
Справа №: 630/422/17
П О С Т А Н О В А
Іменем України
23 серпня 2017 року м. Люботин
Люботинський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді Дем'яненко І.В.,
за участю секретаря Тимошенко К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Люботин Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Люботинської міської ради Харківської області про визнання дій неправомірними, зобовязання проведення нарахування та виплати грошової допомоги
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1О звернулася до Люботинського міського суду Харківської області з позовом до Управління соціального захисту населення Люботинської міської ради Харківської області про визнання дій неправомірними, зобовязання проведення нарахування та виплати грошової допомоги
Позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні їй грошової допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово- комунальних послуг.
ОСОБА_1 також просить зобовязати відповідача призначати виплату адресної допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово- комунальних послуг з моменту нею подачі заяви до УПСЗН .
Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні їй щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі щомісячна грошова допомога) та зобов'язати відповідача здійснити виплату їй вказаної допомоги з 23 червня 2017 року, тобто з моменту звернення до відповідача з заявою
Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 24 жовтня 2014 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Люботинської міської ради як внутрішньо переміщена особа. До довідки також внесена малолітня донька позивачки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка перебуває на її повному утриманні (а.с.7).
Позивач разом з дитиною мешкають за адресою: м.Люботин, вул.Клавдії Шульженко,17.
ОСОБА_1 вказує на те,що вона отримувала щомісячну адресну грошову допомогу як внутрішньо переміщена особа для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з моменту реєстрації як ВПО і до листопада 2016 року включно.
Як вбачається із довідок філії Харківського обласного управління ПАТ «Державний ощадний банк» від 11 листопада 2016 року та 05 травня 2017 року, ОСОБА_1 працює в зазначеній установі з 02 листопада 2016 року на посаді контролера - касира служби касових операцій (а.с.5,6).
Позивач повідомила уповноважений орган соціального захисту про працевлаштування.
Відповідач повідомив про припинення виплати грошової допомоги на підставі п.7 Порядку.
В судове засідання сторони не зявилися.
Позивач направила до суду заяву, в якій зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач направив суду письмові заперечення
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, взявши до уваги позицію позивача, представника відповідача, вивчивши письмові докази по справі, вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 разом з донькою 24 жовтня 2014 року були взяті на облік як внутрішньо переміщенні особи відповідно до довідки № НОМЕР_1 від 24 жовтня 2014 року, фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2. Довідка видана Управлінням праці та соціального захисту населення Люботинської міської ради (а.с.7).
Як вбачається із письмових заперечень відповідача, ОСОБА_112 травня 2016 року звернулася з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витратна проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг. Рішенням від 19 травня 2016 року їй було призначено допомогу на період з 12 травня 2016 року по 23 жовтня 2016 року в розмірі 1326 грн. та зроблено перерахунок на зменшення виплат (зміни у складі сімї) з 01 липня 2016 року по 21 серпня 2016 року в розмірі 1326 грн. та з 01 вересня 2016 року по 23 жовтня 2016 року в розмірі 1105 грн. Розпорядженням від 05 серпня 2016 року в звязку із змінами в законодавстві зроблено автоматичний порахунок на подовження допомоги на проживання на 6 місяців з 24 жовтня по 31 жовтня 2016 року в розмірі 1105 грн. та з 01 по 11 листопада 2016 року в розмірі 884 грн. Довідку про працевлаштування до управління ОСОБА_1 не надала. З наданої суду довідки вбачається, що позивач працевлаштувалася в період коли виплати були припинені.
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505, передбачає надання грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах ( у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців (п. 1 Порядку).
У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець бо особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Призначення та виплату грошової допомоги здійснюють органи: соціального захисту населення за фактичним місцем проживання (перебування) за заявою уповноваженого представника сімї.
Відповідно до абзацу 1 п. 7 вказаного Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Згідно абзацу 3 п.3 вказаного Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу.
Згідно абзацу 5 п.3 вказаного Порядку, особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.
Відповідно до абзацу 1 п.12 вказаного Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; При цьому відповідно до абзацу 2 п.12 вказаного Порядку, виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.
Відповідно до ухвали Вищого Адміністративного суду України від 06.07.2017 року по справі №К/800/2381/17 з аналізу п.12 Порядку вбачається, що вказаним пунктом регулюються умови припинення призначеної грошової допомоги та умови поновлення виплати допомоги, яка була раніше призначена але її виплати була припинена з зазначених підстав.
Суд враховує, що ОСОБА_1 зверталася до відповідача 23 червня 2017 року з заявою не про поновлення призначеної допомоги, виплата якої була припинена, а про призначення адресної допомоги позивачу на наступний шестимісячний строк, а тому посилання відповідача на порушення п.п. 7, 12 Порядку є безпідставними.
Таким чином, законодавством України не заборонено звертатись позивачу з заявою саме про призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам після того, як вона вже отримувала її, та підстав для відмови у призначені такої допомоги не має.
Враховуючи викладене, що позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам із зазначенням змін, які відбулися у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, а саме із зазначенням того, що позивач працевлаштувався, то у позивача виникло право на призначення адресної допомоги на наступний шестимісячний строк, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 212 від 31.03.2015 року, що набрала чинності з 23.04.2015 року, п. 12 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року доповнено абзацом такого змісту: «Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сімї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги».
Позивач в належний термін не подала заяву відповідачу про працевлаштування працездатної особи, а лише в червні 2017 року повідомила відповідача про своє працевлаштування.
Суд вважає,що допомога повинна бути призначена позивачу саме з дня подачі заяви відповідачу про надання грошової допомоги на наступний термін.
Суд погоджується, що після отримання постійного місця роботи позивач має право отримувати щомісячну адресну допомогу переміщеній особі, але після того як подасть відповідну заяву особисто або уповноважена ним особа на адресу органу соціального захисту, в якій повідомить про зміни, що впливають на призначення грошової допомоги.
Таким чином, відповідач зобовязаний призначити та виплатити відповідачу щомісячну адресну допомогу як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з моменту надання заяви для призначення щомісячної адресної допомоги, тобто з 23червня 2017 року.
В звязку з цим відповідач повинен з цієї дати поновити виплату адресної грошової допомоги позивачеві.
У звязку з тим, що судове рішення ухвалене на користь позивача, а ухвалою суду від17 серпня 2017 року їй було відстрочено сплату судового збору, то на підставі вимог ст. 94 КАС України, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Згідно зі ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичнихчиюридичнихосібізсуб'єктомвладнихповноваженьщодооскарженняйогорішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до вимог ст.94 КАС України суд стягує за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень з Управління праці та соціального захисту населення Люботинської міської ради на користь держави витрати на оплату судового збору в розмірі 640 грн.
Керуючись ст.ст. 8-14, 70-72, 94, 99, 159-163, 167, 186 КАС України, «Порядком надання щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року за № 505, - суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Люботинської міської ради Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Люботинської міської ради Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 23 червня 2017 року.
Зобов'язати управління соціального захисту населення Люботинської міської ради Харківської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячну адресну допомогу як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 23 червня 2017 року.
Стягнути з управління соціального захисту населення Люботинської міської ради Харківської області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір на користь держави в розмірі 640 грн. р/р: 31215256700001 одержувач: ГУК в м. Києві, код класифікації доходів бюджету 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк ГУДКС в м. Києві, МФО 820019, Судовий збір (Державна судова адміністрація України)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Люботинський міський суд Харківської області протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Суддя (підпис) І.В.Демяненко