
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
18 серпня 2017 року м. Київ К/800/13097/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Пасічник С.С., перевіривши касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від 13 лютого 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Головне управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України стосовно неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» ( далі - Постанова №988); зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії позивачу відповідно до положень постанови №988; зобов'язати Пенсійний фонд України у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства внутрішніх справ України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави для проведення перерахунку пенсії позивача та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Житомирської області у десятиденний строк з моменту надходження від Пенсійного фонду України інформації про підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45; зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області на підставі списку з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області підготувати для перерахунку пенсії позивача довідку про розмір грошового забезпечення за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при наданні Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області довідки про грошове забезпечення за званням, посадою та всіма надбавками, доплатами позивачу, що передбачені постановою №988, провести з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог постанови №988 та з урахуванням збільшення з 01 жовтня 2016 року посадових окладів працівникам карного розшуку.
Постановою Коростишівського районного суду Житомирської області від 13 лютого 2017 року позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України стосовно неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії позивача відповідно до положень постанови №988; зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії позивача відповідно до положень постанови №988. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2017 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, Міністерство внутрішніх справ України подало касаційну скаргу, в якій просило скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України від 24 квітня 2017 року касаційна скарга, з урахуванням приписів статтей 213, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, залишалася без руху в зв'язку з встановленням її недоліків із наданням строку (який був продовжений ухвалою судді від 07 липня 2017 року) для їх усунення.
У встановлений судом строк відповідач виконав вимоги ухвали суду.
Разом з тим, дослідивши касаційну скаргу та додані до неї матеріали, у відкритті провадження за касаційною скаргою необхідно відмовити з наступних підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, де отримує пенсію згідно з положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії, однак останній листом від 03 серпня 2016 року надав відповідь позивачу, що правових підстав для здійснення перерахунку пенсії немає, оскільки відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок пенсії проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням, наданих уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств. На даний час інформація про підстави проведення перерахунку пенсій не надходила.
12 липня 2016 року Головне управління Національної поліції в Житомирській області листом повідомили позивача, що, розглянувши його заяву з питання надання довідки для перерахунку пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ з грошового забезпечення поліцейських, Головному управлінню Національної поліції в Житомирській області не надано право видавати довідки колишнім співробітникам поліції про грошове забезпечення поліцейських за аналогічними посадами.
Так, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
З огляду на наведені обставини та законодавчі приписи, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема позивача, яка б у подальшому слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії.
Судами правильно не прийняті до уваги доводи відповідача про те, що Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а тому не має зворотної дії в часі та не застосовується до спірних правовідносин, зважаючи на те, що на день набрання чинності Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не була скасована, діяла і є чинною.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, зокрема, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (а у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Виходячи із змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, дана касаційна скарга є необґрунтованою, оскільки не містить належних доводів в підтвердження незаконності прийнятих судами першої та апеляційної інстанцій рішень, а тому, з врахуванням наведених приписів пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, не викликає необхідності перевірки судом касаційної інстанції матеріалів справи, що в свою чергу, є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.
Керуючись статтями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и л а :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від 13 лютого 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Головне управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Додані до касаційної скарги матеріали повернути особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Вищого адміністративного суду України С.С. Пасічник