ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
УХВАЛА
23.05.07 Справа № 5/3364-28/395А
Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:
головуючого-судді: Бойко С.М.,
суддів: Бонк Т.Б.,
Марко Р.І.,
при секретарі Чаплик І.,
з участю представників:
позивача – з”явився,
відповідача – не з”явився,
розглянув апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області, м.Дрогобич
на постанову господарського суду Львівської області від 17.01.2007 року, суддя Морозюк А.Я., в справі №5/3364-28/395А,
за позовом відкритого акціонерного товариства «Нафтопереробний комплекс - Галичина», м.Дрогобич
до відповідача державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області, м.Дрогобич
про спонукання до вчинення дії щодо дострокового погашення векселів серії АА №0110381 від 08.11.2006 року на суму 50887,36 грн. та серії АА №0110382 від 08.11.2006 року на суму 64300,41 грн. за рахунок бюджетного відшкодування,
ВСТАНОВИВ:
постановою господарського суду Львівської області від 17.01.2007 року задоволено позовні вимоги відкритого акціонерного товариства «Нафтопереробний комплекс - Галичина» до державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області про спонукання до вчинення дії щодо дострокового погашення векселів серії АА №0110381 від 08.11.2006 року на суму 50887,36 грн. та серії АА №0110382 від 08.11.2006 року на суму 64300,41 грн. за рахунок бюджетного відшкодування.
Постанова суду мотивована тим, що матеріалами справи підтверджується право позивача на дострокове погашення податкових векселів серії АА № 0110381 від 08.11.2006 року на суму 50887,36 грн із строком платежу 07 грудня 2006 року та серії АА №0110382 від 08.11.2006 року на суму 64300,41 грн із строком платежу 07 грудня 2006 року, оскільки позивач станом до настання строку платежу за векселями мав підтверджену податковим органом суму бюджетного відшкодування за серпень 2006 року в сумі 1190221 грн. та прийняв самостійне рішення про дострокове погашення векселів шляхом заліку сум бюджетного відшкодування, що відповідає вимогам ч.4 пункту 11.5 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість».
В апеляційній скарзі відповідач просить постанову суду скасувати і в позові відмовити, з підстав неповного з”ясування судом обставин, що мають значення для справи, та порушення вимог норм матеріального та процесуального права, апелюючи тим, що згідно даних відділу обліку та звітності станом на 08.11.2006 року в картці особового рахунку ВАТ НПК “Галичина” по податку на додану вартість рахувалась переплата за рахунок заявлених сум бюджетного відшкодування 37557642 грн., проте, суми бюджетного відшкодування, що підтверджена актами перевірок немає. Скаржник зазначає, що податкові векселі серії АА №0110381 від 08.11.2006 року на суму 50887,36 грн. та серії АА №0110382 від 08.11.2006 року на суму 64300,41 грн., термін погашення яких 07.12.2006 року, відносяться до векселів І категорії (термін сплати зобов”язань по податковому векселю виникає до закінчення терміну подачі податкової декларації з податку на додану вартість до податкового органу за звітний (податковий) період, у якому відбулася його поставка органу митного контролю) і повинні бути погашені шляхом перерахування коштів до бюджету.
В судовому засіданні представник позивача зазначив, що станом на 08.11.2006 року (дату виписки податкових векселів) позивачем задекларовані до відшкодування, обліковуються в картці особового рахунку і підтверджені актами документальної виїзної перевірки суми бюджетного відшкодування за серпень місяць 2006 року в розмірі 1190221,00 грн., а тому податковим органом безпідставно відмовлено в достроковому погашенні векселів серії АА №0110381 від 08.11.2006 року на суму 50887,36 грн. та серії АА №0110382 від 08.11.2006 року на суму 64300,41 грн. за рахунок бюджетного відшкодування.
В судове засідання представник відповідача не з"явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце судового засідання, а тому суд розцінює його неявку як без поважних причин та вважає за можливе справу розглянути без його участі, за наявними в справі доказами, відповідно до ст.128 КАС України.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, який підтримав свою позицію, пояснення дав аналогічні, викладені в письмових поясненнях та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що скарга задоволенню не підлягає.
Позивачем видано податкові векселі: серії АА № 0110381 від 08.11.2006 року на суму 50887,36 грн із строком платежу 07 грудня 2006 року; та серії АА №0110382 від 08.11.2006 року на суму 64300,41 грн із строком платежу 07 грудня 2006 року. Зазначені векселі авальовані КБ „ПриватБанк”.
