
Справа № 236/1838/17
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 серпня 2017 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Бєлоусова А.Є.,
при секретарях Колесник О.І., Безорчук А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -
В С Т А Н О В И В:
26.06.2017 року до суду надійшла позовна заява Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району про відшкодування з ОСОБА_1 коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Позивач свої вимоги обґрунтовує наступними обставинами.
За заявою громадянки ОСОБА_1 від 21.06.2016 року № 243 їй подовжено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як уповноваженому представнику сім'ї, непрацездатній особі, на період з 21.06.2016 року по 20.12.2016 року за фактичним місцем проживання - вул. Героїв 93-ї бригади (Гудименка)АДРЕСА_1, м. Запоріжжя (рішення від 30.06.2016 року).
Попереднє призначення грошової допомоги було за зверненням ОСОБА_1 від 23.12.2015 року на період з 23.12.2015 року по 22.06.2016 року (рішення від 25.12.2015 року).
Грошова допомога призначена (подовжена) на період з 21.06.2016 року по 20.12.2016 року відповідачу, як непрацездатній особі, пенсіонеру, та розрахована на членів сім'ї у сумі 884,00 грн. щомісячно.
ОСОБА_1 не повідомила управління про зміну місця перебування/проживання та 24.08.2016 року виїхала до населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Тобто, була відсутня за фактичним місцем перебування в м. Запоріжжі понад 60 днів, а саме 71 день. Звернення (письмова заява) ОСОБА_1 щодо обґрунтованих причин відсутності для можливості продовження строку відсутності за місцем проживання до 90 днів до управління не надходила.
Загальна сума надмірно виплачених коштів відповідачу за період з 24.08.2016 року по 02.11.2016 року становить 2055,06 грн.
З метою повернення надміру виплачених бюджетних коштів гр. ОСОБА_1 06.04.2017 року направлена поштою рекомендованим листом вимога від 04.04.2017 року № 02-08/3132 про повернення грошової допомоги у сумі 2 055,06 грн. до 25.04.2017 року. Кореспонденція не отримана відповідачем.
За номером телефону +38(099)7903405 спеціалістом Управління 01.06.2017 року о 16:40 год. повідомлено про необхідність повернення до державного бюджету України надміру перерахованих коштів, на що відповідач повідомила про відмову повернення коштів у зв'язку із їх відсутністю.
До теперішнього часу належна до повернення на розрахунковий рахунок управління сума у розмірі 2 055,06 грн. у добровільному порядку відповідачем не повернута.
Позивач наполягає на виникненні у нього права вимагати від ОСОБА_1 повернення всієї суми, просить суд стягнути з відповідача вказані кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ч.9 ст. 110 ЦПК України позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред'являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи). Останнім відомим позивачеві місцем реєстрації проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 (Петровський район м. Донецька).
Згідно із ст.1 Закону України Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції розпорядженням голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 2710/38-14 від 02.09.2014 року була визначена зміна територіальної підсудності судових справ, підсудних розташованим у районі проведення антитерористичної операції місцевим загальним судам, зокрема, для справ, підсудних Петровському районному суду м. Донецька, визначена підсудність Краснолиманському міському суду Донецької області.
За таких обставин цивільна справа відносно відповідача ОСОБА_1 підлягає розгляду Краснолиманським міським судом Донецької області.
Позивача було належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду цивільної справи, представник позивача в судове засідання не прибув, але надав заяву в якій просив розгляд справи провести без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти ухвалення заочного рішення (а.с.48).
Відповідача ОСОБА_1 було належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду цивільної справи (а.с. 44). Однак відповідач в судове засідання не прибула, про наявність поважних для цього причин суд не повідомила, заперечень проти вимог позивача не висунула.
З огляду на це, суд вважає за можливе здійснювати заочний розгляд цієї цивільної справи за правилами гл. 8 розділу ІІІ ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши такі фактичні дані та відповідні їм правовідносини, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що згідно з заявою громадянки ОСОБА_1 від 21.06.2016 року № 243 (а.с. 8) та відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (із змінами) їй подовжено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога), як уповноваженому представнику сім'ї, непрацездатній особі, на період з 21.06.2016 року по 20.12.2016 року за фактичним місцем проживання - вул. Героїв 93-ї бригади (колишня назва - вул. Гудименка)АДРЕСА_1, м. Запоріжжя (рішення від 30.06.2016 року).
Попереднє призначення грошової допомоги було за зверненням ОСОБА_1 від 23.12.2015 року на період з 23.12.2015 року по 22.06.2016 року (рішення від 25.12.2015 року). (а.с. 13)
Відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (із змінами) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Грошова допомога виплачується шляхом перерахування на поточний рахунок, відкритий відповідно до цього Порядку безоплатно в установі уповноваженого банку.
Відповідно до п. 5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (із змінами) для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сімї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).
У заяві зазначаються відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги (п. 5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (із змінами)).
Відповідно до п. 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (із змінами) грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї у таких розмірах:
- для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї);
- для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;
- для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Грошова допомога призначена (подовжена) на період з 21.06.2016 року по 20.12.2016 року відповідачу, як непрацездатній особі, пенсіонеру, та розрахована на членів сім'ї у сумі 884,00 грн. щомісячно.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 затверджений Порядок здійснення контролю за призначенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
Вказаним Порядком визначено механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування усіх видів соціальної допомоги та компенсацій за рахунок коштів державного бюджету.
Контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
За відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту залишає повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися для проходження фізичної ідентифікації.
У разі неявки, підрозділ надсилає внутрішньо переміщеній особі рекомендованим листом повторне повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися для проходження фізичної ідентифікації та водночас робить запит до Держприкордонслужби щодо виїзду внутрішньо переміщеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Держприкордонслужба надає інформацію про виїзд внутрішньо переміщеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження із зазначенням кількості днів такої відсутності протягом 90 днів, які передують даті подання відповідного запиту.
За результатами контролю і інформації Держприкордонслужби від 06.02.2017 року
виявлено, що гр. ОСОБА_1 в період отримання грошової допомоги з
21.06.2016 року по 20.12.2016 року була відсутня за фактичним місцем проживання: вул. Героїв 93-ї бригади (колишня назва - вул. Гудименка)АДРЕСА_1, м. Запоріжжя понад 60 днів: 24.08.2016 року виїзд в м. Курахове Донецької області; 02.11.2016 року виїзд в с. Бугас Волноваського району Донецької області. (а.с. 16-18).
ОСОБА_1 не повідомила Управління про зміну місця перебування/проживання. 21.06.2016 року вона подала заяву про подовження виплати грошової допомоги, а 24.08.2016 року виїхала до населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Тобто, відповідач була відсутня за фактичним місцем перебування в м. Запоріжжі понад 60 днів, а саме 71 день. Звернення (письмова заява) гр. ОСОБА_1 щодо обґрунтованих причин відсутності для можливості продовження строку відсутності за місцем проживання до 90 днів до управління не надходила.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» відсутність понад 60 днів особи за місцем проживання дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання. Обґрунтованими підставами вважаються дані, отримані з відповідних державних реєстрів.
Відповідно до п. 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (із змінами) виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації.
Відповідно до п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (із змінами) уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Відповідно до п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (із змінами) суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
Надміру виплачені кошти ОСОБА_1 за період з 24.08.2016 року по 02.11.2016 року становлять суму 2 055,06 грн. (довідка від 29.05.2017 року № 3099 про виплачені кошти помісячно (а.с. 21); акт перевірки від 09.03.2017 року (а.с. 19); розрахунок надміру виплачених коштів (а.с. 19 зворот.)).
Позивачем з метою повернення надміру виплачених бюджетних коштів гр. ОСОБА_1 06.04.2017 направлена поштою рекомендованим листом вимога від 04.04.2017 № 02-08/3132 про повернення грошової допомоги у сумі 2 055,06 грн. до 25.04.2017 року. Кореспонденція не отримана відповідачем.
До теперішнього часу належна до повернення на розрахунковий рахунок позивача сума у розмірі 2 055,06 грн. у добровільному порядку не повернута.
Відповідно до п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (із змінами) у разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
За змістом ст. 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, правочин. Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.
Згідно з п.4 ч.2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відновлення становища, яке існувало до порушення.
Відповідно до ст.ст. 526, 527, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до вимог договору та вимог закону.
Ст. 611 ЦК України визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідач не повідомила позивачеві про зміну фактичного місця проживання, чим порушила Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (із змінами). Отже, у позивача виникло право вимагати від ОСОБА_1 повернення надміру виплачених коштів.
Наведене дозволяє дійти висновку про обґрунтованість вимог позивача та задоволення позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає таке. Згідно з п.19 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчі органи міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення..Якщо позивача, на користь якого ухвалене рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в доход держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог (ст. 88 ЦПК України). Чинним законодавством України визначена ставка судового збору за подання юридичною особою до суду позову майнового характеру 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що в грошовому вираженні складає 1600,00 грн..
З урахуванням повного задоволення вимог позивача суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 1600,00 грн.
Керуючись ст. ст. 11, 16, 525-527, 530, 610, 611 ЦК України, ст. ст. 3, 4, 8, 10, 60, 88, 169, 209, 213, 224, 226 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (юридична адреса 69097, м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, 4 "б", ідентифікаційний номер за Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб підприємців - 37573817, банк ДКСУ м. Київ, рахунок № 35213081078415, МФО 820172, одержувач: УПСЗН ЗМР по Хортицькому району) надміру виплачені бюджетні кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 2055 (дві тисячі п'ятдесят п'ять) гривень 06 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь держави (реквізити: р/р: 31215206700564, ЄДРПОУ: 37894853, МФО: 834016, отримувач: Краснолиманський УК/ отг м. Красний Лиман/22030101, Банк отримувача: ГУДКСУ у Донецькій області; код бюджетної класифікації доходів: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), пункт 1.1) судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шісот) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили у випадку неподання заяви відповідачем про перегляд щодо нього заочного рішення та неподання позивачем апеляційної скарги.
Відповідач протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення може подати до Краснолиманського міського суду Донецької області заяву про перегляд цього заочного рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя -