Постанова № 68423578, 17.08.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2017
Номер справи
818/1111/17
Номер документу
68423578
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 серпня 2017 р. Справа №818/1111/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савицької Н.В.

за участю секретаря судового засідання - Чечелюк О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що 04.08.2016 р. помер її чоловік ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у військовому званні рядового при військовій частині № 32207 (с.Орноє) з 22.03.1987 по 14.05.1987. Під час проходження військової служби він отримав радіаційне випромінювання, у звязку з чим отримав захворювання, на підставі яких отримав 1 групу інвалідності.

18.01.2017 позивач отримала посвідчення дружини померлого громадянина із числа (ліквідаторів) категорії 1, смерть якого повязана з Чорнобильською катастрофою.

11.04.2017 позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації із заявою про надання посвідчення члена сімї померлого інваліда війни. Листом від 11.04.2017 відповідач відмовив ОСОБА_2 у наданні такого посвідчення, посилаючись на розяснення Мінсоцполітики № 2936/0/17-16/172 від 01.03.2016, відповідно до якого членам сімей осіб, зазначених у статтях 6 і 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обовязків військової служби (службових обовязків), надається статус члена сімї загиблого (померлого) ветерана війни на підставі пункту 1 статті 10 Закону. Крім того, відповідно до даного розяснення соціальний захист дружин померлих учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, смерть яких повязана із захворюваннями, отриманими під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, здійснюється відповідно до Закону України Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Вважає таку відмову протиправною та зазначає, що відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" чинність цього Закону поширюється на сім'ї військовослужбовців, які померли внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби. Крім того, відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. N 302, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого". Отже, дана норма прямо вказує, що дія закону поширюється на членів сімей військовослужбовців, які померли, без урахування обставин настання смерті щодо проходження військової служби. Просить позов задовольнити.

У запереченнях наданих суду відповідач позов не визнав, зазначив, що оскільки чоловік позивачки під час військової служби отримав захворювання, яке повязане з проходженням військової служби у мирний час на території держави проживання, яка не перебувала у стані бойових дій, а доказів, що захворювання військовослужбовця повязане з перебуванням на фронті, участю у воєнних конфліктах або воєнних діях на території інших держав позивачем не надано, то чоловік ОСОБА_2 за життя не був інвалідом чи ветераном війни, не визнаний учасником бойових дій, а тому члени його сімї не можуть набути статус сімї загиблого на підставі Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". У свою чергу, соціальний захист дружин померлих учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, смерть яких повязана із захворюванням, отриманим під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, здійснюється відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Просив у задоволенні позову відмовити (а.с.28-29).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.

У судове засідання представник відповідача не прибув, 11.08.2017 подав до суду заяву, у якій зазначив про те, що позов не визнає та просить розглянути справу без його участі (а.с.22).

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 04.08.2016 помер чоловік позивачки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у військовому званні рядового при військовій частині № 32207 (с.Орноє) з 22.03.1987 по 14.05.1987 (а.с.8,10,12).

Під час проходження військової служби він отримав радіаційне випромінювання, у звязку з чим отримав захворювання, на підставі яких отримав 1 групу інвалідності (а.с.9,11).

18.01.2017 позивач отримала посвідчення дружини померлого громадянина із числа (ліквідаторів) категорії 1, смерть якого повязана з Чорнобильською катастрофою (а.с.9).

11.04.2017 позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації з заявою про надання посвідчення члена сімї померлого інваліда війни (а.с.15).

Листом від 11.04.2017 №01-10/08/913 відповідач відмовив ОСОБА_2 у наданні такого посвідчення, а також у встановленні статусу члена сімї померлого ветерана війни (а.с.18).

Задовольняючи частково позовні вимоги суд виходить з наступного.

Правовий статус ветеранів війни визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону до інвалідів війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю в бойових діях у мирний час.

Пунктами 1, 2, 9 частини 2 статті 7 Закону передбачено, що до інвалідів війни належать також інваліди з числа:

- військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;

- осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами;

- осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону до ветеранів війни належать учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" чинність цього Закону поширюється на сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.

Також статтею 10 вказаного Закону, зокрема пунктом 2, визначено, що чинність цього Закону поширюється, на:

- дружин (чоловіків) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, а також дружин (чоловіків) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге;

- на дружин (чоловіків) померлих інвалідів війни, учасників бойових дій, партизанів, підпільників і учасників війни, нагороджених орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу, визнаних за життя інвалідами, чинність цієї статті поширюється незалежно від часу смерті інваліда.

З системного аналізу вказаних норм та досліджених у судовому засіданні матеріалів справи вбачається, що захворювання ОСОБА_3, внаслідок якого він помер, було одержане ним під час проходження військової служби (а.с.13,14), а відтак дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" поширюється на позивача. За таких обставин дії відповідача щодо відмови у встановленні ОСОБА_2 статусу члена сімї померлого ветерана війни інваліда 1 групи ОСОБА_3 та видачі відповідного посвідчення відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є протиправними.

Відмовляючи в задоволенні вимоги про зобовязання відповідача призначити ОСОБА_2 статус члена сімї вдови померлого ветерана війни інваліда 1 групи ОСОБА_3 та видати відповідне посвідчення відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд виходить з наступного.

Організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначає Закон України "Про місцеві державні адміністрації".

На підставі Закону України "Про місцеві державні адміністрації" відповідач у справі Управління соціального захисту населення Охтирської РДА є структурним підрозділом Охтирської районної державної адміністрації.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація реалізує державну політику в галузі соціального забезпечення та соціального захисту соціально незахищених громадян пенсіонерів, інвалідів, одиноких непрацездатних, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб із їх числа, одиноких матерів, багатодітних сімей, інших громадян, які внаслідок недостатньої матеріальної забезпеченості потребують допомоги та соціальної підтримки з боку держави.

Таким чином, суд не може брати на себе повноваження органів державної влади, у даному випадку органів управління праці та соціального захисту населення, повноваження яких чітко визначені Законом України "Про місцеві державні адміністрації" та іншими нормативними актами, і питання щодо встановлення статусу члена сімї померлого ветерана війни інваліда 1 групи та видачі відповідного посвідчення є виключною компетенцією управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Разом з тим, суд з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача в порядку ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобовязати відповідача повторно розглянути звернення позивача щодо встановлення ОСОБА_2 статусу члена сімї померлого ветерана війни інваліда 1 групи ОСОБА_3 та видачі відповідного посвідчення відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації по невизнанню за ОСОБА_2 статусу члена сімї - вдови - померлого ветерана війни - інваліда війни 1 групи відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Зобовязати Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації повторно розглянути відповідне звернення ОСОБА_2.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 21.08.2017.

Суддя Н.В. Савицька