
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
17 серпня 2017 р. № 820/2478/17
Харківський окружний адміністративний суд
в складі: головуючого судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання Ділбаряна А.О.,
за участю представників: позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення.
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області № 45-13-04 від 19.05.16.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він отримав податкове повідомлення-рішення № 45-13-40 від 19.05.2016, яким визначено суму транспортного податку у розмірі 25000 грн. Позивач вважає спірне податкове повідомлення-рішення незаконним, посилаючись на те, що транспортний засіб, який йому належить на праві власності, не є обєктом оподаткування податком з власників транспортних засобів.
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та подав письмові заперечення, в яких просив суд відмовити в задоволені позовних вимог, посилаючись на те, що податкове повідомлення-рішення є прийнятим відповідно до вимог чинного законодавства.
Представник позивача - ОСОБА_3 ОСОБА_4 О.М..- в судовому засіданні просила задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача - Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області ОСОБА_2- в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на обставини, викладені у письмових запереченнях проти позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи становив такі обставини.
ОСОБА_3 на праві власності належить автомобіль Volkswagen, модель TOUAREG, 2015 року випуску, об'єм двигуна 2967 куб.см., дата реєстрації 16.12.2015, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (а.с. 9).
Харківською ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області 19.05.16 прийнято податкове повідомлення-рішення № 45-13-04, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб 18011001" за 2016 рік у сумі 25000,00 грн. (а.с.28). Підставою для прийняття даного податкового повідомлення-рішення зазначено норми п.п.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України. Розрахунок до спірного податкового повідомлення-рішення не містить інформації щодо порядку визначення середньоринкової вартості транспортного засобу позивача, а також
Позивач не погоджується з вказаним рішенням, оскільки вважає, що середньоринкова вартість його автомобіля є нижчою за мінімально встановлену, з якою законодавець повязує обовязок сплачувати транспортний податок.
При розгляді спору суд виходить з наступних положень діючого законодавства.
01.01.2015 набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28.12.2014 Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи, яким згідно зі статтею 267 Податкового кодексу України було введено новий транспортний податок.
Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Положенням пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
Базою оподаткування у відповідності до пп. 267.3.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Згідно п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Відповідно до пп. 267.5.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Згідно пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності. Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.
Тобто, із набранням чинності вказаними положеннями ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 24.12.2015 року N 909-VIII щодо об'єкта оподаткування), власники транспортних засобів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, є платниками транспортного податку.
Відповідно до ст. 8 Закону України Про Державний бюджет України на 2016 рік установлено у 2016 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 1378 гривень.
Отже середньоринкова вартість транспортного засобу - обєкта оподаткування має становити більше 1033500,00 грн.
Відповідно до п 2 ОСОБА_5 визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. № 66, чинної на момент виникнення спірних правовідносин, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403, де за ціну нового транспортного засобу (Цн) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, обєму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.
У пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначено, що середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100) х (1 ± (Гк / 100), Цн- ціна нового транспортного засобу в Україні; Г- коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1 (Коефіцієнт з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів (автомобіля) у роках понад 1 до 2 62%); Гк- коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2 (Коефіцієнт з урахуванням різниці між фактичним та нормативним середньорічним пробігом транспортних засобів у тис. кілометрів).
Таким чином, для розрахунку середньоринкової вартості має бути врахована ціна нового ідентичного транспортного засобу.
Підпунктом 14.1.80 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що ідентичні товари (роботи, послуги) - товари (роботи, послуги), що мають однакові характерні для них основні ознаки. При цьому під ідентичними розуміються товари, що мають однакові ознаки з оцінюваними товарами, у тому числі такі, як: фізичні характеристики; якість та репутація на ринку; країна виробництва (походження); виробник.
Позивачем до позовної заяви було надано договір № 916085 від 15.12.15, лист замовлення на автомобіль та довідку ТОВ «Автомобільний дом «Соллі Плюс», з яких вбачається, що позивачем в автосалоні ТОВ «Автомобільний дом «Соллі Плюс» було придбано новий автомобіль марки Volkswagen, модель TOUAREG, 2015 року випуску, об'єм двигуна 2967 куб.см., вартістю 1309500 грн.(разом з ПДВ) у комплектації згідно специфікації, а саме серійної комплектації автомобіля Новий TOUAREG Life 3.0 V6 TDI CR.
Представник відповідача у запереченнях посилається на те, що відповідач для вирішення питання чи є автомобіль Volkswagen, модель TOUAREG, 2015 року випуску, об'єм двигуна 2967 куб.см., який належить позивачу на праві власності, обєктом оподаткування - бере для розрахунку суму нового транспортного засобу Volkswagen, модель TOUAREG, 2015 року випуску, об'єм двигуна 2967 куб.см у розмірі 1775493,14 грн., посилаючись на інформацію, яка міститься на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та посилаючись на ОСОБА_5 визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. № 66, розраховує середньоринкову вартість автомобіля позивача у сумі 1045765,46 грн.
При цьому у розрахунку до спірного податкового повідомлення-рішення відсутні дані щодо середньоринкової вартості автомобіля позивача, з якої відповідач робить висновок про те, що автомобіль позивача є обєктом оподаткування транспортним податком. (а.с.29)
Суд не приймає в якості належного обґрунтування середньоринкової вартості транспортного засобу позивача для розрахунку податкового зобовязання у травні 2016, виходячи з первинної вартості нового авто за даними сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України станом на серпень 2017, оскільки вказаний сайт не враховує комплектацію автомобіля позивача, отже ціна не може бути визнана ціною ідентичного автомобіля, а також з пояснень представників відповідача в судовому засіданні встановлено, що у податкового органу був відсутній будь-який розрахунок середньоринкової вартості автомобіля позивача на момент прийняття спірного податкового повідомлення-рішення та не зберіглися дані сайту Мінекономрозвитку на той момент.
З наданої представником позивача роздруківки з сайту avto.ria.com, вбачається, що новий автомобіль Volkswagen, модель TOUAREG, об'єм двигуна 3.0, в залежності від комплектації «Life» та «Premium Life» коштує від 1349562 грн до 1793740 грн., тобто вартість нового авто комплектації позивача відповідає рівню зазначеної ціни.
ОСОБА_5 визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. № 66, середньоринкова вартість автомобіля позивача, навіть без урахування «коефіцієнту з урахуванням різниці між фактичним та нормативним середньорічним пробігом транспортних засобів у тис. кілометрів», становить: 1309500грн*62%=811890 грн, в той час, як вартість транспортного засобу - обєкта оподаткування має становити більше 1033500,00 грн.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що автомобіль Volkswagen, модель TOUAREG, 2015 року випуску, об'єм двигуна 2967 куб.см., що належить ОСОБА_3, не є обєктом оподаткування транспортним податком у 2016 році.
На підставі викладеного, суд вважає недоведеною відповідачем правомірність прийняття ним спірного податкового повідомлення-рішення, через що позовні вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області № 45-13-04 від 19.05.16.
Стягнути з Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області (пров. Академіка Підгорного, буд. 3, м. Харків, 61046, код за ЄДРПОУ 39859695) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_3 (62416, Харківська обл., Харківський р-н, смт. Пісочин, вул. Некрасова, буд. 25, РНОКПП: НОМЕР_1) у розмірі 640,00 грн. ( шістсот сорок гривень 00 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 22 серпня 2017 року.
Суддя Білова О.В.