.2017).

Пунктом 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, яка містить перелік загальних для всіх позовних заяв елементів (реквізитів), що дають необхідну інформацію для вирішення судом питання про відкриття провадження в адміністративній справі.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.

Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг), серед іншого, документ, до якого вносяться відомості про місце проживання.

Згідно зі статтею 3 цього ж Закону документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 № 5492-VІ паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Пунктом 1.2 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.11.2012 №1077, передбачено, що реєстрація місця проживання або місця перебування особи - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.

Відомості про місце проживання та місце перебування особи вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - паспортний документ), довідки про звернення за захистом в Україні.

Згідно з пунктом 2.9 цього Порядку працівник територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів - адміністратор центру (крім внесення відомостей про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи), зокрема, вносить відомості про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи шляхом проставлення в них штампа реєстрації місця проживання особи (далі - штамп реєстрації місця проживання), зразок якого наведено в додатку 3 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 13 квітня 2012 року №320, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 року за №1089/21401.

Аналогічним чином до паспортного документа вносяться відомості про зареєстроване місце перебування особи (Розділ ІV Порядку).

Крім цього, суд звертає увагу позивача, що відповідно до пункту 3 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. №207 (дата набрання чинності постанови 05.04.2016), реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Відповідно до пункту 6 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. №2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 2 вересня 1993 року №3423-XII) відмітки про реєстрацію постійного місця проживання громадянина робляться на одинадцятій - шістнадцятій сторінках паспорта.

Позивачем в якості адреси місця проживання вказано: 08296, Київська область, смт. Ворзель, вул. Ватутіна. буд. 34-А. Проте, жодних документів, що підтверджують зареєстроване місце проживання чи перебування особи до матеріалів позовної заяви не надано.

Таким чином, надання позивачем копії паспорта громадянина України необхідно для підтвердження зареєстрованого місця проживання/перебування особи, що є визначальним для встановлення територіальної підсудності розгляду справи.

Крім того, згідно з пунктом 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

При цьому, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло.

Як вбачається з позовної заяви, позивач просить зняти арешт з майна (скасувати арешт майна) шляхом скасування відповідних рішень Відділу державної виконавчої служби Гагарінського районного управління юстиції у місті Севастополі, та прийнятих на їх підставі рішеннь Кримською філією державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України (м. Севастополь) про реєстрацію арешту всього нерухомого майна позивача, а також прийнятих на підставі зазначених вище рішень приватним нотаріусом Ірпінського міського нотаріального округу Київської області Макарчуком Григорієм Івановичом рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Проте, у прохальній частині позовної заяви, яка складає предмет позову, суду незрозуміло, які саме рішення просить скасувати позивач для належного захисту своїх прав та інтересів з метою зняття арешту з майна.

Отже, позовні вимоги є неконкретними і підлягають уточненню позивачем.

Крім того, суд звертає увагу позивача, що правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає постановити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги позивача. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб'єктивного права зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло.

Частиною 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про:

1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;

2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;

3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;

4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;

5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;

6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Отже, позивачу слід привести свої вимоги у відповідність до положень частини 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом визначення чітких і зрозумілих вимог щодо кожного з відповідачів.

Крім того, слід враховувати передбачений статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України принцип, за яким розгляд і вирішення справи в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними до суду своїх доказів і в доведенні перед судом їхньої переконливості, тобто, позивач повинен на підтвердження підстав позову подати докази, які підтверджують кожну обставину як складову предмету та змісту доказування.

Також, суд зазначає, що у силу положень частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

У той же час, суд зазначає, що визначити належну суму сплати судового збору для заявлених позивачем позовних вимог не є можлививм, оскільки вони мають бути уточнені позивачем і у залежності від уточнення позовних вимог - має бути вирішено питання про сплату судового збору.

При цьому, суд звертає увагу позивача, що частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з пунктом 3 частиною другою статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Положеннями статті 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2017 рік" №1801-VIII від 21.12.2016 установлено у 2017 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2017 року - 1600 гривень, з 1 травня - 1684 гривні, з 1 грудня - 1762 гривні.

Отже, фізичній особі за одну вимогу немайнового характеру слід сплачувати судовий збір у розмірі 640,00 грн. (1600,00 грн. х 0,4 = 640,00 грн.).

Проте відповідно до положень абзацу 2 частини третьої статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли у позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Частиною першою статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.

Згідно до положень статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням 30-ти денного терміну, з моменту отримання копії даної ухвали, для усунення виявлених недоліків позовної заяви.

Керуючись статтями 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Гагарінського районного управління юстиції у місті Севастополі, Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, приватного нотаріуса Ірпінського міського нотаріального округу Київської області Макарчука Григорія Івановича про визнання протиправним та скасування наказу, - залишити без руху.

2. Позивачеві в 30-ти денний термін з дня отримання копії даної ухвали усунути вказані недоліки, а саме, надати суду у кількості примірників відповідно до кількості осіб, які приймають участь у справі та для суду:

- копію усіх заповнених сторінок паспорта громадянина України ОСОБА_1;

- уточнену позовну заяву у кількості примірників для суду та для відповідачів із зазначенням у прохальній частині позову із зазначенням кокретних вимог щодо скасування відповідних рішень згідно вимог частини 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України;

- докази сплати судового збору за подання даного адміністративного позову (оригінал платіжного документу) у залежності від кількості позовних вимог, пред'явлених позивачем (з урахуванням зауважень, викладених у мотивувальній частині ухвали).

3. Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із обов'язковою вказівкою на номер справи № 810/2836/17 та зазначенням прізвища судді, який постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

4. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Кушнова А.О.