Ухвала суду № 68425782, 21.08.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2017
Номер справи
П/811/457/17
Номер документу
68425782
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

21 серпня 2017 рокусправа № П/811/457/17 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шальєвої В.А.

суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.

секретар судового засідання: Лащенко Р.В.

за участі представника позивача Пономарьова М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.05.2017 р. в справі № П/811/457/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агростандарт Сервіс» до Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агростандарт Сервіс» звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області (далі - Кропивницька ОДПІ) про визнання протиправною бездіяльності з неприйняття та не реєстрації податкової накладної № 10 від 28.02.2017 р., направленої на реєстрацію 15.03.2017 р., у Єдиному у реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН); визнання такою, що прийнята та зареєстрована в ЄРПН протягом операційного дня, податкову накладну № 10 від 28.02.2017 р.

Ухвалою від 18.04.2017 р. до участі в справі залучено в якості відповідача Державну фіскальну службу України (далі - ДФС).

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.05.2017 р. позов задоволено частково, визнано протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови у прийнятті та реєстрації податкової накладної № 10 від 28.02.2017 року; податкова накладна № 10 від 28.02.2017 р., складена ТОВ «Агростандарт Сервіс», визнана такою, що прийнята та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання - 15.03.2017 року в 22:10:35 год.; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач ДФС просить скасувати постанову, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову, вказує, що позивач має право звітувати за основним місцем обліку та реєструвати податкові накладні з 17.01.2017 р. Стосовно можливості реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 10 від 28.02.2017 р. апелянтом зазначено, що з метою запобігання спричиненню значних збитків бюджетно-фінансовій системі країни та унеможливлення розповсюдження сумнівного податкового кредиту ГУ ДФС у Кіровоградській області проводились відповідні заходи.

Представники відповідачів до судового засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим колегія суддів визнала за можливе здійснити апеляційний перегляд справи за відсутності представників відповідачів.

Представник позивача в судовому засіданні просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що між Кіровоградською ОДПІ (в теперішній час - Кропивницька ОДПІ) та ТОВ «Агростандарт Сервіс» укладено договір про визнання електронних документів від 11.01.2017 р. №11012017, який згідно з квитанцією №2 прийнято позитивно та зареєстровано (а.с. 22-23зв.).

Дані обставини підтверджено ГУ ДФС у Кіровоградській області (а.с. 25, 42-43, 44-45).

З метою реєстрації в ЄРПН позивачем подано 15.03.2017 р. до єдиного вікна подання електронної звітності ДПА засобами телекомунікаційного зв'язку податкову накладну № 10 від 28.02.2017 р. на загальну суму 18 020 667,28 грн., в тому числі податок на додану вартість - 3 003 444,55 грн., виписану на адресу фермерського господарства «МІФ» (а.с. 21).

Згідно з квитанцією № 1 від 15.03.2017 р. податкова накладна № 10 від 28.02.2017 р. доставлена до центрального рівня ДПА України та не прийнята у зв'язку із помилкою: «Порушено вимоги Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.08 №233, а саме: ЄДРПОУ: 40146702. Можливо, припинено Договір про визнання електронної звітності» (а.с. 9).

У зв'язку з відсутністю чітко визначених законом підстав для відмови у прийнятті та реєстрації податкової накладної № 10 від 28.02.2017 р., оформлення податкової накладної відповідно із п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, відсутності доказів, які б підтверджували, що в ЄРПН вже зареєстрована вказана податкова накладна з такими ж реквізитами або ж доказів порушення вимог щодо наявності сум податку, обчисленої відповідно п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України, а також наявності у позивача права на реєстрацію у ЄРПН податкових накладних та/або розрахунків коригування станом на 15.03.2017 р. на 10 902 169,31 грн. та відсутності доказів розірвання договору про визнання електронних документів від 11.01.2017 р. №11012017, який оброблений позитивно та зареєстрований, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність відмови у реєстрації податкової накладної.

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції обґрунтованим, з огляду на наступне.

Відповідно до абз. 1 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Згідно з абз. 3-4 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

За приписами абз. 9 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Як встановлено абз. 11 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Відтак, є правильним висновок суду першої інстанції, що реєстрація податкової накладної в ЄРПН є обов'язком постачальника товарів чи послуг, а з таким обов'язком кореспондується обов'язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку - продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставами відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації відповідно до п. 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі - Порядок), є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Перелік підстав для відмови у реєстрації податкових накладних є вичерпним.

В розглядуваному випадку податкову накладну № 10 від 28.02.2017 р. не прийнято у зв'язку із помилкою: «Порушено вимоги Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.2008 № 233, а саме: ЄДРПОУ: 40146702. Можливо, припинено Договір про визнання електронної звітності" (а.с. 9).

При цьому контролюючим органом не конкретизовано, в чому ж саме полягає порушення Інструкції.

З урахуванням того, що контролюючим органом не вказано визначені законом підстави для відмови у прийнятті та реєстрації податкової накладної № 10 від 28.02.2017 р., податкова накладна оформлена відповідно із п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, а відповідачами не надано доказів на підтвердження реєстрації в ЄРПН цієї накладної, доказів порушення вимог щодо наявності сум податку, обчисленої відповідно п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України, зважаючи на наявність у позивача права на реєстрацію у ЄРПН податкових накладних та/або розрахунків коригування станом на 15.03.2017 р. на 10 902 169,31 грн., недоведеність розірвання договору про визнання електронних документів від 11.01.2017 р. №11012017, який оброблений позитивно та зареєстрований, є правильним висновок суду першої інстанції про протиправність відмови у реєстрації податкової накладної.

Посилання контролюючого органу на те, що договір про визнання електронних документів від 11.01.2017 р. № 11012017 після його позитивної обробки та перегляду реєстрації в якості суб'єкта електронного документообігу на рівні Кіровоградської ОДПІ, знаходиться в стані, що вимагає підтвердження статусу суб'єкта електронного документообігу, є незмістовними.

Інструкцією з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженою наказом ДПА України "Про подання електронної податкової звітності від 10.04.2008 р. №233, визначено загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису. Ця Інструкція поширюється на Державну податкову адміністрацію України та її територіальні органи, платників податків, які за власним бажанням подають податкові документи в електронному вигляді. У додатку 1 до Інструкції № 233 міститься примірний договір про визнання електронних документів, який укладається платником та контролюючим органом для врегулювання правовідносин з приводу визнання податкової звітності платника в електронному вигляді.

Згідно з п. 4 розділу 6 примірного договору орган ДПС має право розірвати договір в односторонньому порядку у випадку ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни платником місця реєстрації.

Тобто, підставами для розірвання договору про визнання електронних документів органом ДПС в односторонньому порядку є ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих; або зміна ним місця реєстрації.

Аналогічні підстави розірвання договору від 11.01.2017 р. № 11012017 прописані в розділі 6 Договору.

Проте відповідачем не надано належних доказів не надання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих та (або) змінення місця реєстрації, а будь-яких інших підстав для розірвання в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів чинним законодавством не передбачено.

Також незмістовним є посилання апелянта на проведення заходів щодо унеможливлення розповсюдженню сумнівного податкового кредиту, оскільки ГУ ДФС підтверджено право позивача на реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН станом на 00.00 год. 14.03.2017 р. на суму 10902169,31 грн.; станом на 00.00 год. 15.03.2017 р. - на суму 10902169,31 грн.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.05.2017 р. в справі № П/811/457/17 залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.05.2017 р. в справі № П/811/457/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агростандарт Сервіс» до Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.

Повний текст ухвали складений 22.08.2017 р.

Головуючий: В.А. Шальєва

Суддя: С.В. Білак

Суддя: Н.А. Олефіренко