
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" серпня 2017 р.Справа № 922/1832/17
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Хотенця П.В.
при секретарі судового засідання Помпі К.І.
розглянувши справу
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Харків до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, м. Харків 3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Харківський національний Університет радіоелектроники, м. Харків про скасування рішення за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1, дов. від 21.03.2017 року
відповідача - Смірнова О.В., дов. № 65 від 08.06.2017 року
третьої особи - не з*явився
ВСТАНОВИВ:
Розглядається позовна вимога про скасування рішення додаткового засідання конкурсної комісії Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області оформленого Протоколом № 4 від 19 квітня 2017 року у відповідності до якого виключено особу - Фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 з числа учасників конкурсу на право оренди державного майна: нежитлові приміщення кім. №№Д-25, Д-26, Д-27 на 1-му поверсі 4-поверхового навчального корпусу, літ. Д-4, інв № 70994, реєстровий № 02071197.1.ЯГЛКУС044, пам*ятка архітектури, загальною площею 33,50 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває на балансі Харківського національного Університета радіоелектроники, як таку, що порушила вимоги Порядку проведення конкурсу та визнано нового переможця конкурсу.
Щодо заяви позивача про вжиття заходів до забезпечення позову, яка була подана разом з позовною заявою, суд зазначає наступне.
Згідно статті 66 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за заявою сторони, прокурора або з власної ініціативи має право вжити передбачених статтею 67 цього Кодексу заходів до забезпечення позову. Забезпечення позову допускається в будь-якій стадії провадження у справі, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.
Згідно статті 67 Господарського процесуального кодексу України позов забезпечується: накладанням арешту на майно або грошові суми, що належать відповідачу; забороною відповідачеві вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Відповідно до пункту 1 Постанови пленуму Вищого господарського суду України № 16 від 26 грудня 2011 року "Про деякі питання практики застосування заходів до забезпечення позову" відповідно до статті 66 Господарського процесуального кодексу України заходи до забезпечення позову застосовуються господарським судом за заявою сторони, прокурора, або з ініціативи господарського суду як гарантія реального виконання рішення суду. Особа, яка подала заяву про забезпечення позову, повинна обґрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову. З цією метою та з урахуванням загальних вимог, передбачених статтею 33 Господасрького процесуального кодексу України, обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу до забезпечення позову. У вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає клопотання позивача про вжиття заходів до забезпечення позову необґрунтованим та відмовляє у його задоволенні.
Представник позивача у судовому засіданні просить суд долучити до матеріалів справи письмові пояснення, які суд приймає та долучає до матеріалів справи.
Представник позивача у судовому засіданні та у наданих письмових поясненнях підтримує заявлені позовні вимоги і просить їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у судове засідання не з*явився, у наданих письмових поясненнях проти заявлених позовних вимог не заперечує.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши пояснення повноважних представників позивача та відповідача, судом встановлено наступне.
23 лютого 2017 року Регіональним відділенням Фонду державного майна по Харківській області (відповідачем) Фізичну особу-підприємця - ОСОБА_2 (позивача) визнано переможцем конкурсу на право оренди державного нерухомого майна: нежитлові приміщення - кім. №№Д-25, Д-26, Д-27 на 1-ому поверсі 4-поверхового навчального корпусу, літ. Д-4, інв. №70994, реєстровий №02071197.1.ЯГЛКУС044, пам'ятка архітектури, загальною площею 33.50 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває на балансі Харківського національного університету радіоелектроніки.
У відповідності до пункту 27 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906 після закінчення засідання комісії, на якому було визначено переможця конкурсу, складається протокол, у якому зазначаються відомості про учасників; стартова орендна плата; пропозиції учасників; результати конкурсу. Прото кол не пізніше наступного робочого дня після проведення засідання підписується всіма членами комісії, які брали участь у засіданні, і переможцем конкурсу.
Відповідно до пункту 28 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906 протокол про результати конкурсу протягом трьох робочих днів після підписання його всіма членами комісії, які брали участь у засіданні, і переможцем конкурсу затверджується наказом орендодавця. Орендодавець протягом трьох робочих днів після затвердження результатів конкурсу письмово повідомляє про результати конкурсу всім учасникам і публікує їх у виданнях, в яких було надруковано оголошення про конкурс, та оприлюднює на веб-сайті орендодавця.
Матеріали справи свідчать про те що, відповідачем було порушено приписи закріплені у пункті 28 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906, оскільки після визначення переможця - 23 лютого 2017 року в строк протягом трьох робочих днів письмового повідомлення про результати конкурсу оформленого у вигляді протоколу та затвердженого наказом орендодавця, тобто відповідача, видано не було. На момент подання даної позовної заяви зазначені відомості відсутні у виданні, в якому було надруковано оголошення про конкурс, зазначені відомості відсутні і на веб-сайті орендодавця, тобто відповідача, як цьому вимагає пункт 28 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906
Згідно пункту 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906 орендодавець протягом трьох робочих днів після затвердження результатів конкурсу надсилає рекомендованим листом або вручає під розписку особисто переможцю конкурсу (уповноваженій ним особі) проект договору оренди. Переможець конкурсу або уповноважена ним особа після отримання проекту договору протягом п'яти робочих днів особисто повертає орендодавцю підписаний проект договору оренди. Умови догово ру оренди повинні враховувати істотні умови, визначені у статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та включати орендну плату, запропоновану переможцем конкурсу, а також пропозиції переможця конкурсу, подані ним для участі в конкурсі.
В той же час, відповідачем не було виконано вимоги закріплені пунктом 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906, оскільки на момент подання позову, позивач рекомендованого листа із підписаним проектом договору оренди чи під розписку як переможець конкурсу не отримував, як цього вимагають умови проведення конкурсу на право оренди державного майна, що безпосередньо свідчить про наявність порушень чинного законодавства України, що регулює відносини пов'язані із орендою державного майна у діях відповідача.
З матеріалів справи вбачається, що згодом, позивач отримав лист Регіонального відділення фонду державного майна України по Харківській області від 19 квітня 2017 року №43-2248 відповідно до якого, останньому стало відомо про те, що 19 квітня 2017 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області було проведено додаткове засідання конкурсної комісії, за результатами якого було прийнято рішення скасувати раніше прийняте рішення від 23 лютого 2017 року щодо визначення переможця конкурсу на право оренди державного майна: нежитлові приміщення - кім. №№Д-25, Д-26, Д-27 на 1-ому поверсі 4-поверхового навчального корпусу, літ. Д-4, інв. №70994, реєстровий №02071197.1.ЯГЛКУС044, пам'ятка архітектури, загальною площею 33,50 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває на балансі Харківського національного університету радіоелектроніки учасника №1 - Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, тобто позивача, виключено особу - Фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 з числа учасників конкурсу, як таку, що порушила вимоги Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна та визнано нового переможця конкурсу.
Суд вважає, що зазначене рішення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області було прийнято з численними порушеннями законодавства України, яке регулює відносини пов'язані із орендою державного майна, з огляду на наступне.
У повідомленні від 19 квітня 2017 року №43-2248 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області зазначає, що додаткове засідання конкурсної комісії було проведено на підставі пункту 32 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906
Відповідно до пункту 32 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906 у разі відмови переможця конкурсу від укладення договору оренди або порушення ним строку, зазначеного у пункті 30 цього Порядку, комісія за умови надходження від інших учасників конкурсу у визначений в оголошенні про конкурс строк пропозицій, що відповідають умовам конкурсу, скасовує раніше прийняте рішення про визначення переможця конкурсу, виключає особу, яка порушила вимоги цього Порядку, з числа учасників конкурсу та визначає час і місце проведення додаткового засідання комісії. Додаткове засідання проводиться в порядку, встановлено му пунктом 34 цього Порядку.
Матеріали справи свідчать про те, що переможець конкурсу - Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 не надавала жодних документів, заяв чи клопотань пов'язаних із відмовою від укладення договору оренди, в той же час, що стосується іншої підстави проведення додаткового засідання - порушення переможцем строку, зазначеного у пункті 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906, то заявник зазначає, що орендодавець - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області не надсилав належним чином, тобто рекомендованим листом під роз писку чи особисто переможцю конкурсу проект договору оренди, який переможець конкурсу - Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 з урахуванням даного пункту Правил, була зобов'язана підписати, або відмовитись від підписання протягом п'яти робочих днів
Зі змісту повідомлення не зрозуміло в чому саме полягають порушення Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 які стали підставою для виключення останньої з числа учасників конкурсу та визначення нового переможця конкурсу.
Згідно пункту 34 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906 додаткове засідання комісії проводиться на підставі ма теріалів відкритого засідання, передбаченого пунктом 20 цього Порядку. На засіданні можуть бути присутніми учасники конкурсу, представники засобів масової інформації та інші заінтересовані особи. Новим переможцем конкурсу визначається той учасник конкурсу, розмір останньої пропозиції якого був найбільшим з пропозицій інших учасників конкурсу, допущених до подання конкурсної пропозиції щодо орендної плати, про що складається протокол, який підписується всіма членами комісії, які бра ли участь у засіданні, і новим переможцем конкурсу. Протокол про визначення пере можця конкурсу затверджується наказом орендодавця.
Відповідно до пункту 20 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906 протягом семи робочих днів після затвердження орендодав цем списку учасників, допущених до участі у конкурсі, комісія проводить відкрите засідання за участю учасників конкурсу (їх уповноважених осіб). На засіданні можуть бути присутні представники засобів масової інформації та інші заінтересовані особи. Се кретар комісії реєструє в протоколі засідання комісії кожного учасника конкурсу із зазна ченням дати, часу та прізвища учасника чи уповноваженої особи і видає картку з номером учасника. Реєстрація учасників конкурсу завершується за 10 хвилин до початку проведен ня конкурсу.
В той же час, на додатковому засіданні Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, яке було проведено 19 квітня 2017 року позивач не був присутнім, оскільки Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області не надсилало жодних повідомлень щодо проведення додаткового засідання, окрім того, не було попереджено про дане засідання і балансоутримувача даного майна - Харківського національного університету радіоелектроніки, що свідчить про безумовні порушення в діях Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області.
З матеріалів справи вбачається, що на адресу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 було направлено лише повідомлення від 19 квітня 2017 року за №43-2248, але текст додаткового рішення, яке було прийнято за результатами додаткового засідання направлено не було, хоча навіть після отримання даного повідомлення, позивач в особі представника за довіреністю звертався із вимогою в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації" надати належним чином засвідчене рішення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області прийняте за результатами проведення додаткового засідання конкурсної комісії від 19 квітня 2017 року.
03 травня 2017 року представником Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 за довіреністю - ОСОБА_1 на адресу відповідача було направлено запит в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації" з вимогою надати належним чином засвідчене рішення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, прийняте за результатами проведення додаткового засідання конкурсної комісії від 19 квітня 2017 року.
У відповідь 29 травня 2017 року представником Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 за довіреністю - ОСОБА_1, було отримано Повідомлення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 22 травня 2017 року за №43-2863 разом із копією Протоколу №4 додаткового засідання конкурсної комісії від 19 квітня 2017 року щодо визначення нового переможця конкурсу на право оренди державного майна: нежитлові приміщення - кім. № №Д-25, Д-26, Д-27 на 1-ому поверсі 4-поверхового навчального корпусу, літ. Д-4, інв. №70994, реєстровий №02071197.1.ЯГЛКУС044, пам'ятка архітектури, загальною площею 33,50 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває на балансі Харківського національного університету радіоелектроніки.
Згідно із Протоколу №4 додаткового засідання конкурсної комісії від 19 квітня 2017 року:
На підставі пункту 32 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906 скасовано раніше прийняте рішення конкурсної комісії від 23 лютого 2017 року щодо визначення переможця конкурсу на право оренди державного майна: нежитлові приміщення - кім. №№Д-25, Д-26, Д-27 на 1-ому поверсі 4- поверхового навчального корпусу, літ. Д-4, інв. №70994, реєстровий №02071197.1.ЯГЛКУС044, пам'ятка архітектури, загальною площею 33.50 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває на балансі Харківського національного університету радіоелектроніки учасника №1 - Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 та виключено Фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 з числа учасників конкурсу, як таку, що порушила вимоги Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906, зі змінами.
На підставі пункту 33 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906 скасовано пункт 2 наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 23 лютого 2017 року №375 "Про результат проведення конкурсу на право оренди державного майна - нежитлові приміщення за адресою: АДРЕСА_1".
На підставі пунту 34 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906 визначено новим переможцем конкурсу на право оренди державного майна: нежитлові приміщення - кім. №№Д-25, Д-26, Д-27 на 1-ому поверсі 4-поверхового навчального корпусу, літ. Д-4, інв. №70994, реєстровий №02071197.1.ЯГЛКУС044, пам'ятка архітектури, загальною площею 33.50 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває на балансі Харківського національного університету радіоелектроніки учасника №2 - Фізичної - особи підприємця ОСОБА_4, розмір останньої пропозиції якого був найбільшим з пропозицій інших учасників конкурсу, відправити на публікацію до газети "Відомості приватизації" інформаційне повідомлення про рішення конкурсної комісії та проінформувати учасників про рішення комісії.
На підставі пункту 34 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області укласти договір оренди державного майна: нежитлові приміщення - кім. №№Д-25, Д-26, Д-27 на 1-ому поверсі 4-поверхового навчального корпусу, літ. Д-4, інв.№70994, реєстровий №02071197.1.ЯГЛКУС044, пам'ятка архітектури, загальною площею 33.50 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває на балансі Харківського національного університету радіоелектроніки з Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 та при укладенні договору оренди застосувати орендну плату на рівні 20 600, 00 грн. (без врахування ПДВ), яка підлягає коригуванню шляхом застосування індексів інфляції відповідно до наданих на конкурс пропозицій.
Протокол №4 додаткового засідання конкурсної комісії щодо визначення нового переможця конкурсу на право оренди державного майна: нежитлові приміщення - кім. №№Д-25, Д-26, Д-27 на 1-ому поверсі 4-поверхового навчального корпусу, літ. Д-4, інв. №70994, реєстровий №02071197.1.ЯГЛКУС044, пам'ятка архітектури, загальною площею 33.50 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває на балансі Харківського національного університету радіоелектроніки та інформаційне повідомлення про рішення конкурсної комісії затвердити наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області.
Зазначений протокол №4 підписано, головою конкурсної комісії, заступником голови, членами комісії: начальником віллілу управління персоналом та роботи зі ЗМІ, начальником відділу правового забезпечення, фізичною особою-підприсмцем: секретарем комісії. Таким чином, членами конкурсної комісії в особі 6 чоловік, однак згідно із Порядку денного додаткового засідання від 19 квітня 2017 року у Протоколі №4 зазначено, що присутні 4 члена комісії, (аркуш №1 Протоколу)
Окрім того, до складу комісії включено фізичну особу-підприємця (аркуш №3 Протоколу), що суперечить пункту 8 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906, який передбачає, що до складу комісії входять представники орендодавця, органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном, а в разі розгляду питань захисту навколишнього природного се редовища, дотримання умов належного утримання об'єктів соціально-культурного призначення - також органу місцевого самоврядування за місцем розташування об'єкта.
Відповідно до пункту 9 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906 комісія утворюється в кількості від п'яти до семи осіб. Склад комісії затверджується наказом орендодавця.
Таким чином, суд вважає, що додаткове рішення конкурсної комісії Регіонального відділення Фонду державного майна по Харківській області оформлене у вигляді Протоколу №4 від 19 квітня 2017 року, суперечить Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906. а також Закону України "Про оренду державного та комунального майна", з огляду на наступе:порушено приписи закріплені у пункті 28 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906, оскільки після визначення переможця - 23 лютого 2017 року в строк протягом трьох робочих днів письмового повідомлення про результати конкурсу оформленого у вигляді протоколу та затвердженого наказом орендодавця, тобто відповідача, видано не було. Більше того, на момент подання даної позовної заяви зазначені відомості відсутні у виданні, в якому було надруковано оголошення про конкурс, зазначені відомості відсутні і на веб-сайті орендодавця, тобто відповідача, як цьому вимагає пункт 28 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906; приписи пунктів 32, 34 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906 (у разі відмови переможця конкурсу від укладення договору оренди або порушення ним строку, зазначеного у пункті 30 цього Порядку, комісія за умови надходження від інших учасників конкурсу у визначений в оголошенні про конкурс строк пропозицій, що відповідають умовам конкурсу, скасовує раніше прийняте рішення про визначення переможця конкурсу, виключає особу, яка порушила вимоги цього Порядку, з числа учасників конкурсу та визначає час і місце проведення додаткового засідання комісії).
Оскільки переможець конкурсу - Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 не надавала жодних документів, заяв чи клопотань пов'язаних із відмовою від укладення договору оренди, в той же час, що стосується іншої підстави проведення додаткового засідання - порушення переможцем строку, зазначеного у пункті 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906, то суд зазначає, що орендодавець - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області не надсилав належним чином, тобто рекомендованим листом під розписку чи особисто переможцю конкурсу проект договору оренди, який переможець конкурсу - Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 з урахуванням даного пункту Правил, була зобов'язана підписати, або відмовитись від підписання протягом п'яти робочих днів після отримання: на додатковому засіданні Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, яке було проведено 19 квітня 2017 року позивач не був присутнім, оскільки Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області не надсилало жодних повідомлень щодо проведення додаткового засідання, окрім того, не було попереджено про дане засідання і бсиїансоутримувача даного майна - Харківського національного університету радіоелектроніки; на адресу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 було направлено лише повідомлення від 19 квітня 2017 року за №43-2248 про результати проведення додаткового засідання конкурсної комісії, але текст додаткового рішення, яке було прийнято за результатами додаткового засідання направлено не було, що власне суперечить і пункту 3 Протоколу №4 від 19 квітня 2017 року ("відправити на публікацію до газети інформаційне повідомлення про рішення конкурсної комісії та проінформувати учасників про рішення комісії"); Протокол №4 від 19 квітня 2017 року позивачем було отримано лише внаслідок направлення 03 травня 2017 року представником за довіреністю - ОСОБА_1 на адресу відповідача запиту в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації" з вимогою надати належним засвідчене рішення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області прийняте за результатами проведення додаткового засідання конкурсної комісії від 19 квітня 2017 року. А сам текст отримано 29 травня 2017 року; протокол №4 підписано, головою конкурсної комісії, заступником голови, членами комісії: начальником відділу управління персоналом та роботи зі ЗМІ, начальником відділу правового забезпечення, фізичною особою-підприємцем; секретарем комісії. Таким чином, членами конкурсної комісії в особі 6 чоловік, однак згідно із Порядку денного додаткового засідання від 19.04.2017 року у Протоколі №4 зазначено, що присутні 4 члена комісії, (аркуш №1 Протоколу); до складу конкурсної комісії на додатковому засіданні включено фізичну особу-підприємця (аркуш №3 Протоколу), що суперечить пункту 8 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхід ним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" державну політику у сфері оренди здійснюють, зокрема Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та'законами України.
Відповідно до пункту 2 частини 7 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" порядок проведення конкурсу визначається: Фондом державного майна України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Згідно пункту 1 Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області, затвердженим Головою Фонду державного майна України 16 липня 2012 року та зареєстрованим державним реєстратором виконавчого комітету Харківської міської ради 12 вересня 2012 року за номером 1480105006037571, Регіональне відділення є територіальним органом Фонду державного майна України, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'ємами державної власності, у тому числі корпоративни ми правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, діє на підставі Конституції України. Закону України "Про Фонд державного майна України", а також інших нормативно-правових актів, що регулюють питання діяль ності Фонду державного майна України.
Повноваження Регіонального відділення у сфері оренди державного майна визначені пунктом 5.3 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, яке за тверджено Наказом Фонду державного майна України від 15 травня 2012 року № 678 та зареєстро вано в Міністерстві юстиції України 11 червня 2012 року за № 935/21247 згідно якого, Регіональне відділення виступає орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло у процесі приватизації (корпоратизації) до статутного капіталу господарських товариств, що перебу вають у державній власності; здійснює контроль за надходженням до Державного бюдже ту України плані за оренду державного майна по договорах оренди, укладених регіональ ним відділенням, та договорах оренди, укладених підприємствами, організаціями, устано вами, розмір орендної плати по яких погоджений регіональним відділенням; проводить інвентаризацію, оцінку цілісних (єдиних) майнових комплексів державних підприємств, ор ганізацій, їх структурних підрозділів, що передаються в оренду регіональним відділенням, а також нерухомого майна та майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств, утворених у процесі приватизації (корпоратизації), або виступає її замовником, укладає договори на проведення оцінки зазначеного майна та затверджує акти оцінки (висновки про вартість майна); здійснює контроль за використанням орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, ви конанням умов договорів оренди цілісних майнових комплексів державних підприємств; здійснює контроль за використанням орендованого нерухомого майна, а також майна, що не увійшло у процесі приватизації (корпоратизації) до статутного капіталу господарських товариств, що перебувають у державній власності, та за виконанням умов договорів орен ди; бере участь у здійсненні контролю за поверненням цілісних майнових комплексів дер жавних підприємств до сфери управління уповноважених органів управління після закін чення строку дії договору оренди.
Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних під приємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Авто номній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності їх структурних під розділів та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності визначається Законом України "Про оренду державного та кому нального майна".
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду держаного та комунального май на" державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого само врядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.
Згідно частини1 статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає недійсним правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади АРК або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права та інтереси.
Відповідно до частини 1 статті 21 Цивільного кодексу України, правовий акт може бути визнаний недійсним (незаконним, протиправним), тобто таким, що не відповідає закону (іншому правовому акту), якщо він виданий органом або посадовою особою з перевищенням наданих йому законом повноважень або в межах компетенції, але з порушенням діючого законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відсутні підстави для проведення додаткового засідання конкурсної комісії, встановлених пунктом 32 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №906, що не спростовано поясненнями відповідача, підтверджено матеріалами справи та свідчить про те, що рішення додаткового засідання конкурсної комісії Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, оформленого Протоколом № 4 від 19 квітня 2017 року є таким, що прийнято з порушеннм діючого законодавства.
Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно частини 1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується статтею 49 Господарського процесуального кодексу України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що у задоволенні клопотання позивача про вжиття заходів до забезпечення позову відмовлено, а позов задоволено повністю, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачу суми судового збору у розмірі 1600,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 124, 129 Конституції України, статтями 11, 16, 509, 525, 526, 530, 625 Цивільного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 22, 33-34, 43, 44, 49, 75, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Скасувати рішення додаткового засідання конкурсної комісії Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області оформленого Протоколом № 4 від 19 квітня 2017 року у відповідності до якого виключено особу - Фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 з числа учасників конкурсу на право оренди державного майна: нежитлові приміщення кім. №№Д-25, Д-26, Д-27 на 1-му поверсі 4-поверхового навчального корпусу, літ. Д-4, інв № 70994, реєстровий № 02071197.1.ЯГЛКУС044, пам*ятка архітектури, загальною площею 33,50 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває на балансі Харківського національного Університета радіоелектроники, як таку, що порушила вимоги Порядку проведення конкурсу та визнано нового переможця конкурсу.
Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області (61057, м. Харків, майдан Театральний, 1, код ЄДРПОУ 23148337) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (61019, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1600,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 19.08.2017 р.
Суддя П.В. Хотенець