
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2017 р. № 820/2318/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,
представника позивача - Щербиної А.Ю.,
представника відповідача - Бушнова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Харківській області до комунального підприємства "Вода" Валківської районної ради про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В :
Головне управління ДФС у Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з розрахункових рахунків комунального підприємства "Вода" Валківської районної ради (код ЄДРПОУ 34473807) податковий борг в розмірі 793855,49 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач перебуває на обліку в органах державної податкової служби як платник податків та платежів до бюджету. Всупереч вимог чинного законодавства відповідач не виконує свої податкові зобов'язання, внаслідок чого за ним обліковується податковий борг в розмірі 793855,49 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що відповідач не заперечує проти наявності податкового боргу, проте сплатити зазначену суму у підприємства не має можливості через відсутність відповідних коштів. Також представник відповідача подав до суду заяву, в якій просить надати розстрочку для сплати податкового боргу строком на 10 років.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступне.
Комунальне підприємство "Вода" Валківської районної ради перебуває на обліку в Південній ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області з 14.08.2006.
Відповідно до розрахунку суми податкового боргу та витягів з облікової картки відповідача, КП "Вода" має податковий борг перед бюджетом у сумі 793855,49 грн., з яких:
- з податку на додану вартість - 426551,94 грн., (в т.ч. основний платіж - 324116,22 грн.; штрафна санкція - 92990,40 грн; пеня - 9445,32 грн.);
- з податку на прибуток - 29234,63 грн., (в т.ч. основний платіж - 0,00 грн.; штрафна санкція - 10751,90 грн; пеня - 18482,73 грн.);
- з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин - 338068,92 грн., (в т.ч. основний платіж - 243926,83 грн.; штрафна санкція - 13337,14 грн; пеня - 80804,95 грн.).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
Згідно пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, визначену у поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що КП "Вода" самостійно подало податкові декларації з податку на додану вартість від 17.10.2016, 18.11.2016, 19.12.2016, 16.02.2017, 20.02.2017, 20.03.2017, 18.04.2017; та розрахунки податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 09.11.2015, 02.02.2016, 10.06.2016, 09.08.2016, 04.11.2016, 03.02.2017, 19.04.2017.
Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до пункту 58.2 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
З матеріалів справи вбачається, що контролюючим органом винесено відносно КП "Вода" податкові повідомлення-рішення з податку на додану вартість: № 0004310 від 25.11.2016, № 0005790 від 14.12.2016, № 0007790 від 26.12.2016, № 0007780 від 26.12.2016, № 0000261201 від 11.03.2017, № 0000331201 від 12.04.2017; з податку на прибуток: № 0003110 та № 0003120 від 14.11.2014, № 0003170 від 03.12.2014, № 0000030 від 06.01.2015, № 0000230 від 03.04.2015, № 0001080 від 18.12.2015, № 0005770 від 14.12.2016; з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин: № 0000800 від 09.06.2016, № 0001180 від 14.07.2016, № 0004010 від 22.11.2016.
Зазначені податкові повідомлення-рішення вручені відповідачу, що підтверджується наявними в матеріалах справи відповідними доказами, та не заперечується відповідачем.
Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Приписами пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до розрахунку суми податкового боргу та витягів з облікової картки відповідача, у зв'язку з непогашенням відповідачем суми податкового зобов'язання протягом граничного строку її сплати, у КП "Вода" виник борг перед бюджетом в розмірі 793855,49 грн.
Судом встановлено, що контролюючим органом була винесена та направлена КП "Вода" податкова вимога від 08.12.2008 № 1/65 про сплату податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що податковий борг відповідача від дня винесення податкової вимоги від 08.12.2008 № 1/65 до цього часу не переривався.
Таким чином, податкова вимога про необхідність сплати відповідачем боргу в сумі 793855,49 грн додатково не надсилалась.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. (Підпункт 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. (Підпункт 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. (Пункт 95.4 статті 95 Податкового кодексу України).
Таким чином, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 793855,49 грн, який на час розгляду справи не сплачений.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Головного управління ДФС у Харківській області та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Щодо заяви представника відповідача про розстрочення стягнення заборгованості, суд зазначає, що вказане питання безпосередньо пов'язане зі стадією виконання судового рішення.
Так, відповідності до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення.
Таким чином, вирішення питання щодо розстрочення виконання рішення суду про стягнення суми боргу вбачається за можливе лише після набрання законної сили таким рішенням суду.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 14, 160-163, 164, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Харківській області до комунального підприємства "Вода" Валківської районної ради про стягнення податкового боргу - задовольнити в повному обсязі.
В задоволенні заяви представника відповідача про розстрочення стягнення заборгованості - відмовити.
Стягнути з розрахункових рахунків комунального підприємства "Вода" Валківської районної ради (код ЄДРПОУ 34473807) податковий борг в розмірі 793855 (сімсот дев'яносто три тисячі вісімсот п'ятдесят п'ять) грн 49 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 19 серпня 2017 року.
Суддя А.С. Мороко