Постанова № 68370082, 16.08.2017, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
16.08.2017
Номер справи
464/4556/17
Номер документу
68370082
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 464/4556/17

пр.№ 2-а/464/307/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2017 року Сихівський районний суд міста Львова

у складі: головуючого - судді Горбань О.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Тучапець І.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали, зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати ухвалу Львівської міської ради від 06 квітня 2017 року №1869 про відмову йому у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1; зобов'язати Львівську міську раду повторно розглянути питання про надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибної ділянки) орієнтованою площею до 0,06 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради відповідно до законодавства з прийняттям мотивованого рішення.

В обґрунтування позову покликається на те, що постановою Сихівського районного суду м.Львова від 12.04.2016 задоволено його позов до Львівської міської ради, зокрема визнано протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо порушення порядку розгляду клопотання ОСОБА_1 від 01.02.2016 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею до 0,06 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, та зобов'язано Львівську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 01.02.2016 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею до 0,06 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до законодавства. Вказана постанова ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2016 залишена без змін. На виконання згаданої постанови Сихівським районним судом м.Львова 04.10.2016 м.Львова виданий виконавчий лист. В ході примусового виконання відповідач розглянув клопотання ОСОБА_1 від 01.02.2016 і за результатом виніс ухвалу № 1869 від 06.04.2017 «Про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1». Зазначену ухвалу вважає незаконною, такою, що суперечить вимогам чинного законодавства та порушує його права, у зв»язку з чим змушений за захистом своїх прав звернутись до суду.

Позивач в судове засідання не з'явився, подав суду письмове клопотання про розгляд справи у його відсутності. Позов підтримує та просить задоволити у повному обсязі.

Представник відповідача Кадикало Р.Є., згідно довіреності від 16.01.2017, в судове засідання не з'явилась, подала суду письмове клопотання про розгляд справи у її відсутності. Крім цього, подала письмові заперечення, які долучені до матеріалів справи, в яких зокрема зазначила, що зазначений проект ухвали розглядався на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради 06.04.2017р. та не набрав необхідної кількості голосів депутатського корпусу на підтримку. Просить в позові відмовити.

Фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось, відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, оскільки сторони у судове засідання не з'явились.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 01 лютого 2016 року звернувся до Львівської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею до 0,06 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Постановою Сихівського районного суду м.Львова від 12.04.2016 задоволено позов ОСОБА_1, визнано протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо порушення порядку розгляду клопотання ОСОБА_1 від 01.02.2016 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею до 0,06 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, та зобов'язано Львівську міську раду розглянути його клопотання, відповідно до законодавства.

На виконання вказаної постанови Сихівським районним судом м.Львова 04.10.2016 виданий виконавчий лист та пред'явлений до виконання.

Ухвалою Львівської міської ради 7-ї сесії 7-го скликання від 06 квітня 2017 року ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0600 га на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

З листа департаменту містобудування Львівської міської ради від 19.04.2017 №2403-2251 вбачається, що оскаржувана ухвала відповідача розглядалась на виконання постанови Сихівського районного суду м.Львові від 12 квітня 2016 року. У вказаному листі зазначено, що проект ухвали розглядався на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради 06.04.2017 та не набрав необхідної кількості голосів депутатського корпусу та підтримку.

Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно з пунктом 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Пунктом 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Пунктом 10 статті 118 Земельного кодексу України унормовано, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання.

Ці норми передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду, яких визначені в статті 118 Земельного кодексу України органи приймають одне з відповідних рішень.

Таким чином, як убачається зі статті 118 Земельного кодексу України, законодавцем встановлено обов'язок суб'єкта владних повноважень розглянути клопотання у місячний строк і прийняти одне з відповідних рішень, або дати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його наданні.

Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі земельних відносин визначено Земельним кодексом України.

Згідно з п.34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання регулювання відповідно до Закону земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях селищної ради.

При цьому, відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада, в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формах рішень.

Так, будь-якого конкретного рішення - про задоволення заяви (часткове задоволення заяви), про відмову у задоволенні заяви (часткову відмову у задоволенні заяви), що було б вмотивованим та обґрунтованим, містило посилання на норми законодавства, відповідачем прийнято не було. Львівська міська рада лише формально розглянула заяву ОСОБА_1

Крім цього, суд звертає увагу на те, що постанова Сихівського районного суду м.Львова від 12.04.2016 набрала законної сили 12.09.2016, а клопотання ОСОБА_1 розглянуто на пленарному засіданні Львівської міської ради лише 06.04.2017.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд звертає увагу, що відповідач, у даних правовідносинах виступає, як суб'єкт владних повноважень, який, виходячи зі змісту ст.ст. 2, 3 КАС України, не має прав, у розумінні міри свободи поведінки, а лише наділений законодавцем певними повноваженнями, необхідними для реального виконання завдань та функцій держави, що покладені на нього.

Бездіяльністю є певна форма поведінки особи, пов'язана з невиконанням нею дій, які вона повинна була і могла вчинити в силу покладених на неї посадових обов'язків і згідно з чинним законодавством України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач при розгляді заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не вчинив дії в межах повноважень та не виконав покладених на нього обов'язків, у зв'язку з чим допустив протиправну бездіяльність, не вирішивши питання позивача як громадянина, на вирішення якого вона уповноважена Законом.

Проте, право позивача, регламентоване абз 3 п. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, не позбавляє суб'єкта владних повноважень від виконання обов'язків передбачених чинним законодавством, у зв'язку з чим позовні вимоги також підлягають задоволенню і в частині зобов'язання Львівську міську раду повторно розглянути питання про надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибної ділянки) орієнтованою площею до 0,06 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради відповідно до законодавства з прийняттям мотивованого рішення.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 160-163, 167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

позов ОСОБА_1 до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати ухвалу 7-ї сесії 7-го скликання Львівської міської ради від 06 квітня 2017 року №1869 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1.

Зобов'язати Львівську міську раду повторно розглянути питання про надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибної ділянки) орієнтованою площею до 0,06 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради відповідно до законодавства з прийняттям мотивованого рішення.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м. Львова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а особою, у відсутності якої таку було постановлено, - протягом того ж строку з дня отримання її копії.

Суддя О.Ю.Горбань