ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2017 року справа № 813/2418/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Кухар Н.А.
при секретарі судового засідання Телиця О.В.
за участю представників:
представника позивача - Станкевича А.О.
представника відповідача - Антонюка І.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ТзОВ "Фукс Мастила Україна" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення , -
в с т а н о в и в :
ТзОВ "Фукс Мастила Україна" звернулося до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що податковим органом не було враховано, що строк сплати суми податкового зобов'язання з податку на прибутку спливав 20 травня 2017 року, та оскільки 20 травня 2017 року припадає на вихідний день, строк продовжується на перший робочий день, що настав після нього, а саме 22.05.2017 року. З цих підстав вважають податкове повідомлення - рішення протиправним та просять його скасувати.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві просив позов задоволити.
Позиція відповідача викладена у письмовому запереченні на позов та обґрунтовується тим, що якщо останній день сплати податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, то податковим кодексом не передбачено перенесення термінів сплати.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, з підстав наведених у запереченні на адміністративний позов.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
10 травня 2017 року позивачем подано до Львівського управління офісу великих платників податків ДФС України податкову декларацію за перший квартал 2017 року з податку на прибуток підприємства, якою було визначено суму податку у розмірі 1955715. Переплата по зазначеному податку становила 500244, 55 грн.
Сума у розмірі 1455715 грн., сплачена 22 травня 2017 року, що підтверджується копією платіжного доручення № 1651.
Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач) проведено перевірку дотримання вимог п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року, ТзОВ «Фукс Мастила України» код ЄДРПОУ 20843516, (далі - позивач), щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства у травні 2017 року. За результатами перевірки складено акт від 06.06.2016 року за № 129/28-10-48-06/20843516.
Як вбачається з акта перевірки, податковим органом в ході перевірки встановлено порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755- VI із змінами та доповненнями за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання з податку на прибуток підприємства у травні 2017 року по терміну сплати 19.05.2017 року. Сума штрафної санкції за несвоєчасну сплату 145 547, 05 грн.
На підставі акта перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення форми «Ш» від 22.06.2017 року № 0005544806, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10 % у сумі 1 455 470, 45 грн., за платежем податок на прибуток приватних підприємств. (а.с. 13).
Позивачем було подано заперечення на акт камеральної перевірки до Львівського управління офісу великих платників податків ДФС за № 01/461 від 16.06.2017 року. (а.. 17-18).
21.06.2017 року Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби було скеровано Керівнику ТзОВ «Фукс Мастила Україна» відповідь на заперечення за № 34205/10/28-10-48-06. (а.с. 15-16).
Надаючи правову оцінку обставинам викладеним сторонами, суд виходить з наступного.
Як вбачається з акту перевірки ТзОВ «Фукс Мастила України», маючи на граничний день сплати узгодженої суми з податку на прибуток (19.05.2017 року) переплату в розмірі 500 244, 55 грн., відповідно до платіжного доручення № 1651 на суму 1455 715 грн., несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкових зобов'язань з податку на прибуток задекларовану у податковій декларації з податку на прибуток підприємства (згідно ІКП платника сума 1455 715 грн., зарахована 22.05.2017 року).
Пунктом 46.1 ст. 46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п. 49.18. ст. 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;. календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу;календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
При цьому передбачено, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 49.20 ПК України).
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом п. 57.1 ст. 57 ПК України.
Отже, ПК України визначено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену в поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації, крім випадків, установлених ПК України. При цьому передбачено: якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем. Однак, ПК України не визначено граничного строку сплати податків, якщо останній день сплати припадає на вихідний (святковий) день.
Разом з тим, у Європейській конвенції про обчислення строків (ETS N 76) від 16 травня 1972 року, яка застосовується до обчислення строків у цивільних, комерційних і адміністративних справах, у статті 5 вказано, що при обчисленні строку суботи, неділі та офіційні свята враховуються. Однак, якщо diesadquem (для цілей цієї Конвенції термін "diesadquem" означає день, у який строк спливає) строку, до спливу якого має бути здійснена та чи інша дія, припадає на суботу, неділю, офіційне свято чи день, який вважається офіційним святом, встановлений строк продовжується на перший робочий день, який настає після них.
У відповідності до п. 56.21 ст. 56 ПК України, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Отже, виходячи з наведених норм, можливо дійти висновку, що граничний строк сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства за податковою декларацією за перший квартал 2017 року, який спливав 20 травня 2017 року та перепадав на вихідний день, а відтак перший операційний ( банківський) день, що настає після нього - 22.05.2017 року, у відповідності до чого позивачем здійснено сплату податкового зобов'язання у розмірі 1455715 грн., без порушення граничного строку сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства.
Вказана правова позиція узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі від 15.03.2017 року № К/800/24684/16.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Цей процесуальний обов'язок відповідачем не дотриманий.
Відповідно до встановлених обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у вигляді судового збору слід стягнути з відповідача.
Керуючись ст. ст. 7-14, 69 - 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення , винесене Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби від 22.06.2017 року № 0005544806.
Стягнути з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фукс Мастила України» судовий збір, в сумі 2183 (дві тисячі сто вісімдесят три) гривні 20 копійок.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови складено та підписано 21 серпня 2017 року.
Суддя Кухар Н.А.