ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2017 року м. Київ № 826/22667/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «Ойл Компані» додержавної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ойл Компані» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, в якій просить суд визнати протиправною відмову відповідача у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року з додатками №1,2,5 (реєстраційний номер документа №9175989620), а податкову декларацію за липень 2015 року з додатками вважати такими, що подані 20.08.2015.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що відповідачем протиправно відмовлено товариству з обмеженою відповідальністю «Ойл Компані» у прийнятті податкової звітності, відтак, вбачає такі дії відповідача такими, що суперечать вимогам чинного законодавства та порушують законні права та інтереси позивача.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши про правомірність оскаржуваних дій, вчинених у межах наданих останньому повноважень.
Розгляд справи №826/22667/15 здійснено у порядку письмового провадження на підставі частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Товариством з обмеженою відповідальністю «Ойл Компані» 20.08.2015 засобами телекомунікаційного зв'язку надіслало державній податковій інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2015 року.
Листом від 26.08.2015 №15794/10/26/50-15-01-10 державна податкова інспекція у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві повідомила позивача про те, що податкова декларація за липень 2015 року не вважається податковою звітністю, оскільки контролюючим органом встановлена невідповідність реєстраційних даних (адреса реєстрації) відповідно до даних Державного реєстру.
Вважаючи такі дії протиправними, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до пунктів 16.1.3 та 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Пунктом 49.3 статті 49 Податкового кодексу України передбачено право платника податків подавати за його вибором податкову декларацію засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством (підпункт "в").
Відповідно до статті 48 Податкового кодексу України форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
За приписами пункту 49.8 статті 48 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Як вбачається з матеріалів справи, державна податкова інспекція у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві відмовила позивачу у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року, оскільки остання не вважається податковою звітністю, у зв'язку з невідповідність реєстраційних даних.
Так, державна податкова інспекція у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві в своїх запереченнях зазначає, що відповідно до довідки 2-ОПП про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків від 20.08.2015 №3141/4, службовими особами контролюючого органу не встановлено місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю «Ойл Компані», на підставі чого складено повідомлення за формою 18-ОП від 20.08.2015 №2956/26-50-11-01-19 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
З огляду на посилання відповідача, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 45.2 статті 45 Податкового кодексу України, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
При цьому, у відповідності до статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 №755-IV (в редакції чинної момент спірних правовідносин/ надалі - Закон №755), місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
В свою чергу, відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України (частина 1 статті 17 Закону №755).
В Єдиному державному реєстрі, зокрема, містяться такі відомості щодо юридичної особи як місцезнаходження юридичної особи (частина 2 статті 17 Закону №755).
Водночас, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості (стаття 18 Закону №755).
З наявного у матеріалах справи спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 26.08.2015 (дату відмови контролюючого органу), вбачається, що місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю «Ойл Компані» - м. Київ, вул. Володимирська, 71, оф. 45, кім. 15. Зазначені відомості дублюються з вказаною адресою при поданні позивачем 20.08.2015 податкової декларації засобами електронного зв'язку за звітній період липень 2015 року (реєстраційний номер документу 9175989620).
При цьому, контролюючим органом, як суб'єктом владних повноважень, на якого в силу приписів статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, покладається обов'язок доведення правомірності свого рішення, не надано суду доказів, що станом на 20.08.2017 в Єдиному державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців містилась інформація про відсутність позивача за своїм місцезнаходженням/непідтвердження відомостей про юридичну особу.
Посилання контролюючого органу на довідку 2-ОПП від 20.08.2015 не приймається судом до уваги, оскільки відповідна довідка є умовою для надіслання контролюючим органом повідомлення державному реєстратору, якому необхідно вчинити визначені законом дії для підтвердження місцезнаходження юридичної особи.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що державною податковою інспекцією у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві безпідставно відмовлено товариству з обмеженою відповідальністю «Ойл Компані» в прийняті податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року (реєстраційний номер документу 9175989620) з підстав не встановлення місцезнаходження останнього. Відтак, податкова декларація з податку на додану вартість за липень 2015 року (реєстраційний номер документу 9175989620) підлягає визнанню прийнятою днем її фактичного отримання державною податковою інспекцією у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, а саме: 20.08.2015.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві у прийнятті податкової декларації товариства з обмеженою відповідальністю «Ойл Компані» з податку на додану вартість за липень 2015 року з усіма додатками до неї (реєстраційний номер документа№9175989620).
Визнати податкову декларацію товариства з обмеженою відповідальністю «Ойл Компані» з податку на додану вартість за липень 2015 року (реєстраційний номер документу 9175989620) прийнятою державною податковою інспекцією у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві днем її фактичного отримання - 20.08.2015.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.