
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17 серпня 2017 р. Справа № 903/918/16за позовом керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури в інтересах держави в особі уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах ОСОБА_1 районна державна адміністрація Волинської області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "РВПГ МІТ"
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Костюк С.В.
при секретарі Коритан Л.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача: н/з;
від відповідача: н/з;
від прокуратури: ОСОБА_2, посв.№036264 від 12.11.2015 року, ОСОБА_3, посв.№ 046608 від 13.04.2017 року.
Права та обов'язки учасникам судового процесу роз'яснені відповідно до ст. ст. 20, 22 ГПК України.
Відводу складу суду не заявлено.
Клопотання про фіксацію судового процесу технічними засобами не поступало.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Суть: Керівник ОСОБА_1 місцевої прокуратури звернувся з позовом в інтересах ОСОБА_1 райдержадміністрації та ставить вимогу внести зміни до пунктів 5,9,11 договору оренди землі від 01.07.2008 року, укладеному між ОСОБА_1 районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю “РВПГ МІТ” та зареєстрованого в Володимир-Волинському реєстраційному офісі Волинської регіональної філії “Центр ДЗК” 27.08.2008 року за №040808200092 та викласти у наступній редакції:
“п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 6,435 га. становить 6 145 024,86 грн.”;
“п.9 Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі на рік із врахуванням індексації на рахунок, вказаний орендодавцем”;
“п.11 Орендна плата вноситься у наступні строки – згідно зі ст.287 Податкового кодексу України рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця”.
Обгрунтовуючи заявлену вимогу посилається на умови договору, відповідно до яких визначено розмір орендної плати та порядок її внесення. Згідно договору оренди, укладеного на підставі розпоряджень голови райдержадміністрації, відповідачу надана у платне користування земельна ділянка площею 6,435 га. біля с.Зимне, за межами населених пунктів на території Зимнівської сільської ради; п.5 договору передбачено, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки не визначена; договір укладено на 49 років (п.8); 27.08.2008 року договір зареєстровано в Володимир-Волинському реєстраційному офісі Волинської регіональної філії “Центр ДЗК” за №040808200092.
Відповідно до ст.13 Закону України “Про оцінку земель” проведено нормативно-грошову оцінку орендованої земельної ділянки площею 6,435 га., яка становить 6 145 024,86 грн.
Згідно розпорядження голови ОСОБА_1 райдержадміністрації №174 від 29.04.2015 року розмір орендної плати, в т.ч. для Орендаря, не повинен становити менше 3% від нормативно-грошової оцінки та складає для Орендаря 184 350,76 грн. в рік.
За інформацією ОСОБА_1 ОДФУ відповідачем у 2015 році сплачено за землю 19 305,00 грн., з січня по вересень 2016 року – 14 478,75 грн.
Вимога позивача про внесення змін до договору від 22.07.2016 року, залишена відповідачем без задоволення, тому, посилаючись на норми Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, рішення Конституційного Суду України №3-рп/99 від 08.04.1999 року, ставить вимогу внести відповідні зміни в судовому порядку.
Позивач ОСОБА_1 райдержадміністрація в клопотанні від 04.01.2017 року №32/30/2-17, зареєстрованого судом 12.01.2017 року вх..№05-54/377/17, позовні вимоги підтримує, просить справу розглядати без участі її представника
Відповідач в запереченні на позов зазначає, що не погоджується з заявленими вимогами, вказуючи, що розмір орендної плати за земельну ділянку надану в оренду товариству, встановлено з врахуванням того, що нормативно-грошова оцінка 1 га. ріллі по області складала 3555 грн., згідно нормативно-грошової оцінки проведеної станом на 24.12.2015 року – 954 937,82 грн. за 1 га., що більше на 26861,8%; пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься Орендарем за 1-й рік – 1500 грн. за 1 га. за рік, 2-й рік – 2000 грн. за 1 га., 3-й – 2500 грн. за 1 га., за наступні – 3000 грн. за 1 га.
По п.13 договору розмір орендної плати переглядається через кожні три роки в травні місяці у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку; підвищення цін і тарифів; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами.
Пропозиція про зміну умов договору від позивача надійшла в липні 2016 року, тому враховуючи умови договору, перегляд розміру орендної плати можливий у 2017 році в травні місяці за наявності на те правових підстав.
Також вказує, що договір оренди землі укладено на підставі розпорядження райдержадміністрації №272 від 02.06.2008 року “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання в оренду земельної ділянки” зі змінами згідно розпорядження №292 від 13.06.2008 року. За умовами договору земельна ділянка надається в оренду строком на 49 років для обслуговування складських приміщень та оптової торгівлі; підставою для виділення земельної ділянки є затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Орендована земельна ділянка повністю не забудована, а капітальні забудови зруйновані, що зазначене у відомості вирахування площ угідь в розрізі земельної ділянки в розробленому проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки товариству “РВПГ МІТ”.
Згідно акту погодження меж з сумісними землекористувачами загальна площа орендованої земельної ділянки становить 6,436 га., в т.ч. 0,418 га. знаходиться у зоні дії обмеження використання земельної ділянки для ремонту лінії електропередач, що має зменшити оціночну вартість, проте у витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку зазначено, що уся загальна площа знаходиться під забудовою.
Також зазначає, що типова форма договору оренди землі, затверджена згідно ст.14 Закону України “Про оренду землі” Постановою КМУ від 03.03.2004 року №220, не передбачає такої підстави для внесення змін до договору, як зміна нормативно-грошової оцінки землі. Вказує, що розмір орендної плати визначений договором, змінити який за відсутності передбачених умовами договору та законом підстав, позивач має змогу, як учасник цивільно-правових та господарських відносин шляхом укладення нової угоди або внесення змін до раніше укладеного договору оренди землі, за взаємною згодою з відповідачем.
При обґрунтуванні заперечення посилається на відповідні норми Цивільного, Господарського та Земельного кодексів України, Закон України “Про оренду землі”.
Прокуратурою Волинської області 30.01.2017 року подані письмові пояснення на заперечення відповідача в яких, зокрема, вказано, що Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” змінено положення ст.288 Податкового кодексу України, однак розмір орендної плати, який вимагає встановити прокурор у договорі оренди землі, укладеному між ОСОБА_1 райдержадміністрацією та ТзОВ “РВПГ МІТ”, не змінюється.
При цьому посилається на діюче рішення ОСОБА_1 райдержадміністрації №2/18 від 24.12.2015 року, яким затверджена нормативно грошова оцінка земельної ділянки орендованої відповідачем, дане рішення в порядку адміністративного судочинства відповідачем не оспорювалось.
Відповідно до п.б ч.3 ст.122 Земельного кодексу України розпорядження землями для будівництва об’єктів пов’язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району, в тому числі підприємств торгівлі, належить до повноважень районних державних адміністрацій.
Згідно п.15 договору та акту прийому-передачі об’єкта оренди від 01.07.2008 року ТзОВ “РВПГ МІТ” орендує земельну ділянку для комерційного використання, обслуговування складських приміщень та оптової торгівлі.
Згідно ст.12.3 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
До місцевих податків згідно ст.10 Податкового кодексу України належить плата за землю, яка включає в себе за ст.14.1.147 ПК України і орендну плату за земельні ділянки.
Так, пунктом 6.1 рішення Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району №41/12 від 27.07.2015 року “Про затвердження ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичними та фізичним особам” встановлено, що ставки податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено встановлюються в розмірі 3% нормативно грошової оцінки.
До пояснення долучає рішення Зимнівської сільської ради від 27.07.2015 року №41/12, яким затверджено Положення про плату за землю.
Ухвалою господарського суду від 30.01.2017 року було зупинено провадження у справі № 903/918/16 до набрання законної сили рішенням у справі №803/30/17, що розглядається Волинським окружним адміністративним судом.
Ухвалою господарського суду від 11.08.217 року поновлено провадження у справі в зв’язку з тим, що підстави зупинення відпали, а саме, 10.08.2017 року від відповідача на адресу суду надійшов лист з постановою Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2017 року у справі № 803/30/17, яка набрала законної сили.
Представник позивача в судове засідання не з’явилась, від відповідача надійшло клопотання за вих..№31 від 17.08.2017 року, в якому підтримує заперечення на позов та просить розгляд справи проводити без його участі.
Керівником місцевої прокуратури подано заяву про зменшення позовних вимог, викладених у п.1 позовної заяви у частині нормативно грошової оцінки, вказаної у п.5 договору оренди землі від 01.07.2008 року, укладеного між ОСОБА_1 районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «РВПГ МІТ», зареєстрованого в Володимир-Волинському реєстраційному офісі Волинської регіональної філії «Центр ДЗК» 27.08.2008 року за № 040808200092 та викласти їх у наступній редакції: «5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 6,435 га становить 4 288 223,91 грн.».
Як роз’яснено в п.3.10 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» № 18 від 26.12.2011 року передбачені ч.4 статті 22 ГПК права позивача збільшити або зменшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову можуть бути реалізовані до прийняття рішення судом першої інстанції. Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Згідно з ч.3 статті 55 ГПК ціну позову вказує позивач. Пунктом 3.11 даної постанови передбачено, що збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Якщо в заяві позивача йдеться про збільшення розміру немайнових вимог, то фактично також йдеться про подання іншого позову.
Згідно заявленого позову ставиться вимога внести зміни до п.п. 5,9,11 договору оренди землі від 01.07.2008 року 01.07.2008 року, укладеного між ОСОБА_1 районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «РВПГ МІТ», зареєстрованого в Володимир-Волинському реєстраційному офісі Волинської регіональної філії «Центр ДЗК» 27.08.2008 року за № 040808200092 та викласти їх у наступній редакції:
“п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 6,435 га. становить 6 145 024,86 грн.”;
“п.9 Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі на рік із врахуванням індексації на рахунок, вказаний орендодавцем”;
“п.11 Орендна плата вноситься у наступні строки – згідно зі ст.287 Податкового кодексу України рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця”.
Тобто, заявлені прокурором вимоги мають немайновий характер.
Крім того, заявою про зменшення суми позову від 17.08.2017 року прокурор просить п.5 викласти в наступній редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 6,435 га становить 4 288 223,91 грн.», тобто частково змінює предмет позову немайнового характеру, а оскільки ч.2 ст.22 ГПК України право на зміну предмету або підстави позову надано до початку розгляду спору по суті, розгляд справи по суті розпочато, заява про зменшення позовних вимог судом залишена без розгляду, тому спір розглядається згідно вимог заявлених у позовній заяві.
В судовому засіданні прокурор позовну вимогу підтримав, з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог та просить позов задоволити.
З матеріалів справи вбачається, що 01.07.2008 року ОСОБА_1 районною державною адміністрацією (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “РВПГ МІТ” (Орендар) укладено договір оренди землі загальною площею 6,435 га, у т.ч. 6,435 га під господарськими будівлями і дворами (п.2 договору) (а.с.14-16).
Даний договір зареєстровано у Володимир-Волинському реєстраційному офісі Волинської регіональної філії “Центр ДЗК” 27.08.2008 року за №040808200092, кадастровий номер 0720582000:00:001:0607.
Пунктом 8 договору встановлено строк дії договору 49 років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк.
Відповідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається через кожні три роки в травні місяці у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку; підвищення цін і тарифів; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках передбачених законом.
Цільове призначення даної земельної ділянки – землі промисловості, транспорту, зв’язку оборони та інше призначення (п.16 договору).
По п. 20 договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Згідно заявленої вимоги внесення змін до договору зумовлене змінами до Податкового кодексу України, в частині визначення розміру орендної плати, зокрема, п.п288.5.1, 288.5 ст. 288 зазначеного кодексу визначено, що розмір орендної плати за земельну ділянку встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативно-грошової оцінки.
Як слідує з матеріалів справи, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки підтверджена витягом з технічної документації від 01.03.2016 року і саме, виходячи з даної норми грошової оцінки, прокурор просить внести зміни до договору оренди, оскільки при його укладенні нормативно-грошова оцінка не була визначена (п.5).
Водночас, постановою Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2017 року у справі № 803/30/17, яка набрала законної сили, позов ТзОВ «РВПГ МІТ» до Управління Держгеокадастру у Володимир-Волинському районі Волинської області, ОСОБА_1 районної ради Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 підприємство «Волинський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про визнання протиправними дій та витягу задоволено частково, визнано протиправним та скасовано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01 березня 2016 року № 0-28-0.3-486/2-16, виданий Управлінням Держгеокадастру у Володимир-Волинському районі Волинської області.
Як зазначено в даній постанові при складанні технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, що перебуває в оренді ТзОВ «РВПГ МІТ», площею 6,4350 га для обслуговування складських приміщень за межами населених пунктів на території Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області не було враховано зміну виду діяльності позивача та площі земельної ділянки, яка знаходиться в зоні дії обмежень, тому суд погоджується з доводами позивача, що визначена нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки не відповідає вимогам, визначеним Порядом № 508.
За ч.3 ст.35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Вищий господарський суд України у п.2.6 постанови пленуму від 26.12.2011р. №18 “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції” вказав, що не потребують доказування преюдиціальні обставини, тобто встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, - при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. При цьому не має значення, в якому саме процесуальному статусі виступали відповідні особи у таких інших справах - позивачів, відповідачів, третіх осіб тощо.
Суд вважає, що оскільки підставою внесення змін до договору оренди землі від 01.07.2008 року є встановлення її нормативно-грошової оцінки згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 01.03.2016 року № 0-28-0.3-486/2-16, виданого Управлінням Держгеокадастру у Володимир-Волинському районі Волинської області, який постановою Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2017 року визнано протиправним та скасовано, правові підстави для внесення змін до договору оренди землі відсутні, а тому в позові слід відмовити.
Також звертає увагу на те, що за умовами договору оренди, а саме п.13 визначено, що розмір орендної плати переглядається через три роки в травні місяці.
Тому виходячи з умов договору та його реєстрації 27.08.2008 року, розмір орендної плати підлягав перегляду в травні 2017 року, позов до суду було заявлено 05.12.2016 року.
В силу положень ст. ст. 32-34 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 36, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Повний текст
рішення складено
18.08.2017
Суддя С. В. Костюк