
Справа № 815/3933/17
УХВАЛА
21 серпня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
ОСОБА_1,
ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю секретаря Ордатій К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Центр підготовки моряків АВАНТ до Міністерства освіти і науки України про визнання незаконним та скасування наказу, визнання незаконними дій,-
ВСТАНОВИВ
У провадженні суду перебуває справа за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Центр підготовки моряків АВАНТ до Міністерства освіти і науки України про визнання незаконним та скасування наказу Міністерства освіти і науки України №1075 від 20.07.2017р., визнання незаконними дій Міністерства освіти і науки України щодо здійснення виїзної позапланової перевірки у період з 24.07.2017р. по 04.08.2017р. з питання дотримання ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері професійно-технічної освіти ТОВ «ЦПМ- «Авант» на підставі наказу Міністерства освіти і науки України №1075 від 20.07.2017р. «Про позапланову вибіркову виїзну перевірку ТОВ «ЦПМ- «Авант».
Під час судового засідання 21.08.2017р. представником ТОВ Центр підготовки моряків АВАНТ заявлено клопотання про забезпечення позову шляхом заборони Міністерству освіти і науки України приймати рішення за результатами проведеної на підставі наказу Міністерства освіти і науки України №1075 від 20.07.2017р. позапланової вибіркової виїзної перевірки ТОВ «ЦПМ «Авант», в тому числі, але не обмежуючись заборонити приймати рішення, передбачені статтею 16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015р., до набрання законної сили рішенням суду у справі.
В обґрунтування заявленого клопотання про забезпечення адміністративного позову представник позивача зазначала, що 04.08.2017р. Міністерством освіти і науки України закінчено проведення позапланової виїзної комплексної перевірки ТОВ «ЦПМ-«АВАНТ» на підставі наказу Міністерства освіти і науки України №1075 від 20.07.2017р. на предмет дотримання вимог ліцензійних умов щодо провадження освітньої діяльності у сфері професійно - технічної освіти ТОВ «ЦПМ-«Авант», за результатами якої складено акт від 04.08.2017р., у якому комісія Міністерства освіти і науки України, посилаючись на приписи п.8 ч.2 ст.16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» зазначила про перешкоджання здійснення перевірки, ненадання документів, відмову у доступі посадових осіб до місць провадження діяльності та відповідно визначила намір позбавити ТОВ «ЦПМ- «АВАНТ» ліцензії МОН України від 03.10.2014р. на надання освітніх послуг навчальними закладами, повязаних з одержанням професійної освіти на рівні кваліфікаційних вимог до професійно-технічного навчання, перепідготовки, підвищення кваліфікації шляхом її анулювання, у звязку з чим, на думку позивача, існує очевидна небезпека та очевидний вірогідний ризик, підтверджених складеними актами, заподіяння шкоди правам свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі шляхом прийняття рішення про анулювання ліцензії від 03.10.2014р., що призведе до позбавлення позивача права на здійснення основного виду господарської діяльності з надання освітніх послуг, також позивач буде позбавлений можливості виконати обовязок з приводу надання освітніх послуг учням, що зараховані до навчального процесу та здобувають освіту. Також, представником позивача зазначено, що посадові особи Міністерства освіти і науки України під час складання актів від 26.07.2017р., від 27.07.2017р., від 31.07.2017р. всупереч Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» посилаються на приписи пункту 8 ч.2 ст.16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», що визначає підстави для позасудового (одноособового) прийняття рішення про анулювання ліцензії органом ліцензування. Крім того, представником позивача зазначено, що, на його думку, у Міністерства освіти та науки України, як органу ліцензування, відсутні повноваження приймати будь-які рішення регламентовані Законом України Про ліцензування видів господарської діяльності, Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності після закінчення позапланової виїзної комплексної перевірки ТОВ ЦПМ -Авант на предмет дотримання вимог ліцензійних умов щодо провадження освітньої діяльності у сфері професійно - технічної освіти ТОВ ЦПМ -Авант на підставі наказу Міністерства освіти і науки України №1075 від 20.07.2017р., оскільки підставою для прийняття наказу Міністерства освіти і науки України №1075 від 20.07.2017р. є ухвала Краматорського міського суду Донецької області від 14.06.2017р. у межах кримінального провадження №42016050000001339. При цьому, представник позивача зазначала, що, на її думку, прийняття оскаржуваного наказу є очевидно протиправним, оскільки проведення позапланової перевірки дотримання ліцензійних вимог закладів освіти МОН України на підставі рішення суду не передбачено Законом України Про ліцензування видів господарської діяльності, Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, наказ виданий на підставі ухвали Краматорського міського суду Донецької області від 14 червня 2017 року, у якій не зазначено ні строку, ні порядку набрання цим судовим рішенням законної сили та наказом призначена перевірка у період, коли строк дії ухвали та її виконання закінчився. У звязку з викладеним, на думку позивача, наявні підстави для забезпечення адміністративного позову ТОВ ЦПМ-Авант.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також, якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
При цьому, відповідних достатніх доказів наявності підстав для застосування таких заходів забезпечення адміністративного позову як заборона Міністерству освіти і науки України приймати рішення за результатами проведеної на підставі наказу Міністерства освіти і науки України №1075 від 20.07.2017р. позапланової вибіркової виїзної перевірки ТОВ «ЦПМ «Авант», в тому числі, але не обмежуючись заборонити приймати рішення, передбачені статтею 16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015р., до набрання законної сили рішенням суду у справі, позивачем до суду не надано.
Разом з тим, забезпечення позову шляхом заборони Міністерству освіти і науки України приймати рішення за результатами проведеної на підставі наказу Міністерства освіти і науки України №1075 від 20.07.2017р. позапланової вибіркової виїзної перевірки ТОВ «ЦПМ «Авант», в тому числі, але не обмежуючись заборонити приймати рішення, передбачені статтею 16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015р., до набрання законної сили рішенням суду у справі суперечить вимогам ст.117 КАС України, оскільки вказані дії фактично є вирішенням справи по суті позовних вимог, що є неприпустимим.
Враховуючи викладене, суд вважає, що зазначене клопотання позивача від 21.08.2017р. про вжиття заходів забезпечення позову задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 117, 118, 133, 158 - 160, 165 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю Центр підготовки моряків АВАНТ про забезпечення адміністративного позову від 21.08.2017р. - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в порядку ч.3 ст. 186 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено 21.08.2017р.
Суддя К.О. Танцюра
Суддя Н.В. Бжассо
Суддя К.С. Єфіменко