Постанова № 68423991, 15.08.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2017
Номер справи
816/866/17
Номер документу
68423991
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/866/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання Бурнаховської Ю.Р.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Держспоживслужби в Полтавській області до Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі про визнання неправомірною бездіяльності, -

В С Т А Н О В И В:

30 травня 2017 року Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області /надалі - позивач/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 комітету Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог № 01-27/3110 від 15 червня 2017 року /а.с. 48-50/, про визнання неправомірною бездіяльності з невнесення до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, затвердженого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10, заходів щодо заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що план заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней в зонах захисту та нагляду, затверджений рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10 з порушенням положень законодавства, зокрема пункту 4 підрозділу 4 "Заходи в зоні нагляду" розділу VІ "Заходи з ліквідації АЧС" Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111, та пунктів 1, 3 Типового положення про ОСОБА_3 надзвичайну протиепізоотичну комісію при міській раді, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2007 № 1350. Вказує, що зазначене порушення сприяє розповсюдженню африканської чуми свиней територією Полтавської області та становить загрозу для життя тварин. Як на підставу звернення до суду посилається на підпункти 1, 2 пункту 4 Положення про Головне управління Держспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держспоживслужби від 25.02.2016 № 27.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року допущено заміну первинного відповідача ОСОБА_2 комітету Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі належним відповідачем ОСОБА_3 надзвичайною протиепізоотичною комісією при Лубенському міськвиконкомі /надалі - відповідач; ДНПК при Лубенському міськвиконкомі/.

14 серпня 2017 року до суду надійшли письмові заперечення проти позову, у яких відповідач просить відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що рішенням № 11 від 30.05.2017 ДНПК при Лубенському міськвиконкомі внесла зміни до рішення № 10 від 24.05.2017, де пункт 13 було викладено в новій редакції, а саме в зоні нагляду було заборонено торгівлю на ринках живими свинями та продуктами з них, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних документів. Зазначає, що в жодній інструкції чи положенні чітко не зазначено, які саме заходи чи дії повинні бути включені у план заходів /а.с. 129- 130/.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча у матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи; надіслав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності /а.с. 128-129/.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Як вбачається з матеріалів справи, пунктом 1 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенській районній державній адміністрації від 23.05.2017 № 8 "Про встановлення карантину щодо африканської чуми свиней на території с. Терни Лубенського району Полтавської області" оголошено територію господарства гр. ОСОБА_4 жителя ІНФОРМАЦІЯ_1 неблагополучною щодо африканської чуми свиней та встановлено карантин з 23.05.2017 /а.с. 52-54/. Пунктом 2 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенській районній державній адміністрації від 23.05.2017 № 8 "Про встановлення карантину щодо африканської чуми свиней на території с. Терни Лубенського району Полтавської області" встановлено зону захисту у радіусі 3 км від неблагополучного двору в с. Терни як зону високого ступеня ризику. До зони захисту (першої зони) віднести населений пункт с. Терни та частину с. В'язівок Лубенського району та прилеглу територію м. Лубни.

Пунктом 1 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10 "Про проведення невідкладних протиепізоотичних та інших міроприємств недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області", встановлено зону захисту в південній частині міста Лубни у радіусі 3 км від епізоотичного вогнища, зареєстрованого на території с. Терни Лубенського району /а.с. 83-87/.

Пунктом 2 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10 "Про проведення невідкладних протиепізоотичних та інших міроприємств недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області" встановлено зону нагляду на території м. Лубни в радіусі 10 км від зовнішньої межі зони захисту території міста /а.с. 83-87/.

Пунктом 3 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10 "Про проведення невідкладних протиепізоотичних та інших міроприємств недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області" затверджено "План заходів щодо проведення протиепізоотичних та інших міроприємств по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зоні захисту та нагляду" /а.с. 94-97/ та затверджено склад робочої групи для організації протиепізоотичних заходів в складі в.о. начальника управління Держспоживслужби в м. Лубнах ОСОБА_5, начальника Лубенської міської державної лікарні ветмедицини ОСОБА_6, директора Лубенської райдержлабораторії ОСОБА_7, головного спеціаліста з надзвичайних ситуацій виконкому Лубенської міської ради ОСОБА_8 (за згодою), начальника Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_9 /а.с. 84/.

Пунктом 13 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10 "Про проведення невідкладних протиепізоотичних та інших міроприємств недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області" заборонено торгівлю на ринках живими свинями /а.с. 86/.

У пункті 12 Плану заходів проведення протиепізоотичних та інших міроприємств по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду, затвердженому рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10, встановлено заборону торгівлі на ринках живими свинями - на період карантину; визначено відповідальних за виконання: СТ "Лубенський ринок", КП "Міський ринок", Лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на СТ "Лубенський ринок" /а.с. 94-97/.

Головне управління Держспоживслужби в Полтавській області вважаючи неправомірною бездіяльність з невнесення до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, затвердженого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10, заходів щодо заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів, звернулося до суду з даними позовом, у якому просить: визнати неправомірною бездіяльність з невнесення до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, затвердженого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10, заходів щодо заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів.

Таким чином, у даній справі фактично оскаржується бездіяльність Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі, що полягає у невнесенні до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, затвердженого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10, заходів щодо заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Пунктом 8 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Частиною 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; 8) спори фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за виключенням спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю.

Згідно з пунктом 1 Положення про ОСОБА_3 службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667, ОСОБА_3 служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

Пунктом 7 Положення про ОСОБА_3 службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667, встановлено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держспоживслужби від 25.02.2016 № 27, Головне управління Держспоживслужби в Полтавській області (далі - Головне управління Держспоживслужби) є територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів вищого рівня та їй підпорядковане. Головному управлінню Держспоживслужби підпорядковуються: Управління Держспоживслужби в містах, районах; установи та організації, що належать до сфери управління Держспоживслужби та розташовані на території області. Голова відповідної місцевої державної адміністрації координує діяльність Головного управління Держспоживслужби і сприяє йому у виконанні покладених на цей орган завдань. Повноваження Головного управління Держспоживслужби поширюються на територію Полтавської області /а.с. 10-24/.

Підпунктом 1 пункту 4 Положення про Головне управління Держспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держспоживслужби від 25.02.2016 № 27, встановлено, що Головне управління Держспоживслужби відповідно до покладених на нього завдань у галузі ветеринарної медицини та безпечності харчових продуктів забезпечує проведення державного ветеринарно-санітарного нагляду (контролю) за здоров'ям та благополуччям тварин, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, неїстівних продуктів тваринного походження, кормів та інших об'єктів санітарних заходів, охорони території України від занесення збудників особливо небезпечних хвороб, включених до списку Міжнародного епізоотичного бюро (далі - МЕБ), з територій інших держав або карантинних зон /а.с. 11/.

Підпунктом 2 пункту 4 Положення про Головне управління Держспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держспоживслужби від 25.02.2016 № 27, визначено, що Головне управління Держспоживслужби відповідно до покладених на нього завдань у галузі ветеринарної медицини та безпечності харчових продуктів здійснює державний нагляд (контроль) за:

- тваринами, харчовими продуктами, іншими об'єктами санітарних заходів, пов'язаними з продуктами тваринного походження, репродуктивним матеріалом, племінною справою у тваринництві, біологічними продуктами, патологічним матеріалом, ветеринарними препаратами, субстанціями, кормовими добавками, преміксами та кормами, засобами ветеринарної медицини, засобами догляду за тваринами та супутніми об'єктами, штамами мікроорганізмів, а також потужностями, що використовуються для їх виробництва, переробки, зберігання та обігу;

- діяльністю суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, перевезення, зберігання, реалізацію органічної продукції (сировини);

- проведенням ветеринарно-санітарної експертизи на потужностях, які використовуються для виробництва, переробки, зберігання та обігу тварин, харчових продуктів, а також на агропродовольчих ринках;

- безпечністю харчових продуктів у процесі їх виробництва та/або обігу з метою їх експорту та імпорту, а також видачею міжнародних ветеринарних (санітарних) сертифікатів (для держав СНД - ветеринарних свідоцтв у визначених законодавством випадках);

