ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2017 р. Справа № 804/1772/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Авіас" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
13.03.2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Авіас" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якій просить суд:
- скасувати прийняте Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Дніпра №0015831530 від 28.12.2016 р., яким визначена сума штрафних санкцій у розмірі 3036503,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем було складено Акт від 14.09.2016 р. №33/19/12-01/37149148 про результати камеральної перевірки термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку ПДВ, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "АВІАС" (код ЄДРПОУ 37149148) за квітень 2016 р., яким встановлені порушення вимог абз.11 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-IV, а саме реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН по яким має бути здійсненна реєстрація протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.
На підставі зазначеного Акта перевірки, відповідачем сформовано податкове повідомлення-рішення від 28.12.2016 року №0015831530 про застосування штрафу у розмірі 3036503,50 грн. За твердженням позивача, нарахування штрафних санкцій відповідачем у даному випадку є цілком необґрунтованими, оскільки факти зазначені в Акті перевірки не відповідають дійсності, а тому не могли слугувати підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
У судове засідання призначене на 31.07.2017 р. представник позивача не з'явився та подав клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач надав до суду письмові заперечення проти позову, в обґрунтування яких зазначено, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року №941 "Про перейменування ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області на ДПІ у Шевченківському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області, в підтвердження зазначеного надано копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Авіас" протягом квітня 2016 року виписано 11 646 податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, які зареєстровані в ЄРПН з порушенням граничного терміну реєстрації від 1 до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ у розмірі 26 918 363,65 грн., від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ 1 548 769,53 грн., від 31 до 690 календарних днів на загальну суму ПВД 111 944,31 грн., від 61 до 90 календарних днів на загальну суму ПДВ 3 352,93 грн.
Відповідачем в поданих запереченнях зазначено, що при відправленні електронних документів платник податків самостійно визначив кінцевий термін їх відправлення (враховуючи час на своєчасну доставку документів до контролюючого органу у разі можливого пошкодження телекомунікаційного зв'язку або ненадходження першої квитанції), при цьому зазначено, що єдиним правовим обґрунтуванням позиції позивача є посилання на Інструкцію підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затверджена наказом ДПА України від 10.04.2008 №233 "Про подання електронної податкової звітності" та висновок: електронні документи по суті не прийнято на стадії надходження лише з однієї причини, шляхом блокування можливості подання їх підприємством, тобто по суті технічним шляхом.
Однак, контролюючий орган зазначає, що з позицією позивача він не згоден, оскільки у відповідності до чинного законодавства податкові документи у електронному вигляді можуть бути надіслані до контролюючого органу засобами телекомунікаційного зв'язку за звітні періоди у терміни визначені законодавством.
У зв'язку із зазначеним, контролюючий орган просить суд відмовити у пред'явлені позовних вимог у повному обсязі.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову та заперечення проти позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року №941 Державну податкову інспекцію у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області перейменовано у Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Авіас" перебуває на податковому обліку в ДПІ у Шевченківському районі м.Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Відповідно до пп. 20.1.4 ст. 20 , п. 57.3 ст. 57, п. 54.3 ст. 54, п. 75.1.1 ст. 75, абз.11 п. 201.10 ст. 201 ПК України від 02.12.2010 року №2755-IV та в порядку ст. 76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-IV, головним державним ревізором-інспектором відділу адміністрування ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області, Котенком Сергієм Васильовичем проведено камеральну перевірку термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку ПДВ, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 Кодексу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Авіас" за квітень 2016 р., за результатами якої складений Акт від 14.09.2016 року №3319/12-01/37149148.
У ході перевірки встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Авіас" зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням термінів більше 15 днів.
На підставі зазначеного, контролюючим органом зроблено висновок про порушення вимог абз. 11 п. 201.10 ст. 201 ПК України від 02.12.2010 року №2755-IV, а саме реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН по яким має бути здійсненна реєстрація протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. Відповідно до п. 1201.1, ст. 1201 ПК України № 2755-VІ від 02.12.2010 року порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог ст.ст. 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу у розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
На підставі Акта перевірки від 14.09.2016 року №3319/12-01/37149148 відповідачем прийнято та направлено позивачу податкове повідомлення-рішення від 28.12.2016 року №0015831530, яким застосовано штрафні санкції за платежем податок на додану вартість на загальну суму 3 036 503,50 грн.;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 26918263,65 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 2 691 826,37 грн.;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 1548763,53 грн. застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 309 752,70 грн.;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 111 944,31 грн. застосовано штраф в розмірі 30 % в сумі 333 583,30 грн.;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 3 352,93 грн. застосовано штраф в розмірі 40 % у сумі 1 341,17 грн.;
Вирішуючи заявлений спір по суті, суд виходить із того, що 01.01.2015 року набрали чинності зміни до Податкового кодексу України, внесені Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року №71-VIII (далі - Закон №71-VIII), пунктом 25 якого Кодекс доповнено ст. 120-1 такого змісту:
Відповідно до ст. 120-1.1. порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі:
- 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів;
Відповідно до ст. 120-1.2 відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування.
При цьому, п. 198.5 ст. 198 ПК України визначав, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, відповідні податкові накладні.
В подальшому, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" від 16 липня 2015 року №643-VIII, пунктом 3 розділу І, внесені зміни до Податкового кодексу України, які набрали чинності з 29.07.2015 року, а саме, у статті 120-1:
1) в абзаці першому пункту 120-1.1 слова "податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних" замінити словами "податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних", а слова "тягнуть за собою накладення штрафу" - словами і цифрами "тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу";
2) у пункті 120-1.2 слова "податкової накладної / розрахунку коригування" замінити словами "податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної", а слова "тягне за собою накладення штрафу" - словами і цифрами "тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу";
3) доповнено пунктом 120-1.3 такого змісту:
"120-1.3. Порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику".
Здійснивши системний аналіз наведених вище норм чинного законодавства України та дослідивши докази наявні в матеріалах справи суд зазначає наступне.
Позивач стверджує, що по суті електронні документи не прийнято на стадії надходження лише через блокування можливості подання їх підприємством, тобто по суті лише з технічним причин. При цьому, факт самого порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у кількості 11646, які зареєстровані в ЄРПН з порушенням граничного терміну реєстрації від 1 до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ у розмірі 26918363,65 грн., від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ 1548769,53 грн., від 31 до 690 календарних днів на загальну суму ПДВ 111944,31 грн., від 61 до 90 календарних днів на загальну суму ПДВ 3352,93 грн. підприємством не заперечується.
Відповідно до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відтак, позиція позивача, яка була покладена в основу адміністративного позову не є належним доказом відсутності вини в розумінні ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України та не спростовує самого факту встановлення зазначеного правопорушення, як наслідок не є підставою для скасування податкового повідомлення-рішення, оскільки останнім не надано документів, які б спростовували факт встановлених порушень.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 28.12.2016 р. №0015831530 на загальну суму 3036503,50 грн. є прийнятим відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; своєчасно, що виключає як протиправний характер оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, так і наявність у суду правових підстав для задоволення позовних вимог. Тому суд відмовляє в задоволенні позову.
Керуючись ст. 11, 14, 69, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Авіас" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Дніпро Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський