
Справа №610/736/17
Пр. 2/621/674/17
Рішення
іменем України
21 серпня 2017 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Шахової В.В.,
за участю секретаря - Міненко Н.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Змієві цивільну справу за позовною заявою Комунального підприємства «Балаклійські теплові мережі» Балаклійської районної ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за користування тепловою енергією, інфляційних втрат та 3% річних,
встановив:
КП «Балаклійські теплові мережі» Балаклійської районної ради Харківської області звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за користування тепловою енергією, інфляційних втрат та 3% річних. В своєму позові КП «Балаклійські теплові мережі» просило стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за користування тепловою енергією в сумі 11775 грн. 57 коп., інфляційні витрати у розмірі 689 грн. 57 коп. та 3% річних - 160 грн. 87 коп., а також судові витрати у розмірі 1600 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог КП «Балаклійські теплові мережі» Балаклійської районної ради Харківської області зазначено, що між КП «Балаклійські теплові мережі» та відповідачем склалися договірні відносини з приводу надання житлово-комунальних послуг на підставі відкритого особового рахунку, згідно до Договору № 9174 від 10.02.2015 року, відповідно до п.п. 1.1 якого КП «Балаклійські теплові мережі», як виконавець послуг, зобов'язується надавати відповідачу, як споживачу послуг, вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення за адресою: АДРЕСА_1, а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строк і на умовах, передбачених договором. Відповідач протягом часу з 01 лютого 2015 року по 01 березня 2017 року користувався послугою з централізованого теплопостачання, але абонентську плату вносив несвоєчасно та не в повному обсязі, внаслідок чого станом на 01 березня 2017 року утворилась заборгованість в сумі 11775 грн. 57 коп.
КП «Балаклійські теплові мережі» в порядку наказного провадження звернулося до суду про стягнення заборгованості за користування тепловою енергією з ОСОБА_1 Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 02 березня 2017 року було скасовано судовий наказ від 15.02.2016 року, виданий про стягнення з відповідача заборгованості за послуги з постачання теплової енергії в розмірі 9128,82 грн. та 800 грн. судового збору. Квартира відповідача знаходиться в багатоквартирному житловому будинку, комунального житлового фонду, в якому послуги з централізованого постачання теплової енергії здійснює КП «Балаклійські теплові мережі». Надання послуг з централізованого опалення в період за 2015-2017 роки проводилось відповідно до розпоряджень Балаклійської районної державної адміністрації про початок опалювального сезону № 404 від 20.10.2014 року, № 552 від 07.10.2015 року, № 707 від 10.10.2016 року та про закінчення опалювального сезону - № 264 від 14.04.2015 року, № 282 від 05.04.2016 року. Відповідно до нарядів житловий будинок АДРЕСА_4 був підключений до мережі централізованого опалення та послуги з теплопостачання надавалась у повному обсязі. Отже, належним доказом неякісного надання послуг теплопостачання може бути лише належним чином оформлений акт-претензія. Жодних заяв про виклик представника позивача для складання вищезгаданого акту-претензії до КП «Балаклійські теплові мережі» за вищезазначеною не надходило. Нарахування по особовому рахунку відповідача проводились відповідно до тарифів, затверджених Постановами НКРЕ України № 146 від 17.10.2014 року, № 1171 31.03.2015 року та № 1101 від 09.06.2016 року.
Оскільки, відповідач зобов'язаний сплатити за спожиті послуги, а позивач має право вимагати від них виконання вказаного обов'язку, КП «Балаклійські теплові мережі» звернулося до суду з даним позовом.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала з підстав наведених у письмових запереченнях на позов, в яких зазначено, що, по-перше, позивачем надавались послуги неналежної якості з посиланням на заяви та акти 2003-2004 років, по-друге, він не отримує послуги з опалення, тобто не є споживачем, оскільки самостійно відключився від мереж теплопостачання в жовтні
2015 року, по-третє, він з 23.12.2016 року не є власником квартири АДРЕСА_2, по-четверте, тарифи, які позивач нараховує не відповідають узгодженим в пунктах 1.4.1. та 1.4.2. тарифам та щомісячної плати за надані послуги, а зміни в договір позивач з ним не узгоджував та не вносив.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дійшов наступного:
Судом встановлено, що власником квартири АДРЕСА_3 до 22.12.2016 року включно був ОСОБА_1, а з 23.12.2016 року власником є ОСОБА_2, що підтверджується копією договору дарування квартири від 23.12.2016 року та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 57-58).
10 лютого 2015 року між КП «Балаклійські теплові мережі» та ОСОБА_1 було укладено Договір № 9174 про надання послуг з централізованого опалення, відповідно до п.п. 1.1 якого позивач, як виконавець послуг, зобов'язується надавати відповідачу, як споживачу послуг, вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором. У разі зміни тарифів оплата Споживачем наданих йому послуг здійснюється за новими цінами згідно з діючим законодавством, без змін інших умов договору (а.с. 5-7).
Відповідно до копій розпоряджень Балаклійської районної державної адміністрації «Про початок опалювального сезону» № 404 від 20.10.2014 року, № 552 від 07.10.2015 року, № 707 від 10.10.2016 року, а також копій нарядів АДРЕСА_4 КП «Балаклійські теплові мережі» було здійснено підключення до мережі централізованого опалення та послуги з теплопостачання надавалась у повному обсязі та належної якості.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач не в повному обсязі сплачував за надані йому КП «Балаклійські теплові
мережі» послуги з центрального опалення, в результаті чого за період з 01 лютого 2015 року утворилася заборгованість, яка буде розрахована судом нижче.
Позивач звертався до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення із ОСОБА_1 заборгованості за договором про надання послуг з централізованого опалення, однак, ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 02 березня 2017 року було скасовано судовий наказ від 15.02.2016 року, виданий про стягнення з відповідача заборгованості за послуги з постачання теплової енергії в розмірі 9128,82 грн. та 800 грн. судового збору.
Відповідно до Закону України «Про теплопостачання» теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі - продажу, а споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію, у т.ч. сплатити гроші, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 4 ст. 319 ЦК України власність зобов'язує.
Статтею 322 ЦК України передбачено, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями, споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630.
Згідно зі ст. 67 Житлового Кодексу України плата за комунальні послуги (водопостачання, водовідведення, газ, електрична, теплова енергія і інші послуги) підлягають оплаті за затвердженими у встановленому порядку тарифами.
Згідно з п.п. 17, 18, 20, 30 Правил надання населенню послуг з центрального опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення споживач повинен своєчасно у встановлений термін сплачувати надані послуги. Оплата за надані послуги вноситься щомісячно, згідно норм і тарифів, встановлених обласними державними адміністраціями.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач послуг повинен сплачувати за надані житлово-комунальні послуги.
Відповідно до вимог ст. 13-16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - послуга по централізованому опаленню надається своєчасно, безперебійно, за виключенням часу перерви на міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок та закінчення якого приймається
виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з правилами та іншими нормативними документами, належної якості та підлягає оплаті.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» право споживача отримувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживач зобов'язаний оплатити житлово-комунальні послуги.
Враховуючи наведене, судом встановлено, що відповідач був до 22.12.2016 року включно споживачем послуг теплової енергії, які надає КП «Балаклійські теплові мережі» на підставі Договору від 10 лютого 2015 року № 9174.
З 23.12.2016 року згідно договору дарування, власником квартири АДРЕСА_4 є інша особа ОСОБА_2, у зв'язку з чим, суд відмовляє в задоволенні позову за період з 23.12.2016 року, оскільки відповідач з цієї дати не є власником цієї квартири і споживачем послуг в цій квартирі.
При цьому, не повідомлення ОСОБА_1 позивача про зміну власника квартири не надає КП «БТМ» права стягнення боргу з нього з 23.12.2016 року, що не позбавляє позивача звернутись з відповідним позовом про стягнення боргу за спожиту теплову енергію до нового власника квартири.
