Рішення № 68377196, 14.08.2017, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
14.08.2017
Номер справи
908/1291/17
Номер документу
68377196
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 18/73/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.08.2017 справа № 908/1291/17

за позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206)

до відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (69008, АДРЕСА_1)

про внесення змін в п. 5 та п. 11 договору оренди землі № 201307000100131 від 28.08.2013

Суддя Носівець В.В.

Представники сторін:

від позивача: Михайловський А.С., довіреність № 01/02-17/00623 від 13.03.2017;

від відповідача: не з'явився

До господарського суду Запорізької області 22.06.2017 звернулась Запорізька міська рада з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін в п. 5 та п. 11 договору оренди землі № 201307000100131 від 28.08.2013.

Ухвалою суду від 23.06.2017 порушено провадження у справі № 908/1291/17, присвоєно справі номер провадження 18/73/17, судове засідання призначене на 20.07.2017; розгляд справи відкладався на 14.08.2017. Розгляд справи здійснювався за наявними у справі документальними доказами, закінчений 14.08.2017, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Підставою для звернення з позовом позивач зазначив наступне: між сторонами існують господарські зобов'язання, які регулюються умовами договору оренди землі № 201307000100131 від 28.08.2013. З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, розділ ХІІ якого регулює сплату орендної плати за землю. Пунктом 3 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що у разі, якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу. Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації. Запорізькою міською радою 30.06.2015 прийнято рішення № 7 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя". Отже, для розрахунку суми орендної плати за земельну ділянку, що знаходиться у користуванні відповідача, застосовується нормативна грошова оцінка відповідно до затвердженої технічної документації 2016 року з урахуванням індексації. Запорізькою міською радою 30.06.2015 прийнято рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)», яким затверджено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності в межах міста Запоріжжя (далі рішення № 6). Відповідно до додатку 3 до рішення № 6 при розрахунку розміру орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, крім пунктів 1-8, розмір орендної плати складає 3 відсотки від нормативної грошової оцінки землі. За даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 16.02.2016 № 1007/86-16 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, складає 202277,16 грн. в цінах 2016 року. Відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 22-28-0.22-443/2-17 від 12.01.2017, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки для земель несільського призначення за 2016 рік становить 1,06. Таким чином, розмір нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки в цінах 2017 року становить 214413,79 грн. Розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по договору оренди землі в цінах 2017 року, при цьому, повинен складати 6432,41 грн., а отже договір оренди землі підлягає приведенню у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення до нього відповідних змін. Враховуючи викладене, на підставі ст.ст. 142, 144 Конституції України, ст.ст. 632, 651, 652 ЦК України, ст.ст. 14, 271, 288 Податкового кодексу України, ст.ст. 18, 20, 23 Закону України "Про оцінку землі", ст.ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 10, 26, 59, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", позивач просив позов задовольнити та внести зміни у п. 5 та п. 11 договору оренди землі № 201307000100131 від 28.08.2013.

Від позивача 14.08.2017 до суду надійшло клопотання про припинення провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору та повернення судового збору, яке обґрунтовано тим, що в ході розгляду даної справи в суді відповідачем укладено додаткову угоду до вказаного договору оренди землі, у зв'язку з чим предмет спору припинив існування; оскільки в даному випадку провадження у справі підлягає припиненню, то маються підстави для повернення позивачу сплаченої суми судового збору з бюджету.

В якості доказу в обґрунтування клопотання про припинення провадження у справі позивач надав копію листа від 11.08.2017 № 1492/02-03, адресованого Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради, в якому Управлінням з питань земельних відносин Запорізької міської ради зазначено, що проект додаткової угоди по договору оренди землі від 28.08.2013 № 201307000100131 з ФОП ОСОБА_1 з боку орендаря підписаний та переданий на підпис міському голові. Підписаної обома сторонами додаткової угоди по договору оренди землі від 28.08.2013 № 201307000100131 позивачем не надано.

Відповідно до приписів ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Клопотання позивача про припинення провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору судом відхилено, оскільки ані позивачем, ані відповідачем не надано суду належних доказів в обґрунтування клопотання - підписаної додаткової угоди по договору оренди землі від 28.08.2013 № 201307000100131, враховуючи, що судом надавався час для можливого врегулювання спору мирним шляхом, а також обмеженість строку розгляду спору. У зв'язку з відсутністю підстав для задоволення клопотання про припинення провадження у справі, клопотання про повернення судового збору також не підлягає задоволенню.

Відповідач заявлені позовні вимоги не спростував, правом надати відзив на позов не скористався, представник відповідача в судові засідання 20.07.2017 та 14.08.2017 за викликом не з'явився. Про час та місце судового засідання відповідача повідомлено належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України. Відповідно до п. 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» від 26.12.2011 № 18 за змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Ухвала суду від 23.06.2017 про порушення провадження у справі, яка направлялася на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією з повідомленням, повернулась до суду з відміткою підприємства зв'язку: за закінченням терміну зберігання, тому з урахуванням обставин справи вважається належним виконанням господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу щодо вчинення судом певних процесуальних дій. Зазначене свідчить, що судом вжиті заходи повідомлення відповідача про порушення провадження у справі, призначення судового засідання, місце та час розгляду справи. Оскільки всі учасники судового процесу належним чином повідомлені про час та місце розгляду спору, суд дійшов висновку про можливість розгляду позовної заяви по суті в судовому засіданні 14.08.2017 року за відсутності представника відповідача.

Згідно зі ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.

Заслухавши представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Запорізька міська рада (орендодавець, позивач у справі) та фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (орендар, відповідач у справі) 28.08.2013 уклали договір оренди землі № 201307000100131 (надалі - договір).

Згідно з п.п. 1, 2, 5 договору орендодавець, відповідно до рішення двадцять третьої сесії шостого скликання Запорізької міської ради від 26.06.2012 № 53/37 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування павільйону-магазину, яка знаходиться: АДРЕСА_2, загальною площею 0,0073 га, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2, нормативна грошова оцінка якої становить 62099,64 грн. в цінах 2008 року.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 82649873 від 16.03.2017 зареєстровано право оренди зазначеної земельної ділянки, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 09.09.2013 за номером 2687818.

Відповідно до п. 10 договору, договір укладено до 22.01.2023.

Пунктами 11-13 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 2272,80 грн., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2012 року. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок Управління Державної казначейської служби України у Шевченківського районі м. Запоріжжя 33210815700009 отримувач: Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 38025367, код 13050500.

Відповідно до п. 14 договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі; у випадку зміни орендної плати у зв'язку з початком будівництва на земельній ділянці…; в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п. 21 договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється орендодавцем на умовах, що визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.

Факт передачі позивачем в оренду відповідачу земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 загальною площею 0,0073 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки, який підписано і скріплено печатками позивача і відповідача (арк.с. 15).

Зазначений договір в установленому Законом порядку сторонами не оскаржувався, не визнавався недійсним, його дія не припинилася, отже, умови договору оренди землі є чинними.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати на землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Як визначено у пп. 14.1.136 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).

Відповідно до пп. 14.1.147 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з пп. 270.1.1 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Базою оподаткування відповідно до пп. 271.1.1 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Згідно з п. 271.2 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Підпунктом 288.5.1 Податкового кодексу України зазначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до п. 274.1 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є загальнодержавним податком, мінімальний граничний розмір якого регулюється Податковим кодексом України. Зокрема, розмір річної орендної плати для земельних ділянок несільськогосподарського призначення не може бути меншим 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

За приписами ч. ч. 1, 3 ст. 18, ч. 1 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій». За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Частинами 1, 3 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Аналіз зазначеного свідчить про те, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою.

В той же час, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, а також затвердження конкретних ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України віднесено пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключеної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради.

На вимогу ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Виходячи з наведених положень законодавства, затвердження нормативної грошової оцінки землі, ставок земельного податку та розміру орендної плати відноситься до виключної компетенції відповідної місцевої ради. При цьому, мінімальний граничний розмір орендної плати залежить від розміру земельного податку, який, у свою чергу, обчислюється від нормативної грошової оцінки землі.

Рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДПУДНДІПМ «Дніпромісто» ім. Ю.М. Білоконя, затверджено базову вартість 1 кв.м. землі станом на 01.01.2013 в розмірі 239,50 грн., та з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 299,14 грн., значення коефіцієнтів місцерозташування та впливу локальних факторів; введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016; визначено, що нормативна грошова оцінка земель м. Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства.

Сторони доказів скасування, зміни та доповнення рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 суду не надали.

Запорізькою міською радою 30.06.2015 прийнято рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)», яким затверджено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Відповідно до додатку 3 до рішення № 6 при розрахунку розміру орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, крім пунктів 1-8, розмір орендної плати складає 3 відсотки від нормативно грошової оцінки землі.

Вказані рішення № 6 та № 7 були оприлюднені 14.07.2015 та набрали чинності з 01.01.2016.

Матеріали справи містять витяг № 1007/86-16 від 14.01.2016 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є об'єктом укладеного між сторонами договору оренди землі. Відповідно до цього витягу нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 по АДРЕСА_2 складає 202277,16 грн. в цінах 2016 року (ар.с. 24).

Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка землі підлягає щорічній індексації.

Відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 22-28-0.22-443/2-17 від 12.01.2017, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки для земель несільськогосподарського призначення за 2016 рік становить 1,06.

Таким чином, розмір нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки в цінах 2017 року становить 214413,79 грн.:

202277,16 х 1,06 = 214413,79 грн., де:

202277,16- нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2016 року;

1,06 - коефіцієнт індексації за 2016 рік.

214413,79 - нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2017 року з урахуванням коефіцієнта індексації.

Розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по договору оренди землі в цінах 2017 року складає 6432,41 грн.:

214413,79 х 3% = 6432,41 грн., де:

6432,41 - річний розмір орендної плати;

3% - розмір орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, визначений рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 6.

Отже, відповідач не сплачує орендну за землю в належному розмірі.

Таким чином, договір оренди землі підлягає приведенню у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення до нього відповідних змін.

Запорізька міська рада звернулась до ФОП ОСОБА_1 з пропозицією № 01/02-32/05809 від 29.12.2016 про внесення змін до договору оренди землі від 28.08.2013 за № 201307000100131 шляхом викладення п. 5 договору та п. 11 договору у відповідних редакціях, яку направлено відповідачу 30.12.2016 рекомендованим листом з повідомленням. До пропозиції додано розрахунок нового розміру орендної плати та проект додаткової угоди.

Отже, запропоновані відповідачу для внесення змін у договір розміри нормативної грошової оцінки землі та орендної плати відповідають вимогам чинного законодавства та рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 6 та № 7.

Проте, пропозиція позивача залишена відповідачем без задоволення, станом на час звернення з позовною заявою до суду, відповідачем не здійснено заходів щодо внесення запропонованих змін до договору. Додаткову угоду також не укладено.

Відповідно до ст. 11 Господарського процесуального кодексу України підприємства чи організації, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.

Аналогічні приписи містяться й в п. 33.17 договору містить приписи: у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення Запорізькою міською радою та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний звернутись до орендодавця із заявою про внесення змін до пункту 11 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів. У випадку невиконання орендарем вищевказаного обов'язку та/ або відсутності укладеної додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі протягом 3 місяців з дати подачі заяви, вказаної у даному пункті, це є підставою для одностороннього розірвання договору оренди землі орендодавцем, та/або стягнення з орендаря збитків, що складаються з неоплаченої суми орендної плати за весь строк її недоплати, та/або звернення Запорізької міської ради до суду з вимогою викласти договір оренди в частині розміру орендної плати у новій редакції.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до приписів ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.

Згідно зі ст. 188 Господарського кодексу України, зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну або розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Пунктом 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" встановлено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Крім того, сторонами в договорі оренди передбачена можливість перегляду орендної плати у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі, а оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то зміна розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними, тому підлягають задоволенню повністю у запропонованій позивачем редакції.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідач не надав суду доказів, які б спростовували позицію позивача.

Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 22, 33, 44, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Внести зміни в пункти 5 та 11 договору оренди землі від 28.08.2013 за № 201307000100131 від 28.08.2013, що укладений Запорізькою міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, щодо земельної ділянки, яка знаходиться в АДРЕСА_2, загальною площею 0,0073 га, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2, для розташування павільйону-магазину, виклавши їх в наступній редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 214413,79 грн. (двісті чотирнадцять тисяч чотириста тринадцять грн. 79 коп.) в цінах 2017 року»; « 11. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 6432,41 грн. (шість тисяч чотириста тридцять дві грн. 41 коп.), що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2017 року».

3. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (69008, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки фізичної особи - платника податків НОМЕР_1, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Запорізької міської ради (69105, місто Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915; розрахунковий рахунок № 35416037034816 в УДКСУ у м. Запоріжжі Запорізькій області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, ідентифікаційний код 02140892, МФО 813015) 1600,00 грн. (одну тисячу шістсот грн. 00 коп.) судового збору. Видати наказ.

Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 84 ГПК України, 18 серпня 2017 року.

Суддя В.В. Носівець