Листами від 20.11.2006 року №54/01/165 та від 24.11.2006 року №54/01-167 позивач звернувся до ДПІ у Дрогобицькому районі з проханням погасити зазначені податкові векселі за рахунок бюджетного відшкодування по ПДВ відповідно до п.п 11.5 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість” №168-ВР від 03.04.1997 року, проте, листом від 29.11.2006 року №3104/10/16-216 ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області відмовила позивачу в такому клопотанні покликаючись на те, що податкові векселі серії АА № 0110381 від 08.11.2006 року на суму 50887,36 грн та серії АА №0110382 від 08.11.2006 року на суму 64300,41 грн, термін погашення яких 07.12.2006 року, відносяться до векселів 1 категорії, і не можуть бути переведені в 0 категорію, оскільки згідно даних відділу обліку та звітності станом на 08.11.2006 року в картці особового рахунку ВАТ НПК “Галичина”по податку на додану вартість рахувалась переплата за рахунок заявлених сум бюджетного відшкодування 37557642 грн, однак, суми бюджетного відшкодування, що підтверджена актами перевірок немає.
Проте, такий висновок податкового органу не відповідає встановленим обставинам по справі та вимогам діючого законодавства.
Відповідно до п.1.16 ст.1 Закону України “Про податок на додану вартість”від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями станом на час виникнення спірних правовідносин –далі Закон № 168/97-ВР), пункту 2, пункту 5 розділу 1 “Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.1997 року № 1104 (із змінами і доповненнями станом на час виникнення спірних правовідносин –далі Порядок № 1104), податковий вексель —це письмове безумовне грошове зобов’язання платника податку сплатити до бюджету відповідну суму коштів у порядку та терміни, визначені цим Законом, що підтверджене комерційними банками шляхом авалю, який видається платником на відстрочення сплати податку на додану вартість, що справляється при імпорті товарів на митну територію України. Протест податкового векселя не здійснюється, сума, зазначена у непогашеному векселі, розглядається як податкова заборгованість, яка погашається у порядку, передбаченому законодавством для погашення податкового боргу.
Відповідно до ч.7 пункту 11.5 статті 11 Закону № 168/97-ВР (в редакції Закону України від 07.07.2005 року № 2771-IV), якщо платник податку на дату поставки податкового векселя органу митного контролю має підтверджену податковим органом суму бюджетного відшкодування, яка дорівнює або більша ніж сума зобов’язання по такому векселю, платник податку має право включити суму зобов’язань по податковому векселю до складу податкових зобов’язань за звітний (податковий) період, в якому відбулася його поставка органу митного контролю.
Водночас, згідно ч.4 пункту 11.5 статті 11 Закону № 168/97-ВР (в редакції Закону України від 07.07.2005 року № 2771-IV), платник податку може за самостійним рішенням достроково погасити вексель шляхом перерахування коштів до бюджету або шляхом заліку сум бюджетного відшкодування, підтвердженого податковим органом.
З аналізу наведених норм суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що обов’язковою умовою для погашення податкового векселя шляхом заліку сум бюджетного відшкодування з ПДВ законодавець встановлює наявність у платника до настання граничного строку погашення такого векселя суми бюджетного відшкодування, яка підтверджена податковим органом. При цьому, виходячи з роз»яснення ДПА України від 29.08.2006 року № 16071/7/16-1517 під терміном підтверджена податковим органом сума бюджетного відшкодування, який вживається у пункту 11.5 статті 11 Закону України “Про податок на додану вартість”, слід вважати суму податку на додану вартість, яка задекларована платником податку до відшкодування, обліковується в картці особового рахунку платника і підтверджена актом документальної невиїзної (камеральної) перевірки чи позапланової виїзної (документальної) перевірки (здійснених у відповідності до Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджених наказом ДПА України від 18.08.2005 року N 350).
Як вбачається із картки особового рахунку ВАТ „Нафтопереробний комплекс - Галичина” по податку на додану вартість, в період з 08.11.2006 року(дата видачі векселів) по 07.12.2006 року(строк платежу за векселями) в позивача в картці особового рахунку обліковувалася переплата по ПДВ за рахунок задекларованих позивачем сум бюджетного відшкодування, яка перевищувала 115187,77 грн(загальну суму обох векселів). Підтвердженням наявності у ВАТ “НПК-Галичина” суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень місяць 2006 року в сумі 1190221 грн. є акт перевірки від 01.11.2006 року №463/23-1/00152388, складений ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської за результатами виїзної позапланової перевірки ВАТ “Нафтопереробний комплекс –Галичина” з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2006 року.
З картки особового рахунку ВАТ „Нафтопереробний комплекс - Галичина” по податку на додану вартість також вбачається, що 10.11.2006 року до картки особового рахунку внесено запис про підтвердження суми задекларованого ПДВ в розмірі 1190221 грн по декларації № 22642 від 20.09.2006 року. Ця декларація є декларацією по ПДВ за серпень 2006 року, по якій проводилася перевірка (акт перевірки від 01.11.2006 року № 463/23-1/00152388).
