Постанова № 68423134, 21.08.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2017
Номер справи
805/2736/17-а
Номер документу
68423134
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 серпня 2017 р. Справа №805/2736/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної Служби України з питань праці до Державного підприємства “Селидіввугілля” в особі відокремленого підрозділу “Шахта Росія” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов’язання зупинення ведення робіт, суд -

В С Т А Н О В И В:

28 липня 2017 року Державна Служба України з питань праці звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства “Селидіввугілля” в особі відокремленого підрозділу “Шахта Росія” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов’язання зупинення ведення робіт

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі наказу від 10 липня 2017 року №1186 у період з 10 липня 2017 року по 21 липня 2017 року була проведена позапланова перевірка відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, попередження аварій, небезпечних ситуацій та нещасних випадків. Так, під час перевірки виявлено 33 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 21 створює загрозу життю та здоров’ю людей.

Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справи, щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням, розглядаються у скороченому провадженні.

На виконання зазначених вимог відповідачем не було надано заперечень, тому суд вважає можливим розгляд справи в скороченому провадженні.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року №442 “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” (далі - Постанова № 442) утворено Державну службу з питань праці (далі – Держпраці), шляхом злиття Державної інспекції з питань праці та Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Державна служба України з питань праці України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою Кабінету Міністрів України “Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України” від 11 лютого 2015 року № 100 утворено Головне управління Держпраці у Донецькій області, реорганізувавши шляхом злиття Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області та Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України “Питання державної служби праці” від 30 вересня 2015 року № 1021-р функції і повноваження Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки, що припиняється, покладені на Державну службу з питань праці.

Наказом Держпраці України від 7 травня 2015 року № 16 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі – Управління Держпраці), згідно пункту 1 якого, Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби України з питань праці у та їй підпорядковується.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України “Про охорону праці” державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з підпунктом 15 пункту 4 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Суд встановив, що у період з 10.07.2017р. по 21.07.2017р. на підставі наказу про проведення позапланової перевірки Відокремленого підрозділу Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля» від 10.072017р. № 1186 та направлення на перевірку від 10.07.2017р. №06.5/689 позивачем була проведена позапланова перевірка відповідача в частині дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатними якої було складено акт № 06.5-5/111.

Відповідно до акту перевірки суб’єкта господарювання від 10.07.2017р. зафіксовані 33 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 21 створює загрозу життю людей, а саме:

Відсутній розроблений відповідно до вимог чинного законодавства і затверджений головним інженером шахти проект на погашення гірничої виробки (квершлагу пл.L6-L1), що є порушенням п.1 гл. 2 р.XI «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10.

Квершлаг пл.L6-L1 (протяжність виробки 91м.):

В місці ведення робіт з погашення виробки не встановлено стійки посилюючого кріплення в місці проведення гірничих робіт, що є порушенням п.4 гл. 6 р.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

На ПК-4+11м., в замковому з’єднанні 5 рам арочного кріплення встановлено по одній скобі, що є порушенням п.1 гл. 3 р.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

На всьому протязі виробки відсутні між рамні стяжки, що є порушенням п.5 гл. 3 р.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

На ПК 3-ПК-4+11м., не затягнуто боки виробки, що є порушенням п.5 гл. 3 р.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

На ПК-3 дерев’яна затяжка боків виробки деформовано не придатна для експлуатації, маємо декілька вивалів породи, що є порушенням п.5 гл. 3 р.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

На всьому проязі виробки не встановлено засоби ППЗ, що є порушенням п.3 гл.1 р. IX «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10.

Південний польовий штрек пл.L6 :

На всьому протязі виробки відсутні бокові між рамні стяжки, що є порушенням п.5 гл. 3 р.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

На ПК 14 на двох рамах арочного кріплення не затягнуто боки та крівлю виробки маємо вивал породи, що є порушенням п.5 гл. 3 р.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

На всьому протязі виробки не встановлено засоби ППЗ , що є порушенням п.3 гл.1 р. IX «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10.

Головний відкотний квершлаг гор. 210м.:

На ПК40-ПК-65 відсутні між рамні стяжки, що є порушенням п.5 гл. 3 р.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

На ПК 42-ПК-45 дерев’яна затяжка крівлі та боків виробки деформовано не придатна для експлуатації (прогнила), що є п.1 гл. 6 р.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

На всьому протязі виробки не встановлено засоби ППЗ , що є порушенням п.3 гл.1 р. IX «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10.

Програму розвитку гірничих робіт не погоджено на друге півріччя з територіальним органом Держпраці, що є порушенням п.12 гл. 1 р.IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

Працівники підприємства не забезпечені ізолюючими саморятівниками ШСС-1П, при плані 1697 шт., факт 778 шт., не виконується графік виконання умов узгодження планів розвитку гірничих робіт, що є порушенням п.12 гл. 3 р.IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

Не в повному обсязі проводиться навчання підземних працівників ВП «Шахта Росія» в «димних камерах», при плані 1037 працівників фактично пройшли тренування 97, не виконується графік виконання умов узгодження планів розвитку гірничих робіт, що є порушенням п.12 гл. 3 р.IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

Підприємство не забезпечило працівників засобами індивідуального захисту: спецодягом, спецвзуттям, окулярами: план 465, факт-0, не виконується графік виконання умов узгодження планів розвитку гірничих робіт, що є порушенням п.4 гл. 1 р.IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

Підприємство не в повному обсязі забезпечило респіраторами Р-34; план – 39 нт., факт-0, не виконується графік виконання умов узгодження планів розвитку гірничих робіт, що є порушенням п.5 гл. 3 р.IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

Підприємство не в повному обсязі забезпечено інертним пилом: план – 34,5 шт., факт-24,15 шт., не виконується графік виконання умов узгодження планів розвитку гірничих робіт, що є порушенням п.5 гл. 3 р.IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

Підприємство не в повному обсязі забезпечено засобами протипожежного захисту, не проведено ТО вогнегасників ВВШ 9 - план 204, факт 0; ВП-8 - план 259, факт – 0, що є порушенням п.3 гл.1 р. IX «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10.

Не виконуються роботи з проведення ревізії та налагоджування стаціонарних підйомних установок та вентиляторів головного провітрювання, не виконується графік виконання умов узгодження планів розвитку гірничих робіт (підйомні машини план – 10, факт – 2), що є порушенням п.9 гл. 10 р. VII, п.3 гл. 1 р. V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

Статтею 4 Закону України “Про охорону праці” визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників, порушень вимог Кодексу України про надра, відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі – Закон N 877-V ) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

На підставі пункту 2 частини 2 статті 18 КАСУ окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Пунктом 10 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі-будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Також, суд роз’яснює сторонам, що відповідно до частин 12, 13 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Враховуючи вищевикладене, та у зв’язку з тим, відповідачем до суду не надано жодних належних та допустимих доказів усунення порушень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державної Служби України з питань праці до Державного підприємства “Селидіввугілля” в особі відокремленого підрозділу “Шахта Росія” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов’язання зупинення ведення робіт - задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства “Селидіввугілля” в особі відокремленого підрозділу “Шахта Росія” (код ЄДРПОУ 33621568) розташованого за адресою: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Карла Маркса, буд.41, шляхом зобов’язання Державного підприємства “Селидіввугілля” в особі відокремленого підрозділу “Шахта Росія” повного зупинення ведення робіт з погашення квершлагу пл.1-6 – 1-1, розташованого за адресою: Донецька область, м. Селидове, вул. Карла Маркса, б.41, у зв’язку із загрозою життю людей.

Постанова підлягає негайному виконанню.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Галатіна О.О.