Постанова № 68345844, 18.08.2017, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
18.08.2017
Номер справи
712/7704/17
Номер документу
68345844
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 712/7704/17

Провадження № 2а/712/598/17

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 серпня 2017 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси - Мельник І.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначаєте, що з 20 червня 1982 року він почав працювати народним суддею Городищенського районного народного суду, а з 04 січня 1987 року - суддею Черкаського обласного суду (апеляційного суду Черкаської області). Після досягнення пенсійного віку, з 03.01.2012 року став на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах як пенсіонер за віком і отримував пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після досягнення пенсійного віку продовжував працювати суддею апеляційного суду Черкаської області. Проте, 02.01.2012 року йому виповнилось 60 років і тому з 03.01.2012 року і до 01.04.2015р. позивач отримував пенсію за віком як працюючий пенсіонер, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". З 01.04.2015 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015року №213-УШ, виплата зазначеної пенсії була призупинена у зв'язку з тим, що позивач працював на посаді судді. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. Наказом голови апеляційного суду Черкаської області №16 від 19.09.2016 року «Про відрахування судді ОСОБА_1. зі штату апеляційного суду Черкаської області» його було відраховано зі штату суду з 19 вересня 2016 року на підставі Постанови Верховної Ради України «Про звільнення суддів» від 08.09.2016 року №1515-УІІІ. З 20 вересня 2016 року позивач ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ у м. Черкасах як суддя у відставці і отримує щомісячне довічне грошове утримання судді згідно Розпорядження ПФУ у м. Черкасах від 27.09.2016 року №182855. Проте після звільнення з посади судді пенсія за віком за період з 01 червня 2015 року по 19 вересня 2016 року йому не була виплачена, а було нараховано щомісячне довічне грошове утримання судді з 20 вересня 2016 року. Позивач звернувся з заявою до відповідача в якій просив виплатити йому пенсію за період з 01.04.2015 по 19.09.2016, проте відповідач відмовив у виплаті пенсії, оскільки відсутні правові підстави для такої виплати. Просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду щодо невиплати йому призначеної щомісячної пенсії за віком за період з 01 червня 2015 по 19 вересня 2016 року.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно з п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як вбачається з матеріалів справи, що з 19.09.2016 року ОСОБА_1 було звільнено з посади судді апеляційного суду Черкаської області на підставі Постанови Верховної Ради України «Про звільнення суддів» від 08.09.2016 року №1515-УІІІ.

З 20 вересня 2016 року позивач ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ у м. Черкасах як суддя у відставці і отримує щомісячне довічне грошове утримання судді згідно Розпорядження ПФУ у м. Черкасах від 27.09.2016 року №182855. Проте після звільнення з посади судді пенсія за віком за період з 01 червня 2015 року по 19 вересня 2016 року йому не була виплачена, а було нараховано щомісячне довічне грошове утримання судді з 20 вересня 2016 року.

Позивач ОСОБА_1 звертався з заявою до Управління ПФУ у м. Черкасах Черкаської області в якій просив виплатити йому пенсію за період з 01.04.2015 по 19.09.2016, проте відповідач листом №309/Ш-10 від 28.07.2017 відмовив у виплаті пенсії, оскільки відсутні правові підстави для такої виплати.

На той час позивач перебував на обліку в Управління пенсійного фонду України м. Черкаси, Черкаської області та отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 01.04.2015 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, виплата зазначеної пенсії позивачу була призупинена у зв'язку з тим, що позивач працював на посаді судді.

Як вбачається зі змісту п. 5 Розділу ІІІ Прикінцевих положень даного закону, у разі неприйняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів».

Встановлено, що відповідачем не було поновлено виплату пенсії позивачу і після звільнення його з роботи.

Станом на 01.06.2015 року Верховною Радою України не було прийнято закону, яким би було встановлено порядок призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних. Тому, починаючи з 01.06.2015 року правові підстави для призупинення виплати позивачу вже призначеної раніше пенсії відпали.

Згідно ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» внесено зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: абз. 2 ч. 1 ст. 47, відповідно до якого - тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «;Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього поновлюється.

Однак, зі змісту п. 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» вбачається, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Станом на 01.06.2015 Верховною Радою України не було прийнято закону, яким би було встановлено порядок призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних.

Отже, норми Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в частині зупинення виплати пенсій особам на яких поширюється дія цього закону втратили чинність з 01.06.2015 року.

Встановлено, що з 01 квітня 2015 року Управління пенсійного фонду України в м. Черкаси, Черкаської області припинило виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, однак, незважаючи на втрату чинності норм Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в частині зупинення виплати пенсій певним категоріям осіб, відновлена не була.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не спростував доводи позивача, з урахуванням чого прихожу до висновку про неправомірність дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у поновленні та виплаті пенсії за віком з 01.06.2015 року та як наслідок, про необхідність зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити належні суми пенсії позивачу за період з 01.06.2015 року по 30.11.2015 року.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. 22, 58, 64, 126 Конституції України, ст. 8-11, 17,18, 69, 71, 72, 94, 99, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про судоустрій і статус суддів», Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд», суддя -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах (код СДРПОУ 37930126) щодо невиплати мені - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 - призначеної у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щомісячної пенсії за віком за період з 01 червня 2015 по 19 вересня 2016 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах (код ЄДРПОУ 37930126) здійснити - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахування та виплату призначеної у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щомісячної пенсії за віком за період з 01 червня 2015 року по 19 вересня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, ідентифікаційний код 37930126) на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 640 грн.

Рішення суду звернути до негайного виконання у межах платежу за один місяць.

Постанова може бути оскаржена через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

ГОЛОВУЮЧИЙ