Згідно ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно відомості нарахувань та сплати за теплову енергію за відповідачем за період з 01.02.2015 року по 22.12.2016 року включно, з урахуванням сплачених сум, рахується заборгованість у розмірі 8109 грн. 57 коп. (а.с. 10-11, 127-128)
Згідно розрахунків наданих позивачем, які не спростовані відповідачем: втрати від інфляційних процесів за період з лютого 2015 року по 22.12.2016 року включно склали 675 грн. 05 коп., а 3 % річних за період з лютого 2015 року по 22.12.2016 року включно склали 175 грн. 35 коп., проте враховуючи принцип диспозитивності цивільного процесу, суд стягує з відповідача за цей період борг, який зазначений позивачем в позовній заяві - 160 грн. 87 коп. (а.с. 18, 19)
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про необхідність стягнення заборгованості з ОСОБА_1 за період з 01.02.2015 року по 22.12.2016 року включно за теплову енергію в розмірі 8109 грн. 57 коп., за втрати від інфляційних процесів - 675 грн. 05 коп., та 3 % річних - 160 грн. 87 коп.
Суд вважає необґрунтованими доводи відповідача проте, що тарифи, які нараховує КП «Балаклійські теплові мережі» не відповідають узгодженим в пунктах 1.4.1. та 1.4.2. тарифам та щомісячної плати за надані послуги, а зміни в договір позивач з ним не узгоджував та не вносив, оскільки відповідно до п.п. 1.1 Договору від 10 лютого 2015 року № 9174, у разі зміни тарифів оплата Споживачем наданих йому послуг здійснюється за новими цінами згідно з діючим законодавством, без змін інших умов договору.
Крім того, відповідно до п.п. 1, 5 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10 вересня 2014 року № 715/2014 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президентові України і підзвітним Верховній Раді України. НКРЕКП є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг. Основними завданнями НКРЕКП є, в т.ч., забезпечення проведення цінової і тарифної політики у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання та
водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, у нафтогазовому комплексі, сприяння впровадженню стимулюючих методів регулювання цін.
Положеннями Закону України «Про теплопостачання» визначено, що тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. До основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема, встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством. До повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, належать розробка методик розрахунків тарифів на виробництво теплової енергії та плати за її транспортування та постачання; забезпечення проведення єдиної тарифної політики у сфері теплопостачання. Тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.
Аналогічні положення щодо повноважень національної комісії та органів місцевого самоврядування містяться у Законі України «Про житлово-комунальні послуги».
Представником КП «Балаклійські теплові мережі» надано копії рішень Балаклійської міської ради Харківської області про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення, що надаються позивачем, а також копії постанов НКРЕ про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб'єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг, які підтверджують обґрунтованість тарифів на послуги централізованого опалення, які надані КП «Балаклійські теплові мережі» відповідачу.
Також, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача, що позивачем надавались неякісні послуги з центрального опалення, оскільки з актів-претензій від 10.02.2015 року та від 01.03.2015 року вбачається, що температура повітря у помешканні квартири та окремих кімнатах складала більше 20 градусів за Цельсієм, що відповідає санітарним нормам. При цьому посилання відповідача на заяви та акти 2003-2004 років судом до уваги не беруться, оскільки предметом розгляду є спірний період з 01.02.2015 року по 22.12.2016 року включно.
Щодо доводів відповідача про відключення його квартири від центрального опалення, суд зазначає наступне.
05 жовтня 2015 року ОСОБА_1 в присутності свідків склав акт про самостійне відключення його квартири від центрального опалення.
09.10.2015 року відповідач направив позивачу копію вищенаведеного акту.
Листом від 28.09.2015 року № 1017 Комунальне підприємство «Балаклійські теплові мережі» Балаклійської районної ради Харківської області відповідачу було роз'яснено порядок звернення до міжвідомчої комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.
27.10.2015 року ОСОБА_1 направив начальнику КП БРР «Балаклійській житлокомунсервіс» акт від 05.10.2015 року про відключення його квартири від центрального опалення.
