Рішення № 68343578, 15.08.2017, Дергачівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
15.08.2017
Номер справи
619/1722/17
Номер документу
68343578
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

справа №619/1722/17

провадження №2/619/1057/17

РІШЕННЯ

іменем України

15 серпня 2017 року м. Дергачі

Дергачівський районний суд Харківської областіу складіголовуючого - суддіБолибок Є.А.за участю секретаря судового засіданняБулах С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Дергачівської райдержадміністрації Харківської області, треті особи: Проходівська сільська рада Дергачівського району Харківської області, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, про визнання права власності, -

встановив

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Дергачівської райдержадміністрації Харківської області, треті особи: Проходівська сільська рада Дергачівського району Харківської області, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, в якому після уточнення просив визнати за позивачем право власності на земельну частку (пай) площею 6,9 умовних кадастрових гектарів із земель запасу на території Проходівської сільської ради Дергачівського району Харківської області. В обґрунтування позову ОСОБА_3 зазначив, що 19.06.1989 його було прийнято на роботу до радгоспу «Проходянський». 16.10.1996 радгосп «Проходянський» розпорядженням Дергачівської районної державної адміністрації за №622 було реформовано в КСП «Проходянське». У відповідності до цього розпорядження до його трудової книжки внесено запис про реформування підприємства. Згідно ст.1 і ст.3 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» «Колективне сільськогосподарське підприємство... є добровільним об'єднанням громадян у самостійне підприємство для спільного виробництва сільськогосподарської продукції та товарів і діє на засадах підприємництва та самоврядування... Підприємство створюється за бажанням громадян на добровільних засадах на їх загальних зборах». Тобто членами колективного сільськогосподарського підприємства стали робітники, які працювали в радгоспі на реформування його КСП. З урахуванням викладеного позивач є членом КСП. В період реформування радгоспу «Проходянський» в КСП «Проходянське» відбулося розпаювання земель радгоспу «Проходянський». На той час ОСОБА_3 ніхто не повідомив про включення його прізвища до списків на розпаювання земель. Позивач вирішив перевірити це питання і звернувся із заявою до Дергачівської районної державної адміністрації, яка листом №Б-385/01-55 від 28.04.17 відмовила в задоволенні його прохання. При цьому відповідач не привів жодного документу про розпаювання земель радгоспу «Проходянський». Відповідно до п.п. 4 і 5 Указу Президента України від 08.08.1995 за №720 «Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» «Рішення щодо затвердження обчислених цими комісіями розмірів земельної частки (паю) по кожному підприємству, кооперативу, товариству окремо приймається районною державною адміністрацією... Видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією». Тобто діючим на час розпаювання земель законодавством саме на Дергачівську РДА Харківської області було покладено обов'язок по контролю за розпаюванням земель радгоспу «Проходянський», тому саме Дергачівська РДА видавала сертифікати на право на земельну частку (пай) членам КСП «Проходянське». У зазначеному листі №Б-385/01-55 від 28.04.17 ані півслова не йдеться про ці події. Навпаки, Дергачівська РДА пропонує звертатись до Проходівської сільської ради, але в її архіві цих документів також немає. Позивач направив також запит про надання копій документів про розпаюванням земель радгоспу «Проходянський» до Архівного відділу Дергачівської РДА (тобто знову ж таки до Дергачівської РДА). Однак згідно листа №14-Т від 18.05.17 будь-яких документів на підтвердження розпаювання земель йому не надано. Відповідно до п.24 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16.04.2004 за №7 член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту. Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не позбавляє її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до п. 7 Указу Президента від 08.08.1995 за № 720 має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність. Позови громадян, пов'язані з паюванням земель можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі. Розмір земельної частки (паю) в КСП «Проходянське» Дергачівського району Харківської області становить 6,9 умовних кадастрових гектарів. Згідно ч.13 п.4 «Положення про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області», затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 за №21, Головне управління Держгеокадастру розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Харківській області.

Представник відповідача Куценко К.Є. подала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що паювання земель - визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена СГП без виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості). Абзац 3 статті 1 Указу №720 згідно із пунктом 2 Рекомендацій №11 паювання земель СГП здійснюється після передачі їх у колективну власність на підставі матеріалів по видачі державних актів на право колективної власності на землю та грошової оцінки сільськогосподарських угідь. Процес паювання земель, переданих у колективну власність КСП, умовно можна поділити на декілька етапів. Утворення комісій для обчислення розміру земельних часток (паїв). Відповідно до статті 4 Указу №720 комісія утворюється з числа працівників КСП. Її кількісний та персональний склад затверджується загальними зборами членів КСП у порядку, визначеному статутом, а прийняте рішення оформлюється протоколом. Проведення підготовчих робіт. Згідно з пунктом 5 Рекомендацій №11 підготовчі роботи включають у себе аналіз документів по видачі державних актів на право колективної власності на землю та уточнення грошової оцінки сільськогосподарських угідь, переданих у колективну власність КСП після 01.07.1995 р. Уточнення нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь провадиться відповідно до Порядку №18, а інформаційною базою для цього є матеріали державного земельного кадастру (кількісна і якісна характеристика земель, бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель) та внутрішньо-господарського землевпорядкування. Організацію робіт щодо паювання земель, переданих у елективну власність, забезпечує районний (міський) відділ земельних ресурсів, підготовчі роботи виконують землевпорядні та інші організації за участю районних (міських) відділів земельних ресурсів. Список громадян як додаток до державного акта формується самим підприємством відповідно до статуту, розглядається і затверджується загальними зборами членів КСП та підписується головою КСП та головою місцевої ради. Розпорядження земельними ділянками, що перебувають у колективній власності громадян, здійснюється за рішенням загальних зборів членів КСП. Громадянин, якого помилково (безпідставно) не внесено до списку - додатку до державного акта на право колективної власності на землю, має до проведення розпаювання і видачі сертифікатів звернутися до загальних зборів членів КСП з питанням щодо внесення його до списку. Отже, на підставі вищевикладеного, інформація щодо списків осіб, розпайованих земель тощо, відсутня у Дергачівській райдержадміністрації, оскільки вона міститься у Головному управлінні Держгеокадастру у Харківській області, таким чином Дергачівська райдержадміністрація не може бути відповідачем по справі.

Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Ремінний В.І. подав до суду письмові заперечення на уточнену позовну заяву, в яких зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)» від 4 лютого 2004 р. №122 затверджено Порядок організації робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) (далі - Порядок). Даним Порядком конкретизовані дії з розподілу земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), що здійснюються відповідною сільською, селищною, міською радою чи райдержадміністрацією за місцем розташування земельних ділянок згідно з проектом. Згідно п.3 Порядку у разі виявлення після розробки проекту факту не включення одного чи кількох громадян, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку, спадкоємців права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом, інших громадян та юридичних осіб України, які відповідно до законодавства набули право на земельну частку (пай), до списку власників земельних часток (паїв), на підставі якого був складений проект, сільська, селищна, міська рада чи райдержадміністрація може прийняти рішення (розпорядження) про: коригування проекту землевпорядною організацією з метою забезпечення громадян необхідною кількістю земельних ділянок (на підставі відповідного договору); надання зазначеним громадянам земельних ділянок із земель запасу чи резервного фонду у розмірі відповідної земельної частки (паю). Відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. Відповідно до п.6 Листа Верховного Суду України від 29 жовтня 2008 року № 19-3767/0/8-08 при розгляді справ про визнання права на земельну частку (пай) судам необхідно: а) перевіряти наявність підстав, передбачених Указом Президента України від 8 серпня 1995 р. №720/95 «Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам, організаціям», відповідно до п. 2 якого право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), сільськогосподарського кооперативу (далі - СК), сільськогосподарського акціонерного товариства (далі - CAT), в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються його членами відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При цьому слід мати на увазі, що трудова книжка свідчить не про членство в КСП, СК чи CAT, а про наявність трудових відносин з ними; б) досліджувати статут підприємства, оскільки відповідно до ст. 4 Закону України від 14 лютого 1992 р. № 2114-ХІІ «Про колективне сільськогосподарське підприємство» підприємство діє на основі статуту, в якому вказується порядок вступу до підприємства і припинення членства в ньому, принципи формування спільної власності та права членів щодо неї; в) з'ясовувати, коли було видано державний акт на право колективної власності на землю, оскільки член КСП, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 р. №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ»). До того ж згідно п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» суд не може вирішувати питання, віднесені до компетенції органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, зокрема про передачу земельних ділянок у постійне користування, оренду, укладення чи поновлення договору оренди земельної ділянки, зміну цільового призначення землі тощо. Окрім того, вважаємо за необхідне зазначити наступне. Згідно інформації відділу у Дергачівському районі від 06.07.2017 №434/409-17-0.23,18, наданої листом на доручення Головного управління, зазначено, що відповідно до Книг записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, наявних у відділі, державний акт на право колективної власності на землю ХР №»10-00-000797, виданий колективному сільськогосподарському підприємству «Проходянське» для сільськогосподарського виробництва, зареєстровано 18.06.1997 р. за №14 на підставі рішення Проходівської сільської ради від 17.10.1996 р. б/н. Також даним листом зазначено, що у списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства «Проходянське», що є додатком до вказаного державного акта прізвище ОСОБА_3 відсутній.Також вказаним листом Відділу зазначається, що у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП «Проходянське» запис про реєстрацію сертифікату на ім'я ОСОБА_3, а також відомості про перехід права на земельну частку (пай) до іншої особи відсутні.Листом Відділу зазначено, що згідно з даними згаданої книги реєстрації сертифікатів розмір земельної частки (паю) для члена КСП «Проходянське» становить 8,5 умовних кадастрових гектарів, станом на 1995 рік.Крім того, листом відділу повідомляється, що за наявними даними розподіл (жеребкування) земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у КСП «Проходянське» проведено. Відомості щодо участі ОСОБА_3 у такому розподілі, а також про виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки ОСОБА_3 у КСП «Проходянське» та виготовлення державного акту на право власності на земельну ділянку за рахунок земель КСП «Проходянське» у відділі відсутні. Згідно вказаного листа відділу, повідомляється, що дані щодо реформування радгоспу «Проходянський» та розпаювання його земель у відділі не обліковуються. Факту наявності вільних земель на території Проходівської сільської ради Дергачівського району Харківської області не встановлено. Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Тож Головне управління Держгеокадастру у Харківській області є органом, уповноваженим відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України (в діючій редакції) та Положення про Головне управління розпорядитися землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Харківської області.Порядок надання земельних ділянок у власність встановлений статтею 118 Земельного кодексу України.ч. 2 п. 8 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств та працівники державних і комунальних закладів освіти, культури та охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонери з їх числа, які на час набрання чинності цим Кодексом не приватизували земельні ділянки шляхом оформлення права на земельну частку (пай), мають право на їх приватизацію в порядку, встановленому ст.25 та ст.118 цього Кодексу.У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку (ч.11 ст. 118 Земельного кодексу України). Також вважаємо, що позивачем пропущений встановлений законодавством строк позовної давності.Частиною 1 ст.257 ЦК України встановлена загальна позовна давність тривалістю у три роки.Згідно ч.1 ст 261 ЦК України зазначеного кодексу перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.Крім того, відповідно до ч.4 ст.267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.Відповідно до ч.5 ст.267 ЦК України якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.ОСОБА_3 не надав до суду документального підтвердження поважності причин пропуску строку на звернення до суду з вказаним позовом, не вказано обґрунтованих причин, з яких він із 1996 року (з часу, як зазначив позивач у своєму позові, реформування радгоспу «Проходянський» в КСП «Проходянське») до цього часу не звертався до райдержадміністрації про видачу сертифіката на його ім'я. З часу видачі державного акту на право колективної власності КСП «Проходянське» пройшло понад 20 років і лише у 2017 році позивач вказує на порушення його права на земельну частку (пай). В даному випадку враховуючи, що строк позовної давності звернення до суду з відповідним позовом ОСОБА_3 становить більш трьох років, просимо суд застосувати ч.4 ст.267 ЦК України, що є правовою підставою для відмови у позові. На підставі вищевикладеного, вимоги позовної заяви ОСОБА_3 суперечать вимогам ст.ст. 118, 122 Земельного Кодексу України, Положенню про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, а тому в їх задоволенні необхідно відмовити.

У судове засідання представник Дергачівської райдержадміністрації Харківської області не з'явився, представник подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати за її відсутності.

У судове засідання представник Проходівської сільської ради Дергачівського району Харківської області не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Так як до суду не надійшло повідомлення про згоду на участь у справі, відповідно до ч.3 ст.36 ЦПК України справа розглядається без участі зазначеної третьої особи.

У судове засідання представник Головного управління Держгеокадастру у Харківській області не з'явився, подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати за його відсутності.

У судове засідання позивач ОСОБА_3 не з'явився, подав до суду заяву, в якій позов підтримав повністю, просив його задовольнити, справу просив розглядати у його відсутність.

Судом встановлені обставини і визначені відповідно до них правовідносини.

Згідно записів №№5-8 трудової книжки НОМЕР_1, ОСОБА_3 в період з 06 березня 1995 року по 14 квітня 1999 року працював у радгоспі «Проходянський», який 16 жовтня 1996 року був реформований в КСП «Проходянське».

Всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з'ясувавши обставини, на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши ці докази в сукупності, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову з наступних мотивів.

Згідно п.2 Указу Президента України №720/95 від 08.08.1995 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових

гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.

Пленум Верховного Суду України у п.24 своєї постанови №7 від 16.04.2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» роз'яснив судам, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.

Позивачем не доведено та не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що ОСОБА_3 був членом КСП «Проходянське» та у зв'язку з цим має право на земельну частку (пай).

Суд не бере до уваги посилання позивача на записи у його трудовій книжці про роботу в КСП «Проходянське», оскільки трудова книжка свідчить не про членство в КСП, а про наявність трудових відносин.

Згідно ч.3 ст.10 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч.1 ст.209 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 59-61, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд -

ухвалив

У задоволенні позову ОСОБА_3 відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку в судову палату по цивільних справах Апеляційного суду Харківської області через Дергачівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Є. А. Болибок