З наведеного суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що матеріалами справи підтверджується право позивача на дострокове погашення податкових векселів серії АА № 0110381 від 08.11.2006 року на суму 50887,36 грн із строком платежу 07 грудня 2006 року та серії АА №0110382 від 08.11.2006 року на суму 64300,41 грн із строком платежу 07 грудня 2006 року(загальна сума яких складає 115187,77 грн), оскільки позивач станом до настання стоку платежу за векселями мав підтверджену податковим органом суму бюджетного відшкодування за серпень 2006 року в сумі 1190221 грн (яка задекларована платником податку до відшкодування, обліковується в картці особового рахунку платника і підтверджена актом позапланової виїзної (документальної) перевірки, здійсненої у відповідності до Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджених наказом ДПА України від 18.08.2005 року N 350), а також прийняв самостійне рішення про дострокове (до 07 грудня 2006 року-строку платежу за векселями) погашення векселів шляхом заліку сум бюджетного відшкодування, підтвердженого податковим органом (лист позивача від 24.11.2006 року №54/01-167).
При цьому місцевим судом підставно зазначено, що відповідно до пункту 4.11 “Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість”(затверджених наказом ДПА України від 18.08.2005 року N 350), на суму, підтверджену до відшкодування, підрозділом контрольно-перевірочної роботи складається Довідка про підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ по результатах позапланової документальної перевірки, перший примірник якої в день її складення передається в підрозділ обліку та звітності для проведення підтвердження сум бюджетного відшкодування в картках особових рахунків платників ПДВ. Відповідно до пункту 4.12. зазначених Методичних рекомендацій, у разі неможливості підтвердити до відшкодування суму ПДВ в акті(довідці) про результати позапланової документальної перевірки вчиняється відповідний запис. Відповідно до пункту 5.1 вказаних Методичних рекомендацій, підрозділи обліку та звітності державної податкової служби в день надходження інформації, передбаченої пунктом 4.11 розділу 4 даних Методичних рекомендацій, проводять відповідні облікові операції в картках особових рахунків платників ПДВ.
Акт перевірки № 463/23-1/00152388 за результатами виїзної позапланової перевірки ВАТ “НПК –Галичина” з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування було складено 01.11.2006 року, а запис про підтвердження суми задекларованого ПДВ в розмірі 1190221 грн (за результатами цієї перевірки) внесено до картки особового рахунку ВАТ “НПК –Галичина”лише 10.11.2006 року, тобто через 10 днів.
Наведене свідчить про те, що за умови дотримання ДПІ у Дрогобицькому районі строків, передбачених пунктами 4.11 та 5.1 вищезазначених Методичних рекомендацій, облікова операція по відображенню в картці особового рахунку ВАТ “НПК –Галичина” підтвердження суми бюджетного відшкодування в розмірі 1190221 грн за серпень 2006 року по Акту перевірки від 01.11.2006 року №463/23-1/00152388 повинна була бути здійснена до 08.11.2006 року –дати поставки векселів(1,2,3,6,7,8 листопада 2006 року були робочими днями), а не 10.11.2006 року-через 10 днів.
Таким чином, виникнення даного спору спричинено безпідставним невідображенням податковим органом станом на 08.11.2006 року в картці особового рахунку ВАТ “НПК –Галичина” підтвердженої перевіркою суми бюджетного відшкодування в розмірі 1190221 грн. , оскільки саме даний факт був підставою залишення без виконання податковим органом вимоги листа позивача від 24.11.2006 року №54/01-167. Проте, відповідальність за несвоєчасне відображення податковим органом підтвердженої перевіркою суми бюджетного відшкодування в обліковій картці платника ПДВ-позивача не є сферою відповідальності позивача (ВАТ “НПК –Галичина”).
З наведеного, податковим органом безпідставно не здійснено дострокове погашення податкових векселів за самостійним рішенням платника(позивача) про дострокове погашення векселів шляхом заліку сум бюджетного відшкодування, підтвердженого податковим органом, а тому позовні вимоги про спонукання до вчинення дії щодо дострокового погашення векселів серії АА №0110381 від 08.11.2006 року на суму 50887,36 грн. та серії АА №0110382 від 08.11.2006 року на суму 64300,41 грн. за рахунок бюджетного відшкодування підставно задоволені місцевим судом.
З вищенаведеного доводи скаржника про скасування постанови місцевого суду є безпідставними.
Постанова місцевого суду прийнята у відповідності з вимогами діючого законодавства, а тому підстав для її скасування апеляційний суд не вбачає.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,
ухвалив:
постанову господарського суду Львівської області від 17.01.2007 року в справі за №5/3364-28/395А залишити без змін, а апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області –без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.
Головуючий -суддя: С.М.Бойко
Судді: Т.Б.Бонк
Р.І.Марко