- переміщенням тварин, харчових продуктів, інших об'єктів санітарного захисту, пов'язаних з продуктами тваринного походження, репродуктивного матеріалу, біологічних продуктів, патологічного матеріалу, ветеринарних препаратів, субстанцій, кормових добавок, преміксів та кормів, засобів ветеринарної медицини, засобів догляду за тваринами та супутніми об'єктами, штамів мікроорганізмів;

- організацією роботи зі збору, утилізації та знищення загиблих тварин, відходів тваринного походження;

- здійсненням протиепізоотичних заходів юридичними та фізичними особами, що проводять професійну діяльність у галузі ветеринарної медицини;

- дотриманням законодавства щодо ідентифікації та реєстрації тварин.

Відповідно до приписів статті 1 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" /надалі - Закон № 877-V/ державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно з частинами 1, 2 статті 2 Закону № 877-V дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю на кордоні, державного експортного контролю, контролю за дотриманням бюджетного законодавства, банківського нагляду, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення.

Аналізом наведених вище норм встановлено, що на відносини, що виникають під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) у галузі ветеринарної медицини та безпечності харчових продуктів, що здійснюються Держпродспоживслужбою та її територіальними органами, зокрема, на Головним управлінням Держспоживслужби в Полтавській області, поширюється дія Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Частиною 1 статті 5 Закону № 877-V визначено, що планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.

Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.

Протягом планового періоду здійснення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб'єкта господарювання одним і тим самим органом державного нагляду (контролю) не допускається.

За наявності у суб'єкта господарювання відокремлених підрозділів планові заходи державного нагляду (контролю) щодо такого суб'єкта господарювання можуть здійснюватися одночасно в усіх відокремлених підрозділах протягом строку здійснення одного планового заходу.

Внесення одного й того самого суб'єкта господарювання до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) різних органів державного нагляду (контролю) є підставою для проведення щодо такого суб'єкта господарювання комплексного планового заходу державного нагляду (контролю).

Суб'єкт господарювання має право відмовитися від проведення комплексного планового заходу державного нагляду (контролю) шляхом письмового звернення до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності. У такому разі перевірка такого суб'єкта господарювання проводиться згідно з річними планами органів державного нагляду (контролю).

Органи державного нагляду (контролю) щороку визначають перелік суб'єктів господарювання, які підлягають плановим заходам державного нагляду (контролю) у плановому періоді, та не пізніше 15 жовтня року, що передує плановому, забезпечують внесення відомостей про таких суб'єктів господарювання до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) для автоматичного виявлення нею суб'єктів господарювання, які підлягають комплексним плановим заходам державного нагляду (контролю).

Проект плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) формується інтегрованою автоматизованою системою державного нагляду (контролю).

У разі виникнення потреби у внесенні змін до сформованого проекту плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) щодо узгоджених між органами державного нагляду (контролю) інших дат початку та строків здійснення комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органи державного нагляду (контролю) звертаються письмово з відповідними пропозиціями не пізніше 1 листопада року, що передує плановому, до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, який має право вносити такі зміни до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю).

План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період для всіх органів державного нагляду (контролю) затверджує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті та вносить відомості до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) до 15 листопада року, що передує плановому.

Річні плани здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період з урахуванням узгоджених дат початку та строків здійснення визначених у плані здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) затверджують органи державного нагляду (контролю), оприлюднюють на своїх офіційних веб-сайтах та вносять відомості до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому.

Вимоги до оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), внесення змін до них та звіту щодо їх виконання визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності.

Частиною 1 статті 6 Закону № 877-V передбачено, що підставами для здійснення позапланових заходів є:

подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності, крім випадків, коли суб'єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов'язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов'язаний повідомити суб'єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу;

перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);

звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом;

неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;

доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;

настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

Відповідно до частин 1, 2 статті 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Частиною 6 статті 7 Закону № 877-V встановлено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Згідно з частиною 7 статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Однак, Головне управління Держспоживслужби в Полтавській області не здійснювало стосовно відповідача жодних заходів державного нагляду (контролю), не складало акту за результатами заходу державного нагляду (контролю) стосовно відповідача, а тому не набуло права на звернення з позовом до адміністративного суду.

Відтак, суд вважає необґрунтованими та не бере до уваги доводи позивача про наявність підстав для звернення Головного управління Держспоживслужби в Полтавській області саме як суб'єкта владних повноважень до суду з даним позовом з посиланням на підпункти 1, 2 пункту 4 Положення про Головне управління Держспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держспоживслужби від 25.02.2016 № 27.

Відповідно до частин 6, 7, 8 статті 41 Закону України "Про ветеринарну медицину" від 25.06.1992 № 2498-XII місцеві державні надзвичайні протиепізоотичні комісії утворюються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними державними адміністраціями, державними адміністраціями міст Києва та Севастополя, міськими радами, районними державними адміністраціями. У разі підозри або підтвердження спалаху особливо небезпечних хвороб, занесених до списку МЕБ, місцеві державні протиепізоотичні комісії зобов'язані виконувати розпорядження Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України та регулярно звітувати їй про свою діяльність.

Положення про ОСОБА_3 надзвичайну протиепізоотичну комісію при Кабінеті Міністрів України та типові положення про державні надзвичайні протиепізоотичні комісії при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських, районних державних адміністраціях та міських радах затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України та місцевих державних надзвичайних протиепізоотичних комісій є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та власниками товарів.

Пунктом 1 Типового положення про ОСОБА_3 надзвичайну протиепізоотичну комісію при міській раді, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2007 № 1350 /надалі Типове положення № 1350/, встановлено, що ОСОБА_3 надзвичайна протиепізоотична комісія при міській раді (далі - Комісія) є постійно діючим органом при міській раді, який здійснює на території міста оперативний контроль, керівництво і координацію діяльності органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій, фізичних осіб щодо запобігання спалахам особливо небезпечних хвороб, що входять до списку Міжнародного епізоотичного бюро (далі - заразні хвороби), і масовим отруєнням тварин та їх ліквідації.

Згідно з пунктом 3 Типового положення № 1350 основними завданнями Комісії є:

здійснення контролю через орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, а також керівників і спеціалістів підприємств, установ і організацій за:

- проведенням заходів щодо профілактики заразних хвороб тварин (ящур, чума, хвороба Ньюкасла, сибірка, сказ, туберкульоз, лейкоз тощо), хвороб, спільних для людей і тварин, та масових отруєнь тварин;

- проведенням протиепізоотичних заходів з метою недопущення занесення на територію міста збудників заразних хвороб тварин з інших держав та регіонів України;

- додержанням юридичними та фізичними особами ветеринарно-санітарних вимог, спрямованих на захист людей і довкілля;

надання практичної допомоги підприємствам, установам і організаціям міста у проведенні протиепізоотичних заходів.

Пунктом 4 Типового положення № 1350 встановлено, що Комісія відповідно до покладених на неї завдань: 1) вживає оперативних заходів для локалізації та ліквідації спалахів заразних хвороб тварин; 2) координує діяльність підприємств, установ і організацій міста з питань проведення протиепізоотичних заходів; 3) через систему державної ветеринарної медицини та систему державної санітарно-епідеміологічної служби організовує захист населення від хвороб, спільних для людей і тварин; 4) інформує Головне управління ветеринарної медицини в Автономній Республіці Крим, ОСОБА_3 надзвичайну протиепізоотичну комісію при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, Головне управління ветеринарної медицини в області та державну надзвичайну протиепізоотичну комісію при облдержадміністрації про спалахи заразних хвороб і масові отруєння сільськогосподарських та диких тварин, а також про вжиті заходи щодо їх ліквідації; 5) запроваджує карантинно-обмежувальні заходи або карантин у місці виникнення і розповсюдження заразних хвороб тварин; 6) заслуховує керівників органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій про вжиті заходи щодо профілактики та ліквідації заразних хвороб тварин; 7) оперативно залучає працівників державної служби ветеринарної медицини, ветеринарних служб підприємств, установ і організацій до проведення протиепізоотичних заходів, а також визначає відповідальних осіб; 8) розглядає матеріали щодо причин і наслідків виникнення та ліквідації спалахів заразних хвороб і масових отруєнь тварин, визначення винних у цьому осіб; 9) вивчає питання про вилучення з обігу та подальше використання небезпечної продукції тваринного походження, яка може викликати інфекційні захворювання і масові отруєння людей та/або тварин в процесі її переробки, реалізації або споживання; 10) визначає кордони інфікованої та буферної зон, зони спостереження. У разі спалаху заразних хвороб тварин розміщує у засобах масової інформації повідомлення про кордони інфікованої та буферної зон, зони спостереження і за необхідності про застосовані в кожній з цих зон ветеринарно-санітарні заходи.

Відповідно до пункту 7 Типового положення № 1350 до складу Комісії входять представники міських управлінь ветеринарної медицини, охорони здоров'я, з питань надзвичайних ситуацій, транспорту і зв'язку, житлово-комунального господарства, органів внутрішніх справ, підприємств, установ і організацій міста, визначені міською радою.

Членам Комісії видаються підписані головою та секретарем Комісії службові посвідчення.

Під час виконання службових обов'язків їм надається право позачергового користування міжміським телефонним зв'язком, використання спеціалізованих транспортних засобів ветеринарної медицини.

Спеціалістам ветеринарної медицини, що входять до складу Комісії, надаються повноваження державних інспекторів ветеринарної медицини.

Згідно з приписами пункту 12 Типового положення № 1350 рішення Комісії, прийняті у межах її повноважень, є обов'язкові для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями, громадянами.

Пунктом 13 Типового положення № 1350 встановлено, що засідання Комісії оформляється протоколом, зміст якого або його частина доводиться до відома заінтересованих центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, а у разі потреби - до засобів масової інформації.

Протокол підписується головою та секретарем Комісії і скріплюється печаткою.

Робочим органом Комісії є управління ветеринарної медицини в місті.

Згідно з пунктом 14 Типового положення № 1350 комісія має бланки і печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Відповідно до частин 1, 2 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Таким чином, відповідач не є суб'єктом господарювання у розумінні статті 55 Господарського кодексу України.

Матеріалами справи підтверджено, що пунктом 1 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10 "Про проведення невідкладних протиепізоотичних та інших міроприємств недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області" встановлено зону захисту в південній частині міста Лубни у радіусі 3 км від епізоотичного вогнища, зареєстрованого на території с. Терни Лубенського району /а.с. 83-87/.

Пунктом 2 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10 "Про проведення невідкладних протиепізоотичних та інших міроприємств недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області" встановлено зону нагляду на території м. Лубни в радіусі 10 км від зовнішньої межі зони захисту території міста /а.с. 83-87/.

Пунктом 3 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10 "Про проведення невідкладних протиепізоотичних та інших міроприємств недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області" затверджено "План заходів щодо проведення протиепізоотичних та інших міроприємств по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зоні захисту та нагляду" /а.с. 94-97/ та затверджено склад робочої групи для організації протиепізоотичних заходів в складі в.о. начальника управління Держспоживслужби в м. Лубнах ОСОБА_5, начальника Лубенської міської державної лікарні ветмедицини ОСОБА_6, директора Лубенської райдержлабораторії ОСОБА_7, головного спеціаліста з надзвичайних ситуацій виконкому Лубенської міської ради ОСОБА_8 (за згодою), начальника Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_9 /а.с. 84/.

Пунктом 13 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10 "Про проведення невідкладних протиепізоотичних та інших міроприємств недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області" заборонено торгівлю на ринках живими свинями /а.с. 86/.

У пункті 12 Плану заходів проведення протиепізоотичних та інших міроприємств по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду, затвердженому рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10, встановлено заборону торгівлі на ринках живими свинями - на період карантину; визначено відповідальних за виконання: СТ "Лубенський ринок", КП "Міський ринок", Лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на СТ "Лубенський ринок" /а.с. 94-97/.

Відповідно до пункту 1 Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 07.03.2017 № 111, ця Інструкція визначає порядок проведення профілактичних заходів щодо недопущення захворювання свиней на африканську чуму свиней (далі - АЧС), ветеринарно-санітарних заходів у випадках прояву хвороби серед свиней у господарствах різних форм власності, у тому числі у приватному секторі, дикій фауні, та оздоровлення їх від АЧС, поводження з продукцією свинарства, одержаною в неблагополучних господарствах щодо АЧС, та є обов'язковою для виконання господарствами незалежно від форми власності і підпорядкування, користувачами мисливських угідь, фізичними особами - підприємцями, громадянами, спеціалістами ветеринарної медицини, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.

Підпунктами 2, 3 пункту 1 "Загальні заходи" розділу VІ "Заходи з ліквідації АЧС" Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 07.03.2017 № 111, встановлено, що на засіданні ДНПК для недопущення поширення та з метою ліквідації хвороби: 1) затверджується план заходів щодо профілактики, недопущення поширення та ліквідації захворювання, затверджується схема інформування для забезпечення оперативного зв'язку і координації всіх запланованих дій; 2) організовується через місцеві органи державної влади облік усього поголів'я свиней в зонах захисту та спостереження (нагляду); 3) організовується виділення необхідної техніки, дезінфекційних машин, транспортних засобів, бульдозерів, скреперів та інших технічних і дезінфекційних засобів для проведення земляних та інших робіт; 4) визначаються м'ясопереробні підприємства для забою і переробки свиней із зони захисту; 5) створюються спеціальні загони (групи), які працюють під керівництвом та виконують затверджені ДНПК заходи.

ДНПК визначає межі спалаху (неблагополучного пункту) АЧС та двох територіальних зон - захисту та спостереження (нагляду). Розміри зон, які встановлюються залежно від географічного положення, мають забезпечувати нерозповсюдження хвороби.

Підпунктом 4 пункту 4 "Заходи в зоні захисту" розділу VІ "Заходи з ліквідації АЧС" Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 07.03.2017 № 111, передбачено заборона торгівлі на ринках живими свинями та продуктами з них, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів.

При цьому, слід зазначити, що пунктом 3 Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 07.03.2017 № 111, визначено, що у цій Інструкції терміни вживаються у таких значеннях: ДНПК - ОСОБА_3 надзвичайна протиепізоотична комісія - постійно діючий орган при Кабінеті Міністрів України, обласній, районній, міській державних адміністраціях, який здійснює оперативний контроль, керівництво і координацію діяльності органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій, фізичних осіб щодо запобігання спалахам особливо небезпечних хвороб тварин, масовим отруєнням тварин та їх ліквідації.

Таким чином, ОСОБА_3 надзвичайна протиепізоотична комісія при міській раді не визначена у Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 07.03.2017 № 111, в якості ДНПК.

За змістом пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до пункту 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У пункті 8 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України позивача визначено як особу, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Згідно частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

З наведених процесуальних норм Закону випливає, що судовому захисту підлягає лише порушене право. Так, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. В контексті наведених приписів Кодексу адміністративного судочинства України підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод, однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушеного права чи законного інтересу.

При цьому слід зазначити, що неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення можливості чи неможливості реалізації її законного права та/або виникнення додаткового обов'язку.

Судом встановлено, що пунктом 1 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 30.05.2017 № 11 "Про проведення невідкладних протиепізоотичних та інших міроприємств недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області та внесення змін до рішення ДНПК при Лубенському міськвиконкомі № 10 від 24.05.2017 року" /а.с. 81-83/ внесено зміни до рішення № 10 від 24.05.2017 ДНПК при Лубенському міськвиконкомі "Про проведення невідкладних африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області", а саме:

Пункт 2 викладено в новій редакції: "Встановити зону нагляду на території міста Лубни в радіусі 2 км від зовнішньої межі зони захисту";

Пункт 3 "Затвердити "План заходів щодо проведення протиепізоотичних та інших міроприємств по м. Лубни згідно діючої "Інструкції по профілактиці та боротьби з африканською чумою свиней" з корегуванням зони нагляду;

Пункт 13 викладено в новій редакції: "В зоні нагляду заборонено торгівля на ринках живими свинями та продуктами з них, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних документів - ДНПК при Лубенському міськвиконкомі, термін - 30 травня 2017 р.".

Рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 09.06.2017 № 12 "Про внесення змін до рішення ДНПК при Лубенському міськвиконкомі за № 11 від 30.05.2017 щодо проведення протиепізоотичних та інших міроприємств з недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області" /а.с. 79-80/ внесено зміни до рішення № 11 від 30.05.2017 ДНПК при Лубенському міськвиконкомі "Про проведення невідкладних африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області", а саме:

пункт 2 викладено в такій редакції: "Встановити зону нагляду на території м. Лубни в радіусі 10 км від зовнішньої межі зони захисту території міста. ДНПК при Лубенському міськвиконкомі, термін - 09 червня 2017 р.";

пункт 3 "Затвердити "План заходів щодо проведення протиепізоотичних та інших міроприємств по м. Лубни згідно діючої "Інструкції по профілактиці та боротьбі з африканською чумою свиней" з корегуванням зони нагляду. ДНПК при Лубенському міськвиконкомі, термін - 09 червня 2017 р.";

пункт 13 викладено у такій редакції: "В зоні нагляду забороняється торгівля на ринках живими свинями та продуктами з них, окрім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл за наявності супровідних ветеринарних документів. СТ "Лубенський ринок", КП "Міський ринок", Лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на СТ "Лубенський ринок"".

Таким чином, пунктом 1 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 30.05.2017 № 11 внесено зміни до пункту 13 рішення № 10 від 24.05.2017, зокрема, викладено пункт 13 рішення № 10 від 24.05.2017 у новій редакції: "В зоні нагляду заборонено торгівля на ринках живими свинями та продуктами з них, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних документів - ДНПК при Лубенському міськвиконкомі, термін - 30 травня 2017 р.", а рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 09.06.2017 № 12 внесено зміни до рішення від 30.05.2017 № 11, зокрема, пункт 13 викладено у такій редакції: "В зоні нагляду забороняється торгівля на ринках живими свинями та продуктами з них, окрім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл за наявності супровідних ветеринарних документів. СТ "Лубенський ринок", КП "Міський ринок", Лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на СТ "Лубенський ринок"", що свідчить про те, що відповідачем у подальшому внесено до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, затвердженого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10, заходи щодо заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл за наявності супровідних ветеринарних документів.

Позивачем не надано суду доказів того, що протягом 24.05.2017 - 09.06.2017 у зоні нагляду здійснювалася торгівля на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів.

Суд також не бере до уваги доводи позивача про те, що бездіяльність відповідача сприяла розповсюдженню африканської суми свиней територією Полтавської області, оскільки позивачем не надано суду жодних доказів розповсюдження африканської чуми свиней територією Полтавської області внаслідок невнесення відповідачем 24.05.2017 до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду заходів щодо заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів.

Таким чином, станом на час розгляду даної справи відповідачем вже внесено до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, затвердженого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10, заходи щодо заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл за наявності супровідних ветеринарних документів.

Більш того, пунктом 1 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенській районній державній адміністрації "Про скасування карантину щодо африканської чуми свиней на території с. Терни Лубенського району Полтавської області" скасовано карантин щодо африканської чуми свиней (АЧС) на території села Терни Лубенського району Полтавської області з 03.07.2017 /а.с. 109-110/.

Відтак, бездіяльність, яку позивач просить визнати неправомірною наразі відсутня, не створює для позивача жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав, та безпосередньо не породжує для позивача будь-яких обовязків. Відтак, з огляду на відсутність порушеного права, у суду відсутні підстави для захисту такого права.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Держспоживслужби в Полтавській області до Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі про визнання неправомірною бездіяльності - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 21 серпня 2017 року.

СуддяС.С. Сич