Постанова № 68399011, 21.08.2017, Білогірський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
21.08.2017
Номер справи
669/640/17
Номер документу
68399011
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Білогірський районний суд Хмельницької області 30200 Хмельницька обл., смт Білогр'я, вул. Шевченка, 42, inbox@bg.km.court.gov.ua, Тел.(факс) 038 41 2 1444

Справа №: 669/640/17 Провадження № 3/669/306/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 серпня 2017 року смт.Білогір'я

Суддя Білогірського районного суду Хмельницької області Бараболя Н.С., при секретарі Рудій Т.В., з участю прокурора Кучерука Т.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Білогір'я матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки в Хмельницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України відносно

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с.Боложівка Шумського району Тернопільської області, жительки АДРЕСА_1 українки, громадянки України, з вищою освітою, директора Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів, одруженої,

за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1, перебуваючи на посаді директора Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів з 20 серпня 1998 року та будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка одержує заробітну плату за рахунок бюджету, являючись згідно п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог ст.28 цього ж Закону, 02 березня 2016 року в приміщенні Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів, яка знаходиться по вул. Центральній, 20 в с. Йосипівці Білогірського району Хмельницької області, видала наказ №12 «Про прийняття на роботу» свого зятя ОСОБА_2 водієм Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів, крім того, 01 вересня 2016 року в приміщенні Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів, яка знаходиться по вул. Центральній, 20 в с. Йосипівці Білогірського району Хмельницької області, видала наказ №58а «Про призначення» свого чоловіка ОСОБА_3 сторожем Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів, допустивши тим самим виникнення конфлікту інтересів, не повідомивши при цьому, не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а саме начальника відділу освіти молоді та спорту Білогірської РДА, про наявність конфлікту інтересів та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнала, у вчиненому розкаялася.

Прокурор в судовому засіданні просив суд визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні корупційних діянь, оскільки її вина повністю підтверджується матеріалами справи.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, доводи прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУАП, повністю доведена.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП настає відповідно за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів та вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Згідно з приміткою до ст.172-7 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». У цій статті під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції»:

1) корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність;

2) приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях;

3) реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;

4) близькі особи - особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких із суб'єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб'єкта.

Відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у п.1 ч.1 цієї статті, особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку.

Згідно ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:

1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Встановлено, що відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про загальну середню освіту» призначення на посаду та звільнення з посади керівника державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснює відповідний орган управління освітою. Призначення на посаду та звільнення з посади заступників керівника та інших педагогічних працівників державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснюється відповідним органом управління освітою за поданням керівника загальноосвітнього навчального закладу. Призначення на посаду та звільнення з посади інших працівників державного та комунального загальноосвітнього начального закладу здійснює його керівник.

Органом управління освітою на території Білогірського району є відділ освіти, молоді та спорту Білогірської районної державної адміністрації.

Наказом відділу освіти, молоді та спорту Білогірської районної державної адміністрації №15-к від 20 серпня 1998 року ОСОБА_1 переведено на посаду директора Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів з 20 серпня 1998 року.

Відповідно до ст.81 ЦК України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади АРК або органу місцевого самоврядування.

Згідно статуту Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів, затвердженого рішенням сесії Білогірської районної ради №10 від 26 грудня 2003 року, Йосиповецька ЗОШ І-ІІ ступенів на підставі рішення виконавчого комітету Йосиповецької сільської ради від 26 лютого 2004 року № 6, знаходиться у комунальній власності.

У зв'язку з наведеним, Йосиповецька ЗОШ І-ІІ ступенів є юридичною особою публічного права та на її директора поширюються положення Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до п.1.4 Посадової інструкції директора ЗОШ І-ІІ ступенів ОСОБА_1, затвердженої начальником відділу освіти, молоді та спорту Білогірської районної державної адміністрації від 12 січня 2016 року, директор школи підпорядковується безпосередньо відділу освіти, молоді та спорту.

Згідно вищевказаної Посадової інструкції, у своїй діяльності директор школи керується Конституцією та законами України, Указами Президента України, рішеннями Уряду України, органів управління освітою всіх рівнів з питань освіти та виховання, правилами й нормами охорони праці, техніки безпеки та протипожежної охорони, а також Статутом і локальними правовими актами школи, трудовим договором.

Розпорядженням голови Білогірської районної державної адміністрації № 4/2013-р від 04 січня 2013 року затверджено Положення про відділ освіти, молоді та спорту Білогірської районної державної адміністрації (далі - Положення).

Згідно із розділом 5 Положення начальник відділу освіти, молоді і спорту Білогірської районної державної адміністрації приймає на роботу та звільняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників відділу освіти, молоді та спорту, які не є державними службовцями, педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів, керівників загальноосвітніх навчальних закладів, дошкільних та позашкільних закладів, їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності.

З врахуванням викладеного, безпосереднім керівником директора Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів є начальник відділу освіти, молоді та спорту Білогірської районної державної адміністрації, якого ОСОБА_1, повинна повідомляти про наявність конфлікту інтересів.

Директор Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів ОСОБА_1, діючи в умовах реального конфлікту інтересів, 02 березня 2016 року видала наказ №12 «Про прийняття на роботу» свого зятя ОСОБА_2 водієм Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів та, крім того, 01 вересня 2016 року видала наказ №58а «Про призначення» свого чоловіка ОСОБА_3 сторожем Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів. Таким чином, з 03 березня 2016 року і по даний час, близька особа (зять) ОСОБА_1 - ОСОБА_2 перебуває на посаді водія Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів, та з 01 вересня 2016 року і по даний час, близька особа (чоловік) ОСОБА_1 - ОСОБА_3 перебуває на посаді сторожа Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів.

При цьому ОСОБА_1 начальника відділу, молоді та спорту Білогірської районної державної адміністрації про наявність реального конфлікту інтересів при виданні зазначених наказів, що стосуються близьких осіб, а саме чоловіка та зятя, не повідомляла. Наведене підтверджується довідкою відділу освіти, молоді та спорту Білогірської районної державної адміністрації від 18 травня 2017 року № 288.

Тобто, між приватними інтересами директора Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів ОСОБА_1, які полягали у бажанні працевлаштувати своїх чоловіка ОСОБА_3 та зятя ОСОБА_2 і покращити їх матеріальне становище, та службовими повноваженнями як директора Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів щодо можливості прийняття на роботу, переведення та звільнення з роботи обслуговуючого персоналу школи виник реальний конфлікт інтересів, який вплинув на об'єктивність та неупередженість при виданні наказів №12 від 02 березня 2016 року та №58а від 01 вересня 2016 року.

Отже, своїми діями, які виразилися в неповідомленні безпосереднього керівника, тобто начальника відділу освіти, молоді та спорту Білогірської районної державної адміністрації, про наявність реального конфлікту інтересів, директор Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-7 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1, в порушення п.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», діючи в умовах реального конфлікту інтересів, маючи можливість приймати на роботу, переводити та звільняти з роботи обслуговуючий персонал школи, 02 березня 2016 року видала наказ №12 «Про прийняття на роботу» свого зятя ОСОБА_2 водієм Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів та, крім того, 01 вересня 2016 року видала наказ №58а «Про призначення» свого чоловіка ОСОБА_3 сторожем Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів.

Своїми умисними діями, які виразились у прийнятті рішення в умовах реального конфлікту інтересів, директор Йосиповецької ЗОШ І-ІІ ступенів ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.

Таким чином, вважаю, що ОСОБА_1 повинна була утриматися від підписання наказів від 02 березня 2016 року №12 та від 01 вересня 2016 року №58а і повідомити начальника відділу освіти, молоді та спорту Білогірської районної державної адміністрації про наявність конфлікту інтересів, тобто була зобов'язана вжити всіх необхідних заходів, спрямованих на запобігання реального конфлікту інтересів, чого не було здійснено останньою.

Крім того, вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаних правопорушень, підтверджується дослідженими матеріалами справи, а саме: даними протоколу про вчинення адміністративного корупційного правопорушення від 15 червня 2017 року № 83/84; наказами директора від 02 березня 2016 року №12 та від 01 вересня 2016 року №58а, довідкою відділу освіти, молоді та спорту Білогірської районної державної адміністрації від 18 травня 2017 року № 288 та іншими матеріалами справи.

Відповідно до ч.1 ст.172-7 КУпАП адміністративна відповідальність наступає за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Згідно ч.2 ст.172-7 КУпАП адміністративна відповідальність наступає за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Аналіз наведених доказів в їх сукупності вказує на наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУпАП, та на доведеність вини останньої.

А тому, на підставі положень ст.33 КУпАП, з урахуванням характеру вчинених правопорушень, даних про особу правопорушника, ступеня вини, обставин, що пом'якшують відповідальність, та відсутність обставин, що обтяжують її відповідальність, виключно позитивні характеристики з місця проживання та роботи, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 на підставі ст. 36 КУпАП стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією частини статті за більш серйозне з числа вчинених правопорушень, що буде достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, та необхідним для запобігання вчинення нових правопорушень.

На підставі ст. ст. 1, 3, 28 Закону України «Про запобігання корупції», керуючись ст. ст. 33, 36, 172-7, 283, 284 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення, з урахуванням вимог ст.36 цього ж Кодексу, у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 320 (триста двадцять) гривень, який сплатити за вказаними реквізитами: «Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України)»; отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ - 37993783; банк отримувача - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача - 820019; рахунок отримувача - 31215256700001; код класифікації доходів бюджету - 22030106..

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до апеляційного суду Хмельницької області через Білогірський районний суд Хмельницької області.

Суддя Н. С. Бараболя