29.10.2015 року КП БРР «Балаклійській житлокомунсервіс» відповів, що з цього питання слід звернутись до Балаклійської міської ради.
28.09.2015 року Балаклійська міська рада листом за № 02-18/2165 повідомила відповідача про порядок звернення та подачі необхідних документів на розгляд міжвідомчої комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.
Матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували, що відповідач звертався з письмовою заявою до міжвідомчої комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води з необхідним пакетом документів та отримав рішення цього органу про відключення його квартири від мереж централізованого опалення.
Питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 із змінами та доповненнями (далі - Правила №630), в яких з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачено відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Згідно з п. 26 Правил №630 відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Відповідно до п. 25 Правил №630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, з урахуванням змін та доповнень, (далі - Порядок №4) установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
Крім того, Наказом №169 було внесено зміни, які унеможливлюють відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише будинку в цілому.
Відповідно до статті 1 Закону України «По теплопостачання» місцева (розподільча) теплова мережа - сукупність енергетичних установок, обладнання і трубопроводів, яка забезпечує транспортування теплоносія від джерела теплової енергії, центрального теплового пункту або магістральної теплової мережі до теплового вводу споживача.
Згідно пункту 22 Правил № 630 точками розподілу у багатоквартирному будинку, в яких здійснюється передача послуги централізованого опалення від виконавця споживачеві є - відгалуження від стояків у межах квартири.
Підведення централізованого опалення до стояка в межах квартири свідчить про виконання послуг позивачем. Таким чином Комунальне підприємство «Балаклійські теплові мережі» виконало свої зобов'язання щодо надання послуг централізованого опалення, а відповідач незалежно від споживання цієї послуги, або відмови від її споживання, зобов'язаний оплатити надані послуги. У разі наміру споживача припинити надання послуг з централізованого теплопостачання, останній не позбавлений можливості у передбачений законом спосіб провести відключення квартири від мереж теплопостачання.
Отже, самовільне відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання.
До аналогічних правових висновків дійшов Верховний Суд України у своїй постанові від 11 листопада 2015 року № 6-1706цс15, яка є обов'язковою для застосування в подібних правовідносинах.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність частково задовольнити позовні вимоги КП «Балаклійські теплові мережі», стягнувши з ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість за теплову енергію за період з 01 лютого 2015 року по 22.12.2016 року включно у розмірі 8109 грн. 57 коп., втрати від інфляційних процесів в сумі 675 грн. 05 коп. та 3 % річних в сумі 160 грн. 87 коп.
В силу ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь КП «Балаклійські теплові мережі» належить стягнути судовий збір пропорційно до задоволеної частини позовних вимог ( 70,85 %).
Керуючись Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про теплопостачання», Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, Указом Президента України від 10 вересня 2014 року № 715/2014, ст. 67 Житлового Кодексу України, ст. ст. 319, 322, 509, 526 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 79, 88, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Комунального підприємства «Балаклійські теплові мережі» Балаклійської районної ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за користування тепловою енергією, інфляційних втрат та 3% річних - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, АДРЕСА_5) на користь КП «Балаклійські теплові мережі» Балаклійської районної ради Харківської області заборгованість за користування тепловою енергією в сумі 8109 (вісім тисяч сто дев'ять) грн.. 57 коп., втрати від інфляційних процесів у розмірі 675 (шістсот сімдесят п'ять) грн. 05 коп. та 3% річних в сумі 160 (сто шістдесят) грн. 87 коп., які перерахувати на р/р 26038301033273 філія Харківське обласне Управління АТ «Ощадбанк», код ЄДРПОУ 34328904, МФО 351823.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, АДРЕСА_5) на користь КП «Балаклійські теплові мережі» Балаклійської районної ради Харківської області судовий збір в розмірі 1133 (одна тисяча сто тридцять три) грн. 60 коп., які перерахувати на р/р 26038301033273 філія Харківське обласне Управління АТ «Ощадбанк», код ЄДРПОУ 34328904, МФО 351823.
В іншій частині позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий: