Рішення № 68334308, 14.08.2017, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
14.08.2017
Номер справи
913/472/17
Номер документу
68334308
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14 серпня 2017 року Справа № 913/472/17

Провадження № 25/913/472/17

Розглянувши матеріали справи

Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця", м. Дніпро

до Приватного акціонерного товариства "Краснодонвугілля", м. Сєвєродонецьк Луганської області

про стягнення 78 885 грн. 00 коп.

Суддя господарського суду Луганської області Іноземцева Л.В.

Секретар судового засідання помічник судді Ткаченко Д.І.

У засіданні брали участь:

від позивача: представник не прибув;

від відповідача: представник не прибув.

Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" звернулось до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Краснодонвугілля" про стягнення штрафу у розмірі 78 885 грн. 00 коп.

Позовні вимоги з посиланням на статтю 307 Господарського кодексу України (далі за текстом ГК України), статті 118, 122 Статуту залізниць України обґрунтовані неправильним зазначенням відповідачем маси вантажу у вагонах №№ 60351822, 53723607, 53411757 згідно накладних №№ 53276648, 53276473, 53276572 від 22.12.2016.

Відповідач проти позову не заперечує, однак у відзиві від 08.08.2017 на позовну заяву заявив клопотання про зменшення розміру штрафних санкцій у п'ять разів.

В обґрунтування клопотання відповідач вказує, що його діями збитків і втрат позивачу не завдано. Підприємство перебуває у скрутному матеріальному становищі у зв'язку із знаходженням в зоні проведення антитерористичної операції, що неодноразово призводило до зупинення виробничої діяльності. На теперішній час повністю припинено відвантаження товару споживачам, отримання обладнання необхідного для здійснення господарської діяльності, наявні збитки, крім того стосовно підприємства Господарським судом Луганської області порушено справу про банкрутство. Майно (будівлі, обладнання, транспортні засоби, офісна техніка, інше рухоме майно) підприємства перебуває на території м. Краснодон Луганської області, яке не контролюється українською владою, що унеможливлює отримання фінансових результатів. На підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажору) для ПрАТ "Краснодонвугілля" при здійсненні господарської діяльності, що мали місце на території проведення антитерористичної операції, відповідачем отримано сертифікат №2758/05-4 від 01.09.2014 Торгово-промислової палати України.

Представник позивача подав до суду клопотання №13-11/36 від 09.08.2017 про розгляд справи без його участі.

Дослідивши матеріали справи, подані докази в підтвердження заявлених вимог, суд

в с т а н о в и в:

Приватне акціонерне товариство "Краснодонвугілля" (ПрАТ "Краснодонвугілля") відповідач у справі, у грудні 2016 року зі станції відправлення Краснодон Донецької залізниці на станцію призначення Запоріжжя-Ліве Придніпровської залізниці за накладними №№53276648, 53276473, 53276572 відправило вантаж (концентрат вугільний) у вагонах №№60351822, 53723607, 53411757, одержувачем за накладними зазначено Приватне акціонерне товариство "Запоріжжякокс". (а.с. 12-14)

Під час контрольного переважування вагонів №№60351822, 53723607, 53411757 на станції Запоріжжя-Ліве Придніпровської залізниці, використовуючи 150-тоні тензометричні ваги, було виявлено невідповідність маси вантажу, зазначеної у перевізних документах.

За результатами такого переваження було встановлено, що за:

-накладною №53276648 у вагоні №60351822 вказана маса вантажу 70 000 кг, фактично ж маса вантажу складає 75 750 кг, що на 5 750 кг більше, ніж вказано у накладній;

-накладною №53276473 у вагоні №53723607 вказана маса вантажу 72 000 кг, фактично ж маса вантажу складає 76 250 кг, що на 4 250 кг більше, ніж вказано у накладній;

-накладною №53276572 у вагоні №53411757 вказана маса вантажу 69 000 кг, фактично ж маса вантажу складає 71 700 кг, що на 2 700 кг більше, ніж вказано у накладній.

По даному факту складені комерційні акти РА №016069/1755, РА №016070/1756, РА №016071/1757 від 27.12.2016 та акти загальної форми №№37610, 37611, 37609 від 27.12.2016. (а.с. 15-17, 52-54)

Викладене також підтверджується випискою із книги контрольних зважувань. (а.с. 55-56)

У комерційному акті РА №016069/1755 містяться відомості про те, що вантажопідйомність вагону №60351822 70 000 кг, навантаження у вагоні на рівні бортів, шапкою, маркування проведене катком, над 1 і 7 люками природні скоси, виборок і поглиблень немає. У технічному відношенні вагон справний, бездвірний, люки зачинені щільно, слідів течі та розсипу вантажу немає.

У комерційному акті РА №016070/1756 містяться відомості про те, що вантажопідйомність вагону №53723607 72 000 кг, навантаження у вагоні на рівні бортів, шапкою, маркування проведене катком, над 1 і 7 люками природні скоси, виборок і поглиблень немає. У технічному відношенні вагон справний, бездвірний, люки зачинені щільно, слідів течі та розсипу вантажу немає.

У комерційному акті РА №016071/1757 містяться відомості про те, що вантажопідйомність вагону №53411757 69 000 кг, навантаження у вагоні на рівні бортів, шапкою, маркування проведене катком, над 1 і 7 люками природні скоси, виборок і поглиблень немає. У технічному відношенні вагон справний, бездвірний, люки зачинені щільно, слідів течі та розсипу вантажу немає.

За невірно зазначену в накладних масу вантажу позивач на підставі ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України нарахував штраф в сумі 78 885 грн. 00 коп., який просить стягнути з відповідача.

Розглянувши матеріали справи в їх сукупності, оцінивши подані докази, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Спір між сторонами цієї справи виник з договору перевезення, у зв'язку з порушеннями, допущеними відповідачем при оформленні перевізних документів.

Правовідносини між сторонами, що пов'язані з перевезенням, регулюються Цивільним кодексом України (далі по тексту ЦК України); ГК України; Статутом залізниць України (далі по тексту Статут залізниць); Правилами перевезення вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644 (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 14.10.2014 № 513), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2014 за № 1395/26172 (далі по тексту Правила перевезення вантажів).

Статтею 908 ЦК України передбачено, що перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Відповідно до ч. 5 ст. 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність субєктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ч. 3 ст. 909 ЦК України укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.

Відповідно до статті 6 Статуту залізниць накладна це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил перевезення вантажів і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обовязковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи одержувача і супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

Статут залізниць визначає права, обовязки і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (стаття 2 Статуту). На підставі цього Статуту затверджені Міністерством транспорту Правила перевезень вантажів, які є обовязковими для всіх юридичних осіб (стаття 5 Статуту).

Статтею 23 Статуту залізниць та Правилами оформлення перевізних документів, які є розділом 3 Правил перевезення, передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). Накладна згідно з Правилами перевезення вантажів може оформлятися і надаватися в електронному вигляді (із накладенням електронного цифрового підпису). Порядок здійснення електронного документообігу під час перевезення вантажів залізничним транспортом у внутрішньому сполученні регламентується додатком до договору про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги.

Відповідно п. 2.1 та п. 2.2 Правил оформлення перевізних документів відправник заповнює відповідні графи накладної згідно з додатком 3 до цих Правил. Згідно ст. 37 Статуту та п. 5 Правил приймання вантажів до перевезення (розділ 1 Правил перевезення вантажів), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 861/5082 (далі за текстом Правила приймання вантажів), маса вантажу визначається відправником зважуванням або розрахунковим способом.

У накладних №№53276648, 53276473, 53276572 вказано спосіб визначення маси у вагонах №№60351822, 53723607, 53411757 на електронних вагах; у графі "Відправник" вказано найменування відправника ПрАТ "Краснодонвугілля", тобто відповідача у справі.

Представник відправника ОСОБА_1 у графі 55 накладної підтвердив правильність внесених у накладну відомостей.

Згідно п. 28 Правил приймання вантажів вантажі, завантажені відправником у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.

Відповідно до ст. 24 Статуту залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначений відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.

Наведена норма свідчить про те, що залізниця не зобовязана перевіряти дані, зазначені у накладних, фактичним даним при прийнятті вантажу до перевезення.

Пунктом 22 Правил видачі вантажів, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 862/5083 (розділ 2 Правил перевезення вантажів) (далі за текстом Правила видачі вантажів), передбачено, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.

Як свідчать матеріали справи, контрольне переваження маси вантажу проводилось на електронних вагонних вагах (державна повірка яких проведена 01.02.2016 згідно технічного паспорту ваг, де зазначено про їх придатність до переваження), тобто таким же самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.

Згідно ст. 122 Статуту підставою для покладання на відправника відповідальності за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст. 129 Статуту.

Статтею 129 Статуту передбачено, що акти загальної форми та комерційні акти складаються для засвідчення обставин, які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності сторін.

Матеріалами справи підтверджено невідповідність маси вантажу у вагонах №№60351822, 53723607, 53411757, що була зазначена відповідачем у перевізних документах, фактичній масі вантажу.

Факт неправильного зазначення відправником вищевказаних відомостей засвідчено комерційними актами РА №016069/1755, РА №016070/1756, РА №016071/1757 від 27.12.2016, які складені з дотриманням вимог чинного законодавства, підписані уповноваженими на це посадовими особами.

Відповідно до ст. 24 Статуту вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній.

Якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту (п. 5.5 розділу 5 Правил оформлення перевізних документів).

Згідно ст.ст. 118, 122 Статуту за неправильно зазначену в накладній масу вантажу з відправника стягується штраф в розмірі пятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.

Провізна плата за накладними №53276648, 53276473, 53276572 становить 5 259 грн. 00 коп. окремо по кожній, що зазначено у графі 39 накладних. З її розміру позивачем визначений розмір штрафу за неправильно зазначену у залізничних накладних масу вантажу, що складає 78 885 грн. 00 коп. (5259,00*3*5).

Відповідно до ст. 921 ЦК України у разі порушення зобовязань, що виникають з договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).

У відповідності зі ст. 193 ГК України субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином, зокрема, відповідно до договору.

Як вбачається з матеріалів справи, відправником вантажу згідно накладних №53276648, 53276473, 53276572 є ПрАТ "Краснодонвугілля", тобто відповідач у справі.

Відомості, внесені у вищезазначені накладні, підтверджено підписами представника відправника згідно п. 2.3 Правил оформлення перевізних документів.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Факт невірного зазначення відправником у залізничних накладних маси вантажу підтверджений матеріалами справи. Отже, вимоги позивача про застосування до відповідача штрафних санкцій за порушення Правил оформлення перевізних документів є правомірними.

Вирішуючи питання по клопотанню відповідача про зменшення розміру штрафу, суд виходить з наступного.

Частиною 3 статті 551 ЦК України передбачена можливість зменшення за рішенням суду розміру неустойки за порушення зобов'язання, якщо розмір неустойки значно перевищує розмір збитків, та наявності інших обставин, які мають істотне значення.

Також, частиною 1 статті 233 ГК України закріплено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником, майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, а й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Відповідно до п. 15.26 Правил технічної експлуатації залізниць України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 20 грудня 1996 року N 411 (далі за текстом Правила технічної експлуатації залізниць), норми ваги й довжини вантажних поїздів за напрямками і за кожною ділянкою визначається графіком руху та планом формування поїздів і мають відповідати типу локомотива, профілю колії на ділянках обертання поїздів та корисній довжині приймально-відправних колій на станціях цих ділянок, а на електрифікованих ділянках - умовам електропостачання.

Порядок формування та пропускання довгосоставних поїздів, великовагових, з'єднаних поїздів, а також вантажних поїздів підвищеної ваги й довжини визначається начальником залізниці відповідно до інструкції Державної адміністрації залізничного транспорту України.

Пунктом 15.27 Правил технічної експлуатації залізниць встановлено, що забороняється ставити в поїзди вагони, що завантажені понад їх вантажопідйомність.

При цьому слід зазначити, що перевантаження вагонів негативно впливає на основні засоби позивача.

Внаслідок перевантаження відбувається підвищений знос рухового складу, залізничних колій. Крім того, така обставина впливає на безпеку руху та може завдати шкоду як майну, так і життю і здоровю людей.

Крім того, згідно положень п. 3 ч.1 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України зменшення у виняткових випадках розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання є правом суду при прийнятті рішення.

Відповідачем не доведено наявність виключного випадку для застосування правил п. 3 ч. 1 ст. 551 ЦК України.

Тому, оцінивши наведені відповідачем доводи та надані ним докази, суд дійшов до висновку про відхилення клопотання щодо зменшення розміру штрафу.

Враховуючи викладене, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" до Приватного акціонерного товариства "Краснодонвугілля" про стягнення штрафу в сумі 78 885 грн. 00 коп. підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 1 600 грн. 00 коп.

У судовому засіданні відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

1.Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" до Приватного акціонерного товариства "Краснодонвугілля" про стягнення 78 885 грн. 00 коп. задовольнити.

2.Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Краснодонвугілля" (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 54, ідентифікаційний код 32363486) на користь Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Тверська, 5, ідентифікаційний код 40075815) в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" (49602, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 108, ідентифікаційний код 40081237) штраф в сумі 78 885 грн. 00 коп., судовий збір в сумі 1 600 грн. 00 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

3.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

4.Повний текст рішення складено і підписано 16.08.2017.

Суддя Л.В. Іноземцева