
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без розгляду
м. Черкаси
17 серпня 2017 року справа № 823/982/17
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.,
за участю секретаря судового засідання Цаплі І.Ю.,
позивача ОСОБА_1 (особисто),
представника відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про визнання відмови протиправною та зобовязання вчинити дії,
встановив:
23 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області, в якому просить:
1) визнати протиправною відмову у проведенні розслідування нещасного випадку, викладену у листі голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 26.05.2017;
2) зобовязати Ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області призначити (вчинити дії по призначенню) і провести розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 та за результатом розслідування скласти акт розслідування нещасного випадку та акт, що свідчить про причини та обставини отримання травми ОСОБА_3, за формою, що затверджується МВС.
17 серпня 2017 року представник відповідача подала клопотання про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 у звязку з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду на підставі пункту 9 частини 1 статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України.
У судовому засіданні представник відповідача вказане клопотання підтримала та просила його задовольнити.
У судовому засіданні позивач проти задоволення вказаного клопотання заперечив.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд бере до уваги, що право на звернення до адміністративного суду з позовом є складовою права на судовий захист, яке передбачено статтею 55 Конституції України. Це право є первинним диспозитивним правом в адміністративному процесі.
Відповідно до частин 1, 3 статті 99 зазначеного Кодексу адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Процесуальний закон обмежує право звернення до адміністративного суду певними часовими рамками, що сприяє юридичній визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Зазначена позиція також узгоджується із практикою Європейського Суду з прав людини, який вказав, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (наприклад, Стаббігс на інші проти Великобританії, Девеер проти Бельгії).
Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Встановлення таких строків дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, спонукає до своєчасного вчинення ними процесуальних дій, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, не зловживаючи ними.
Як свідчать матеріали адміністративної справи, 04 квітня 2017 року ОСОБА_1 листом Голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області №372/02/31-2017, яким його проінформовано про те, що правових підстав для проведення ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області розслідування нещасного випадку не вбачається. В судовому засіданні позивач підтвердив, що про порушення своїх прав віг дізнався з даного листа 07 чи 08 квітня 2017 року.
Отже, позивач мав подати адміністративний позов до 08 травня 2017 року, тоді як позовна заява подана до Черкаського окружного адміністративного суду лише 23 червня 2017 року.
Відповідно до частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Будь-які належні та допустимі докази для підтвердження того, що пропуск строку для звернення до суду відбувся з поважних причин, в матеріалах справи відсутні.
З огляду на зазначене суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про визнання відмови протиправною та зобовязання вчинити дії подана поза межами строку, встановленого для звернення до суду, та не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Частиною 2 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 155 вказаного Кодексу суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Керуючись статтями 99, 100, 155, 165 КАС України суд
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача задовольнити.
Адміністративну справу №823/982/17 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про визнання відмови протиправною та зобовязання вчинити дії, залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом пяти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.П. Тимошенко
Повний текст ухвали виготовлено 21.08.2017